Leclerc (Franciaország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 315
54 788
113
Leclerc képek, elsősorban felépítés és páncélzat:
KmTLNDY.jpg

ERA páncélzat CAD -ban:

char-leclerc.png

ERA páncélzat a valóságban:
1442179503-2015-09-13-79856.jpg


A torony belső ERA páncélzattal:
8387106146_2be57c06c4_b.jpg


Páncél elhelyezkedés és fontosabb részek:
Leclerc_armor_fronthull2.jpg.93ca9967fb9e962d90bb47eecb26c530.jpg


Leclerc_Glacis_estimate.jpg.ad9e6a07b106e986ab7a7feae8171a5f.jpg


c8d5c47ae0789.jpg
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Leclerc képek, elsősorban felépítés és páncélzat:
...
ERA páncélzat CAD -ban:

char-leclerc.png

ERA páncélzat a valóságban:
1442179503-2015-09-13-79856.jpg


A torony belső ERA páncélzattal:
8387106146_2be57c06c4_b.jpg

Akkor itt is: három dologról van itt szó (szerintem)

Leclerc XXI: érdekes a Leclerc XXI armor concept kép, én eddig úgy tudtam, hogy NERA modulokat építettek be. A modulokból 6-6 van a torony két oldalán:

A Leclerc XXI kívülről:
leclerc_xxi_098_of_168.jpg


Az oldalsó panelek felhajtva:

eT_VZOsLSK0.jpg

A képen látható a 4G, 5G, 6G jelölés, a torony két oldalán 6-6 ilyen modul van, de ezek nem csereszabatosak, a bal oldaliak G, a jobb oldaliak D betűvel vannak jelölve és csak az adott helyre illeszkednek.

A Leclerc-hez két féle kiegészítő páncélzat lett végül, az Nexter (ma KMW+Nexter Defense Systems) AZUR-féle és a Dynamite Nobel cég CLARA megoldása,

Az AZUR féle tudomásom szerint NERA alapú megoldást használ, és csak az Egyesült Arab Emírségek vásárolta meg:

14279167879_1bc785c28c_b.jpg


A Dynamite Nobel (mellesleg az izraeli RAFAEL leányvállata) által gyártotta CLARA egy kompozit/kerámia ERA, csökkentett repeszképződéssel, hogy a környező gyalogságot ne veszélyeztesse. Eredetileg a FENNEC-hez készült, de gyakorlatilag bármilyen járműre ráöntik. A Leclerc-hez csak az Egyesült Arab Emírségek rendelte meg:

705190_original.jpg
 
T

Törölt tag 1586

Guest

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Azt írja az újság…
hogy amit két éve rebesgetnek lehet hogy igaz és a NEXTER (alias KMW, alias Rheinmetall...) idén elkezdi a tesztjeit az új 140 mm-es harckocsilövegnek hibrid, Leo alvázas-Leclerc tornyos harckocsin.
A löveg 70%-kal nagyobb tűzerőt jelent a Rheinmetall jelenlegi L55/120 mm-es löveghez képest.

A Nexter a KMW-vel van egy ágyban, a Rheinmetall egy másik hálószoba. :)
A Rheinmetall egy 130mm-es löveget fejleszt a közös francia-német harckocsi számára, a Nexter-KMW pedig egy 140mm-eset.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Python
T

Törölt tag 1586

Guest
A Nexter a KMW-vel van egy ágyban, a Rheinmetall egy másik hálószoba. :)
A Rheinmetall egy 130mm-es löveget fejleszt a közös francia-német harckocsi számára, a Nexter-KMW pedig egy 140mm-eset.
Mióta a Rheinmetall felvásárolta a KMW-t szerintem úgy igaz hogy a cégcsoporton belül két fejlesztési stàdiumban lévő ágyú van.
Mindenesetre ezekhez az ágyúkhoz már kell az autumata töltő.
Kizárt hogy ekkora skulókat kézzel lehessen rángatni...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Mióta a Rheinmetall felvásárolta a KMW-t szerintem úgy igaz hogy a cégcsoporton belül két fejlesztési stàdiumban lévő ágyú van.

