Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Érdekességként lazán kapcsolható.
Sussexben a hőmérséklet és napsütéses órák emelkedése miatt egyre több borászatot nyitnak. Az angolok úgy gondolják 100 éven belül egész délkelet Anglia alkalmas lesz a borszőlő termesztésére.
Akkor itt az alkalom a csaba gyongyet termeloknek hasznot huzni az ugyleten es technologiat eladni jo penzert...
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Azt csak ők tudnák megmondani, ne mi döntsük el innen helyettük. De Washingtonban meg máshol se!!

Hát szerintem egy venezuellai polgár is szivesebben élne egy nagyobb és gazdagabb országban, ha abban egyenrangú állampolgár lenne. Márpedig az lenne, hisz ő is ugyanúgy spanyolul beszél, ő is katolikus, neki is ugyanolyan kreol a bőre, stb.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Legjobb lenne nekik, ha Columbia elfoglalná és magához csatolná. Voltak már közös országban: https://hu.wikipedia.org/wiki/Nagy-Kolumbia
Egyébként én rég furcsálom, hogy a sok Közép és Dél-Amerikai ország (Brazilia kivételével) mi a francért nem hozott létre először egy EU-hoz hasonló gazdasági szövetséget, majd pedig egy szövetségi országot, mint az USA. Ugyanaz a nyelv, ugyanaz a vallás, ugyanaz a kultúra, ugyanaz az eredet, nagyon hasonló gazdasági mutatók.


USA ennek nem örülne, de lehet más nagy sem.

Ezzel tisztában vagyok. De pont más véleménye ne számítson már az ottaniaknak.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Hát szerintem egy venezuellai polgár is szivesebben élne egy nagyobb és gazdagabb országban, ha abban egyenrangú állampolgár lenne. Márpedig az lenne, hisz ő is ugyanúgy spanyolul beszél, ő is katolikus, neki is ugyanolyan kreol a bőre, stb.
Valószínűleg igazad LEHET, de ez akkor is csak egy VÉLEMÉNY, mégpedig egy KÍVÜLÁLLÓ véleménye. Egy venezuelai polgárnak is lehet véleménye Magyarországról, el is mondhatja, de ha dönteni kell Mo.-ról akkor jobb szeretem ha az ittenieket kérdezik meg. Nekem már csak ilyen a felfogásom. Ráadásul egy bolíviai nem biztos hogy örülne ha nekik kellene a szomszédot kihúzni a szarból, mert esetleg rájuk is kenődne valami ... Bolíviában se biztos hogy mindenki milliomos.
 
M

molnibalage

Guest
Hát szerintem egy venezuellai polgár is szivesebben élne egy nagyobb és gazdagabb országban, ha abban egyenrangú állampolgár lenne. Márpedig az lenne, hisz ő is ugyanúgy spanyolul beszél, ő is katolikus, neki is ugyanolyan kreol a bőre, stb.
Minden tisztelettel.
Franciaország egy katolikus ország volt, amit megszállt a katolikus Németország és mindkét országban fehér bőrű emberek laktak többségében 1940-ben. Az eredmény ismert. Ok, nem beszéltek azonos nyelvet...*

Viszont...
Footbal miatt voltak képesek egymást ütni...
https://en.wikipedia.org/wiki/Football_War

Hála istennek az egyik szomszédos ország felől van szolidaritás valamennyire, mert évtizedekkel ezelőtt pont Venezuela segítette ki őket. De egy egész országgal ezt eljátszani nem lehet.

*Ui. a déli kontinens legnagyobb államában portugál a hivatalos nyelv, éljen soká a Tordesillasi szerződés...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Mi az a petro?
Egy ennyire szétesett gazdaságú országot hogyan lehet talpra állítani?
Egy fizetoeszkoz 2018 elejen jelentettek be letezeset es valamikor a nyaron kezdett terjedni foleg a tozsdei ugyletekbe. a petro nak ha jol tudom ket aga van az eggyik az olaj arfolyamot koveti /olaj alappal./ a masik arany arfolyamot kovet /arany alappal./ /a bevezeteskor az ev elejen csak a kitermelt olaj es arany volt a fedezet majd keobb a feltart is fedezetnek minosult vagy forditva mar nem igen emlekszem /nem mertem beszalmi az uzletbe.../

Ugy tud segiteni legalabbis abba az idobe amikor utanna jartam a dolgoknak az volt a terv hogy ezekkel a petro valutakkal finanszirozzak majd az olaj es arany kitermelest es az minelmjobban felfut annal tobb fedezettel rendelkeznek a petro mogott ami tovabbi petro kibbocsaljtast eredmwnyez...

A kesobbiekben altalanos fizetoeszkozkent is kivantak a bevezeteset mint megtakaritasi/befektetesi penz/uzleti penz elszamolas ugyletekben... /altalanos fizetoeszkozkent mimden napi hasznalatra nem kivantak alkalmazni pont a venezuelara jellemzo alacsony szenhidrogen arak miatt./
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Mi az a petro?
Egy ennyire szétesett gazdaságú országot hogyan lehet talpra állítani?

Hát azért volt már sok ország ennél reménytelenebb helyzetben is a történelemben, akik feljöttek. 2. vh után pl. egész Európa szarabb helyzetben volt.
Nekik igazából csak 2 esetleg 3 dolog kellene.
Az egyik egy bazinagy hitel, amiből helyreállítanák az olaj és élelmiszer termelést.
A másik az USA megszüntetné az embargót, hogy el is tudják adni a kitermelt olajukat valamint tudjanak importálni termékeket.
Harmadik: talán kompetensebb vezetés.
Azért írtam a talánt, mert én még mindig nem vagyok abban biztos, hogy az ország vezetése annyira inkompetens gazdasági kérdésekben.
Úgy elég nehéz szinten tartani, vagy akár növelni a gazdaságot, ha embargó alatt áll az ország.
Jönnek az olyan cikkek, hogy még kitermelni sem képesek már az olajat. Hát eléggé felesleges is lenne termelni, ha nem tudják eladni az embargó miatt. Meg aztán valószínűleg kitermeni sem tudják, ha a fúróberendezéseket nem tudják megvenni szintén az embargó miatt.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Valószínűleg igazad LEHET, de ez akkor is csak egy VÉLEMÉNY, mégpedig egy KÍVÜLÁLLÓ véleménye. Egy venezuelai polgárnak is lehet véleménye Magyarországról, el is mondhatja, de ha dönteni kell Mo.-ról akkor jobb szeretem ha az ittenieket kérdezik meg. Nekem már csak ilyen a felfogásom. Ráadásul egy bolíviai nem biztos hogy örülne ha nekik kellene a szomszédot kihúzni a szarból, mert esetleg rájuk is kenődne valami ... Bolíviában se biztos hogy mindenki milliomos.

A baj az, hogy ott sem a polgárok döntenek, hanem a politikusok. A Dél-Amerikai országok polgárainak sokkal jobb lenne egy országban élni, mint sok megosztható, befolyásolható kicsiben. Viszont a sok zsebdiktátor meg valószínűleg úgy gondolkodik, hogy inkább egyedül vezet egy kisebb országot, mint többedmagával egy nagyot.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Az alkepzeles nem rossz hisz ha lent van az ola/aray ar senki nem fogja a petrojat aranyra olajra valtani./de vasarolni megeri./ mikozben amikor az olaj es arany ara fent van erdemes a petrot bevaltani. De akkor a gazdasagnak a megnovekedett olaj es arany arabol a termelesbol amugy is lenne penze...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Vegulis minden keppen jol jarnanak... Egy petro nem tudom hany liter olajnak vagy hany gram aranynak felel meg... Nem kovetem nyomon.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Ha ugy vesszuk egy bizonytalan lejarati ideju ugylet. Nagyon leegyszerusitett verziolya. /vegulis aranyat es olajat lehet venni ugy hogy az ugylet lebonyolitasanak idopontja a nyersanyagot vasarlo epp aktualis dontesen mullik./ nyitott futamideju...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Ha jol tudom khadafi is majdnem ezzel vagy pont ezzel probalkozott vesztere.../mindent osszevetve a gazdasagot stabilizalja a kitetsegeket csokkenti... Hisz amikor magasak a nyersanyag arak es nagy lenne a bevetel /nyersanyagtol vele eggyutt penztol esik el a gazdasag./ de amikor lent van a nyersanyag ar akkor penzt hoz valutat es devizat a kormanynak igy csokkentve a hianyt./ tehat kiegyenliti a nyersanyag fuggo orszagok allamhaztartasat. Hitel nelkul.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Minden tisztelettel.
Franciaország egy katolikus ország volt, amit megszállt a katolikus Németország és mindkét országban fehér bőrű emberek laktak többségében 1940-ben. Az eredmény ismert. Ok, nem beszéltek azonos nyelvet...*

