Sz-300P / SA-10 Grumble, Sz-300V / SA-12 Gladiator / S-300 (Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 593
113
Még így is, hogy majdnem mindennek külön topic-ja van, többször előfordult, hogy olyan dolgokról kezdtek értekezni, amit előtte már részletesen kitárgyaltak. Ha meg konkrétan valaki vissza akar keresni valamit, néha vért izzadhat. Dudi-nak teljesen igaza van.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Még így is, hogy majdnem mindennek külön topic-ja van, többször előfordult, hogy olyan dolgokról kezdtek értekezni, amit előtte már részletesen kitárgyaltak. Ha meg konkrétan valaki vissza akar keresni valamit, néha vért izzadhat. Dudi-nak teljesen igaza van.
Rendes kereső híján keresni így se lehet. Úgy viszont lenne miről beszélgetni.

Ninecs rendes kereső?Szerintem törjük kerékbe Mackensent abból baj nem lehet!;):hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 
M

molnibalage

Guest
Ilyen hülyeségen így összeveszni :D

A rakéták szemszögéből nézve a Tor alkalmasabb eszköz, mint a tunguszka.
Viszont a Pantsir az igazából "PVO" SAM. Gyakorlatilag a semmi közepén álló S-300-asokat védi. Ebben az esetben szerintem nagyon mindegy, hogy hova esik az az első fokozat.
A Tunguszka előnye a Tor-hoz képest az a gépágyú. Bármire lehet vele lőni. Ez sem hátrány szerintem. :)
Hujujujj...
  1. A Moszkva és a nagyvárosokat védő Sz-300/400-asok rohadtul nem a semmi közepén vannak... Még a site-ok helye is ismertek, HTÖ, melléket, kmz.
  2. Ez már nem Berkut, hogy csak kifelé indítanak. 360 fokban. Na, nézegessed csak, hogy hány településre eshet rá a gyorsító fokozat.
  3. A jenkik anno gyorsít fokozatos SAM-et használtak honi légvédelemre (Ajax és Hercules), de azok kötött pályán emelkedtek ezért a gyorsító fokozat mindig ugyanoda esett. A Patriot "hogyhogynem" booster fokozat nélkül, ahogy az Sz-300 is. Nahát...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Hujujujj...
  1. A Moszkva és a nagyvárosokat védő Sz-300/400-asok rohadtul nem a semmi közepén vannak... Még a site-ok helye is ismertek, HTÖ, melléket, kmz.
  2. Ez már nem Berkut, hogy csak kifelé indítanak. 360 fokban. Na, nézegessed csak, hogy hány településre eshet rá a gyorsító fokozat.
  3. A jenkik anno gyorsít fokozatos SAM-et használtak honi légvédelemre (Ajax és Hercules), de azok kötött pályán emelkedtek ezért a gyorsító fokozat mindig ugyanoda esett. A Patriot "hogyhogynem" booster fokozat nélkül, ahogy az Sz-300 is. Nahát...

Egykori magyar Volhov kezelőpult (jobb oldali) oldalszög indikátorán bejelölve, hogy merre nem illik indítani a lehulló első fokozat miatt.

P9290335-m-solata.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Ne húzd föl magad.

Ha jól látom Hpasp azért szállt ki a vitábol mert nem tudott észérveket felhozni az álltalad írottakra.

Molni meg ahogy rövid pályafutásom alatt nézem kiskirályként tevékenykedik ezen az oldalon. Pár hete rám is megírta, hogy megnemértett zseninek hiszem magam. És hogy idióta vagyok. :D

Szegény a saját problémáit vetíti ki másokra.
De a kedvencem amikor az általa írt htö-re hivatkozik, hogy igazolja saját magát:D
Kicsit skizó. :D
Szerintem engedd el a témát.

Ui: tudom Molni idióta vagyok ;)
Nézzél egy kommenttel fentebb.
Ha jól emlékszem Fukusima kapcsán anekdotákkal jöttél én meg mérési adatokkal. Ennek ellenére továbbra is nagy arcod volt. Személyeskedésben több danos vagy már, nem csak feketeöves, de tartalommal bíró komment előállításában továbbra sem léptél előre.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
molnibalage

A Pantsir első fokozata kb. 1 km-s távon válik le, súlya alig van, közeg ellenállása meg van bőven. Ha 2 km-nél messzebb vannak a lakó épületek akkor nem hiszem, hogy aggódni kellene miatta....
Egy Ajax vagy egy Volhov gyorsító fokozata minden téren nagyon más....
(egyszerű példa: nem mindegy, hogy egy lufival doblak fejbe vagy egy medicin labdával)
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
molnibalage

A Pantsir első fokozata kb. 1 km-s távon válik le, súlya alig van, közeg ellenállása meg van bőven. Ha 2 km-nél messzebb vannak a lakó épületek akkor nem hiszem, hogy aggódni kellene miatta....
Egy Ajax vagy egy Volhov gyorsító fokozata minden téren nagyon más....
(egyszerű példa: nem mindegy, hogy egy lufival doblak fejbe vagy egy medicin labdával)
A Pantsir égésvégi sebessége 1300 m/s. Bőven több, mint 2 km-re ér földet főleg, ha a céltáv a HMZ közepén vagy szélén van és nem földközeli. Ez sima ferde hajítás. A légellenállásra csinálj becslést és látni fogod, hogy jó messzire elrepül az a cucc.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 117
113
A Pantsir égésvégi sebessége 1300 m/s. Bőven több, mint 2 km-re ér földet főleg, ha a céltáv a HMZ közepén vagy szélén van és nem földközeli. Ez sima ferde hajítás. A légellenállásra csinálj becslést és látni fogod, hogy jó messzire elrepül az a cucc.
Így igaz. Csak nem 3 mach -al fog IFV-ket elpusztítva becsapódni, mint ahogy állítva lett. Szépen repked tovább a sűrű légkörben ballisztikus pályán és közben fékeződik. Tömeg nem sok, légellenállása annál nagyobb, az anyaga meg nem épp egy páncéltörésre optimalizált valami, a szőtt üvegszálas kompozit szerű anyag nincs meg nekem ahogy átgyűri magát egy lövészpáncéloson, ahogy asszem hpaps írta le ezt...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Nézzél egy kommenttel fentebb.

Ha jól emlékszem Fukusima kapcsán anekdotákkal jöttél én meg mérési adatokkal. Ennek ellenére továbbra is nagy arcod volt. Személyeskedésben több danos vagy már, nem csak feketeöves, de tartalommal bíró komment előállításában továbbra sem léptél előre.

Fukusi kapcsán olvasd visszább az elejétől.
Bár egy idő után tcat törölt pár bejegyzést.
Én azt írtam az atomenergia sem teljesen !!!zöld energia.
Mert voltak csernobil,fukusima ahol volt környezetszennyezés.
És mert az atomerőművekből kerül ki veszélyes hulladék. Pl: elhasznált fűtőanyag,az ottdolgozók ruhái.
Ezek tények.
Erre te szimplán leidiótáztál.
Szóval szerinted csernobil nem járt környezetszennyezéssel!!!
Te tudod.

Számomra az általd kigooglézott holtbiztos adatok kb annyira hihetőek mint az ismerősöm története.
Erre írtam azért mert valami hivatalos köntösbe van bújtatva, nem biztos hogy igaz.
Mondanám csak azokat az adtokat hiszem el amiket én hamisítottam. De ez plágiumgyanus.
Plnek írtam vw-en botrányt. Szerintem ott sem gondoltad, hogy a vw-en nem mond igazat.
De mivel akkor sem értetted meg ez most sem fogod.
Mert nem akarod. Jobban élvezed hogy dr Houset próbálsz játszani.


Az pedig vicces, hogy te beszélsz nagy arcról miután itt szerinted mindenki idióta. És nemértik meg a tanításaidat. Pedig te írtál hozzá egy bibliát is a htö-öt.
Elkezdtem olvasni.
Elég kultúrált hangnemben írod.
Kár hogy ezt nem hoztad ide is.

Ui: írd már meg miért is TELJESEN zöld energia az atom. Hiszen én csak annyit állítottam, hogy nem az.
Írj egy ATÖ-t. Eskü elolvasom.
 
M

molnibalage

Guest
Az pedig vicces, hogy te beszélsz nagy arcról miután itt szerinted mindenki idióta.
Le kellene szokni arról, hogy állítasz, amit soha nem mondtam és nyilvánvaló ökörség. Nem mindenki, de vannak szép számmal.

Elég kultúrált hangnemben írod.
Kár hogy ezt nem hoztad ide is.
Amilyen az adjistem...

Ui: írd már meg miért is TELJESEN zöld energia az atom. Hiszen én csak annyit állítottam, hogy nem az.
Én sem mondtam, hogy teljesen zöld. Csak összevetve a többivel azokhoz képest elképesztően az. A sokszor linkelt online térkép rá a bizonyíték. Az mért adatokból jön.

Írj egy ATÖ-t. Eskü elolvasom.
Mindenre nincs időm. A mezei cikkekre sincs már.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Pár pontosítás...

Az Sz-300-as esetében a tengerentúlról súgtak. Egyrészt nálunk is megvolt a menet közben elakadt Sz-300-as rendszeresítés programja még a nyolcvanas évekből, emiatt a Lérak lobby is az Sz-300-asok mellett kardoskodott. A pilóták a használt belga-holland F-16-osokban reménykedtek.
A NATO szintén örült volna az Sz-300-asnak, bár ekkor még semmi sem volt világos számukra velünk kapcsolatban. Kezdetben különösen az USA volt bizalmatlan velünk kapcsolatban, főleg a délszláv válsághoz való közelségünk és geopolitikai-történelmi érintettségünk okán. Terv volt már Magyarország NATO integrációjára, de a szokásos USA-bizalmatlanség miatt a jenkik azért jobban örültek volna annak, ha az ex-NDK készletéből szerezhettek volna ilyen rakétákat elemzésre. De erre nem volt már lehetőség.
A szovjetek azonban végül nem szállították le az NDK-nak az Sz-300-ast, míg 1993-ban már résen voltak az oroszok és eszük ágában se volt eladni az időközben számukra megbízhatatlanná vált magyaroknak a rendszert.

1993 nyarára akármit is akarhattunk volna, az leszűkült a következőkre:
MiG-29-esek,
BTR-80A-k,
metróépítés,
Lada Niva.

Hiába volt küszöbön egy jókora káosz (1993 október: moszkvai Jelcin elleni puccskísérlet, a házelnök Haszbullatov és Ruckoj ezredes vezetésével; decemberben megszüntetnek egy halom elképesztően drága késő-szovjet programot, úgy mint :MiG-29M/K, MiG-31M, Buran/Enyergija, szinte kizárólag MiG projektek és ezen felül a repülőgéphordozók tervei; Abbház-Grúz balhé, Örményország, Hegyi Karabah, mozgolódó csecsen szeparatizmus, stb stb), az oroszok a Szu-27-eseket csak igen drágán, míg az Sz-300-asokat egyátalán nem akarták olyan helyre eladni, amit már nem tartottak megbízhatónak.
Ne feledjük: Meciar Szlovákiája bátran megkaphatta az amúgy nem teljes Sz-300-ast, mivel velük szemben nem volt berzenkedés (a szlovák részen amúgy se voltak szovjetek, ők csak a cseh oldalon állomásoztak), kulturálisan is közelebb voltak hozzájuk. Ők is kaptak 29-est, szó volt a Ka-50-es rendszeresítéséről is. Még a Szu-35-ös is tartott náluk bemutatót.
Nekünk csak a 29-eseket adták át, de fél szívvel. A pár példány kivételével vadonat új madarakat időre leszállították, dollárért úgy-ahogy lenyomták az átképzést, majd léceltek. Ugyanez magyar oldalról: úgy csináltunk, mintha nem is ismernénk az oroszokat, szintén fél szívvel haverkodtunk már csak velük, nagy lett velük szemben a pofánk, az alkatrészekért már mi se akartunk "lehajolni" (ők meg külön már nem törték magukat, hisz nekik se volt, ellenségnek meg minek adjanak).
Nehezményeztük, hogy az oroszoknak "kinyilt a csipájuk", túl vastagon kezdett fogni a ceruzájuk.
Nem ehhez voltunk szokva, hiszen eladdig mi a vadászgépeket "kaptuk".

Félelmetes amúgy, hogy mind a mai napig a facebook csoportokban az öreg múltbarévedő szakmabeliek, nyugállományúak a szovjet technikákra rendre úgy utalnak, hogy a "szovjettől ezt, vagy azt KAPTUK". Baszki, mi vettük ezeket az eszközöket, csak a nagy szocializmusban az Állambácsi nem kötötte a katonák orrára, hogy a dolgozó magyar nép vagyonából mivel fizettünk a technikáért. Szabolcsi almával, Ikarus busszal, vagy épp kő kemény guruló dollárral. Nem is alakult ki tulajdonosi szemlélet, csak a szakmai becsület volt az, ami miatt a magyar szakember üzemben tartotta a technikát. Nem is csoda, hogy a kilencvenes években, a ránk köszöntött nagy kapitalizmusban, miközben a régi gárda sorra hagyta faképnél a Honvédséget, a maradóknál is megütközést keltett, hogy az orosz "pofátlan módon" dollárt kér, ráadásul piaci áron a portékáiért. Inkább nem is rendeltünk már tőlük semmit. Az eredmény ismert.

1983-tól gyártott Sz-300PSz sorozat utolsó 6db komplexuma Sz-300PMU export jelzéssel készült el, hiányzott belőle a nukleáris töltetű rakétával való tüzelés lehetősége.
Ennek a 6db-nak úgy a 80-as évek elején már megvolt a vevője a VSz-en belül: Bulgária, NDK, Csehszlovákia, Lengyelország, és Magyarország (egyedül mi rendeltünk 2db-ot, a többiek csak 1-1 komplexumot)
4 ország a fővárosát kívánta védeni, kivétel az NDK.

1989-ben Bulgária és az NDK-ba került leszállításra az Sz-300PMU

Sz-300PMU az NDK-ban
2019-02-15-09-54-08-Window.jpg

2019-02-15-09-54-01-Window.jpg

2019-02-15-09-53-53-Window.jpg

Vagyis le lett szállítva

1990-ben Csehszlovákia kapta meg az Sz-300PMU komplexumát, Prága mellé telepítették.
Meciar-nak köze sem volt hozzá (ő csak vett fél javadalmazás rakétát hozzá 94-ben)

Fordulat után, a Lengyel és Magyar komplexum már nem lett leszállítva, és az NDK-s PMU is visszaszállításra került.
(Kezelőik meg az USA-ba, betanítani az amcsikat a saját 300-asuk használatára)

Így az Oroszok ott álltak 4db Sz-300PMU-val, amit nem akartak rendszerbe állítani, de jópénzért árulták. (mint mindent akkoriban)

90-es évek elején érdeklődtünk ismét pár darab után, el is indultak a tárgyalások de csak szigorúan államadósság leírásáért cserében.
Megjelentek viszont a Kínaiak akik mind a 4db-ért ajánlottak 220m$ kemény-valutát.
Amikortól befutott a Kínai ajánlat, az Oroszok onnantól felajánlották hogy ha akarjuk, adjunk mi is kemény-valutát értük, de ez nálunk nem játszott, így jobb helyett érkeztek MiG-ek, a 4db VSz számára gyártott PMU meg Kínába.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 188
13 468
113
Ninecs rendes kereső?Szerintem törjük kerékbe Mackensent abból baj nem lehet!;):hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Inkább Tcatot, ő az oldal üzemeltetője. Amúgy is ő jobban bírja a fájdalmat.
Amúgy, ha jól hallom a vihar elmosta a kínának szánt szállítmán S-400-ast. Nem értem miért nem vasúton szállították?