A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Nem a holtsuly a probléma, hanem a pénz. Ismétlem a két -hivatásos- lövészdandárból az egyikben szervezetszerüen hiányzik a tüzér és páncéltörőosztály, amíg ez nincs pótolva (meg a tanlok mellé nincs láncos lövészpáncélos), addig ne a "raktarozasban" gondolkodjunk.
A csuzli+rpg felszerelésű katonákkal meg -gondolom bevonultatott pick upokon közlekednek-, sikerûlt elèrni az afgán törzsi harcosok színvonalát. (Szerintem ennél azért több kéne egy harmadik világháborúban).

Helyi (kárpát-medence) konfliktus elhúzódása esetén 1 éven belül kihullik a páncélozott járművek 90%-a mindkét oldalról, és a profi katonák jelentős része. Ezek pótlása nehézkes lesz, már nem a hidegháború végén járunk amikor mindenkinek szarásig volt eszköze (állapotukról ne beszéljünk, de volt), lesz t-72+leokkal együtt max 70-80 harckocsink. Egy Erdély méretű területen 30km2-ként lesz 1db harckocsid, meg 2BTR-ed. (teljes létszámnál) A románoknak meg mondjuk 2db T55 és 3db BTR. Szóval ezt is számításba kell venni. Pont a pénz miatt, mert ha szarásig lennénk, akkor nem "csúlikat" raktároznánk, hanem mondjuk 500Leo-t meg 2000Ivf-et.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Nem a holtsuly a probléma, hanem a pénz. Ismétlem a két -hivatásos- lövészdandárból az egyikben szervezetszerüen hiányzik a tüzér és páncéltörőosztály, amíg ez nincs pótolva (meg a tanlok mellé nincs láncos lövészpáncélos), addig ne a "raktarozasban" gondolkodjunk.
A csuzli+rpg felszerelésű katonákkal meg -gondolom bevonultatott pick upokon közlekednek-, sikerûlt elèrni az afgán törzsi harcosok színvonalát. (Szerintem ennél azért több kéne egy harmadik világháborúban).

Emellett ezek nem egymás utáni lépések, hanem elindul a fegyvergyártás, akkor bizony a csapatok feltöltése után szépen raktárakat is fel kell tölteni. Mellette persze mehet a tüzérség fejlesztése és a többi. Ezeket párhuzamosan kell csinálni.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Ott van mellette Szentes is nem? Egy kopesre gyakorlatilag. Nem lesz kicsit sok oda pusztaba ket nagy alakaulat? Raadasul Szolnok is szivel a tersegbol embert mert az sincs tul messze. Mashonnet meg oda le nem fog ozonleni a nep hogy ott eljen vagy dolgozzon 180-200000-ert. Ne haragudj dudi t. de ez szerintem igy hulyeseg lenne. A budos eletbe nem lenne feltoltve ott egy zaszloaljnal tobb. Sok helyen vannak az orszagban egykori dandarok, ezredek varosai, ez nem lehetvopcio hogy valamikor az volt akkor most nosztalgiabol legyen az megint. A balcsi alatt nincs semmi, ha valami ujat csinalnek en odavinnem.

Kaposvár.

De a Pécsi vagy a Mohácsi térségbe elférne egy. (Pécs azért egyszerübb mert régen volt 2 nagyobb laktanya is, bár az A/1 az spanyol befektető megvette, és kipucolta (Csak a beton meg téglavázak vannak meg belőle)) De a másik laktanya gyakorlótérrel löszerraktárral tudtommal állami kézben van, továbbá a harckocsi gyakorló-és lőtér is állami (kb.100 hektár). Bár elég szar állapotban vannak. (De legalább nem teljesen kibelezve)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 049
6 489
113
Helyi (kárpát-medence) konfliktus elhúzódása esetén 1 éven belül kihullik a páncélozott járművek 90%-a mindkét oldalról, és a profi katonák jelentős része. Ezek pótlása nehézkes lesz, már nem a hidegháború végén járunk amikor mindenkinek szarásig volt eszköze (állapotukról ne beszéljünk, de volt), lesz t-72+leokkal együtt max 70-80 harckocsink. Egy Erdély méretű területen 30km2-ként lesz 1db harckocsid, meg 2BTR-ed. (teljes létszámnál) A románoknak meg mondjuk 2db T55 és 3db BTR. Szóval ezt is számításba kell venni. Pont a pénz miatt, mert ha szarásig lennénk, akkor nem "csúlikat" raktároznánk, hanem mondjuk 500Leo-t meg 2000Ivf-et.

Az Ukránoknak is milyen jól jöttek a Csernobilban tárolt eszközök!
 
  • Tetszik
Reactions: honved and borisz

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 822
2 537
113
Kaposvár.

De a Pécsi vagy a Mohácsi térségbe elférne egy. (Pécs azért egyszerübb mert régen volt 2 nagyobb laktanya is, bár az A/1 az spanyol befektető megvette, és kipucolta (Csak a beton meg téglavázak vannak meg belőle)) De a másik laktanya gyakorlótérrel löszerraktárral tudtommal állami kézben van, továbbá a harckocsi gyakorló-és lőtér is állami (kb.100 hektár). Bár elég szar állapotban vannak. (De legalább nem teljesen kibelezve)
Pécsett nincs laktanya. Ha csak nem a volt határőr laktanyára gondolsz. De az a rendőrségé.(Határvadászok elvileg)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Ott van mellette Szentes is nem? Egy kopesre gyakorlatilag. Nem lesz kicsit sok oda pusztaba ket nagy alakaulat? Raadasul Szolnok is szivel a tersegbol embert mert az sincs tul messze. Mashonnet meg oda le nem fog ozonleni a nep hogy ott eljen vagy dolgozzon 180-200000-ert. Ne haragudj dudi t. de ez szerintem igy hulyeseg lenne. A budos eletbe nem lenne feltoltve ott egy zaszloaljnal tobb. Sok helyen vannak az orszagban egykori dandarok, ezredek varosai, ez nem lehetvopcio hogy valamikor az volt akkor most nosztalgiabol legyen az megint. A balcsi alatt nincs semmi, ha valami ujat csinalnek en odavinnem.
a jó régi Szentes :D jaj de szerettem anno , amúgy van nagyon sok kihalt laktanyánk nem ezzel van a baj , hanem az hogy akarat már nincs rendbe hozni , balcsi alatt egyébként ott van Kaposvár ahol nagy volt ,Szigetvár , Nagyatád(!) , esetleg Kalocsa (!) és ha jól emlékszem Bátaszéken is volt valami , ha földrajzilag picit nyugatabbra megyünk akkor meg már ott van Kanizsa , Lenti stb stb , ha a keleti országrészt nézzük ahova lehetne rakni pl nehéz dandárhoz tartozó zászlóaljakat az nyilván Hódmező , Szentes ,Kiskunfélegyháza , Mezőtúr (!) ,Karcag , Hajdúhadház (!) és persze nyilván Debrecen, Nyíregyháza és Szeged ha a román határt "védjük" , nem azzal van baj hogy nincs hely rakni pl egy zászlóaljat :) azzal van hogy 1et is rendbe hozni borzalmasan nagy pénz lenne pedig nem régi reptérről van szó hanem csak sima laktanyáról (igaz normálishoz azért tartozik bár dolog... )
Tüzérezred laktanya még megvan?
Tüzérezred laktanya még megvan?

Amit láttam belőle az elég Madmaxes.....
a Madmaxes elég gyenge kifejezés rá :D üres pusztaság van már csak , legalábbis kb 10 éve mikor arra jártam már az volt
Nem a holtsuly a probléma, hanem a pénz. Ismétlem a két -hivatásos- lövészdandárból az egyikben szervezetszerüen hiányzik a tüzér és páncéltörőosztály, amíg ez nincs pótolva (meg a tanlok mellé nincs láncos lövészpáncélos), addig ne a "raktarozasban" gondolkodjunk.
A csuzli+rpg felszerelésű katonákkal meg -gondolom bevonultatott pick upokon közlekednek-, sikerûlt elèrni az afgán törzsi harcosok színvonalát. (Szerintem ennél azért több kéne egy harmadik világháborúban).
Harmadik vh esetén édes mindegy mink lenne , a negyedik vh-t legalább már botokkal meg kavicsokkal vívnánk meg az biztos , ha egy helyi konfliktusról beszélünk az meg nem 1 hónap alatt alakul ki de ha még idő is van , ez a "háború" kb 3 napig tartana , utána mindkét fél kifulladna és leülnének tárgyalni , pont , senki nincs itt olyan helyzetben hogy akár 1-2 hétig is itt háborúzzon , még sógorék se , szlovákok amúgy is kuka , románoknak lesz hamarosan nagyobb gondjuk , szerbeknek úgy szintén , horvátoknak már most sincs pénzük , szlovéneknek meg ha úgy van leszólnak fentről hogy nyugi van, tehát a helyi háború elég gyenge lábakon állna bárkinél , ha meg VH akkor meg édes mindegy itthon még akkor is ha lenne 3+1 nagyon jól felszerelt dandárunk , úgy tudom csak elképzelni hogy fikarsznyi esélyünk is van hogy van valami normális légvédelmünk aminek van ABM képessége , ha ez megvan talán várhatunk a NATO-ra
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 140
10 849
113
a jó régi Szentes :D jaj de szerettem anno , amúgy van nagyon sok kihalt laktanyánk nem ezzel van a baj , hanem az hogy akarat már nincs rendbe hozni , balcsi alatt egyébként ott van Kaposvár ahol nagy volt ,Szigetvár , Nagyatád(!) , esetleg Kalocsa (!) és ha jól emlékszem Bátaszéken is volt valami , ha földrajzilag picit nyugatabbra megyünk akkor meg már ott van Kanizsa , Lenti stb stb , ha a keleti országrészt nézzük ahova lehetne rakni pl nehéz dandárhoz tartozó zászlóaljakat az nyilván Hódmező , Szentes ,Kiskunfélegyháza , Mezőtúr (!) ,Karcag , Hajdúhadház (!) és persze nyilván Debrecen, Nyíregyháza és Szeged ha a román határt "védjük" , nem azzal van baj hogy nincs hely rakni pl egy zászlóaljat :) azzal van hogy 1et is rendbe hozni borzalmasan nagy pénz lenne pedig nem régi reptérről van szó hanem csak sima laktanyáról (igaz normálishoz azért tartozik bár dolog... )


a Madmaxes elég gyenge kifejezés rá :D üres pusztaság van már csak , legalábbis kb 10 éve mikor arra jártam már az volt

Harmadik vh esetén édes mindegy mink lenne , a negyedik vh-t legalább már botokkal meg kavicsokkal vívnánk meg az biztos , ha egy helyi konfliktusról beszélünk az meg nem 1 hónap alatt alakul ki de ha még idő is van , ez a "háború" kb 3 napig tartana , utána mindkét fél kifulladna és leülnének tárgyalni , pont , senki nincs itt olyan helyzetben hogy akár 1-2 hétig is itt háborúzzon , még sógorék se , szlovákok amúgy is kuka , románoknak lesz hamarosan nagyobb gondjuk , szerbeknek úgy szintén , horvátoknak már most sincs pénzük , szlovéneknek meg ha úgy van leszólnak fentről hogy nyugi van, tehát a helyi háború elég gyenge lábakon állna bárkinél , ha meg VH akkor meg édes mindegy itthon még akkor is ha lenne 3+1 nagyon jól felszerelt dandárunk , úgy tudom csak elképzelni hogy fikarsznyi esélyünk is van hogy van valami normális légvédelmünk aminek van ABM képessége , ha ez megvan talán várhatunk a NATO-ra

Én jó ideje azon a véleményen vagyok, hogy egy-egy dandárt nem kell feltétlenül egyetlen városban "tárolni".
Egy lövészdandárt pl meg lehetne úgy csinálni, hogy Tolna, Baranya és Somogy megyékben szétdobják. Mondjuk Pécs környékére egy glz., Kaposvárra még egy, a maradék meg Tolnába. Kb. háromszázasával csak könnyebb összehalászni az embereket.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én jó ideje azon a véleményen vagyok, hogy egy-egy dandárt nem kell feltétlenül egyetlen városban "tárolni".
Egy lövészdandárt pl meg lehetne úgy csinálni, hogy Tolna, Baranya és Somogy megyékben szétdobják. Mondjuk Pécs környékére egy glz., Kaposvárra még egy, a maradék meg Tolnába. Kb. háromszázasával csak könnyebb összehalászni az embereket.
Megbecsülni,és megfizetni kell az embereket.Megadni mindent,ami kell.Az alsógatyától a vadászrepülőig.És kirúgni a vizfejet.
Alapvető problémája a seregnek,maga a szervezet.Lehet itt kismillió laktanya,a legújabb tankokkal dugigtöltve,amig a sereg mint működő szervezet alkalmatlan a feladatára.A hatékonyság,a profizmus hiányzik a rendszerböl.Avagy a soha meg nem rendelt alkatrész,soha nem jön meg.És marad a műbőr tártáska,mig a vizfejben a személyi felszerelés csak egy kipiálandó tétel a papiron.A kamarilla nomenklatúra diadala,iróasztalhuszárok paradicsoma.Abszurdisztán operetthadserege.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Én jó ideje azon a véleményen vagyok, hogy egy-egy dandárt nem kell feltétlenül egyetlen városban "tárolni".
Egy lövészdandárt pl meg lehetne úgy csinálni, hogy Tolna, Baranya és Somogy megyékben szétdobják. Mondjuk Pécs környékére egy glz., Kaposvárra még egy, a maradék meg Tolnába. Kb. háromszázasával csak könnyebb összehalászni az embereket.
ez a mentalitás hála égnek kb a 90-es évek végére csak eljutott fentebb is , anno én is mondtam és most is mondom hogy nem feltétlen kell egy városba betuszkolni egy dandárt , pl ha Debrecenbe raknék egy "nehéz dandárt" akkor Debrecenbe csak mondjuk 1 vagy max 2 lövészzászlóaljat raknék, a felderítőket Nyíradonyra , a harckocsikat Nádudvarra ,a légvédelmiseket meg a páncéltörőket Karcagra a többi támogató egységet meg vagy Debrecenbe vagy Balmazújvárosba , esetleg Hajdúböszörménybe
De ez a nyugati országrészben még egyszerűbb lenne , konkrétan 1 zászlóaljnyi helyet kéne csinálni 1-1 nagyvárosban /városban és meglenne simán egy normális dandár (csak hááát ember ugye megint)
nem a hely a gond , még mindig , hanem hogy még így is hogy zászlóaljnyi embereket kéne összekaparni (800-1000 ember) elég nagy területekről és még így se megy mert a rendszer olyan amilyen , sokszor mondtam már , éhbérért ilyen világban ami ma van hogy az utolsó utáni emberért is kb harcolniuk kell a cégeknek nem fog menni
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
2:10-től
"Megkezdődik az új légvédelmi rakétaképesség kialakítását célzó kidolgozó munka, amelyet egy magyar-amerikai közös kiképzés követ."
Lassan jönnek az úl lérakok?:rolleyes::cool:
6 éve nem lőttünk Kub-al ????? tavaly vagy 17-ben végül akkor csak Mistral volt?
Lassan jönnek igen , a bejelentés mikorja még kérdéses
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio