[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Nem gondolom telhetetlenségnek a modernbtechnika iránti igényt.
De ha az akkor vállalom a telhetetlenséget.
Nem is az, több ilyen ember kéne, de a realitás nekünk kb. ez a színvonal, amíg nem vált az egész térség hadigazdaságra. Ezt el kell fogadni, és nem AH60 ról álmodozni pl.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Szerintem a realitas az amit a gazdasag megenged nem az hogy a kornyek mit csinal.
Ez nem ilyen egyszerű. A gazdaság annyit tud megengedni egy elég széles sávon belül, amennyit akarunk hogy megengedjen. Más a prioritás békeidőszakban, meg más magas fenyegetettség, vagy konkrét hadiállapot közben. Jelenleg szerintem elég az a vonal ami zajlik, és elkezdődött. Persze lehetne mihuk helyett AH-60 is, csak végezetül kevesebb rántott hús maradna a családok asztalán.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
Ket szazalek mellett nem lehet modern es legjobb technikat venni fokozatosan? Ugy ertve hogy uj harcihelikopter nem lesz holnaputan de lehet tiz ev mulva mar belefer.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
M

molnibalage

Guest
Ha lehet majd látni atgm-et is, remélem mindenki elégedett lesz végleg.
Éjszaka az nem használható, még Zord szerint sem... Lehet este UB-zgatni és gépágyúzgatni, csak kérdés, hogy ennek mennyi értelme van ennyiért.

Kicsit árnyaltabban látom a 24-esek kérdését, de továbbra is vakarom a fejem, hogy biztosan szükség volt-e erre úgy, hogy 7 év után game over? Valódi harci helikopternek kevésnek érzem, oktatásra túl drágának úgy, hogy összesen 1000 óra 7 évre. Ebből komoly mennyiségű oktatás ÉS párhuzamos készségszintű repülés egyszerűen nem fér bele számottevő mennyiségű pilótának.

Az viszont hatalmas előrelépés, hogy itt vannak és most használták arra, amire jó. Ez a helyes irányvonal.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Éjszaka az nem használható, még Zord szerint sem... Lehet este UB-zgatni és gépágyúzgatni, csak kérdés, hogy ennek mennyi értelme van ennyiért.

Kicsit árnyaltabban látom a 24-esek kérdését, de továbbra is vakarom a fejem, hogy biztosan szükség volt-e erre úgy, hogy 7 év után game over? Valódi harci helikopternek kevésnek érzem, oktatásra túl drágának úgy, hogy összesen 1000 óra 7 évre. Ebből komoly mennyiségű oktatás ÉS párhuzamos készségszintű repülés egyszerűen nem fér bele számottevő mennyiségű pilótának.

Az viszont hatalmas előrelépés, hogy itt vannak és most használták arra, amire jó. Ez a helyes irányvonal.
Nem tökéletes semmi sem, manőverezünk a lehetőségek közt úgy hogy kb. elég is legyen, meg bele is férjen.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
...biztosan szükség volt-e erre úgy, hogy 7 év után game over? Valódi harci helikopternek kevésnek érzem, oktatásra túl drágának úgy, hogy összesen 1000 óra 7 évre.
Pontosan így látom én is. És igen, ettől függetlenül jó látni ezeket az éjszakai képeket...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 695
32 374
113
Ket szazalek mellett nem lehet modern es legjobb technikat venni fokozatosan? Ugy ertve hogy uj harcihelikopter nem lesz holnaputan de lehet tiz ev mulva mar belefer.
Meg nincs ket szazalek :) de ami beszerzes az amit irsz modern es a "legjobb" technika kerul beszerzesre alt.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Ket szazalek mellett nem lehet modern es legjobb technikat venni fokozatosan? Ugy ertve hogy uj harcihelikopter nem lesz holnaputan de lehet tiz ev mulva mar belefer.
Ezek megint nyitott kapuk, H-145M Hforce-al korszerű lesz, és itt lesz. Az mondjuk jogos vitaalap, hogy harci helikopternek lehet e hívni(szerintem sajnos nem, de ez csak az én véleményem), viszont az biztos hogy hasznos és korszerű eszköz. LESZ. Meg az is, hogy amíg nem az a hazai legfontosabb prioritás hogy világverő haderőt kell kiépíteni, addig nekünk olyan harci helikopter, ami szerintem is VALÓBAN AZ(AH-64/Mi-28/Ka-52/Tiger/Mangusta/Atak/W-10), na az nem fér bele.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 695
32 374
113
Amire támadó helikopter beszerzése aktuális lesz addigra már a 2% biztos meg lesz :D
Szerintem teljesen folosleges szamunkra dedikalt tamado helikopter. H forceval 6-8 km ig okek vagyunk. Mivel iranyitott fegyvereket cipelhet. Lehet huszarkodni berepul imdit lelecel majd a foldi ravezetes teszi a dolgat. Ha meg nincs veszely akkor meg plane lehet daralni kello tavolbol.

Nem kell pancelos rohamokat szetvernie. Ha 2 atgm et is szamolok egy hk ra akkoris egy 145 os kettot kipattint gepparankent ez mar 4 hk... /ez azert mar komoly harcteri veszteseg az ellennek plane a kornyekunkon./

A 225 ha minden celra 2 ot inditana is 4 hkt pattint ki egy geppar 8at!!!

8km rol... Ez boven jo. Aaa zonan kivulrol ha meg komolyabbal lonek a masinakra azt egy dedikalt tamado heli se birna ki...

Harci heli helyett nagyon sok hasznosabbra is el tudnam kolteni azt a penzt. /mert a mi szemszogunkbol nagyon sok hasznosbb dolog akad a listan./

/nem magaval a tamado heli kategoriaval van a bajom cdak az arukkal... Azert meg hogy geppuska feszkeket szamoljon fel van a harcihelinel joval gazdasagosabb eszkoz is./
 

Dumber

Member
2018. szeptember 11.
11
79
13
Oldalakon át lett sulykolva, terjesztve, hogy nem lesz ATGM, mert mindent eladtak.
Meg, hogy a gép semmire nem jó, újra 80-ás évek, T-55 szint, elől ülő minek van, stb... Ez a véleményük. Amit én leírtam az nem a véleményem. 137, 151. oldal. Így volt a múltban, vagy így lett. Olyanok akik életükben nem ültek 24-esen, viszont kiosztanak, jobbantudnak, megmondják az igazat. Legyen, itt úgyis bármi leírható, cáfolható az majd úgyis a homályba vész, ha igaz, ha nem.
De most hivatalosan is kiderült, amit korábban írtam, hogy lesz(van) páncéltörő fegyverzet, a sok “jobbantudja” ezzel meg lett cáfolva.
Festéssel kapcsolatban dettó. A pk most elmondta azt, amit leírtam korábban a festés miértjéről.
Innen visszaolvasva el lehet dönteni ki írt le igazat és ki ostobaságot...
Hozzáteszem: NVG nélkül, 2012 előtt is volt éjszakai repülés, tábori körülmények közötti kitelepüléssel is, éleslövészettel. Ez sem a véleményem, így volt. (Jönnek majd a károgók, ja de csak ide-oda lövöldöztek a 2 szép szemükkel.)
A véleményem: az a képesség ami volt és amit hagytak megszűnni, most 7-8 évig megint lesz. Ennyi.
Na akkor megmondtam, vagy megmondtam. Vissza lehet olvasni ki köpködött le és ki nem!
Van pl egy olyan cég hogy Arzenál... akik rakéta üzemidőt is tudnak, beszerezni is tudnak, stb. Ha kell... Ezt persze mindenki tudja :) Akár innen: hmarzenal.hu—tevékenységi köre...
Hiába mondom, láttam, hallottam, de a Mihuval foglalkozó könyvekben is szerepel, hogy korábban is volt éjszakai irányított rakéta lövészet, fogadjuk már el ezt a tényt!!! Kenyeres, Brandt, Benyó, stb.
Most kivilágítás nélkül teljes sötétben mozognak, lőnek, aki kijön a lőtérhez, megnézheti. Úgy repülhető, mint nappal.
Okosoknak egy találós kérdés: na vajon hogy lőnek nvgvel, pl majd rakétát, hogy nem vakítja el a fény? Vagy a nyomjelző? Vajon felhajtják közben, vagy csukott szemmel? :) Vagy okos nvgvel ami megoldja ezt...
Mégis csak híd a Mihu a régi és az új technika között???
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo
M

molnibalage

Guest
Na akkor megmondtam, vagy megmondtam. Vissza lehet olvasni ki köpködött le és ki nem!
Van pl egy olyan cég hogy Arzenál... akik rakéta üzemidőt is tudnak, beszerezni is tudnak, stb. Ha kell... Ezt persze mindenki tudja :) Akár innen: hmarzenal.hu—tevékenységi köre...
Hiába mondom, láttam, hallottam, de a Mihuval foglalkozó könyvekben is szerepel, hogy korábban is volt éjszakai irányított rakéta lövészet, fogadjuk már el ezt a tényt!!! Kenyeres, Brandt, Benyó, stb.
Most kivilágítás nélkül teljes sötétben mozognak, lőnek, aki kijön a lőtérhez, megnézheti. Úgy repülhető, mint nappal.
Okosoknak egy találós kérdés: na vajon hogy lőnek nvgvel, pl majd rakétát, hogy nem vakítja el a fény? Vagy a nyomjelző? Vajon felhajtják közben, vagy csukott szemmel? :) Vagy okos nvgvel ami megoldja ezt...
Mégis csak híd a Mihu a régi és az új technika között???
Hol derült ki hivatalosan? Mitől lett nagyhirtelen éjszakai ATGM képessége a helinek...?
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 531
113
Na akkor megmondtam, vagy megmondtam. Vissza lehet olvasni ki köpködött le és ki nem!
Van pl egy olyan cég hogy Arzenál... akik rakéta üzemidőt is tudnak, beszerezni is tudnak, stb. Ha kell... Ezt persze mindenki tudja :) Akár innen: hmarzenal.hu—tevékenységi köre...
Hiába mondom, láttam, hallottam, de a Mihuval foglalkozó könyvekben is szerepel, hogy korábban is volt éjszakai irányított rakéta lövészet, fogadjuk már el ezt a tényt!!! Kenyeres, Brandt, Benyó, stb.
Most kivilágítás nélkül teljes sötétben mozognak, lőnek, aki kijön a lőtérhez, megnézheti. Úgy repülhető, mint nappal.
Okosoknak egy találós kérdés: na vajon hogy lőnek nvgvel, pl majd rakétát, hogy nem vakítja el a fény? Vagy a nyomjelző? Vajon felhajtják közben, vagy csukott szemmel? :) Vagy okos nvgvel ami megoldja ezt...
Mégis csak híd a Mihu a régi és az új technika között???

Ha kinn vagy a lőtérnél, akkor meg tudod beszélni azzal is, akitől az itt sokat ismételgetett információk eredtek... valószínűleg ő is ott van.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Szerintem teljesen folosleges szamunkra dedikalt tamado helikopter. H forceval 6-8 km ig okek vagyunk. Mivel iranyitott fegyvereket cipelhet. Lehet huszarkodni berepul imdit lelecel majd a foldi ravezetes teszi a dolgat. Ha meg nincs veszely akkor meg plane lehet daralni kello tavolbol.

Nem kell pancelos rohamokat szetvernie. Ha 2 atgm et is szamolok egy hk ra akkoris egy 145 os kettot kipattint gepparankent ez mar 4 hk... /ez azert mar komoly harcteri veszteseg az ellennek plane a kornyekunkon./

A 225 ha minden celra 2 ot inditana is 4 hkt pattint ki egy geppar 8at!!!

8km rol... Ez boven jo. Aaa zonan kivulrol ha meg komolyabbal lonek a masinakra azt egy dedikalt tamado heli se birna ki...

Harci heli helyett nagyon sok hasznosabbra is el tudnam kolteni azt a penzt. /mert a mi szemszogunkbol nagyon sok hasznosbb dolog akad a listan./

/nem magaval a tamado heli kategoriaval van a bajom cdak az arukkal... Azert meg hogy geppuska feszkeket szamoljon fel van a harcihelinel joval gazdasagosabb eszkoz is./
Most nem értek egyett :) Nem tudom hogy nem e tűnt fel, de a Balkánon szép lassan egyre inkább a közeljövőben befolyást szerezthetünk. Lásd a legutóbbi horvát védelmi miniszteri látogatást. Most meg a Montenegroit.
Másrészt a nagyhatalmak másodlagos terepnek tekinthetik egyenlőre a déli zónát.
Szerintem a dedikált harci heli képeségekre szükség lehet majd. A könnyű koncepció lehet hogy kevés lenne "oda". Remélem addigra a lengyeleknél is kiforja magát egy Mihu váltótipus. Elvileg 2024-26 jönne?
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
Szerintem teljesen folosleges szamunkra dedikalt tamado helikopter. H forceval 6-8 km ig okek vagyunk. Mivel iranyitott fegyvereket cipelhet. Lehet huszarkodni berepul imdit lelecel majd a foldi ravezetes teszi a dolgat. Ha meg nincs veszely akkor meg plane lehet daralni kello tavolbol.

Nem kell pancelos rohamokat szetvernie. Ha 2 atgm et is szamolok egy hk ra akkoris egy 145 os kettot kipattint gepparankent ez mar 4 hk... /ez azert mar komoly harcteri veszteseg az ellennek plane a kornyekunkon./

A 225 ha minden celra 2 ot inditana is 4 hkt pattint ki egy geppar 8at!!!

8km rol... Ez boven jo. Aaa zonan kivulrol ha meg komolyabbal lonek a masinakra azt egy dedikalt tamado heli se birna ki...

Harci heli helyett nagyon sok hasznosabbra is el tudnam kolteni azt a penzt. /mert a mi szemszogunkbol nagyon sok hasznosbb dolog akad a listan./

/nem magaval a tamado heli kategoriaval van a bajom cdak az arukkal... Azert meg hogy geppuska feszkeket szamoljon fel van a harcihelinel joval gazdasagosabb eszkoz is./
az hogy ezekre a gépekre lehet rakni még nem jelenti azt hogy kell is , főleg a H225 esetében , nem erre van , a tankra is lehet csomagokat kötözni mégse használod nehéz szállító járműnek...
Az hogy a H145-ök kapjanak ATGM-et abban egyetértünk , de a 225-ösöket hagyjuk csak békén szépen
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
Most nem értek egyett :) Nem tudom hogy nem e tűnt fel, de a Balkánon szép lassan egyre inkább a közeljövőben befolyást szerezthetünk. Lásd a legutóbbi horvát védelmi miniszteri látogatást. Most meg a Montenegroit.
Másrészt a nagyhatalmak másodlagos terepnek tekinthetik egyenlőre a déli zónát.
Szerintem a dedikált harci heli képeségekre szükség lehet majd. A könnyű koncepció lehet hogy kevés lenne "oda". Remélem addigra a lengyeleknél is kiforja magát egy Mihu váltótipus. Elvileg 2024-26 jönne?
Úgy tudom, hogy a lengyeleknél akadozik az úgynevezett Krug program ami a harci helikopter beszerzést érinti. Drágának találják az új gépeket.
Ezért a kb. 25 üzemképes - kb. 50 van nekik elvileg - Hindet az izraeliekkel akarják modernizálni, hogy megkapja a Spike rendszert és a modern fedélzeti elektronikát.

Eléggé idősek ezek a lengyel mi-24-esek is, még is látnak benne fantáziát.

A mi gépeink már nem vihetők nagyjavításra az oroszokhoz.

Elképzelhető esetleg, hogy esetleg mi is azt csináljuk mint a lengyelek, összefogni az izraeliekkel ez ügyben??
A sárkány szerkezete bírna még 2025-2026 után még 6-7 évet??

Tudom, hogy mikori konstrukció a Hind, de még is??
Nem fordulhat meg ez a tábornokaink fejében??
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Úgy tudom, hogy a lengyeleknél akadozik az úgynevezett Krug program ami a harci helikopter beszerzést érinti. Drágának találják az új gépeket.
Ezért a kb. 25 üzemképes - kb. 50 van nekik elvileg - Hindet az izraeliekkel akarják modernizálni, hogy megkapja a Spike rendszert és a modern fedélzeti elektronikát.

Eléggé idősek ezek a lengyel mi-24-esek is, még is látnak benne fantáziát.

A mi gépeink már nem vihetők nagyjavításra az oroszokhoz.

Elképzelhető esetleg, hogy esetleg mi is azt csináljuk mint a lengyelek, összefogni az izraeliekkel ez ügyben??
A sárkány szerkezete bírna még 2025-2026 után még 6-7 évet??

Tudom, hogy mikori konstrukció a Hind, de még is??
Nem fordulhat meg ez a tábornokaink fejében??
Ha már ennyit beleöltek szerintem egy "újbóli" talán lengyel nagyjavítás után azt az üzemidőt ki lehetne tolni 2028-30 ig is. A lengyelek is kb ezidáig terveznének velük.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 178
113
Brandt Gyula Mi-24 könyvében csak a szentkirályi időszakot átolvasva:
- első éjszakai éleslövészet 1980 ősz/tél, fegyvert nem ír, de valszeg géppuska + UB-blokk
- 1990. 04. 06., éjszakai éleslövészet minimum gránátvetővel - akkor volt az elhíresült csőben robbanó gránát esete
- 1994. 03. 10., éjszakai éleslövészet ATGM-el
Szóval nem mindig egy olyan újságírónak kell hinni aki anno a 24-ek rendszeresítésekor talán még nem is élt, azt hiszi születése előtt semmi sem történt, szakirodalmat meg nem olvas (talán másmilyent se).
Szigorúan véve, az idehaza témakörben még beleszámíthatjuk a szovjeteket is, akik valamikor 86 körül próbálkoztak éjjellátóval lövészeten, de a harckocsikról átvett rendszer hatékonyságáról nincs infó.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
@Szittya
Azért az ukránok támadtak sokszor légifölény nélkül is.
Szerintem ez erősen határszakaszra válogatja, esetleg terepszakaszra.
Mert az ukrán határt valószínűleg a levegőben is le lehet zárni, de mondjuk a román vagy a szlovák határt már nem bajosabban. Jóval hosszabb szakasz.
Nem mondom, hogy mindenható, azt mondom, hogy megvan a helye a hadrendben(harcrendben?) Nem feltétlenül pont a Mi-24-nek, hanem az olyan helikopternek, ami képes páncéltörésre. Csapatok közvetlen támogatására.
Az egy másik dolog, hogy a földön alig van valami.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya