MIM-104 Patriot (USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 028
113
Ehhez képest pár napja onnan indított Fade, hogy kiváló rendszer az ASTER is, csak mivel az rohadt drága(akkor még itt többen 20-30 millió dollárt írtak/db a nagyobb Aster 30-ra) ez egy verseny a Patriottal szemben.

Na most már ott tartunk, hogy akkor ezek szerint miután letisztázódott néhány félreértés, hogy a Patriot Pac-3 verziói a drágábbak...

Fade, ennek tükrében most mit vennél pusztán szakmailag, SAMP/T -t Asterrel, vagy Patriotot :p?
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Egy üteg, az kb. a semminél kicsivel több. Egy tűzalegységet (komplexumot) önmagában nem szoktak venni. Minimum 3 üteges ezredet kell felállítani, a hozzá tartozó rendszer szintű elemekkel együtt, PAC-2 s PAC-3 rakétákkal.
Szerintem inkább a SAMP/T rendszer kellene nekünk, azzal jobban járnánk.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Legutóbb mikor próbáltam összehasonlítani az árakat Aster meg Patriot között egész egyszerűen olyan szórást találtam a Patriot árak között hogy feladtam egy idő után. Látszólag a műszaki tartalom nem indokolna olyan eltéréseket a beszerzési árat illetően ami tapasztalható a különböző országok beszerzései esetén. Ez privát vélemény de mintha az egész pofára menne. Persze az is lehet csak nekem nem sikerült felfedezni az összefüggéseket.. de így a fórumot olvasgatva azt látom hogy másnál is ahány beszerzés annyi különböző ár jön ki.Ez alapján a jó ár árdekében én látványosan meghivnám ide a Franci MBDA-t. Esetleg franci hadseregnek szólni hogy jó lenne ha esetleg tesztelésre küldenének pár SAMP/T-et..
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Legutóbb mikor próbáltam összehasonlítani az árakat Aster meg Patriot között egész egyszerűen olyan szórást találtam a Patriot árak között hogy feladtam egy idő után. Látszólag a műszaki tartalom nem indokolna olyan eltéréseket a beszerzési árat illetően ami tapasztalható a különböző országok beszerzései esetén. Ez privát vélemény de mintha az egész pofára menne. Persze az is lehet csak nekem nem sikerült felfedezni az összefüggéseket.. de így a fórumot olvasgatva azt látom hogy másnál is ahány beszerzés annyi különböző ár jön ki.Ez alapján a jó ár árdekében én látványosan meghivnám ide a Franci MBDA-t. Esetleg franci hadseregnek szólni hogy jó lenne ha esetleg tesztelésre küldenének pár SAMP/T-et..

Tökéletesen politikai döntés az amcsi fegyver ár, a megrendelt mennyiséggel sincs összefüggésben.

Valamikor csináltam egy AMRAAM táblázatot:
2018-11-30-19-56-16-Microsoft-Excel-Munkaf-zet1.jpg


Másrészt vigyázni kell, mert a PAC3-nak már három különböző változata létezik, jelentősen más képességekkel.
(PAC-3, PAC-3 MSE, PAC-3 CRI)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 415
44 028
113
Egy üteg, az kb. a semminél kicsivel több. Egy tűzalegységet (komplexumot) önmagában nem szoktak venni. Minimum 3 üteges ezredet kell felállítani, a hozzá tartozó rendszer szintű elemekkel együtt, PAC-2 s PAC-3 rakétákkal.
Szerintem inkább a SAMP/T rendszer kellene nekünk, azzal jobban járnánk.
Egyet értünk.
Ettől függetlenül szerintem jelenleg arra van a legkisebb esély, sajnos.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Valaki mostanában $20-30m légvédelmi rakétákat emlegetett...
Akkor azt mondtam hogy ez marhaság, ilyen nem létezik. Tévedtem.
Rá kellett jönnöm hogy mégis..

Az USA a Törököknek kínálgatja a Patriotot.
A következő az ajánlatuk $3.5 milliárdért:
80 Patriot MIM-104E Guidance Enhanced rakéta
60 PAC-3 Missile Segment Enhancement rakéta
4 AN/MPQ-65 Radar Sets,
4 Engagement Control Stations,
10 Antenna Mast Groups,
20 M903 Launching Stations,
5 Electrical Power Plant III systems.
Tényleg bőven $20m fölött van egy roketta ára...o_O
Ennyiért inkább vegyék meg a repülőt.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Egy üteg, az kb. a semminél kicsivel több. Egy tűzalegységet (komplexumot) önmagában nem szoktak venni. Minimum 3 üteges ezredet kell felállítani, a hozzá tartozó rendszer szintű elemekkel együtt, PAC-2 s PAC-3 rakétákkal.
Szerintem inkább a SAMP/T rendszer kellene nekünk, azzal jobban járnánk.
Nem szervezeti egységre, hanem funkcióra vásárlunk. Egy üteg a maximum ami nekünk kell, egy ezrednyi mennyiség extrém durván túltervezett kapacitás lenne még az orosz fenyegetés ellen is! Nasamsból például két osztály a szükséges mennyiség a tervezett haderőre. Egy a legfontosabb objektumok védelmére, egy pedig a dandároknak. Nincs mit védeni többet. Egy üteg Patriottal kiegészíted ezt és slussz. Nincs már Néphadsereg, a tarcsisokkal együtt tizede lesz a hadilétszám mint egykor!

Viszont manpads réskitöltésre nagyon kellene a gyalogságnak és igen kis számban valami brutál shorad a Patriot üteget védeni ARM-től és más csapástól! Egyszerűen túl drága, hogy ne védjük a rossz szándéktól.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Tökéletesen politikai döntés az amcsi fegyver ár, a megrendelt mennyiséggel sincs összefüggésben.

Valamikor csináltam egy AMRAAM táblázatot:
2018-11-30-19-56-16-Microsoft-Excel-Munkaf-zet1.jpg


Másrészt vigyázni kell, mert a PAC3-nak már három különböző változata létezik, jelentősen más képességekkel.
(PAC-3, PAC-3 MSE, PAC-3 CRI)

A CRI-ről tudnál írni kérlek pár sort? Mitől Cost Reduction Initiative: És mitől több mint az MSE?
Előre is köszi!
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Nem szervezeti egységre, hanem funkcióra vásárlunk. Egy üteg a maximum ami nekünk kell, egy ezrednyi mennyiség extrém durván túltervezett kapacitás lenne még az orosz fenyegetés ellen is! Nasamsból például két osztály a szükséges mennyiség a tervezett haderőre. Egy a legfontosabb objektumok védelmére, egy pedig a dandároknak. Nincs mit védeni többet. Egy üteg Patriottal kiegészíted ezt és slussz. Nincs már Néphadsereg, a tarcsisokkal együtt tizede lesz a hadilétszám mint egykor!

Viszont manpads réskitöltésre nagyon kellene a gyalogságnak és igen kis számban valami brutál shorad a Patriot üteget védeni ARM-től és más csapástól! Egyszerűen túl drága, hogy ne védjük a rossz szándéktól.

Már megbocsáss, de szerintem lövésed sincs a légvédelmi harcászathoz, ha ilyeneket írogatsz. Sajnos ezeknél a rendszereknél irdatlan sok pénzre van szükség. Ha nincs rá pénzed, akkor ne is költsél rá, mert a kevés csak pénzkidobás.
A feladat végrehajtásához számolsz az adott technikai eszközből mennyiséget (ebből szervezeti egységet), amivel meg tudod oldani a kitűzött célt. Van a minimum és a maximum között egy optimális mennyiség, azt kell megtalálni.
A különböző funkciójú (közeli, kis, közepes, nagy) légvédelmi rakéta-tüzér komplexumok nem helyettesítik, hanem kiegészítik egymást.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Már megbocsáss, de szerintem lövésed sincs a légvédelmi harcászathoz, ha ilyeneket írogatsz. Sajnos ezeknél a rendszereknél irdatlan sok pénzre van szükség. Ha nincs rá pénzed, akkor ne is költsél rá, mert a kevés csak pénzkidobás.
A feladat végrehajtásához számolsz az adott technikai eszközből mennyiséget (ebből szervezeti egységet), amivel meg tudod oldani a kitűzött célt. Van a minimum és a maximum között egy optimális mennyiség, azt kell megtalálni.
A különböző funkciójú (közeli, kis, közepes, nagy) légvédelmi rakéta-tüzér komplexumok nem helyettesítik, hanem kiegészítik egymást.
A kitűzhető cél a reális fenyegetettség szintje FÉLTUCAT cél szimultán leküzdése lehet max a nagy hatótávú rendszernek, és az már az orosz csapás. Olyan 40-60 rakéta (többségük raktáron) és egy üteg tizenkét, max tizenhat indítóval az amire nekünk szükségünk lehet, nem csak önvédelemre, hanem a NATO lokális rendszere részeként!

Tessék már leszállni a földre! Nincs több ezer orosz csapásmérő gép és a pár száznak is csak kis töredéke jutna ránk, amikkel a légierők vadászgépei is foglalkoznának azért! A helyi fenyegetés pedig Patriotot se feltétlen indokolna, míg a cirkálórakétákkal elsősorban a közepes rendszer foglalkozik.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
A CRI-ről tudnál írni kérlek pár sort? Mitől Cost Reduction Initiative: És mitől több mint az MSE?
Előre is köszi!

A hidegháború alatt volt ugye a Raytheon féle Patriot Standard missile (MIM-104 és MIM-104A), amit 1990-től a PAC2 váltott.
Mindkét típus a maga korában 1m$/db áron volt elérhető.

A Lockheed féle PAC3 2000-től elérhető, akkoriban 3~4.5m$/db áron ment.

A Raytheon, hogy benne maradjon a bizniszben, kidolgozta a GEM+ upgrade-t a PAC2 rakétáira 2005-től úgy 450e$/db értékben, ezzel jópár alkalmazó kitolhatta a 90-es években gyártott rakétáinak az élettartalmát, és olcsón megkímélték magukat a PAC3 nagy mennyiségben történő beszerzésétől.

A PAC3 erősebb változata a Lockheed-tól a PAC3 MSE, 2016-ban volt az IOC.

Viszont lassan már nem lehet tovább elodázni a PAC2 rakéták (némelyik már 30 éves) lecserélését, így elindult egy szintén Lockheed program a PAC3 CRI ami "elvileg" az PAC3 MSE-nél olcsóbb (és korlátozottabb képességű) változatot jelent majd a jövőben.

Jelenleg a régi használt GEM+ rakétákon kívül csak a PAC3 és a PAC3 MSE érhető el újonnan, de rövidesen a PAC3 gyártása megszűnik, és onnantól, újonnan csak a PAC3 MSE és a PAC3 CRI (a közeljövőben) lesz a választék.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
A kitűzhető cél a reális fenyegetettség szintje FÉLTUCAT cél szimultán leküzdése lehet max a nagy hatótávú rendszernek, és az már az orosz csapás. Olyan 40-60 rakéta (többségük raktáron) és egy üteg tizenkét, max tizenhat indítóval az amire nekünk szükségünk lehet, nem csak önvédelemre, hanem a NATO lokális rendszere részeként!

Tessék már leszállni a földre! Nincs több ezer orosz csapásmérő gép és a pár száznak is csak kis töredéke jutna ránk, amikkel a légierők vadászgépei is foglalkoznának azért! A helyi fenyegetés pedig Patriotot se feltétlen indokolna, míg a cirkálórakétákkal elsősorban a közepes rendszer foglalkozik.

Én a földön járok. A reális fenyegetés az elkövetkezendő minimum 15-20 évre nem ez. De ha mégis ez volna, akkor nem kellene egy üteg sem, mert az nem a minimum, hanem a fölösleges pénz kidobás! Mondom, hogy lövésed sincs a légvédelmi harcászathoz!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Én a földön járok. A reális fenyegetés az elkövetkezendő minimum 15-20 évre nem ez. De ha mégis ez volna, akkor nem kellene egy üteg sem, mert az nem a minimum, hanem a fölösleges pénz kidobás! Mondom, hogy lövésed sincs a légvédelmi harcászathoz!
Szerinted miért írom feljebb, hogy orosz fenyegetés nélkül a Patriot is fölösleges, meg miért a közepes rendszer a szakmai magyar tervek maximuma?

Persze te nagyon okos vagy! :D
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A US ARMY 2013-ban 755m$-ért rendelt 168db PAC3 rakétát a Lockheed-től, az 4,5m$ rakétánként.
Sajnos az hogy az Army mennyiért kapja számunkra teljesen irreleváns.
Ellenben ez az ajánlat a legnagyobb és legfontosabb NATO partnernek ment aki egymagában jelenti a NATO déli szárnyát és ezzel az ajánlattal akarják meggyőzni hogy álljon el az S400 vételtől (egyben az Orosz közeledéstő)
Ők a fontosak...képzeld el hogy áraznak annak aki nem fontos.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
T

Törölt tag 1945

Guest
Sajnos az hogy az Army mennyiért kapja számunkra teljesen irreleváns.
Ellenben ez az ajánlat a legnagyobb és legfontosabb NATO partnernek ment aki egymagában jelenti a NATO déli szárnyát és ezzel az ajánlattal akarják meggyőzni hogy álljon el az S400 vételtől (egyben az Orosz közeledéstő)
Ők a fontosak...képzeld el hogy áraznak annak aki nem fontos.

Keleten mindig jobban megnyomják a ceruzát, ez már a fenti AMRAAM táblázatomból is látható.

Inkább ezt nézd, itt csak PAC3 MSE rakéta volt az ajánlat, semmi más nincs a csomagban.
64db PAC3 MSE, 501m$, ~8m$/db
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Keleten mindig jobban megnyomják a ceruzát, ez már a fenti AMRAAM táblázatomból is látható.

Inkább ezt nézd, itt csak PAC3 MSE rakéta volt az ajánlat, semmi más nincs a csomagban.
64db PAC3 MSE, 501m$, ~8m$/db
Nekem a link nem nyílik meg, de cím alapján ha jól látom akkor a d.koreai ajánlatra mutat.

Nos, ahogy az öreg zen mester mondta: majd meglátjuk.....
Nemsokára kKderül kihez vagyunk közelebb az USA fejekben: D.Koreához vagy Törökországhoz.
Nekem van egy tippem...:rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
518
1 002
93
Keleten mindig jobban megnyomják a ceruzát, ez már a fenti AMRAAM táblázatomból is látható.

Inkább ezt nézd, itt csak PAC3 MSE rakéta volt az ajánlat, semmi más nincs a csomagban.
64db PAC3 MSE, 501m$, ~8m$/db
Brutális ár.... írhatnál egy kicsit a Mo. Légvédelem topicba a Diehl és az Aster rendszeréről is egy kicsit,ha jól tudom a Diehl-ét jól ismered. Csak,hogy mi szárazföldi “patkányok” :) is okosodjunk.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Ha már felmerült a Patriot rakéták mérete...

Raytheon féle Standard, SOJC, PAC-1, PAC-2, GEM, GEM+ rakétákból 4db fér fel egy indítóra (LS - Launcher Station).
b030310i.jpg


A Lockheed féle PAC-3-ból 16db fér fel egy LS-re, 4db PAC3 konténere hasonló mint 1db Raytheon féle.
PAC-3-Configuration-3_Netherlands_Army-3_edit.jpg


Lockheed féle PAC3 MSE -ből 12db fér fel egy LS-re, vagy 6db MSE + 8db PAC3 (2x4db)
C-GkfDBUQAAT0ah.jpg

5aba9f63a54f321d008b485e-960-640.jpg