Valamiről akkor lemaradtam, mert én sehol se találok arra utaló információt, hogy a KMW tulajdonosa a Rheinmetall lenne.
Tavaly novemberben volt szó róla, hogy a Rheinmetall megpróbál részesedést szerezni a KMW-ben. Azóta nincs erről új hír.
Pár napja viszont a Rheinmetall többségi tulajdonrészt vásárolt a BAe Land UK-ben...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 213
4 426
113
Azt hogy értik hogy 70%al nagyobb teljesítményű a 140mmes löveg??? Okés nagyobb a lövedék tömege kb azonos kb1700ms kezdősebesség mellett ez nyíltván nagyobb becsapódási energiát eredményez. De 70%?? Hogyanmiért??? Tudják még növelni a csőnyomást a nagyobb sebesség elérésére?? Erre azért már raktak csőszájféket, gondolom rug akkorát mint a barom...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Azt hogy értik hogy 70%al nagyobb teljesítményű a 140mmes löveg??? Okés nagyobb a lövedék tömege kb azonos kb1700ms kezdősebesség mellett ez nyíltván nagyobb becsapódási energiát eredményez. De 70%?? Hogyanmiért??? Tudják még növelni a csőnyomást a nagyobb sebesség elérésére?? Erre azért már raktak csőszájféket, gondolom rug akkorát mint a barom...

Igen nő minden érték.
 
S

speziale

Guest
Mondjuk elég pongyola a cikk megfogalmazása. Nem egyértelmű, hogy a firepower mit is jelent. Torkolati energiát, vagymit.
Meg mihez képest? Mi a standard NATO löveg? az RH 120mm L44-se, vagy az L55? Ráadásul azóta már megjelent az L55A1, ami 20%-kal nagyobb csőnyomással bír, mint a korábbi l55-ös. Nem tudom, hogy ez a 20%-kal nagyobb csőnyomás egyenlőe 20%-kal nagyobb torkolati energiával/torkolati sebeséggel is?

Magam részéről egyébként nem látom ésszerűnek a 140 mm-es fejlesztést. az MBT-k páncélozásának van egy ésszerűségi határa, amit szerintem nagyjából mostanra elértünk. Nem véletlen, hogy az Armata-nál az orszok már csak a teknőt védik igazán, a torony védelmét meg az APS-re bízzák.

Namost az Armata kilövéséhez a 130 mm-es is szerintem bőven elegendő, de megkockáztatom, hogy a jelenlegi L55a1-es is az új lőszerekkel.
A kérdés az, hogy az APS meg tud-e védeni az APFSDS-től? itt viszont annál nehezebb dolga van az APS-nek minél gyorsabb a lövedék, és/vagy minél kisebb méretű. a 140 mm-es lövedék nem csak baromi nagy, de nehezen tudom elképzelni, hogy a torkolati sebesség elérje a jelenlegi 120 mm-sét. (ha ránézek arra a 140 mm-es lövedékre, akkor nehezem hiszem el, hogy a löveg energiája hasonló arányban nőljön, mint ahogy a lövedéké)
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Borzasztóan érdekelne hogy módosul a tömege, mérete valamint a mozgékonysága a harckocsinak a sima 120mm-el szerelt Leclerc-hez képest. Én úgy tudom már a Leo2 A7 is csak kb az európában található hidak 30%-án képes áthajtani méretei valamint tömege miatt. Kiváncsi lennék erre a 140mm-es löveggel szerelt harckocsira mi lenne ez a szám.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Borzasztóan érdekelne hogy módosul a tömege, mérete valamint a mozgékonysága a harckocsinak a sima 120mm-el szerelt Leclerc-hez képest. Én úgy tudom már a Leo2 A7 is csak kb az európában található hidak 30%-án képes áthajtani méretei valamint tömege miatt. Kiváncsi lennék erre a 140mm-es löveggel szerelt harckocsira mi lenne ez a szám.
És a hk méreteinek növelése nélkül mennyire csökken a lőszerkészlet?
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Azt hogy értik hogy 70%al nagyobb teljesítményű a 140mmes löveg??? Okés nagyobb a lövedék tömege kb azonos kb1700ms kezdősebesség mellett ez nyíltván nagyobb becsapódási energiát eredményez. De 70%?? Hogyanmiért??? Tudják még növelni a csőnyomást a nagyobb sebesség elérésére?? Erre azért már raktak csőszájféket, gondolom rug akkorát mint a barom...

Feltehetően a Leclerc eredeti 120mm L/52 lövegéhez viszonyítják.

A torkolati energia növeléséhez a "legegyszerűbb" út a csőátmérő emelése. Ha az űrméret marad, akkor a torkolati energiát csak a csőnyomással tudod emelni.
A reakcióerők terén a torkolati energia a kérdés, pont ezért volt hír, hogy az 50 tonnás prototípus jól viselte a nagyobb löveg által generált nagyobb erőket. Feltehetően ez az adott 140mm-es löveg egy 50 tonna körüli platformon is simán használható lesz.

Mondjuk elég pongyola a cikk megfogalmazása. Nem egyértelmű, hogy a firepower mit is jelent. Torkolati energiát, vagymit.
Meg mihez képest? Mi a standard NATO löveg? az RH 120mm L44-se, vagy az L55? Ráadásul azóta már megjelent az L55A1, ami 20%-kal nagyobb csőnyomással bír, mint a korábbi l55-ös. Nem tudom, hogy ez a 20%-kal nagyobb csőnyomás egyenlőe 20%-kal nagyobb torkolati energiával/torkolati sebeséggel is?

Feltehetően eleve nem is célja a Nexternek, hogy egyértelmű adatokat közöljenek. Ahogy általánosságban is a legtöbb ismert ilyen jellegű adat vagy marketinganyagból származik (ami aztán lehet felfele / lefele kerekített, vagy eleve fals) vagy pedig csak becslés.

Magam részéről egyébként nem látom ésszerűnek a 140 mm-es fejlesztést. az MBT-k páncélozásának van egy ésszerűségi határa, amit szerintem nagyjából mostanra elértünk. Nem véletlen, hogy az Armata-nál az orszok már csak a teknőt védik igazán, a torony védelmét meg az APS-re bízzák.

Ez szép és jó, de ha az a célod, hogy például az Armata teknőjét is át tudd ütni szemből, akkor még mindig ott tartunk, hogy nagyobb energiát kell közölni vele.

Namost az Armata kilövéséhez a 130 mm-es is szerintem bőven elegendő, de megkockáztatom, hogy a jelenlegi L55a1-es is az új lőszerekkel.
A kérdés az, hogy az APS meg tud-e védeni az APFSDS-től? itt viszont annál nehezebb dolga van az APS-nek minél gyorsabb a lövedék, és/vagy minél kisebb méretű. a 140 mm-es lövedék nem csak baromi nagy, de nehezen tudom elképzelni, hogy a torkolati sebesség elérje a jelenlegi 120 mm-sét. (ha ránézek arra a 140 mm-es lövedékre, akkor nehezem hiszem el, hogy a löveg energiája hasonló arányban nőljön, mint ahogy a lövedéké)

Az Afganit APS esetében az elhárítható veszélyforrás maximális sebességét 1750 m/s-ben adták meg. Ez a sebesség nagyjából a nyugati APFSDS lövedékek torkolati sebessége, tehát az Afganit (ismét, elvben) képes lehet az APFSDS lövedékektől megóvni a harcjárművet.

A torkolati energia, a torkolati sebesség és a lövedék tömege (levállóköppennyel) áll arányban egymással. Ha nagyobb a torkolati energia (nagyobb) és a lövedék tömege ezzel arányosan nőtt, akkor a torkolati sebesség változatlan maradt. Márpedig a Rheinmetall 140mm-es kísérleti lövege az 1990-es évek elején nagyjából 23 Mj torkolati energiát ért el (igaz ebből akkor csak 14-et tudtak magának a lövedéknek átadni, a maradék a levállóköppennyel együtt elveszik), tehát nem irreális az 1650-1750 m/s adott esetben egy 140mm-es lövegtől sem.