A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Egy BM-21 ből is lehet precíziós fegyvert faragni csak meg kell venni hozzá a megfelelő irányító fejrészt (pár ezer $/db)
Ha elég pár méteres pontosság akkor létezik GPS vezérléssel is. Nem csak Izrael gyárt ilyesmit hanem pl. a Törökök is.
Rába alvázzon. Szerb indító csövekkel, (vagy lengyel cseh) izraeli rakétákkal. (Esetleg török) :)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
H

Hummen23

Guest
Úszva a meder alján légzőcsővel :D


Másik kérdés:

Lesz-e Hódmezővásárhelyen harckocsi?
Valaha volt. Sok ottani katona volt harckocsizó, és az infrastruktúra egy része is megvan még.
Stratégiailag is indokolt volna a keleti országrészen is tartani belőlük.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Vásárhely régen dandár volt, hely is van, szóval oda inkább.
Nem tudom hogy lenne e értelme egy második nehéz dandárnak? Inkább egy jól felszerelt közepes dandárt jobban el tudnék képzelni. Erre meg még jöhetne két könnyű dandár. Egy aktív és egy tartalékos ha addigra kiépülne a rendszer.
Pluszba egy nehéz dandár? Akkor hova nem fog jutni forrás? Annyira azért szerintem mi sem vagyunk eleresztve. Meg honnét akasztanak le hozzá 2-3 ezer fiatal életerős motivált embert?
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Akkor Te már valamit tudsz!
lehet :rolleyes::rolleyes::oops::oops:
Ti hova tennétek egy második nehézdandárt? Debrecen, Hódmezővásárhelyen, esetleg teljesen más helység?
Nem tudom hogy lenne e értelme egy második nehéz dandárnak? Inkább egy jól felszerelt közepes dandárt jobban el tudnék képzelni. Erre meg még jöhetne két könnyű dandár. Egy aktív és egy tartalékos ha addigra kiépülne a rendszer.
Pluszba egy nehéz dandár? Akkor hova nem fog jutni forrás? Annyira azért szerintem mi sem vagyunk eleresztve. Meg honnét akasztanak le hozzá 2-3 ezer fiatal életerős motivált embert?
hát , jó , adjuk meg nehéz dandárnak azt amit mi szeretnénk itthon Tatára bár a német nehéz dandár struktúra jobban tetszik kiegészítésekkel
én pl Tatára raknám a közepest dandár , Debrecenbe és Hódmezőre meg 1-1 nehéz dandárt (harckocsi az alföldre kell , nem a hegyekbe) a könnyűt meg egerszegre , ezen felül lenne ugye a KRD Szolnokon meg a légvédelmisek Győrben de hát ... na mindegy , kevés ez nekem , nesze semmi fogd meg jól kategória , oké hogy nincs rá ember (mert éhbérért senki se fog katona/rendőr/stb lenni amúgy...de , mindegy) de semmire nem elég , lenne értelme egy második nehéz dandárnak de a mostani 3+1 re sincs ember és szerintem akarat se , szóval lényegtelen
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Nem tudom hogy lenne e értelme egy második nehéz dandárnak? Inkább egy jól felszerelt közepes dandárt jobban el tudnék képzelni. Erre meg még jöhetne két könnyű dandár. Egy aktív és egy tartalékos ha addigra kiépülne a rendszer.
Pluszba egy nehéz dandár? Akkor hova nem fog jutni forrás? Annyira azért szerintem mi sem vagyunk eleresztve. Meg honnét akasztanak le hozzá 2-3 ezer fiatal életerős motivált embert?

Én amúgy rárepülnék az árvaházakra.
Azt gondolom, hogy ahogy érkezik majd a normális felszerelés, úgy nőni fog a vonzerő. Ezért is lett volna jobb, ha mondjuk a Leopardokból mihamarabb érkezik néhány darab mutatóba.
 
H

Hummen23

Guest
Nem tudom hogy lenne e értelme egy második nehéz dandárnak? Inkább egy jól felszerelt közepes dandárt jobban el tudnék képzelni. Erre meg még jöhetne két könnyű dandár. Egy aktív és egy tartalékos ha addigra kiépülne a rendszer.
Pluszba egy nehéz dandár? Akkor hova nem fog jutni forrás? Annyira azért szerintem mi sem vagyunk eleresztve. Meg honnét akasztanak le hozzá 2-3 ezer fiatal életerős motivált embert?


Az erőforrásokról most nem beszélve, indokolt volna-e egy nehézdandár mértékű erő jelenléte közel a román és szerb határhoz?
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Nem tudom hogy lenne e értelme egy második nehéz dandárnak? Inkább egy jól felszerelt közepes dandárt jobban el tudnék képzelni. Erre meg még jöhetne két könnyű dandár. Egy aktív és egy tartalékos ha addigra kiépülne a rendszer.
Pluszba egy nehéz dandár? Akkor hova nem fog jutni forrás? Annyira azért szerintem mi sem vagyunk eleresztve. Meg honnét akasztanak le hozzá 2-3 ezer fiatal életerős motivált embert?