Viszont...
Footbal miatt voltak képesek egymást ütni...
https://en.wikipedia.org/wiki/Football_War

Hála istennek az egyik szomszédos ország felől van szolidaritás valamennyire, mert évtizedekkel ezelőtt pont Venezuela segítette ki őket. De egy egész országgal ezt eljátszani nem lehet.

*Ui. a déli kontinens legnagyobb államában portugál a hivatalos nyelv, éljen soká a Tordesillasi szerződés...

Francia-német együttélés nem annyira összehasonlítható, mint ahogy említetted pont a nyelv miatt (bár a mai felvilágosult EU-ban ezen is kezdünk túllépni).
Ott Dél-Amerikában viszont mindenki egyforma nyelvet beszél, ugyanaz a vallású, kultúrájú, egyforma eredete van, a történelmük is egyforma az utóbbi 200 év történelmét leszámítva.
Alig 200 éve vált el az útjuk, pont a zsebdiktátorok miatt. Amikor a spanyol gyarmatbirodalom szétesett, mindegyik korábbi kirendelt helytartó vitte a maga részét.
Ha egy német és egy francia találkozik, akkor nem értik egymás nyelvét, egy közös országban valamelyik diszkriminálva érezné magát márcsak a nyelv miatt is.
Viszont ha egy kolumbiai (micsoda mesterséges népnév, egy felfedezőről népet nevezni el, mondjuk a bolivári még viccesebb) találkozik egy venezuellaival, akkor egyik sem tudja megmondani, hogy a másik nem honfitársa.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 712
32 377
113
Gondolom igy mar mindenkinek mas a leanyzo fekvese... Hogy mi miert tortenik /nem a szegeny emberek eletenek jobba tetele a cel./azok csak eroforras kinek erre kinek arra./ilyen ez a nagyhatalmi jatszma.../borok lehuzasa es az iranyitas a lenyeg semmi mas./a borok lenyuzasa is az iranyitasrol szol./ahogy minden./nem a penz a lenyeg hanem az iranyitas az akaratervenyesites aminek a penz az eszkoze./kis ember onmaga iranyitasara hasznalja a penzt mig az egyre magasabb poziciokban levok masok iranyitasara./... Es ugyan ez igaz allamok eseteben is... A cel hogy valaki a fold nevu bolygo torzsfonoke legyen. /ha ugy tetszik kesobbi korokba istenkiraly.../ ez egy oszton. Ahogy csokkennek a tavolsagok ugy nol a falka a kozosseg a torzs vahy nevezzuk barhogy kor fugvenyebe. De a lenyeg hogy mindenki a legfelso alfa poziciora vagyik.

Na egy ilyen elszamolasi rendszer boritana a jelenlegi A ert folytatott jatek pozicioit...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 031
2 713
113
Hát azért volt már sok ország ennél reménytelenebb helyzetben is a történelemben, akik feljöttek. 2. vh után pl. egész Európa szarabb helyzetben volt.
Nekik igazából csak 2 esetleg 3 dolog kellene.
Az egyik egy bazinagy hitel, amiből helyreállítanák az olaj és élelmiszer termelést.
A másik az USA megszüntetné az embargót, hogy el is tudják adni a kitermelt olajukat valamint tudjanak importálni termékeket.
Harmadik: talán kompetensebb vezetés.
Azért írtam a talánt, mert én még mindig nem vagyok abban biztos, hogy az ország vezetése annyira inkompetens gazdasági kérdésekben.
Úgy elég nehéz szinten tartani, vagy akár növelni a gazdaságot, ha embargó alatt áll az ország.
Jönnek az olyan cikkek, hogy még kitermelni sem képesek már az olajat. Hát eléggé felesleges is lenne termelni, ha nem tudják eladni az embargó miatt. Meg aztán valószínűleg kitermeni sem tudják, ha a fúróberendezéseket nem tudják megvenni szintén az embargó miatt.

De mióta van embargó? Én a múlt évnen hallottam róla elősször. Az embargót oroszok, kínaiak is tartják?

Bazinagy hitel: Te kockáztatnád a pénzed oda?
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Francia-német együttélés nem annyira összehasonlítható, mint ahogy említetted pont a nyelv miatt (bár a mai felvilágosult EU-ban ezen is kezdünk túllépni).
Ott Dél-Amerikában viszont mindenki egyforma nyelvet beszél, ugyanaz a vallású, kultúrájú, egyforma eredete van, a történelmük is egyforma az utóbbi 200 év történelmét leszámítva.
Alig 200 éve vált el az útjuk, pont a zsebdiktátorok miatt. Amikor a spanyol gyarmatbirodalom szétesett, mindegyik korábbi kirendelt helytartó vitte a maga részét.
Ha egy német és egy francia találkozik, akkor nem értik egymás nyelvét, egy közös országban valamelyik diszkriminálva érezné magát márcsak a nyelv miatt is.
Viszont ha egy kolumbiai (micsoda mesterséges népnév, egy felfedezőről népet nevezni el, mondjuk a bolivári még viccesebb) találkozik egy venezuellaival, akkor egyik sem tudja megmondani, hogy a másik nem honfitársa.

Brazillia nem Portugál?
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 515
113
Hát azért volt már sok ország ennél reménytelenebb helyzetben is a történelemben, akik feljöttek. 2. vh után pl. egész Európa szarabb helyzetben volt.
Nekik igazából csak 2 esetleg 3 dolog kellene.
Az egyik egy bazinagy hitel, amiből helyreállítanák az olaj és élelmiszer termelést.
A másik az USA megszüntetné az embargót, hogy el is tudják adni a kitermelt olajukat valamint tudjanak importálni termékeket.
Harmadik: talán kompetensebb vezetés.
Azért írtam a talánt, mert én még mindig nem vagyok abban biztos, hogy az ország vezetése annyira inkompetens gazdasági kérdésekben.
Úgy elég nehéz szinten tartani, vagy akár növelni a gazdaságot, ha embargó alatt áll az ország.
Jönnek az olyan cikkek, hogy még kitermelni sem képesek már az olajat. Hát eléggé felesleges is lenne termelni, ha nem tudják eladni az embargó miatt. Meg aztán valószínűleg kitermeni sem tudják, ha a fúróberendezéseket nem tudják megvenni szintén az embargó miatt.

Ez az olaj embargó honnan? Most állt meg márc7el mert nincs áram.
https://www.reuters.com/article/us-...ts-hits-crude-upgrading-sources-idUSKBN1QS1WW
"
No oil export tankers have left Jose since March 7, according to Refinitiv Eikon data. There were a few shipments between domestic ports on Saturday, when power briefly returned, but another outage that lasted through Sunday halted operations again, according to the data.

The power outage also affected the Puerto la Cruz refinery in Anzoategui, which was already operating at minimum levels. The country’s crude upgraders, which can convert up to 700,000 barrels per day of Orinoco Belt heavy oil into exportable grades, also operated at minimum levels due to the lack of power, the sources said.

Blackouts are not unusual in Venezuela."

Elsősorban kompetens vezetésre lenne szükségük. A jelenlegi szocilaista-kommunista-oligarchista elittel nem mennek ők semerre.