Magyar történelem

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
Dehogyisnem,jó néhány évtizedig ez volt a hivatalos verzió,hogy mi finnugor nép vagyunk csak mielőtt elfoglaltuk volna a Kárpát-medencét egy jó ideig ide-oda terelgettük állatainkat a nagy büdös sztyeppén.

Az én törikönyvemben "nyelvrokonaink" fejezetcímen voltak tárgyalva!
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Az én törikönyvemben "nyelvrokonaink" fejezetcímen voltak tárgyalva!
A nyelvrokonaink valaha vérrokonaink is voltak, hiszen amikor még egy nyelvet beszéltünk és egymás mellett éltünk az Urál környékén akkor még genetikailag is közel álltak egymáshoz az őseink. Persze a genetikai rokonság hamar megváltozhat. Egy generáció után 50%, két generáció után 25% marad a génekből ha másféle népekkel keveredik az ember, ezer év alatt jó ha 0.1% marad a távolban maradt ősök génjeiből.

Bár még az a 0.1% is vérrokonságnak számít. Csekély mértékű, de vérrokonság. Az a néhány gén egyenes ágon szállt atyáról fiúra az őseink között. Persze a génjeink nagy része ma már közép-európai emberektől származik.
 
  • Tetszik
Reactions: Robur
T

Törölt tag 1526

Guest
"A 14 milliós magyarság a legnagyobb finnugor nép." Ez a sor szerepelt abban a tankönyben amiböl én tanultam.Sajnos nem mostanában volt:)
Nincs ezzel semmi gond. Pontosabb lenne azt mondani, hogy finnugor származású vagy finnugor nyelvű nép, de ezek alapján nyugodtan lehet azt mondani, hogy finnugor nép.

Oké, hogy a mai génjeink közép-európaiak, de akkor a magyar közép-európai nép? Ez is igaz, ha a mai területi vagy genetikai állapot szerint nézzük, de az ilyen elnevezések általában régebbre utalnak.

A perzsa meg indo-európai nép, pedig nyilvánvaló, hogy most Ázsiában vannak, az elnevezés a származásukra és a nyelvükre utal.
 
  • Tetszik
Reactions: Robur

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
Majd ha az USA is leül Mexikóval egyezkedni Texasról(pár évtized múlva ott nem nagyon lesz angol szó).
Szerinted melyik az a hülye texasi aki Mexikóhoz akar tartozni? Mexikónál nagyobb kupleráj nem sok van a földön.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
A nyelvrokonaink valaha vérrokonaink is voltak, hiszen amikor még egy nyelvet beszéltünk és egymás mellett éltünk az Urál környékén akkor még genetikailag is közel álltak egymáshoz az őseink. Persze a genetikai rokonság hamar megváltozhat. Egy generáció után 50%, két generáció után 25% marad a génekből ha másféle népekkel keveredik az ember, ezer év alatt jó ha 0.1% marad a távolban maradt ősök génjeiből.

Bár még az a 0.1% is vérrokonságnak számít. Csekély mértékű, de vérrokonság. Az a néhány gén egyenes ágon szállt atyáról fiúra az őseink között. Persze a génjeink nagy része ma már közép-európai emberektől származik.

Fodor István (neves "finnugrista" régész) a JATEn úgy adta elő: a magyar nyelv ami finnugor, a magyar nép már a honfoglaláskor is biztosan több komponensből állt.
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 030
2 707
113
"A 14 milliós magyarság a legnagyobb finnugor nép." Ez a sor szerepelt abban a tankönyben amiböl én tanultam.Sajnos nem mostanában volt:)

Akkor pongyola a megfogalmazás, bár gimis törikönyvben nem tudom mennyire éri meg nagyon aprólékosan tudományoskodni!
Már csak azért is helytelen, mert "a 14 milliós magyarság" genetikájában és antropológiailag is kb 10% részben a honfoglalók leszármazottja.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
"A 14 milliós magyarság a legnagyobb finnugor nép." Ez a sor szerepelt abban a tankönyben amiböl én tanultam.Sajnos nem mostanában volt:)
A magyarság vándorlási iránya(Magna Hungária, Levédia/Etelköz, Kárpát-medence) egyértelműen a finnugor területek irányába mutat. Tehát finnugor eredetű nép vagyunk. Más feljegyzés nincs. Ha a genetikát vesszük elő, az meg más kérdés, hiszen 500 millió behatás ért minket az évezredek során.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
Akkor en kerek elnezest. Most olvastam eppen ennek az 1522 es Szapolyai fele hadjaratnak a tortenetet ami alapvetoen Radu Havasalfoldi vajda megsegiteserol szol a torok ellen. Ebben emlitik hogy Szapolyai osszehivja az orszaggyulest a harom nemzetet emlitve de amig a szaszok magyarok es aromanok erendszeresen emlitettnek addig a sekelyek csak egyszer marginalisan ezert gondoltam hogy a harom nemzet az ami.
https://forum.htka.hu/threads/magyar-történelem.1207/page-35#post-573800
 
T

Törölt tag 1526

Guest
Fodor István (neves "finnugrista" régész) a JATEn úgy adta elő: a magyar nyelv ami finnugor, a magyar nép már a honfoglaláskor is biztosan több komponensből állt.
A kettő el sem választható egymástól. Nincsen nyelv nép nélkül. A honfoglalók nem csak genetikailag, de nyelvileg is több komponensből álltak és nem is csak finnugor, hanem indo-európai és török nyelvű törzsek is voltak köztük.
 
W

Wilson

Guest
Akkor pongyola a megfogalmazás, bár gimis törikönyvben nem tudom mennyire éri meg nagyon aprólékosan tudományoskodni!
Már csak azért is helytelen, mert "a 14 milliós magyarság" genetikájában és antropológiailag is kb 10% részben a honfoglalók leszármazottja.

Teljesen egyetértek veled,hacsak azt nézem,hogy azóta mióta elváltunk ugor szomszédainktól mennyi behatás érte őseinket.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 342
113
10% az X be. Y rol nincs revelans adat. /anyaiagat viusgalnak vilagszerte de mivel abbol joval tobb van toredeket se terkepeztek fel eddig.../ugye most mar tudjak nem szabadott volna udvariaskodni es nehogy adamozni.../
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 827
31 841
113
A kettő el sem választható egymástól. Nincsen nyelv nép nélkül. A honfoglalók nem csak genetikailag, de nyelvileg is több komponensből álltak és nem is csak finnugor, hanem indo-európai és török nyelvű törzsek is voltak köztük.

Komoróczy szerint héberek is voltak köztük. Egyébként nem tudom mire alapozod ezt, eleve azt sem bizonyított, hogy volt honfoglalás olyan formában, ahogy a köztudatban van (levédiai és etelközi tartózkodás stb.). A magyarban vannak régi török és iráni eredetű szavak, ennyit tudunk.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 295
113
Komoróczy szerint héberek is voltak köztük. Egyébként nem tudom mire alapozod ezt, eleve azt sem bizonyított, hogy volt honfoglalás olyan formában, ahogy a köztudatban van (levédiai és etelközi tartózkodás stb.). A magyarban vannak régi török és iráni eredetű szavak, ennyit tudunk.
Pontosan a honfoglalásnak te melyik részét tagadod?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Komoróczy szerint héberek is voltak köztük. Egyébként nem tudom mire alapozod ezt, eleve azt sem bizonyított, hogy volt honfoglalás olyan formában, ahogy a köztudatban van (levédiai és etelközi tartózkodás stb.). A magyarban vannak régi török és iráni eredetű szavak, ennyit tudunk.
Káliz,a zsidó vallású magyart jelentette.Böszörmény meg a muzulmán vallásút.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 827
31 841
113
Pontosan a honfoglalásnak te melyik részét tagadod?

Én nem tagadok semmit, csak ugye László Gyula kettős honfoglalásról beszélt, nemrég pedig valakik felvetették, hogy gyakorlatilag "gyorsmenetben" jutottak el a honfoglalók az Urál-vidéktől a Kárpát-medencéig, és nem évszázados vándorlások után.
Amit az iskolában tanítottak nekem annó, az viszont az UrálI őshaza-Levédia-Etelköz-Kárpát medence volt.

Amennyiben lehet hinni Julianus barátnak, ő megtalálta "Magna Hungáriát" valahol Baskíriában, közvetlenül azelőtt, hogy a mongolok (tatárok) elpuszították őket. És azok ott magyarul beszéltek vele (ez mondjuk már a kettős honfoglalásnak ellentmond, mert L.Gy. szerint Árpádék nem magyarul beszéltek, hanem a "griffes-indások" voltak a magyar nyelvű népesség ("avarok").
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Azt áruljátok mr el nekem,hogy mi alapján mertek tényként kezelni bármit is a Honfoglalással(hazajövetellell)kapcsolatban?A kutya sem írt le semmit így erre hagyatkozni nem lehet.Akkor még is mik a tények?Az,hogy magyarok biztosan jöttek keletről és hogy találtak pár magyar emléket a Honfoglalásnál korábbi időkből is.Ezzel véget is ért a tények garmadája.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Halfdan