Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
Egy 7,62-es puskához a 16 inches cső talán elmegy bár a HK 417 DMR változata 20-as csővel van.Volt hozzá szerencsém élőben (sajnos nem lőttem vele)és az puska.No meg ne menjünk messzire az M110 is 20colos csövű...
Lényeg hogy létezik 16os csővel DMR.... ez szerintem nem igazán kaliberfüggő.... azaz a 16os 5,56 is lehet pontos a kívánt lőtávon.
Lehet a töltényben történt változás és már nem a 4gros lövedéktömegű SS109 eshez készítették, hanem történt ezen a téren előrelépés. Erröl nincs infom. Lényeg hogy van egy nehéz csövű, DMR szerű HK karabély amit a Marines kipróbált és bejött neki. Lehülyézhetjük őket, de azért szagoltak elég puskaport ahhoz hogy tudják mit akarnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 808
113
Lényeg hogy létezik 16os csővel DMR.... ez szerintem nem igazán kaliberfüggő.... azaz a 16os 5,56 is lehet pontos a kívánt lőtávon.
Lehet a töltényben történt változás és már nem a 4gros lövedéktömegű SS109 eshez készítették, hanem történt ezen a téren előrelépés. Erröl nincs infom. Lényeg hogy van egy nehéz csövű, DMR szerű HK karabély amit a Marines kipróbált és bejött neki. Lehülyézhetjük őket, de azért szagoltak elég puskaport ahhoz hogy tudják mit akarnak.

A kaliber és a csőhossz nagyon is összefügg.Két azonos minőségű lőszer közül amiket azonos hosszúságú csőből lőnek ki mindig a nagyobb kaliberű lesz a pontosabb.Csoda nincs a világon a fizikát nem lehet megbaszni.

Az meg a vilag legnagyobb hülyesége lenne ha nem azonos lőszert tüzelne mint a gépkarabély mert akkor ugyan úgy kétfajta lőszer kellene a rajnak mintha más lenne a kaliber.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113

A GD LWMMG-je (https://www.gd-ots.com/armaments/individual-crew-served-weapons/lightweight-medium-machine-gun/) után ezek szerint a SIG is ebbe az irányba indult el. Mondjuk szerintem is ez a szükségszerű evolúciós lépése a közepes géppuskáknak.

Ha jól értem a . 338 Norma Magnum az 8,6 mm ???

Igen. 0.338x25.4=8.58 mm.
 
  • Tetszik
Reactions: Lator

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 691
113
Ránézésre igazi svájci cucc. Baromi ronda, valszeg baromi drága (rengeteg mart, szögletes elem rajta) és valszeg nagyon pontos is.

Az áttörést viszont nem igazán látom, a tus is elég vicces egy ekkora fegyverre.

Kicsit az az érzésem hogy az amerikaiak most minden ilyet megvesznek, gyorsan húzzuk le őket amig lehet volt inkább a cél.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 563
113
Ránézésre igazi svájci cucc. Baromi ronda, valszeg baromi drága (rengeteg mart, szögletes elem rajta) és valszeg nagyon pontos is.

Az áttörést viszont nem igazán látom, a tus is elég vicces egy ekkora fegyverre.

Kicsit az az érzésem hogy az amerikaiak most minden ilyet megvesznek, gyorsan húzzuk le őket amig lehet volt inkább a cél.
Multikaliber-képesség, mindkét oldalról a tokfedél felnyitása nélkül befűzhető az új heveder.l, 20 font tömeg.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 691
113
Ezek nem új dolgok, a PKM mennyi, 7,5 kiló..? A tokfedeles dolognak meg inkabb csak járműben látom értelmét.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 425
10 236
113
A PKM 7.62-es, ez pedig 8.6-os. Nyilván, hogy nagyobb tömegű. A kérdés az, hogy a PKM felméretezve mennyi lenne.
Szerintem à kérdés inkább az hogy mennyivel hatékonyabb mint egy 7.62 géppuska, megéri e mindent lecserélni 8.6 mm-re. Ugye valamivel nehezebb, kevesebb löszert tud cipelni a katona, cserébe nemtudom mennyivel jobb. Szeretném kipróbálni mindenesetre.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
Szerintem nem kéne annyira előreszaladni az egésszel. Ahogy értem ezt a géppuskát az amerikai követelményeknek megfelelően fejlesztette ki a gyártó. Legalábbis ezt állítja a reklámszövegben. Míg ebből rendszeresített fegyver lesz, sok víznek kell lefolynia a Potomac folyón.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 563
113
Szerintem à kérdés inkább az hogy mennyivel hatékonyabb mint egy 7.62 géppuska, megéri e mindent lecserélni 8.6 mm-re. Ugye valamivel nehezebb, kevesebb löszert tud cipelni a katona, cserébe nemtudom mennyivel jobb. Szeretném kipróbálni mindenesetre.
A ratnyik 3-at a 7.62 NATO elhárítására tervezik. Kell a .338, főként harcjárművek toronyfegyverzetébe.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 185
13 453
113
A ratnyik 3-at a 7.62 NATO elhárítására tervezik. Kell a .338, főként harcjárművek toronyfegyverzetébe.
Hát oda meg főleg nem látom értelmét. A toronyfegyverzetbe a géppuska tömege lényegében jelentéktelen. Oda miért ne lehetne a továbbiakban is a .50/12,7 esetleg 14,5 mm nehézgéppuskákat alkalmazni?
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 425
10 236
113
A ratnyik 3-at a 7.62 NATO elhárítására tervezik. Kell a .338, főként harcjárművek toronyfegyverzetébe.
A plusz tűzerő nekem mindig szimpatikus;)Az USA valószínűleg anyagilag is bírná a kaliber váltás költségeit szóval kíváncsi vagyok hogy bevállalják e. Talán több az előnye mint a hátránya a 8.6mm nek
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 691
113
Szerintem à kérdés inkább az hogy mennyivel hatékonyabb mint egy 7.62 géppuska, megéri e mindent lecserélni 8.6 mm-re. Ugye valamivel nehezebb, kevesebb löszert tud cipelni a katona, cserébe nemtudom mennyivel jobb. Szeretném kipróbálni mindenesetre.

Nem lesz lőszerváltás szerintem. Wikin azt írják hogy a különleges erők írták ki az LWMMG, tehát maximum nekik lesz mint egyfajta nagyobb teljesítményű, pontosabb egyedi géppuskájuk, ami nagyobb távolságra is jó és esetleg átviszi azt is, ami a normál 7,62 NATO-nak ellenáll. Erre jó lehet.

Általános felhasználásra teljesen felesleges, eleve a lőszer amit lőne egy speciális egyedi darab, alig gyárták, senki nem rendszeresítette, eleve megkérdőjelezhető, hogy kell-e egy kicsit combosabb lőszer, meg olyan extrák amik a sima talpas 99,9%-ban sosem használna.

Bár, ha ebben az irányba mennek tovább, szinte látom magam előttem a 30 éves megőszült US Army logisztikai tiszteket, ahol 50 féle kézifegyverhez való 150 féle lőszer logisztikáját próbálják követni. :D
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 917
11 563
113
Hát oda meg főleg nem látom értelmét. A toronyfegyverzetbe a géppuska tömege lényegében jelentéktelen. Oda miért ne lehetne a továbbiakban is a .50/12,7
Pont ezt váltaná le. Ember ellen ugyanúgy jó lenne, de a 8.6 pontosabb, könnyebb, többet lehet belőle vinni.
(Normálisan) páncélozott célok ellen pedig így is, úgy is kevés.
esetleg 14,5 mm nehézgéppuskákat alkalmazni?
Ez utóbbit kivezetjük, merthogy nem NATO kompatibilis..Pedig a kínai SLAP lőszerrel még elmenne.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero