Puma IFV / SPz (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 823
117 996
113
Nem akarok senkit elkeseríteni, de keresgéltem egy csomót és variációkról hivatalos oldalakon semmit sem találtam. Biztos lesz ennek a pumának eü, műszaki és egyéb típusa? A két új variánsos grafikát a képkereső csak 2 orosz fórumnál találta, google fordítóval lefordítva azt írják a rajzokról, hogy valami német magazinban jelent meg de erre forrást nem adnak én pedig külön keresve nem találtam.
Olyan lesz amit a megrendelő kér.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Hja és a hivatalos adatok szerint a tömege 31,5t, tehát elvileg van még lehetőség a további fejlesztésekre. Legyen az akár egy nagyobb ágyú, vagy akár komplett torony.
Ugyebár 35t a hivatalos felső határ.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
31,5 t a kiegészítő páncélzat nélkül. A 35 t-nát gondolom az A400M-re érted? Még mindig nem tudom hava akarsz te pumát légi úton szállítani, de mindegy. A pumával az egyetlen bajom (na jó meg még talán a 30-as gá, de azt a legkevesebb lecserélni) a 6 fős deszant, de ezenkívűl jöhet.:rolleyes::)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
31,5 t a kiegészítő páncélzat nélkül. A 35 t-nát gondolom az A400M-re érted? Még mindig nem tudom hava akarsz te pumát légi úton szállítani, de mindegy. A pumával az egyetlen bajom (na jó meg még talán a 30-as gá, de azt a legkevesebb lecserélni) a 6 fős deszant, de ezenkívűl jöhet.:rolleyes::)
Nem én akarom A400-zal szállítani, hanem a Bundeswehr, aki a fejlesztést megrendelte.
És eredetileg is a 3jármű 4 gépen volt a koncepció.
 

kopoltyu

Well-Known Member
2017. február 3.
116
282
63
https://htka.hu/2010/12/07/atadtak-az-elso-sorozatgyartott-puma-harcjarmuveket/ szerintem érdemes lenne ezt pár embernek elolvasni ,lehet régi info de sok minden nem változott , röviden ,31,5t az alapváltozat (szemből30mm,,oldalrol 14,5mm ellen véd,)..Kiegészitő páncélzattal 43tonna (így véd 30mm ellen körbe + toronypáncélzat+repeszvédelem )....így is dögnehéz soha nem fog kapni másik tornyot valami trollágyúval mert a végére simán 50t lenne .de azért lehet álmodozni :) van rajta 2 rakéta (vagy 2x2) amit nem visz a 30 millis arra ott van az.
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
https://htka.hu/2010/12/07/atadtak-az-elso-sorozatgyartott-puma-harcjarmuveket/ szerintem érdemes lenne ezt pár embernek elolvasni ,lehet régi info de sok minden nem változott , röviden ,31,5t az alapváltozat (szemből30mm,,oldalrol 14,5mm ellen véd,)..Kiegészitő páncélzattal 43tonna (így véd 30mm ellen körbe + toronypáncélzat+repeszvédelem )....így is dögnehéz soha nem fog kapni másik tornyot valami trollágyúval mert a végére simán 50t lenne .de azért lehet álmodozni :) van rajta 2 rakéta (vagy 2x2) amit nem visz a 30 millis arra ott van az.
Én semmilyen trollágyút nem gondoltam rá.:) Egy 40mm-est viszont rápakolnék, pont azért, hogy ne kelljen minden IFV-re ATGM-et indítani. Azt a plusz súlyt szerintem megéri bevállalni.;)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
https://htka.hu/2010/12/07/atadtak-az-elso-sorozatgyartott-puma-harcjarmuveket/ szerintem érdemes lenne ezt pár embernek elolvasni ,lehet régi info de sok minden nem változott , röviden ,31,5t az alapváltozat (szemből30mm,,oldalrol 14,5mm ellen véd,)..Kiegészitő páncélzattal 43tonna (így véd 30mm ellen körbe + toronypáncélzat+repeszvédelem )....így is dögnehéz soha nem fog kapni másik tornyot valami trollágyúval mert a végére simán 50t lenne .de azért lehet álmodozni :) van rajta 2 rakéta (vagy 2x2) amit nem visz a 30 millis arra ott van az.
tehát kb nyugodtan számolhatunk a 43 tonnával , az hogy körkörösen védjen egy IFV a 30-as ellen ma már elég alap kéne hogy legyen , a torony dologról , bőőőven elég a 40-es , azzal kilövöd a mai IFV-k kb 75%-át , a maradékra meg harckocsira ott van rajta a SPIKE
Ami az 57mm-es vitáját illeti , kérdem én , mi a halálnak?? nehéz, lassú , a skuló sok helyet foglal és tök felesleges mert ahogy előbb írtam már egy 35-sel kilősz nagyon sok mindent , hátha még ATGM is van rajta akkor azt a súlyt amit pluszban rárak az 57-es én inkább kiegészítő páncélzatra fordítanám a Pumán + esetleg nagyobb csúzli , mert a 30-as már nem elég. Az hogy a ruszkik most ezt kitalálták és ezért mindenki megvan őrülve , anno is kitaláltak hatalmas dolgokat amik aztán nagyon feleslegesek voltak , nem mondom hogy nem ad borzalmasan nagy erőt azaz 57-es de összevetve azzal hogy mit ad és mit vesz el , hülyeség , rárakni a pumára meg még jobban hülyeség , a 6 fős deszantot még tovább csökkentené + a súlyt instant 50 tonna felé tolná , nem mintha kéne repülőn szállítani de azért 50-55 tonna egy IFV-re már karcos
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
tehát kb nyugodtan számolhatunk a 43 tonnával , az hogy körkörösen védjen egy IFV a 30-as ellen ma már elég alap kéne hogy legyen , a torony dologról , bőőőven elég a 40-es , azzal kilövöd a mai IFV-k kb 75%-át , a maradékra meg harckocsira ott van rajta a SPIKE
Ami az 57mm-es vitáját illeti , kérdem én , mi a halálnak?? nehéz, lassú , a skuló sok helyet foglal és tök felesleges mert ahogy előbb írtam már egy 35-sel kilősz nagyon sok mindent , hátha még ATGM is van rajta akkor azt a súlyt amit pluszban rárak az 57-es én inkább kiegészítő páncélzatra fordítanám a Pumán + esetleg nagyobb csúzli , mert a 30-as már nem elég. Az hogy a ruszkik most ezt kitalálták és ezért mindenki megvan őrülve , anno is kitaláltak hatalmas dolgokat amik aztán nagyon feleslegesek voltak , nem mondom hogy nem ad borzalmasan nagy erőt azaz 57-es de összevetve azzal hogy mit ad és mit vesz el , hülyeség , rárakni a pumára meg még jobban hülyeség , a 6 fős deszantot még tovább csökkentené + a súlyt instant 50 tonna felé tolná , nem mintha kéne repülőn szállítani de azért 50-55 tonna egy IFV-re már karcos

Milyen 57-es ágyút vizionáltok ti egész pontosan?
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Én semmilyen trollágyút nem gondoltam rá.:) Egy 40mm-est viszont rápakolnék, pont azért, hogy ne kelljen minden IFV-re ATGM-et indítani. Azt a plusz súlyt szerintem megéri bevállalni.;)
Az a baj, hogy te sem, és egy jó páran még nem veszítek figyelembe, hogy a németek nem egyedül alkalmazzák a lövészpáncélosaikat, hanem dandár/zászlóalj szinten elkeverve a Leo 2-esekkel. (mármint nem misszióban!) Konkrétan a harckocsi zászlóalj századait szétosztják a lövészpáncélosok védelmére.
Tehát alapvetően, nekik nem fő feladatuk, hogy a "kemény" célokat küzdjenek le. A tornyon lévő Spike LR pedig elégséges a mégis felmerülő "kellemetlenségek" ellen.
Ennek ellenére a meglévő 30mm-es viszonylag sok jármű ellen tökéletesen elegendő. A legtöbb jármű max. 14,5-es ellen véd. Az élőerő ellen pedig nem overkill az airburst lőszer miatt. És akkor még a géppuskát nem is vettük számításba.
Érdekes, hogy "saját maga" ellen védelmet nyújt, de a 30mm-es elleni körkörös védelem viszont még nem minden! Mert ugyebár egy szemből bekapott lövés még nem jelenti azt, hogy a deszanttérben bajuk esik a katonáknak, attól, hogy esetleg átment a páncélzaton a lövedék.
Mert ugyebár a toronyban nincs senki, valamint a homlokfelület több mint a felét elfoglalja a motor és a különböző berendezések.
Az ATGM-ek és egyéb IR vezérelt eszközök ellen pedig többféle védelemmel is rendelkezik.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
az hogy körkörösen védjen egy IFV a 30-as ellen ma már elég alap kéne hogy legyen
pedig nem az!
nem mintha kéne repülőn szállítani
Pedig a németek nem véletlenül húzták meg a 35t-s határt.
a torony dologról , bőőőven elég a 40-es , azzal kilövöd a mai IFV-k kb 75%-át
a mondatot annyiban módosítanám, hogy a 40-est 30-asra írnám át. :rolleyes:
Ettől függetlenül azért a többivel egyetértek.
A súly adatokat azért vettem elő korábban, hogy ha nem is most módosítanám, de ha 10-15 év múlva változnak a körülmények, a súlyhatárba még azért elég sok dolog belefér. Különösen, hogy alapvetően távirányított tornya van, aminél egy ágyú növelés nem jelent akkora tragédiát.
Emberes toronynál szerintem jóval nagyobb a súlytöbblett a körkörös védelem kialakítása miatt.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
Milyen 57-es ágyút vizionáltok ti egész pontosan?
én aztán semmilyen 57-est nem vizionálok , én is csak azon kaptam a topicot hogy valamiért megint ott tartunk hogy indokolt e az 57mm-es csúzli IFV-n/APC-n
a mondatot annyiban módosítanám, hogy a 40-est 30-asra írnám át. :rolleyes:
jó akkor pontosítok , azért kell a 40-es hogy akárhonnan átlődd a mai IFV-ket , nagyrészüket szemből nem lövöd át a 30-al , ellenben 40-est már nagyon nehéz megfogni , felette meg ott van az ATGM, ezért nem értem miért is képezi még vita tárgyát a dolog amikor elég jól lehetne látni meddig van értelme a nagy csúzlira rejszolni...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 714
32 378
113
En amondo vagyok 35 mm +atgm szerintem mar a 40 es is nagy... Alig tud loszert vinni magaval a harcjarmu 57 bol meg plane.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Szerintem begleitpanzer57-et akarnak csinálni a pumából
Dehogyis! A német rendszerben ez értelmetlen lenne, a Leo-k miatt.
Exportra lenne értelme, mert pl. egy közepes dandárt (Mint amilyen nekünk is van Debredenben :rolleyes:) össze tudnál rakni harckocsik nélkül is, pusztán ilyen tűztámogató századokkal a zászlóaljakban.
Erre tervezték pl. a lengyelek a Rosomak 105mm-es toronnyal ellátott Wolf tűztámogató járművet (a finnek is összerakták ezt csak ők lehetőségként demóztak vele.)
A lengyeleknél végül: "ez nem jött át gecó" felkiáltással passzoltak, de ott komoly teszteket végeztek a járművel. Náluk is a rendes MBT-k megléte miatt maradt csak opció.
Mondjuk a teljesítménye rendben volt: 2km-ről 560mm-t vitt át 60 fokos döntés mellett.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
én aztán semmilyen 57-est nem vizionálok , én is csak azon kaptam a topicot hogy valamiért megint ott tartunk hogy indokolt e az 57mm-es csúzli IFV-n/APC-n

jó akkor pontosítok , azért kell a 40-es hogy akárhonnan átlődd a mai IFV-ket , nagyrészüket szemből nem lövöd át a 30-al , ellenben 40-est már nagyon nehéz megfogni , felette meg ott van az ATGM, ezért nem értem miért is képezi még vita tárgyát a dolog amikor elég jól lehetne látni meddig van értelme a nagy csúzlira rejszolni...
Hát figyelj, a STANAG 4, amivel maximum a legtöbb IFV rendelkezik (felpáncélozva), az 14,5mm-er ellen véd, és slussz. A STANAG 5 meg csak 25mm-ig.
Pár példa:
BMP-3M: 12,5mm
A CV90 elvileg: 30mm
Tulpar szemből 25mm különben 14,5
Kurganets-25 szerintem 30mm alatt van (inkább 25mm)

A kerekesek közül a Boxer talán a legjobb védettségben, az eléri, sőt meg is haladja a 30mm-ert.
Az AMV csak 14,5 ellen véd alapból, de az XP felpáncélozva a 30-at is kibírja a főbb részein.
Piranha V alapból szintén 14,5mm ellen véd, de egyedileg módosítható 20mm-re egyes részein.
VBCI modulárisan 30mm-ig.
Bumerang IFV 14,5mm-ig
ATOM IFV: 25mm
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 795
75 855
113
Hát figyelj, a STANAG 4, amivel maximum a legtöbb IFV rendelkezik (felpáncélozva), az 14,5mm-er ellen véd, és slussz. A STANAG 5 meg csak 25mm-ig.
Pár példa:
BMP-3M: 12,5mm
A CV90 elvileg: 30mm
Tulpar szemből 25mm különben 14,5
Kurganets-25 szerintem 30mm alatt van (inkább 25mm)

A kerekesek közül a Boxer talán a legjobb védettségben, az eléri, sőt meg is haladja a 30mm-ert.
Az AMV csak 14,5 ellen véd alapból, de az XP felpáncélozva a 30-at is kibírja a főbb részein.
Piranha V alapból szintén 14,5mm ellen véd, de egyedileg módosítható 20mm-re egyes részein.
VBCI modulárisan 30mm-ig.
Bumerang IFV 14,5mm-ig
ATOM IFV: 25mm

A Boomerang miért IFV?Mit tudsz a páncéljáról amit mi nem?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát figyelj, a STANAG 4, amivel maximum a legtöbb IFV rendelkezik (felpáncélozva), az 14,5mm-er ellen véd, és slussz. A STANAG 5 meg csak 25mm-ig.
Pár példa:
BMP-3M: 12,5mm
A CV90 elvileg: 30mm
Tulpar szemből 25mm különben 14,5
Kurganets-25 szerintem 30mm alatt van (inkább 25mm)

A kerekesek közül a Boxer talán a legjobb védettségben, az eléri, sőt meg is haladja a 30mm-ert.
Az AMV csak 14,5 ellen véd alapból, de az XP felpáncélozva a 30-at is kibírja a főbb részein.
Piranha V alapból szintén 14,5mm ellen véd, de egyedileg módosítható 20mm-re egyes részein.
VBCI modulárisan 30mm-ig.
Bumerang IFV 14,5mm-ig
ATOM IFV: 25mm
És még árnyaljuk a képet.Melik 30milis ellen?Milyen lövedékkel szemben?
30mm%202.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Python and Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113