96К6 Pancir / Pantsir / SA-22 Greyhound (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Megnéztem a videót. Elég furcsán repülnek a rakéták abból a perspektívából nézve. Olyan mintha több beérkező célpont lenne egymáshoz közel és azokra fordulnának rá a rakéták. Aztán a szemből lekötött ütegbe oldalról bele csapódik valami ami a tűzívén kívül volt, és végül szemből a videót készítő eszköz.
Valószínűleg valami öngyilkos drón féle.
 
M

molnibalage

Guest
Megnéztem a videót. Elég furcsán repülnek a rakéták abból a perspektívából nézve. Olyan mintha több beérkező célpont lenne egymáshoz közel és azokra fordulnának rá a rakéták. Aztán a szemből lekötött ütegbe oldalról bele csapódik valami ami a tűzívén kívül volt, és végül szemből a videót készítő eszköz.
Valószínűleg valami öngyilkos drón féle.
A videó alapján nekem pont más jön le. Baromi közel húztak el a rakéták a videón közeledő fegyverhez képest. Most vagy azt nem találták el (erősen kétlem) vagy olyan sok cél jött, hogy arra már nem maradt. Csak a fura az, hogy ha ez volt a legközelebb, akkor miért nem erre dolgozott a rendszer? Vagy miért maradt néma a gépágyú? Bár egyszerre rakétát rávezetni és ágyúzni tudtommal nem lehet, de ebben nem egészen vagyok biztos.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
A videó alapján nekem pont más jön le. Baromi közel húztak el a rakéták a videón közeledő fegyverhez képest. Most vagy azt nem találták el (erősen kétlem) vagy olyan sok cél jött, hogy arra már nem maradt. Csak a fura az, hogy ha ez volt a legközelebb, akkor miért nem erre dolgozott a rendszer? Vagy miért maradt néma a gépágyú? Bár egyszerre rakétát rávezetni és ágyúzni tudtommal nem lehet, de ebben nem egészen vagyok biztos.

A Pancir az ugye valamit véd.Könnyen előfordulhat,hogy azért nem arra lőtt a Pancir ami őt támadta mert arra lőtt ami azt támadta amit meg kellett védenie a Pancirnak(objektum lérak,teljsen mind1).

Nem tudom,hogy így érthető-e amit mondani akarok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Lehet,hogy azt látjuk,hogy az izraeliek először a Pancirra indítottak majd ezután indítottak arra a valamire amit a Pancir véd az arabok meg köptek egy hegyeset és beáldoztáka Pancirt azért,hogy megvédjék azt ami miatt odakerült a Pancir.
 
M

molnibalage

Guest
A Pancir az ugye valamit véd.Könnyen előfordulhat,hogy azért nem arra lőtt a Pancir ami őt támadta mert arra lőtt ami azt támadta amit meg kellett védenie a Pancirnak(objektum lérak,teljsen mind1).

Nem tudom,hogy így érthető-e amit mondani akarok.
A rendszer saját védelmének ezt mindig felül kéne írnia. Ha maga a Pancír megfekszik, akkor az soha nem véd már semmit a jövőben. Nálam nem nuki háború esetén alapelv, hogy először saját magad véded. Ha annyi támadó fegyver jön, hogy az elnyomás teljes, akkor IJ, a védelem elégtelen. De akkor ennyi erővel fel sem kellett volna kapcsolni szarkasztikusan nézve. Semmi értelme annak, hogy magát nem védi, mert az indított rakéták is mennek levesbe, hiszen RPK vezérlés van...

Értem mit mondasz, de ha így használná bárki is arra igen erősen pislognék.

  1. Szuicid hajlam.
  2. Technikailag is ökörség így használni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Vagy csali dronokra mentek a Pansir rakétái
Ha meg beáldozták a Pansirt,nemsokra mennek vele.A következő hullám szétkaja azt is amit védett.De a logika azt mondatja velem,hogy támadóként azt lövöm ki elösször,ami veszélyeztet,utána szép nyugodtan-és estleg olcsóbb fegyverekkel-szétkaom azt is amit védett.
Nekem továbbra is az jön le ebböl is,hogy a legjobb légvédelem a légi uralom.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
A rendszer saját védelmének ezt mindig felül kéne írnia. Ha maga a Pancír megfekszik, akkor az soha nem véd már semmit a jövőben. Nálam nem nuki háború esetén alapelv, hogy először saját magad véded. Ha annyi támadó fegyver jön, hogy az elnyomás teljes, akkor IJ, a védelem elégtelen. De akkor ennyi erővel fel sem kellett volna kapcsolni szarkasztikusan nézve. Semmi értelme annak, hogy magát nem védi, mert az indított rakéták is mennek levesbe, hiszen RPK vezérlés van...

Értem mit mondasz, de ha így használná bárki is arra igen erősen pislognék.

  1. Szuicid hajlam.
  2. Technikailag is ökörség így használni.

A szuicid hajlam nem biztos,hisz amennyire én tudom a Pancir teljesen automatára állítva nem igényli,hogy ott üljön benne a kezelő.

Technikailag ökörség?Teoretikusan!!!Ha annyi időt sikerült nyerni a Pancir beáldozásával,hogy azt amit védett sikerül kimenekíteni(teszem azt egy parancsnokság állománya)akkor már megérte mert Pancirt venni fél év,de a kilőtt parancsnoki állományt pótolni hosszú évek,hisz a parancsnoksággal nem csak az ott lévő parancsnokok tudása hal meg(amit viszonylag gyorsan lehet pótolni)hanme a tapasztalatuk is ami legalább olyan fontos mint a tudás csak sokkal lassabban pótolható.
Én úgy gondolom,hogy a technikailag ökörség megállapításhoz kéne tudni,hogy mit védett a Pancir.

Persze ennek ellenére értem,hogy mi alapján mondod azt amit és van is benne nem is kevés logika.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

Azt én sem értem miért nem lő a gépágyú, de lehet teljesen automata üzemmódban dolgozott a rendszer és az csak a rakétákat kezeli és/vagy a rakéták vannak a prioritási sorrend elején , így amíg van belőle azzal lő.
És az is jól látszik a közzétett videóból, hogy nem a videó elején szereplő drón éri el a találatot először, hanem oldalról kap be valamit.
Erős a gyanúm, hogy a kezelők látták a felderítő radaron a sok beérkező célpontot amelyek különböző irányból jöttek, így automatára rakták a rendszert és fölvették a nyúlcipőt. Ebben az esetben még okosan is csinálták.
És abban is eléggé biztos vagyok, hogy ehhez hasonló lopakodó drónokkal hajtották végre az akciót:
https://en.wikipedia.org/wiki/IAI_Harop
Más esetben sokkal korábban elkezd tüzelni a rendszer, nem maradt volna rakéta benne mire ilyen közel érnek az ellenséges légi eszközök.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Azt én sem értem miért nem lő a gépágyú, de lehet teljesen automata üzemmódban dolgozott a rendszer és az csak a rakétákat kezeli és/vagy a rakéták vannak a prioritási sorrend elején , így amíg van belőle azzal lő.
És az is jól látszik a közzétett videóból, hogy nem a videó elején szereplő drón éri el a találatot először, hanem oldalról kap be valamit.
Erős a gyanúm, hogy a kezelők látták a felderítő radaron a sok beérkező célpontot amelyek különböző irányból jöttek, így automatára rakták a rendszert és fölvették a nyúlcipőt. Ebben az esetben még okosan is csinálták.
És abban is eléggé biztos vagyok, hogy ehhez hasonló lopakodó drónokkal hajtották végre az akciót:
https://en.wikipedia.org/wiki/IAI_Harop
Más esetben sokkal korábban elkezd tüzelni a rendszer, nem maradt volna rakéta benne mire ilyen közel érnek az ellenséges légi eszközök.
Full auto esetén meg akkor a logika szar, mert a célokat a célba csapódás ideje alapján rangsorolja. Lásd HTÖ Patriot részét. Hacsak manuálisan felül nem bírálják vagy verik át valahogy az algoritmust rakéta / bomba manőverekkel.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Full auto esetén meg akkor a logika szar, mert a célokat a célba csapódás ideje alapján rangsorolja. Lásd HTÖ Patriot részét. Hacsak manuálisan felül nem bírálják vagy verik át valahogy az algoritmust rakéta / bomba manőverekkel.

Távvezérelhető a Pancír?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

Nem tudom mi alapján rangsorolja a célokat. De mint minden rendszer, ez is túlterhelhető.
Bocsi a magyartalan idézetért, oroszból van:
"A komplex reakcióideje 4-6 másodperc; 1,5 másodperc között a rakéták elindítása és a rendszer által rögzített célrögzítés között. Az egyidejűleg kiégett célpontok száma ± 45 ° -on négy [22] . ± 90 ° - két [22] . A maximális rögzítési sebesség 10 célpont / perc.

A komplex legkisebb EPR- je 2-3 cm2 [23] . Ez lehetővé teszi a kis intelligencia UAV rövid hatótávolságának rögzítését.

A 2014 godu belül dolgozó kutatók mozgásban igazolták, hogy lehetséges elpusztítani egy komplex célt sebességgel 1000 m / s [24] ."

Viszont:
"A milliméteres távolságmérő 20 km-es távolságonként ESR 0,1 m²-es célpontok felderítését és megsemmisítését biztosítja. [33] A 2 m²-es EPR-es célrögzítést a teljes radar biztosítja 30 km távolságban. [34] A leghosszabb távolság 36 km. [31]"

Elvileg ezek a rendszer képességei. Némileg magyarázza azt is, hogy miért volt még ellőhető rakétája, és azt is, hogy miért volt képes nagyon kicsi RCS-jű célokra rakétákkal dolgozni.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Nem tudom mi alapján rangsorolja a célokat.

Minden rendszer a várható becsapódás alapján, amit prolongált pályából becsül. Miért? Mert csak ennek van értelme, mert így lehet megvédeni a célokat. Ez nem atomfizika. Ha feléd jön 100 zombi azonos sebességgel, akkor a hátul állókat vagy a legközelebbieket lövöd le sorban...?

Ezt a prioritást csak az önvédelm írja felül vagy ha a célpont pályája a megadott védendő területen kívül esik, akkor eldobja a célt, ahogy HTÖ is említi mind a Patriot, mind az Sz-300 esetén. Bejövő ARM/REL esetén adott esetben indított rakétát is eldob a rendszer mert a Pat-nál a TBEQ elejére rakja az automatika a ARM/REL-t.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
molnibalage

Valószínűleg egy szélesebb perspektívájú felvételből okosabbak lennénk. Gondolom azon drónok videóit nem teszik közzé amiket eltalált.
 

tomippo

Well-Known Member
2016. május 16.
3 299
10 193
113
A rakétáknak nem 1km a minimális
A videó alapján nekem pont más jön le. Baromi közel húztak el a rakéták a videón közeledő fegyverhez képest. Most vagy azt nem találták el (erősen kétlem) vagy olyan sok cél jött, hogy arra már nem maradt. Csak a fura az, hogy ha ez volt a legközelebb, akkor miért nem erre dolgozott a rendszer? Vagy miért maradt néma a gépágyú? Bár egyszerre rakétát rávezetni és ágyúzni tudtommal nem lehet, de ebben nem egészen vagyok biztos.

Nem lehet hogy már 1km-en belül volt ami a minimális lőtávolsága a rakétáknak?
 
M

molnibalage

Guest
Távvezérelhető a Pancír?
Ezt nem tudom sajnos.

Az Sz-300/400 estén amennyire tudom nincs az, hogy az ezred/dandár vezetési pont átvegye az irányítást felettük, a Pat. képes erre. Lásd HTÖ.

Full auto üzemmód esetén, ha a célkoordinátákat az védett osztály vagy a vezetési pont adja a Pancírnak, akkor logikailag ez félig igaz, de a Pancír saját belső logikája dönt. Ha azt úgy állítják be, ahogy kérik (ha tud ilyet) akkor elvi szinten ez lehetséges. Ha kikapcsolják a saját radarját, akkor minden céljel csak más radartól jön, tehát csak azokra tud dolgozni a rendszer legyen bármilyen üzemmódban.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Lehet,hogy azt látjuk,hogy az izraeliek először a Pancirra indítottak majd ezután indítottak arra a valamire amit a Pancir véd az arabok meg köptek egy hegyeset és beáldoztáka Pancirt azért,hogy megvédjék azt ami miatt odakerült a Pancir.
Aligha volt ott drágább cucc a Pancírnál.