2K22M Tunguzka (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 596
113
V2NPzMvMHvE.jpg
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Na de minden problémát amit felsoroltál, megnőtt minimális hatótávolság, védendő objektum/csapatok felett problémás átlövés ott mégis úgy látták hogy megéri bevállalni azért, hogy az amúgy szintén pille könnyű leváló fokozatot SE kelljen cipelnie.
Vajon miért?

Mert a Pancír rakétájának az alapja a Tunguzka rakétája, azt meg egy teljesen újonc társaság fejlesztette ki, még a 70-es évek elején.
image047.jpg

A leváló fokozat miatt a hadsereg (meg a többi régebbi lérak fejlesztő iroda) igen gyűlölte, és ott igyekezett keresztbe tenni nekik, ahol csak tudtak.
Többször is leállították a fejlesztést, és amikor elkészült, akkor is elszabotálták a beszerzését, és csak elenyésző számban került rendszerbe.

A PVO számára a sivatagi vihar után lett hirtelen sürgős megvédeni az Sz-300-asait az ott látott HARM esőtől, és persze a megoldás azonnal, már tegnapra kellett...
... így lett össze-heftölve egy teherautóra a Tunguzka tornya.

Molni majd egyszer ezt is megénekli valahol/valamikor, amikor ideje/kedve lesz rá. (gondolom az Osza fejlesztésének története után)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
Mert a Pancír rakétájának az alapja a Tunguzka rakétája, azt meg egy teljesen újonc társaság fejlesztette ki, még a 70-es évek elején.
image047.jpg

A leváló fokozat miatt a hadsereg (meg a többi régebbi lérak fejlesztő iroda) igen gyűlölte, és ott igyekezett keresztbe tenni nekik, ahol csak tudtak.
Többször is leállították a fejlesztést, és amikor elkészült, akkor is elszabotálták a beszerzését, és csak elenyésző számban került rendszerbe.

A PVO számára a sivatagi vihar után lett hirtelen sürgős megvédeni az Sz-300-asait az ott látott HARM esőtől, és persze a megoldás azonnal, már tegnapra kellett...
... így lett össze-heftölve egy teherautóra a Tunguzka tornya.

Molni majd egyszer ezt is megénekli valahol/valamikor, amikor ideje/kedve lesz rá. (gondolom az Osza fejlesztésének története után)

Sőt, még várnod sem kell, a HTÖ mellékletei között megtalálod a Tunguzka fejlesztésének 45 oldalas angol nyelvű epikus történetét.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 142
113
Mert a Pancír rakétájának az alapja a Tunguzka rakétája, azt meg egy teljesen újonc társaság fejlesztette ki, még a 70-es évek elején.
image047.jpg

A leváló fokozat miatt a hadsereg (meg a többi régebbi lérak fejlesztő iroda) igen gyűlölte, és ott igyekezett keresztbe tenni nekik, ahol csak tudtak.
Többször is leállították a fejlesztést, és amikor elkészült, akkor is elszabotálták a beszerzését, és csak elenyésző számban került rendszerbe.

A PVO számára a sivatagi vihar után lett hirtelen sürgős megvédeni az Sz-300-asait az ott látott HARM esőtől, és persze a megoldás azonnal, már tegnapra kellett...
... így lett össze-heftölve egy teherautóra a Tunguzka tornya.

Molni majd egyszer ezt is megénekli valahol/valamikor, amikor ideje/kedve lesz rá. (gondolom az Osza fejlesztésének története után)
Tehát egy teljesen újonc társaság fejlesztette ki a rakétát amin alapszik sacc per kb. fél évszázada, és bár alapjaiban elhibázott koncepció, és utálták is mint a büdösszart, azóta megélt nem egy de inkább 3 totál ráncfelvarrást, bár értelmetlen maradtak egy hülye koncepciónál, mert bár az Sz-300 családnál ezt megoldották pl. gond nélkül, itt 50 év alatt nem ment?

Nem lehet hogy mégis van valami előnye is azok mellett a valós hátrányok mellett, amelyeket te felsoroltál :D? Mondjuk az amire én utaltam, hogy mégis így megy a legjobb paraméterekkel a lehető legkisebb/könnyebb rakéta a legmesszebbre? Mert mondjuk ezt már Ciolkovszkij is kiszámolta réges rég, és igaza volt az öregnek?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Tehát egy teljesen újonc társaság fejlesztette ki a rakétát amin alapszik sacc per kb. fél évszázada, és bár alapjaiban elhibázott koncepció, és utálták is mint a büdösszart, azóta megélt nem egy de inkább 3 totál ráncfelvarrást, bár értelmetlen maradtak egy hülye koncepciónál, mert bár az Sz-300 családnál ezt megoldották pl. gond nélkül, itt 50 év alatt nem ment?

Pontosan.

Nem lehet hogy mégis van valami előnye is azok mellett a valós hátrányok mellett, amelyeket te felsoroltál :D? Mondjuk az amire én utaltam, hogy mégis így megy a legjobb paraméterekkel a lehető legkisebb/könnyebb rakéta a legmesszebbre? Mert mondjuk ezt már Ciolkovszkij is kiszámolta réges rég, és igaza volt az öregnek?

Nem.

Amúgy mostanában volt egy zöld össze-vissza vágott Izraeli videó fent a neten, ahol a Szír kezelők elkeseredten próbálták a már a minimális HMZ-n belül közeledő Izraeli irányított fegyvert leszedni két rakétával is. Gondolom ők szívesebben elcserélték volna a széküket mondjuk egy TOR-ra.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 142
113
Pontosan.



Nem.

Amúgy mostanában volt egy zöld össze-vissza vágott Izraeli videó fent a neten, ahol a Szír kezelők elkeseredten próbálták a már a minimális HMZ-n belül közeledő Izraeli irányított fegyvert leszedni két rakétával is. Gondolom ők szívesebben elcserélték volna a széküket mondjuk egy TOR-ra.
Nem követem napi szinten a fizikát, de arról lemaradtam hogy a Ciolkovszkij rakéta egyenletet megcáfolta volna valaki mostanában.

Láttam azokat az össze vissza vágott videókat, feltöltés alatt lévő pantsirt támadtak, pihenő radarral(pár hónappal ezelőtt ugyan ilyen volt az ahová odaszaladt a sofőr majd rá 2 secre jött az áldás), meg egy valamit amit én nem láttam hogy mi az, de azt igen hogy több irányból jött a jó, és ügyesen túl is terhelték.

Arra meg nincs orvosság.
Magam részéről maradnék még mindig annál, hogy sanszosan máshova van optimalizálva a TOR, meg máshova a Pantsir.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 142
113
Na gyorsan ránéztem egy pöttyet, és szerintem az űrhajózás atyja nem tévedett:

Leváló fokozattal Pantsir rakétája:
57E6
induló tömeg 90 kg, hatótáv 20km 15km hatómagassággal,
Tor rendszer
9M331 rakétája 167 kg induló tömeg mellett tud 12km hatótávot, 6km hatómagasság mellett.

Valamiben akkor csak jobb ez a megoldás...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Na most akkor nem értem.Mi a baj azzal a rakétával?

Alapvetően a 60-as légvédelmi komplexumai Sz-75/125/200/KRUG/Nike kétfokozatúak voltak, ahol jellemzően egy szilárd gyorsító fokozat pár másodperc alatt felgyorsította a rakétát Mach1 fölé, majd az utazó fokozat tartotta/növelte tovább a sebességet.

A problémát az okozza, hogy...
1, A leváló első fokozat komoly károkat okozhat, ezért a védett objektum irányában általában nem indíthatsz. (ha Paks túloldaláról jön a légicél nem tüzelhetsz rá)
2, Az első fokozat leválásáig a rakéta nem manőverezhet, ezáltal a minimális hatótávolság nagyobb mint 1 fokozat esetén. (ez külön gond, ha föld takarásából érkezik a cél)

A fentiek miatt a 70-es évek rendszerei már jellemzően egyfokozatúak OSza/TOR/Sz-300P/HAWK/Patriot.

Kivétel az emlegetett Tunguzka/Pancír...
2019-02-07-21-17-28-Tunguska-1991-djvu-Win-Dj-View.jpg

... ami a harcászati manuál szerint a csapatok mögött halad 0,5-1,5km-el.
Namost ha az ellen felé tüzel, akkor pont a saját csapatokra hullik Mach3-al a gyorsító fokozat, aminek az elöl haladók gondolom nem örülnek.

Valahol volt kép földbe fúródott Pancír gyorsító fokozatról, szerintem simán átviszi egy BTR/BMP páncélját.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 142
113
Na most akkor nem értem.Mi a baj azzal a rakétával?
Semmi az ég világon, csak máshova van optimalizálva mint a TOR 9M331-e...
Az egyiknek előnye van abban, hogy sokkal kisebb az a minimális hatótávolság, ahová még eredményesen elkezdhet dolgozni, ha beütik akár túlterheléssel azt a távot ahová eljut egy célpont kb. 1 km-re, még nincs letolt gatyával. Ez a TOR rendszere.

A másik meg majdnem fele akkora rakétával messzebbre és magasabbra tud lőni, a nyilván való fenti hátránya mellett adott tömegből több rakétát tud szállítani és ellőni, nagyobb max HMZ mellett. Ez a pantsir.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Alapvetően a 60-as légvédelmi komplexumai Sz-75/125/200/KRUG/Nike kétfokozatúak voltak, ahol jellemzően egy szilárd gyorsító fokozat pár másodperc alatt felgyorsította a rakétát Mach1 fölé, majd az utazó fokozat tartotta/növelte tovább a sebességet.

A problémát az okozza, hogy...
1, A leváló első fokozat komoly károkat okozhat, ezért a védett objektum irányában általában nem indíthatsz. (ha Paks túloldaláról jön a légicél nem tüzelhetsz rá)
2, Az első fokozat leválásáig a rakéta nem manőverezhet, ezáltal a minimális hatótávolság nagyobb mint 1 fokozat esetén. (ez külön gond, ha föld takarásából érkezik a cél)

A fentiek miatt a 70-es évek rendszerei már jellemzően egyfokozatúak OSza/TOR/Sz-300P/HAWK/Patriot.

Kivétel az emlegetett Tunguzka/Pancír...
2019-02-07-21-17-28-Tunguska-1991-djvu-Win-Dj-View.jpg

... ami a harcászati manuál szerint a csapatok mögött halad 0,5-1,5km-el.
Namost ha az ellen felé tüzel, akkor pont a saját csapatokra hullik Mach3-al a gyorsító fokozat, aminek az elöl haladók gondolom nem örülnek.

Valahol volt kép földbe fúródott Pancír gyorsító fokozatról, szerintem simán átviszi egy BTR/BMP páncélját.

Erre gondoltam:

DLDbqn-FXUAASd-PI.jpg