Mindig helyzet hozza. Mit szeretnél a hadsereggel, mekkora akarat és pénz áll rendelkezésre. A propagandával könnyen szerzel utána embert.
Pl.: Ha inváziós sereget akarsz, akkor a 2 nehézdandár is kevés, akkor annyi kell amennyit maximálisan tudsz kiállítani ha ez 3,5 vagy 5 dandár akkor annyi. Közepesből, könnyűből és egyébből ugyanúgy persze megfelelő arányokkal.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Az erőforrásokról most nem beszélve, indokolt volna-e egy nehézdandár mértékű erő jelenléte közel a román és szerb határhoz?
Hódmezőváásrhely van túl közel a határhoz. ;)
Rá kell vágni, hogy kicsi ország, valamelyik határhoz mindig közel lesz valami, amúgy meg NATO kollektív védelem és vállalás, meg ilyen marhaságok. Meg azért érezzék a törődést. Ha jönne a bazdmeg, akkor már úgyse a laktanyában várják, vagy legalábbis nem ott kéne, hanem a kijelölt körletekben. Pont az lenne az előny, hogy a laktanya már van, van élő egység, csak növelni kell. Esetleg lehet egy szegedi helyőrsége pár századdal, és máris más az eloszlás.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 553
113
https://www.armyrecognition.com/jun...nder_for_4x4_armored_vehicles_threatened.html

"Now, the Slovakian Ministry of Defence refuses any attempts to undermine the international tender. The operational requirements were defined by service personnel who themselves will be the end users of the vehicles.. The Ministry of Defence is strongly opposed to the issue of securing the defence of the Slovak Republic being exploited for political gain. Nevertheless, in the interest of ensuring maximum transparency, if after the unjustified attacks the suspicion that the tender conditions have been tailored to one bidder only is proved, the Minister of Defence is ready to cancel the international tender."

Nagy az esély rá, hogy a szlovákok visszavonják a 4x4-es páncélozott jármű tendert.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
H

Hummen23

Guest
nem 1 lenne indokolt , anno se egy volt

Ugye a három dandár koncepció 2026-ra szól. Miközben azt nyilatkozzák, hogy ők már 2030-on gondolkodnak.

Újabb nehéz dandárt pedig a meglévő közepesre érdemes építeni.

Pénz az szerintem volna.

Ha 2% van, ott könnyen lehet 2,5; 3; vagy akár 4 is. Esetleg rendkívüli beszerzések 1-1 évben.

Az más kérdés, hogy az összes szomszédunkkal szemben van casus bellink, jogosan. Így elég vékony jégen táncolunk a fegyverkezést illetően. Szerencsére jó magyarázat az ukrajnai, balkáni helyzetek, migráció ect.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ugye a három dandár koncepció 2026-ra szól. Miközben azt nyilatkozzák, hogy ők már 2030-on gondolkodnak.

Újabb nehéz dandárt pedig a meglévő közepesre érdemes építeni.

Pénz az szerintem volna.

Ha 2% van, ott könnyen lehet 2,5; 3; vagy akár 4 is. Esetleg rendkívüli beszerzések 1-1 évben.

Az más kérdés, hogy az összes szomszédunkkal szemben van casus bellink, jogosan. Így elég vékony jégen táncolunk a fegyverkezést illetően. Szerencsére jó magyarázat az ukrajnai, balkáni helyzetek, migráció ect.
Szerintem mi addig itt ne nagyon álmodozunk 4-5-akárhány dandárol míg a szükséges humán erőforrásokat nem tesszük rendbe il nem állnak rendelkezésre. Mert jelenleg ahogy elnézzem a mostani rendszerrel il rendszerekkel max a tervezett dandárok létszámigényeit lehetne kiszolgálni idővel. Erre pluszt dandárokat építeni ebben a kínkeserves normális megbízható humán-munkaerő piacon nem lehet. Ahhoz bizony vagy ismét előtérbe kellene hozni a sorozot (önkéntes alapon) haderőt normális modern formábban. Hogy legyen elég fiatal akit el lehet majd érni il megszólítani. Tömeget (állományt) csak tömegre lehet építeni.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
https://www.armyrecognition.com/jun...nder_for_4x4_armored_vehicles_threatened.html

"Now, the Slovakian Ministry of Defence refuses any attempts to undermine the international tender. The operational requirements were defined by service personnel who themselves will be the end users of the vehicles.. The Ministry of Defence is strongly opposed to the issue of securing the defence of the Slovak Republic being exploited for political gain. Nevertheless, in the interest of ensuring maximum transparency, if after the unjustified attacks the suspicion that the tender conditions have been tailored to one bidder only is proved, the Minister of Defence is ready to cancel the international tender."

Nagy az esély rá, hogy a szlovákok visszavonják a 4x4-es páncélozott jármű tendert.
Gondolom sokba kerülhetett az F-16 ok végszámlája. Ez részint jó hír és nem. Mert könnyen bárki ilyen csapdába eshet itt a környéken.