2K22M Tunguzka (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Szerintem sem.
Aztán ha elfogadom hogy igaz hogy a pantsir az azért ilyen megoldás mert amatőr csapat csinálta 50 évvel ezelőtt, és azt görgették tovább a mai napig 3 felpimpelt verzióban és nem sikerült megoldani hogy ne ilyen legyen, akkor csak az a kérdésem már tovább, hogy mondjuk a SAMP/T Aster 30 az miért így működik, tessék mondani?


Ezt is amatőrök rakták össze 50 éve?
Milyen 3 felpimpelt változat? Tunguska és Pancír. Ennyi.

És igen, más államok egyfokozatú rakétával is megcsinálták a 250 sőt 380 km-es HMZ-t is. Igaz, a rakéta is nehezebb viszont nem esik rá senki fejére semmi. Az Ajax és NH ezt is megoldotta anno.

Az Aster család a nagyobb HMZ-ért szimplán alátett a kisebb rakétának egy boostert, ahogy az Standard rakétáknál is ez van az ER változatoknál, ha jól emlékszem. Oszt a booster fokozat ott esik le, ahol a random céltáv és irány alapján sikerül. Persze azt felejted el lazán, hogy az Aster eredetileg naval SAM, tehát az, hogy ott valamire ráesik eléggé marginális. Aztán persze, hogy lett szárazföldi változata is ezt a hátrányt nem tudja áthidalni.

De azért toljad csak fullba, szarják bele az evolúcióba. A HTÖ meg viccnek van.
Bicskanyitogatóan a stílusod és kitartó ostobasággal párosul. Halálos kombináció.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Milyen 3 felpimpelt változat? Tunguska és Pancír. Ennyi.

És igen, más államok egyfokozatú rakétával is megcsinálták a 250 sőt 380 km-es HMZ-t is. Igaz, a rakéta is nehezebb viszont nem esik rá senki fejére semmi. Az Ajax és NH ezt is megoldotta anno.

Az Aster család a nagyobb HMZ-ért szimplán alátett a kisebb rakétának egy boostert, ahogy az Standard rakétáknál is ez van az ER változatoknál, ha jól emlékszem. Oszt a booster fokozat ott esik le, ahol a random céltáv és irány alapján sikerül. Persze azt felejted el lazán, hogy az Aster eredetileg naval SAM, tehát az, hogy ott valamire ráesik eléggé marginális. Aztán persze, hogy lett szárazföldi változata is ezt a hátrányt nem tudja áthidalni.

De azért toljad csak fullba, szarják bele az evolúcióba. A HTÖ meg viccnek van.
Bicskanyitogatóan a stílusod és kitartó ostobasággal párosul. Halálos kombináció.

Nyilván meg lehet csinálni egyfokozatú rakétával is 250 sőt 380 km-es HMZ-t ÚGY, hogy ne essen rá senki fejére semmi, csak ez azzal fog járni, hogy nehezebb, nagyobb, drágább rakéta kell hozzá. Nem jobb - rosszabb egyik vagy másik megoldás, csak MÁS. Tudod, ahogy a mentorod a végén azért csak kinyögte, KOMPROMISSZUMOK.

Azért érzed remélem, hogy nem csak engem ostobázol ezzel, hanem mindenkit aki pl. Pantsirt használ, vagy SAMP/T-t.

Marhára elegem van belőle, hogy megírtatok egy HTÖ-t és utána kiskirályt játszotok.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 763
113
Ilyen hülyeségen így összeveszni :D

A rakéták szemszögéből nézve a Tor alkalmasabb eszköz, mint a tunguszka.
Viszont a Pantsir az igazából "PVO" SAM. Gyakorlatilag a semmi közepén álló S-300-asokat védi. Ebben az esetben szerintem nagyon mindegy, hogy hova esik az az első fokozat.
A Tunguszka előnye a Tor-hoz képest az a gépágyú. Bármire lehet vele lőni. Ez sem hátrány szerintem. :)
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and nyugger

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Ilyen hülyeségen így összeveszni :D

A rakéták szemszögéből nézve a Tor alkalmasabb eszköz, mint a tunguszka.
Viszont a Pantsir az igazából "PVO" SAM. Gyakorlatilag a semmi közepén álló S-300-asokat védi. Ebben az esetben szerintem nagyon mindegy, hogy hova esik az az első fokozat.
A Tunguszka előnye a Tor-hoz képest az a gépágyú. Bármire lehet vele lőni. Ez sem hátrány szerintem. :)
Én még mindig azt mondom, hogy nem egyértelmű az, hogy jobb megoldás a TOR mint a PANZIR (57E6 rakétájáról beszélek amúgy végig nem 2K22M rendszerről, meg 9M311-ről).
Van előny itt is, ott is:
9M331 rakéta és TOR rendszer: kisebb minimális hatótáv(jobb, közelebbre tud dolgozni), egy fokozat, nem válik le---> Nem esik a fejedre.
9M311 rakéta és 2K22M Tunguska rendszerből kifejlesztett ÚJ 57E6 rakétával ellátott Pantsir rendszer: Olcsóbb, könnyebb ÉS ez mellett még gyorsabb messzebbre és magasabbra repülő rakéta(ez mind ELŐNY, ha tetszik ha nem!), cserében valóban a leváló booster a fejedre eshet, és nagyobb nem csak a max lőtáv(ami jó), hanem a legkisebb minimális lőtávja is(ami valóban hátrány).

Na ha ezt elfogadjuk, és nem onnan indulunk hogy a LÓFASZT, az első JÓ koncepció, a másik meg SZAR, hanem máshova rakott optimalizálás és máshogy megkötött kompromisszumok, akkor lehet velem erről a témáról beszélni.

Addig ez vicc, kabaré.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 763
113
zsolti

A TOR által használt rakétánál amíg ég a kettős tolóerő karakterisztikájú hajtómű addig nagyon komoly manőverező képességgel bír (tartósan 30G)
A fejlesztések iránya ahogy olvastam az, hogy minél tovább tartson ki az utazó fokozat.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
zsolti

A TOR által használt rakétánál amíg ég a kettős tolóerő karakterisztikájú hajtómű addig nagyon komoly manőverező képességgel bír (tartósan 30G)
A fejlesztések iránya ahogy olvastam az, hogy minél tovább tartson ki az utazó fokozat.
Nincs ebben semmi ellentmondás, ott az általam korábban linkelt SAMP/T Aster 30 rakétájának működési elve erre példaként, hogy az hogy van booster fokozat ami leválik, még nem gátolja meg akár hogy legyen egy utazó hajtómű a tovább cél felé repülő "terminal dart" részben.

Hol van itt az hogy ne lehetne ilyet csinálni több fokozatú rakétánál? Az Aster 30 rá a példa, hogy van ilyen.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 763
113
zsolti

De nem az Asterről beszéltünk, hanem a tunguszkáról és a pantsirról. Ezekkel szemben viszont az van amit írtam.
Az Aster más liga, nem csapat légvédelem.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 617
113
Ez a fejedre esik dolog nekem azért sántít mert a gyorsító fokozat feleljen meg mondjuk egy 2m hosszú csőnek,tfh a rakéta lekapcsol egy repülőt, ez a repülő a levegőben elpárolog? Esetleg lezuhan a földre, de akkor nem eshet senki fejére?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Ez a fejedre esik dolog nekem azért sántít mert a gyorsító fokozat feleljen meg mondjuk egy 2m hosszú csőnek,tfh a rakéta lekapcsol egy repülőt, ez a repülő a levegőben elpárolog? Esetleg lezuhan a földre, de akkor nem eshet senki fejére?

De a lelőtt repülő leesése elkerülhetetlen, azzal nem tudsz mit csinálni viszont rakétát tudsz leválófokozat nélkül tervezni.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
zsolti

De nem az Asterről beszéltünk, hanem a tunguszkáról és a pantsirról. Ezekkel szemben viszont az van amit írtam.
Az Aster más liga, nem csapat légvédelem.
Ohh, beszélgettünk itt már mindenről.
Be lett ide ebbe a vitába hozva nem általam még 250 meg 380 km HMZ-s Patriot/Sz-300/400 is, NASAMS ról és annak utódlásáról, EU megfelelőiről.

Mindent értek hidd el, ami ÉRTELMES indok, és semmilyen valós előnyt nem tagadok az egy fokozatú rakétáknál szemben a leváló boosteres több fokozatúakkal szemben. Leírtam ezerszer, IGEN, a fejedre eshet a booster és IGEN, kitolja a minimális indítási távot.

Amin basztam egy hátra szaltót, az az, hogy simán eltagadná itt több ember(legalább is a vitánk elején lazán megpróbálta, utána finomodott a vélemény, csak még mindig engem hülyézve akkor is, mikor az én véleményemmel száll ki a vitából!), hogy kinematikai, fizikai törvényszerűségek miatt a boosteres megoldásnak van bizony előnye is, ismétlem CIOLKOVSZKIJ féle rakéta egyenlet, ez az a képlet, ami mondjuk sikeressé/lehetővé tette azt hogy egyáltalán elhagyjuk a bolygót!
Leváló booster---> Gyorsabb, könnyebb, magasabbra és messzebbre repülő rakéta, mint az egy fokozatú.
Pláne ha úgy van kialakítva, mint egy ASTER, vagy egy az általam többször is meghivatkozott Pantsir 57E6, hogy jól seggberúgja a booster, feldobja és felgyorsítja a kb. nyíllövedék "terminal darts"-ot, majd a nagy légellenállású és keresztmetszetű már kiürült ballaszt leválik, a kis átmérőjű és légellenállású második fokozat meg száguld tovább, az ASTERnél még abban is +utazó hajtóművel.

Mi az amit nem lehet megérteni amúgy abból amit írok Fip7, most ezt frankón kérdezem nem baszogatásból, és azért TŐLED, mert azt gondolom mi itt egész jó viszonyban vagyunk, szemben a Molni/Hpaps vonallal?

Komolyan, mit baszok el hogy bár már be is idéztem több topikból, több nap és több ember ehhez a témához tartozó kommentjét, KI IS SZÍNEZTEM, és még ezek szerintem mindig nem érthető hogy mi a fasz bajom van???

Hogy fogalmazzam meg úgy, hogy ez érthető legyen?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
Ne húzd föl magad.

Ha jól látom Hpasp azért szállt ki a vitábol mert nem tudott észérveket felhozni az álltalad írottakra.

Molni meg ahogy rövid pályafutásom alatt nézem kiskirályként tevékenykedik ezen az oldalon. Pár hete rám is megírta, hogy megnemértett zseninek hiszem magam. És hogy idióta vagyok. :D

Szegény a saját problémáit vetíti ki másokra.
De a kedvencem amikor az általa írt htö-re hivatkozik, hogy igazolja saját magát:D
Kicsit skizó. :D
Szerintem engedd el a témát.

Ui: tudom Molni idióta vagyok ;)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 763
113
zsolti

"Mi az amit nem lehet megérteni amúgy abból amit írok Fip7, most ezt frankón kérdezem nem baszogatásból, és azért TŐLED, mert azt gondolom mi itt egész jó viszonyban vagyunk, szemben a Molni/Hpaps vonallal?"

Szerintem a sok stresztől meg a sok topikban folyó ugyan arról beszélésben megkavarodtál kicsit. :) Szóval nyugi ;)
Én a hatótáv tekintetében neked adtam igazat ha vissza olvasol. Sőt, le is írtam, hogy nem csak a súly hanem a jóval kisebb légellenállás miatt is!
Viszont azt írtam , hogy csapat légvédelem tekintetében TOR párti vagyok. Azt is leírtam miért, de röviden leírom újra:
1. Minimális indítás táv (TOR) 250 m vs. 1200 méter (Pansir) (A Tunguszka értéke 2500 méter az orosz forrás szerint!)
2. A TOR rakétája a hosszú égési idő miatt folyamatosan durva (30G) manőverek esetén jobban tartja a sebességét (amíg ég a hajtómű)
3. A TOR több célcsatornával bír jelenleg, mint a Tunguszka vagy a Pantsir. (4 vs 2)

Szóval értem miről írsz. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
zsolti
3. A TOR több célcsatornával bír jelenleg, mint a Tunguszka vagy a Pantsir. (4 vs 2)

Szóval értem miről írsz. ;)
Tor-M1, 2 db célcsatorna, 4 db rakéta csatorna
Tor-M2, 4 célcsatorna, 8 db rakéta csatorna
Pancír - 3+1 db radaros + optikai célcsatorna
2K22M - 1 db célcsatorna
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 763
113
molnibalage

"Pancír - 3+1 db radaros + optikai célcsatorna"

Ez így biztos?
Mert amennyire én tudom a radar és az optikai rávezetés együtt nem megy, csak külön külön.
Az S1 4 radaros célcsatornával bír 45 fokos szögben , vagy 2 célcsatornával bír 90 fokos szögben.
"A komplex reakcióideje 4-6 másodperc; 1,5 másodperc között a rakéták elindítása és a rendszer által rögzített célrögzítés között. Az egyidejűleg kiégett célpontok száma ± 45 ° -on négy ± 90 ° - két A maximális rögzítési sebesség 10 célpont / perc."
A gyártó honlapján is 4 célcsatorna szerepel:
http://www.kbptula.ru/en/productions/air-defense-weapon-systems/pantsir-s1

Amúgy köszi a kiegészítést, mert én elég pontatlanul fogalmaztam az eredeti idézetben.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Ne húzd föl magad.

Ha jól látom Hpasp azért szállt ki a vitábol mert nem tudott észérveket felhozni az álltalad írottakra.

Molni meg ahogy rövid pályafutásom alatt nézem kiskirályként tevékenykedik ezen az oldalon. Pár hete rám is megírta, hogy megnemértett zseninek hiszem magam. És hogy idióta vagyok. :D

Szegény a saját problémáit vetíti ki másokra.
De a kedvencem amikor az általa írt htö-re hivatkozik, hogy igazolja saját magát:D
Kicsit skizó. :D
Szerintem engedd el a témát.

Ui: tudom Molni idióta vagyok ;)
Elengedtem.

Mindkettő amúgy kiválóan ismeri nem csak ezt a témát, de nagyjából az egész HT-t. Az hogy értelmesen nem tudtam vitatkozni még egyikkel sem, nem a tudásuk miatt van. A HTÖ kiváló dolog, rengeteg munkát rakott bele sok értékes ember, ez vitán felül áll.

Bár ahogy Molni csinálja hogy úton-útfélen meghivatkozza saját magát/magukat az valóban néha irritáló nekem is, még akár bele is férhet, mert tényleg hiánypótló mű sok tekintetben, na nem azért mert maga a színtiszta és egyetlen igazság van benne, inkább a komplex átfogó jellege miatt. Ilyet én még nem láttam máshol, még idegen nyelven sem.

Amivel nekem bajom van, az nem más mint az, hogy néha nem látják a fától az erdőt, meg sem próbálják felfogni hogy akivel beszélgetnek a virtuális térben az sem feltétlenül pl. egy hentes/ács, hanem ne adj isten még köze is van a dolgokhoz, s nehezen megy az részükről ha nem rögtön azonos a vélemény, akkor NE FULL hülyeként kezeljék.

Van aki ezt jól bírja, van aki nem. Én pl. nem annyira, hogy ne irkáljak vissza ilyen esetekben.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
zsolti

"Mi az amit nem lehet megérteni amúgy abból amit írok Fip7, most ezt frankón kérdezem nem baszogatásból, és azért TŐLED, mert azt gondolom mi itt egész jó viszonyban vagyunk, szemben a Molni/Hpaps vonallal?"

Szerintem a sok stresztől meg a sok topikban folyó ugyan arról beszélésben megkavarodtál kicsit. :) Szóval nyugi ;)
Én a hatótáv tekintetében neked adtam igazat ha vissza olvasol. Sőt, le is írtam, hogy nem csak a súly hanem a jóval kisebb légellenállás miatt is!
Viszont azt írtam , hogy csapat légvédelem tekintetében TOR párti vagyok. Azt is leírtam miért, de röviden leírom újra:
1. Minimális indítás táv (TOR) 250 m vs. 1200 méter (Pansir) (A Tunguszka értéke 2500 méter az orosz forrás szerint!)
2. A TOR rakétája a hosszú égési idő miatt folyamatosan durva (30G) manőverek esetén jobban tartja a sebességét (amíg ég a hajtómű)
3. A TOR több célcsatornával bír jelenleg, mint a Tunguszka vagy a Pantsir. (4 vs 2)

Szóval értem miről írsz. ;)
Akkor ha valóban értetted hogy mit írtam már oldalakon keresztül, mit szerettem volna sugalmazni csak az elején, aztán mit mondtam ki konkrétan, akkor nincs más amiben egyet kellett volna érteni velem. Így van, súly, és ami mivel ez nem a világűr meghódítására van tervezve, hanem légkörön belüli használatra, ami éppen ezért még fontosabb, a légellenállás miatt bizony ez az ELŐNYE ennek a több fokozatú megoldásnak.


Azt hogy csapatlégvédelemnél a TOR a maga kisebb minimális lőtávja miatt úgy hogy még a nyakadba sem tud hullani a nem létező booster előnyösebb, mint a Pantsir booster+terminal dart megoldása, én soha nem vitattam!

Annyit mondtam, szerintem ez tervezésnél egy kompromisszum, és nekem úgy tűnik mivel az oroszok jól látható módon nyomják a TOR mellett a Pantsirt is párhuzamosan, nem hinném hogy ez a nem tudás/hát ez már így alakult 50 éve és kényszerből ezt visszük tovább miatt van így, hanem tudatos.

Az egyik erre, a másik meg arra van optimalizálva. A pantsir amúgy pontvédelem, nem csapatvédelem, egy pantsir nem pantsir, a védendő komplexumot szépen le lehet fedni egy alegységgel úgy hogy lehetőleg ne kelljen átlövöldözni felette feltétlenül, csak ha nagyon nagy tré/egy irányból túlterhelés van.

Az meg szerintem netto hülyeség, amire Hpaps hivatkozott, hogy 3mach-al a leváló pille könnyű sanszosan szőtt szénszálas kompozit booster majd átütögeti a BMP-ket, meg Paks betonfalait... Eleve már a 3 Mach-ra marha kíváncsi lennék, hogy a francba érkezne le annyival, mikor általában felfelé vízszintesen válik le, repül tovább leválás kiégés után ballisztikus pályán, és a sűrű légkörben fékeződik kontrollálatlan repülés mellett. Na hogy ebből meg a szőtt kompozit anyagból hogy lett BMP buster a booster :D, azt nem igazán értettem, bár Hpaps-al már ugye nem beszélünk, ezt azért mással még megvitatnám...
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 595
113
2S6M - 2K22M Tunguska-M "2С6М ЗРПК - 2К22М Тунгуска-М"
Army2018part2-042-X3.jpg

Army2018part2-044-X3.jpg

Army2018part2-046-X3.jpg

Új lokátorral
Army2018part2-053-X3.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 595
113
tunguska1000.png

1235036.jpg

%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B3%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%9C1-%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D0%BE%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8B-%D0%BF%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-2476856.jpeg

%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B3%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%9C1-%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D0%BE%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D1%81%D0%B8%D0%BB%D1%8B-%D0%BF%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B0-1973755.jpeg

Az M1 verziót (2Sz6M - 2С6М) 2003. szeptemberben rendszeresítették. Összesen az orosz haderőben legalább 250 db van.
A modernizáció a GM-5975 alváz alapvázának cseréjére vonatkozott. Képessé tették az automatikus célmegjelölés fogadására és végrehajtására az üteg parancsnoktól. A rakéta infravörös kereső fejébe egy továbbfejlesztett hangmagasság-mérő rendszert építettek. Az új számítógép nagyobb sebességgel és memóriával rendelkezik. A felhasznált rakétákat továbbfejlesztették a 9M311-1M rakétára. Növekedett az érzékenység, csökkent a zajszint. A HMZ 10 km-re növekedett.