A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 582
63 950
113
http://www.hidfo.ru/2015/10/tobb-ez...nem-engedik-ujabb-amerikai-bazis-letesiteset/

Tudom ruszki propagenda! Viszont több más média is lehozta anno (168 óra, stb), csak ők a tüntetésekre és nem az okokra koncentráltak.

Amúgy amikor Taszáron voltak az amerikaiak, akkor Pécs és Kaposvár térsége hemzsegett a kurváktól. Szó szerint rengeteg volt belőlük.
Csak Pécsen volt vagy 10 kupi. Persze a 90-es években az amerikaiak olyan gazdagok voltak hozzánk képest, hogy taxival jártak 70km-re
csajozni, meg étterembe.


A DCA ilyen eseteket is jelenthet, illetve kérdésessé válna, hogy a Blackwater, Gladio, stb típusú cégek mennyire tevékenykedhetnének szabadon?
Engem a hagyományos haderő átvonulásánál sokkal jobban aggasztanak a kapcsolódó esetek.
Ismerek kommandósokat (ex Mecsek Kommandó) akik vigyázták őket (amerikai katonák mozgása, stb) és szabályosan rettegtek... Ezek nem semmi gyerekek. És akkor még nem beszéltünk esetleges Guantanamohoz hasonló funkciókról, vagy háborús konfliktusból pihenőre/rehabilitációra küldött katonákról.
Anno Afganisztánt megjárt ruszki katonák is voltak itt, csak őket nem engedték ki. Japánban picit más volt a helyzet.

Nehogy a végén itt kössenek ki, akiket nem mernek hazavinni.
Meg a kémrepülőgépekről, egyéb információgyűjtő tevékenységekről, stb...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 472
113

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 582
63 950
113
A rendszerváltáskor mindenki a szabadságot várta és a gazdasági felemelkedést, abból jólétet. Az első megvan, a mai napig, bárki, bármit mond. A jólét meg apró lépésekkel lesz meg, ha a világ össze nem dől addig. 52 éves vagyok, soha ne térjen vissza az a rendszer ami 90 előtt volt ! Na az, diktatúra volt.
Túl volt akkor hiszterizálva a dolog, a zöm azt hitte hogy egy év múlva már mercivel jár.
Ma néztem hogy 30 éve lett hivatalosan vége. 30 éve tart a rendszerváltás. 40 évig volt előtte szocializmus. Horthyéknak meg 23-24 év jutott. Érdekes összehasonlítani az időket.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Márcsak a térség egyensúlyának megőrzése érdekében... (a románok is vettek)

Ahogy az amerikaiak írni szokták:
"The proposed sale of this equipment will not alter the basic military balance in the region." :D

Akkor sincs szükségünk HIMARS-ra. A mélységi csapásmérést legegyszerűbben a Gripenekről indított robotrepülőkkel tudjuk eszközölni.

KEPD 350, Storm Shadow/MBDA Apache, stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95 and arcas

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
Hát szerintem ha az amerikai kongresszus jóváhagyta volna akkor arról mi is tudnánk.

Amúgy nem lenne nekünk jobb választás a Lynx?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Akkor sincs szükségünk HIMARS-ra. A mélységi csapásmérést legegyszerűbben a Gripenekről indított robotrepülőkkel tudjuk eszközölni.

KEPD 350, Storm Shadow/MBDA Apache, stb.
Ráadásul ezeknek vannak földi indítású változataik...ha jól emlékszem.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Akkor sincs szükségünk HIMARS-ra. A mélységi csapásmérést legegyszerűbben a Gripenekről indított robotrepülőkkel tudjuk eszközölni.

KEPD 350, Storm Shadow/MBDA Apache, stb.
Elképesztő ára van a HIMARS-nak…
A Lengyelek most véglegesítették az üzletet.
$655 millióért (!!) ezt kapják:
20 db High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) M142 Launchers,

75 db rakéta készlet illetve rakéta (ATACAM) az alábbi bontásban (remélem az M30 és M31-nél a 6db-os készletekről van szó nem pedig magáról a rakétáról):
36 Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) M31 Unitary,
9 Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) M30A1 Alternative Warheads,
30 Army Tactical Missile System (ATACMS) M57 Unitary,

És az apraja:
24 Advanced Field Artillery Tactical Data Systems (AFATDS),
20 Multiple Launcher Pod Assembly M68A2 Trainers,
24 M1151A1 High Mobility Multi-purpose Wheeled Vehicles (HMMWVs),
9 M1151A1 High Mobility Multi-purpose Wheel Vehicles (HMMWVs).

Akárhogy is nézzük sápasztó ár.
E szerint a forrás szerint egyetlen M31 rakéta ára több mint $110 ezer!
 
M

molnibalage

Guest
Elképesztő ára van a HIMARS-nak…
A Lengyelek most véglegesítették az üzletet.
$655 millióért (!!) ezt kapják:
20 db High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) M142 Launchers,

75 db rakéta készlet illetve rakéta (ATACAM) az alábbi bontásban (remélem az M30 és M31-nél a 6db-os készletekről van szó nem pedig magáról a rakétáról):
36 Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) M31 Unitary,
9 Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) M30A1 Alternative Warheads,
30 Army Tactical Missile System (ATACMS) M57 Unitary,

És az apraja:
24 Advanced Field Artillery Tactical Data Systems (AFATDS),
20 Multiple Launcher Pod Assembly M68A2 Trainers,
24 M1151A1 High Mobility Multi-purpose Wheeled Vehicles (HMMWVs),
9 M1151A1 High Mobility Multi-purpose Wheel Vehicles (HMMWVs).

Akárhogy is nézzük sápasztó ár.
E szerint a forrás szerint egyetlen M31 rakéta ára több mint $110 ezer!
Nem ismerem a rendszert. Irányított az M31? Ha igen, akkor mi a zsibbasztó benne? Az SDB II-nek hajtóműve sincs és 200k USD volt egy nagyobb export darabára, amit láttam a csomagból visszaszámolva.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Az M30 és M31 is irányított, az irányítás módja nem rémlik. De úgy is írja; "guided".
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Akkor sincs szükségünk HIMARS-ra. A mélységi csapásmérést legegyszerűbben a Gripenekről indított robotrepülőkkel tudjuk eszközölni.

KEPD 350, Storm Shadow/MBDA Apache, stb.
Nagyjából egyet értek ebben veled, viszont azért egy HIMARS szerű fegyverrendszer az komolyabb elrettentő erőt képvisel, mivel időérzékeny célpontot elég rövid reakcióidővel támadhat. Nem jó a tudat ha rátámadsz valakire, ballisztikus rakéta fog rád zuhanni válaszul elég rövid időn belül, ott ahol fáj.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 587
5 190
113
Elképesztő ára van a HIMARS-nak…
A Lengyelek most véglegesítették az üzletet.
$655 millióért (!!) ezt kapják:
20 db High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) M142 Launchers,

75 db rakéta készlet illetve rakéta (ATACAM) az alábbi bontásban (remélem az M30 és M31-nél a 6db-os készletekről van szó nem pedig magáról a rakétáról):
36 Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) M31 Unitary,
9 Guided Multiple Launch Rocket System (GMLRS) M30A1 Alternative Warheads,
30 Army Tactical Missile System (ATACMS) M57 Unitary,

És az apraja:
24 Advanced Field Artillery Tactical Data Systems (AFATDS),
20 Multiple Launcher Pod Assembly M68A2 Trainers,
24 M1151A1 High Mobility Multi-purpose Wheeled Vehicles (HMMWVs),
9 M1151A1 High Mobility Multi-purpose Wheel Vehicles (HMMWVs).

Akárhogy is nézzük sápasztó ár.
E szerint a forrás szerint egyetlen M31 rakéta ára több mint $110 ezer!

Ha a legújabb hírek igazak, a német nagyvasakért kicsengetünk 1 milliárdot, akkot 655 milliót is kipengethetünk Himars-ért... :D
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
A rendszerváltáskor mindenki a szabadságot várta és a gazdasági felemelkedést, abból jólétet. Az első megvan, a mai napig, bárki, bármit mond. A jólét meg apró lépésekkel lesz meg, ha a világ össze nem dől addig. 52 éves vagyok, soha ne térjen vissza az a rendszer ami 90 előtt volt ! Na az, diktatúra volt.

Nana, ha itt bárki, bármit mond, akkor Mac kitiltja. :D
 

alba

Active Member
2016. augusztus 15.
136
90
28
HIMARSOT és hasonló jellegű technikát szerintem nem fogunk venni! Benkő Tibor egyszer meg mondta hogy a szomszédok értékenysége miatt nem veszünk támadó fegyvereket! És a HIMARS bőven kimeríti ezt a fogalmat
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
HIMARSOT és hasonló jellegű technikát szerintem nem fogunk venni! Benkő Tibor egyszer meg mondta hogy a szomszédok értékenysége miatt nem veszünk támadó fegyvereket! És a HIMARS bőven kimeríti ezt a fogalmat
Nem mondott ilyet Benkő..... Ő nem szekeres XD Sőt többször kiemelték már, hogy a térség legerősebb ereje akarnak lenni. Ép ideje, hogy ne foglalkozzanak a "szomszédokkal" kamu "érzékenységével" és többször kiemelte azt is, hogy elsősorban az ország védelem érdekli és nem a nato seggnyalás
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 412
44 018
113
Nem mondott ilyet Benkő..... Ő nem szekeres XD Sőt többször kiemelték már, hogy a térség legerősebb ereje akarnak lenni. Ép ideje, hogy ne foglalkozzanak a "szomszédokkal" kamu "érzékenységével" és többször kiemelte azt is, hogy elsősorban az ország védelem érdekli és nem a nato seggnyalás
Hozzáteszem hogy nem is mi rendelnénk be először, miért lenne az a feketeseggű támadó fegyvereket beszerző agresszív ország, aki billenti a térség egyensúlyát, ha mi követnénk le ebben pl. a románokat? Nincs ebben semmi logika, pont mi törekednénk így egyensúlyra.

Hozzáteszem, a brutális ára miatt azért én még mindig találnék jobb helyet ahová rakhatnánk az árát...
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95
T

Törölt tag 1586

Guest
Nagyjából egyet értek ebben veled, viszont azért egy HIMARS szerű fegyverrendszer az komolyabb elrettentő erőt képvisel, mivel időérzékeny célpontot elég rövid reakcióidővel támadhat. Nem jó a tudat ha rátámadsz valakire, ballisztikus rakéta fog rád zuhanni válaszul elég rövid időn belül, ott ahol fáj.
Ahhoz hogy a HIMARS preciziós képességeiből egy kicsit is kihasználj és időérzékeny célokat támad,j rendkívül alapos, jól szervezett felderítő képességre van szükséged. Értsd: drónok, mindenféle kayegóriákú felderítő gépek tömege, gyors paransnoki lánc, stb...
Kinek lesz ilyen?
Ennek hílyán marad fix célpontok támadása az ATACAM-al. Az 30 lövés oszt slussz...
Ez kellemetlen lehet de egy atacam azért mégsem egy atombomba
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95