Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Aha...

2B5lVdv.png
Tulajdonképpen nem értem, minek vannak még más erőművek?
Atom, víz gáz. ennyi. A víz is csak a folyószabályozás miatt.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 664
27 833
113
Azért azt a drága indexes magát újságírónak nevező létformát szívem szerint egy-két sallerral megörvendeztettem volna. Azt még megértem, ha egy kicsivel konfrontatívabb, nem szokványos kérdéseket tenne fel de ezekről annyira lerí a sötétzöld propaganda, hogy az ablakban lévő cserepes virágom is kiugrik inkább az ablakon. Meg mégis mi a retek köze van a szíriai orosz beavatkozásnak ahhoz, hogy most ők építik Paks 2-t? Ezzel a logikával élve zavarjuk el a komplett GE turbinás üzletágat Líbia meg Irak miatt? A vízzáró résfalért meg prágai módra defenesztráltam volna, mert ha eddigi életében nem látott volna mélygarázs építést (segítek Pesten a pénzügyminisztériumnál vagy a Bazilika mellett, a pár évvel ezelőtti Kossuth térről nem is beszélve) akkora gödröket ástak ugyanilyen módszerrel, hogy ha azokat nem vette észre akkor essen is csak bele...
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 765
14 712
113
Azért azt a drága indexes magát újságírónak nevező létformát szívem szerint egy-két sallerral megörvendeztettem volna.

Bennem a hangok mindig mondják hogy megelőző jelleggel a kitépett gerincével verjem agyon aki a "fixáras" kifejezést használja, mert egyrészt ilyen szerződés nincsen, max. a salesek között, erről meg rögtön a pavlovi minden saleses hazudik hogy mi is van a szerződésben az ő bónuszalapján kívül reflex ugrik be - de aztán szerencsére elmúlik.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 178
113

Adott ez a messzeföldön híres jóember, szakember, kiválóan előadó és érvelő kultúrlény. Ebben az interjúban is kultúráltan válaszolgat, az interjú legelejétől fogva.
Erre ez a drága riporter benyög egy ilyen kérdést:

"...
Ez alatt az öt év alatt sokat jártam ott, sokkal jobban értem az orosz lelket, nagyon sok barátot szereztem.

Gondolom, jó sok vodka kellett hozzá...

Én még kényszer alatt is moderált, visszafogott fogyasztó vagyok, de tényleg remek szakembereket és kellemes embereket ismertem meg Oroszországban. De persze ez nem elég, mindenkivel pragmatikus kapcsolatra kell törekedni, az érdekek mentén, a közös nevezőt keresve..."

Komolyan az jött le a riporternek, hogy ezt a tajparaszt poénkodást kell elsütni? Ez minősíti a kérdezőt.
 
M

molnibalage

Guest
Adott ez a messzeföldön híres jóember, szakember, kiválóan előadó és érvelő kultúrlény. Ebben az interjúban is kultúráltan válaszolgat, az interjú legelejétől fogva.
Erre ez a drága riporter benyög egy ilyen kérdést:

"...
Ez alatt az öt év alatt sokat jártam ott, sokkal jobban értem az orosz lelket, nagyon sok barátot szereztem.

Gondolom, jó sok vodka kellett hozzá...

Én még kényszer alatt is moderált, visszafogott fogyasztó vagyok, de tényleg remek szakembereket és kellemes embereket ismertem meg Oroszországban. De persze ez nem elég, mindenkivel pragmatikus kapcsolatra kell törekedni, az érdekek mentén, a közös nevezőt keresve..."

Komolyan az jött le a riporternek, hogy ezt a tajparaszt poénkodást kell elsütni? Ez minősíti a kérdezőt.
Mert ezek a mai újságírónak csúfolt nyikhajok azt hiszik, hogy komoly helyzetben ilyen ökörséget kérdezni menő. Szánalom a köbön. Persze nem csodálkozom, amikor sok indexes férmű kb. olyan, mintha részegen írták volna. Gondolom magából indult ki a kedves kérdező, mert ő meló közben italozik.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
https://www.napi.hu/magyar_vallalatok/atadtak_magyarorszag_legnagyobb_naperomuvet.673859.html

Magyarország legnagyobb kapacitású naperőművét adta át az MVM Csoport Felsőzsolcán. A közel kilencmilliárd forint beruházással megépült, tisztán megújuló energiát hasznosító létesítmény beépített kapacitása 20 megawatt (MW) - közölte az MVM.
A beruházás az MVM Csoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Hungarowind Kft. irányításával, 9 milliárd forintból valósult meg az Európai Unió (EU) Környezeti és Energiahatékonysági Operatív programjának (KEHOP) keretén belül. A fejlesztést 35 százalékban uniós, 65 százalékban pedig saját forrásból finanszírozta az MVM Csoport. Az erőműben közel 74 ezer darab polikristályos napelemtáblát telepítettek, 20 MW beépített kapacitásával pedig átlagosan évi 21 gigawattóra (GWh) villamos energia termelésére képes, ami mintegy tízezer háztartás éves áramfogyasztásának felel meg.


Nos akkor számoljunk:
9 milliárdért kapunk egy 20 MW-os naperőművet.
1080 milliárdért egy 2400 MW-osat.
Vagyis 1080 milliárdért kapunk egy látszólag Paks 2-t kiváltó erőművet.
Igen ám, de ez max. 25 évig fog működni, míg Paks 2 minimum 60-ig. Vagyis 2,4-szer több ideig működik majd Paks 2.
Így már 2592 milliárd forintba kerül Paks 2-t látszólag kiváltó naperőmű.
Azért írtam, hogy látszólag, mert a 20 MW-os beépített kapacitásból és az évi 21 GWh termelésből kiszámolható, hogy ez az erőmű évente csak 1050 órát fog termelni a 8760-ból.
Másszóval a beépített kapacitásának átlagosan csak a 11,9%-át termeli meg.
Így viszont azt jelenti, hogy 21781 milliárd forintba kerülne megépíteni annyi naperőművet, ami ugyanannyi energiát adna, mint Paks 2 egész működése során.
És akkor még nem is említettem azt, hogy a napelemek mellé még éjjelre, szinte egész télre kell egy ugyanakkora kapacitású másik erőmű.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Na ezután már csak az a kérdés, hogy miért szarakodunk ezeknek a megépítésével?
Még úgy is sokkal drágább ezt építeni, hogy 35%-át az EU fizeti.
Paks 2 mellé még egy Paks 3-at is kellene építeni, akkor is sokkal olcsóbb lenne, ha nem is lenne kihasználva a teljes kapacitása éjszakánként, amikor 4,8 GWh alá esik a fogyasztásunk. Egyébként mire megépülne, addigra valószínűleg az éjjeli fogyasztásunkat sem tudná már teljesen kielégíteni 2 Paksi erőmű.
 
  • Tetszik
Reactions: vata
T

Törölt tag 1945

Guest
Mert ezek a mai újságírónak csúfolt nyikhajok azt hiszik, hogy komoly helyzetben ilyen ökörséget kérdezni menő. Szánalom a köbön. Persze nem csodálkozom, amikor sok indexes férmű kb. olyan, mintha részegen írták volna. Gondolom magából indult ki a kedves kérdező, mert ő meló közben italozik.

Nem újságírók ezek, hanem szar propagandisták (amúgy mindenhol).
Véleményem szerint, valódi újságírót Magyarországon már egyedül csak az Inforádióban találsz.
(meg tán a sportközvetítéseknél)

Elnézést az OFF-ért.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Nem újságírók ezek, hanem szar propagandisták (amúgy mindenhol).
Véleményem szerint, valódi újságírót Magyarországon már egyedül csak az Inforádióban találsz.
(meg tán a sportközvetítéseknél)

Elnézést az OFF-ért.

Régen is ugyanez volt, valakinek a propagandáját adta tovább minden újság. A külömbség az volt, hogy jóval műveltebbek voltak az átlagembernél, így nehezebben derült ki az átlagember számára ha hülyeséget mondtak. Ma meg mintha már az átlagember is okosabb lenne náluk, hisz sokszor csak a hülyék veszik be a dumájukat.
Bár az is igaz, hogy sokkal többen is vannak és ha sokan ugyanazt fújják, akkor mégiscsak sokan elhiszik.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 763
113
blitzkrieg

Paks II árát elszámoltad!
12 milliárd euró az egész amely, kb. 3600 milliárd forint.
2.4*8760*0.91=19,000 GWh.
60 éves élettartalom mellet:
19,000*60=1,140,000 GWh
3600:1,140,000=0.00315 vagyis 3,160,000 Ft
Vagyis PAKS II kb. 3,2 millió forintban van nekünk GWh-ként, mint beruházás.

Naperőmű:
9 milliárd és 21 GWh
20 éves élettartalom mellet:
21*20=420 GWh
9:420=0.02142 vagyis 21,420,000 Ft
Vagyis a naperőmű 21,4 millió forintba kerül nekünk GWh-ként, mint beruházás.

Ez szerintem elég jól megmutatja azt, hogy milyen olcsó az atom beruházás és milyen rohadt drága a naperőmű beruházás a beruházási költségeket a teljes élettartalomra vetítve!
 
M

molnibalage

Guest
blitzkrieg

Paks II árát elszámoltad!
12 milliárd euró az egész amely, kb. 3600 milliárd forint.
2.4*8760*0.91=19,000 GWh.
60 éves élettartalom mellet:
19,000*60=1,140,000 GWh
3600:1,140,000=0.00315 vagyis 3,160,000 Ft
Vagyis PAKS II kb. 3,2 millió forintban van nekünk GWh-ként, mint beruházás.

Naperőmű:
9 milliárd és 21 GWh
20 éves élettartalom mellet:
21*20=420 GWh
9:420=0.02142 vagyis 21,420,000 Ft
Vagyis a naperőmű 21,4 millió forintba kerül nekünk GWh-ként, mint beruházás.

Ez szerintem elég jól megmutatja azt, hogy milyen olcsó az atom beruházás és milyen rohadt drága a naperőmű beruházás a beruházási költségeket a teljes élettartalomra vetítve!
Ez a megtermelt energia ekvivalenciára is borzalmas, de erre jön rá annak költsége, hogy mi termel, amikor a szutyok naperőmű nem termel. Mert a fenti arról szól, hogy 0,12 load factor talán. Arról nem beszél, hogy a 0,88 esetben mi fog termelni is mennyiért.

Röviden, aki zsinóráramot akar termelni ilyen szarral, azt rövid úton pofánvágnám ennyi magyarázat után. Akkor meg főleg, ha olyan faszságokkal jön, hogy zsinóráram elavilt és smart grid ököréget tol. Okkal van zsinóráram igény. Úgy hívják baszod, hogy ipar és közszolgáltatás. Ezért van víznyomás, ezért nincs sötét az utcán éjjel, ezért termel az ipar tömegesen 0-24 órában olcsón, ez az ipari forradalom következménye.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 841
5 037
113
A klímaváltozás ellenin küzdelemben az országok át fognak térni a megújuló forrásokból előállított energiákra, ez pedig a függési rendszerek felborulásával jár. Hiszen a Nap mindenhol süt, a szél is fúj, és a folyók is sebesen folynak, így az eddigi energiafelvásárló országok már részben, te inkább teljes egészében önellátóvá válnak. Vagyis az olaj, a földgáz, vagy éppen a szén már nem képvisel tényleges értéket, és ez bizony komoly bonyodalmakat eredményez.

A vezető hatalmak többnyire a tartalékiaknak köszönhetik pozíciójukat. Azoknak a tartalékoknak, amikből csak szűkmarkúan, és csak nagyon drágán juttattak más országoknak, akik nem rendelkeztek ilyen tartalékokkal. A háborúk többsége is azokért az energiahordozókért folyt, melyekre az átállás után egyáltalán nem lesz szükségük. Ez pedig egy olyan, új világrendet is magával hoz, amit eddig nem ismertünk.


Ez odab..sz rendesen! Egyes agytrösztök szerint a világbékét is elhozzák a napelemek, meg kutya...sza. És mindennap ezzel találkozik az ember.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
blitzkrieg

Paks II árát elszámoltad!
12 milliárd euró az egész amely, kb. 3600 milliárd forint.
2.4*8760*0.91=19,000 GWh.
60 éves élettartalom mellet:
19,000*60=1,140,000 GWh
3600:1,140,000=0.00315 vagyis 3,160,000 Ft
Vagyis PAKS II kb. 3,2 millió forintban van nekünk GWh-ként, mint beruházás.

Naperőmű:
9 milliárd és 21 GWh
20 éves élettartalom mellet:
21*20=420 GWh
9:420=0.02142 vagyis 21,420,000 Ft
Vagyis a naperőmű 21,4 millió forintba kerül nekünk GWh-ként, mint beruházás.

Ez szerintem elég jól megmutatja azt, hogy milyen olcsó az atom beruházás és milyen rohadt drága a naperőmű beruházás a beruházási költségeket a teljes élettartalomra vetítve!

A kommentemben nincs sehol Paks 2 ára, oda se kellett írjam mert majdnem 1 nagyságrendű a külömbség és nem a naperőmű javára.

Én a mostani napelemberuházásból számoltam ki, hogy mennyibe kerülne ha Paks 2-t akarnánk helyettesíteni napelemmel, 21781 milliárd forint jött ki (és ebben még nincs benne a tartaléknak épített erőművek ára, ami ugye nem is tartalék, mert valójában az év 80%-ban ezek kellene termeljenek).
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Ez a megtermelt energia ekvivalenciára is borzalmas, de erre jön rá annak költsége, hogy mi termel, amikor a szutyok naperőmű nem termel. Mert a fenti arról szól, hogy 0,12 load factor talán. Arról nem beszél, hogy a 0,88 esetben mi fog termelni is mennyiért.

Röviden, aki zsinóráramot akar termelni ilyen szarral, azt rövid úton pofánvágnám ennyi magyarázat után. Akkor meg főleg, ha olyan faszságokkal jön, hogy zsinóráram elavilt és smart grid ököréget tol. Okkal van zsinóráram igény. Úgy hívják baszod, hogy ipar és közszolgáltatás. Ezért van víznyomás, ezért nincs sötét az utcán éjjel, ezért termel az ipar tömegesen 0-24 órában olcsón, ez az ipari forradalom következménye.

Nem csak zsinóráramra nem jó, csúcserőműnek sincs értelme megépíteni, hisz leginkább pont csúcsidőben nem szokott működni. Jelenleg januárban dölt meg a csúcsfogyasztásunk, amikor jóformán semmit nem termeltek.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
A klímaváltozás ellenin küzdelemben az országok át fognak térni a megújuló forrásokból előállított energiákra, ez pedig a függési rendszerek felborulásával jár. Hiszen a Nap mindenhol süt, a szél is fúj, és a folyók is sebesen folynak, így az eddigi energiafelvásárló országok már részben, te inkább teljes egészében önellátóvá válnak. Vagyis az olaj, a földgáz, vagy éppen a szén már nem képvisel tényleges értéket, és ez bizony komoly bonyodalmakat eredményez.

A vezető hatalmak többnyire a tartalékiaknak köszönhetik pozíciójukat. Azoknak a tartalékoknak, amikből csak szűkmarkúan, és csak nagyon drágán juttattak más országoknak, akik nem rendelkeztek ilyen tartalékokkal. A háborúk többsége is azokért az energiahordozókért folyt, melyekre az átállás után egyáltalán nem lesz szükségük. Ez pedig egy olyan, új világrendet is magával hoz, amit eddig nem ismertünk.


Ez odab..sz rendesen! Egyes agytrösztök szerint a világbékét is elhozzák a napelemek, meg kutya...sza. És mindennap ezzel találkozik az ember.

Na akkor épp ideje abbahagyni Afrika támogatását, hisz ott minden ország napsütésnagyhatalom. :)