Puma IFV / SPz (Németország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Mert az van a neve mellé írva,
(meg itt is)
, meg sok helyen.
Tudom, hogy képlékeny dolog, mert ugye néha még APC-ről AFV-ről és IFV-ről is beszélnek (általában).
Alapvetően a besorolás nem igazán számít jelen esetben szerintem.

Valamelyik rosszul írtam?

Már az meglepő,hogy írtál bármit is a Boomerang páncéljáról.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 839
113
Tehát rosszul írtam valamelyiket?
Mert simán lehet.
Nekem nem derogál belátni, ha rosszul írok valamit. ( semmiféle személyeskedő felhang sincs ebben a mondatban!)

Nincs adat a Boomerang páncélzatáról,nem lehet azt mondani,hogy véd a 14,5-ös ellen mert nem tudjuk.Már eleve nem arra készülnek fel az oroszok,hogy saját kaliberük ellen védjen a saját járművük így a 14,5-ös kaliber elég valószínűtlen.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Hát figyelj, a STANAG 4, amivel maximum a legtöbb IFV rendelkezik (felpáncélozva), az 14,5mm-er ellen véd, és slussz. A STANAG 5 meg csak 25mm-ig.
Pár példa:
BMP-3M: 12,5mm
A CV90 elvileg: 30mm
Tulpar szemből 25mm különben 14,5
Kurganets-25 szerintem 30mm alatt van (inkább 25mm)

A kerekesek közül a Boxer talán a legjobb védettségben, az eléri, sőt meg is haladja a 30mm-ert.
Az AMV csak 14,5 ellen véd alapból, de az XP felpáncélozva a 30-at is kibírja a főbb részein.
Piranha V alapból szintén 14,5mm ellen véd, de egyedileg módosítható 20mm-re egyes részein.
VBCI modulárisan 30mm-ig.
Bumerang IFV 14,5mm-ig
ATOM IFV: 25mm
jó rendben , bár picit nem értem amit Dudi is mondd hogy a Boomerangról honnan szedtél adatot de oké , elfogadom mert most nincs időm rendesen belemenni , annyi kiegészítést had tegyek hogy a CV nem csak elvileg fogja meg a 30-ast , a Boxert írtad hogy megfogja , a Piranhat még elvileg fejlesztik illetve ne felejtsük ki a mázli faktort se , tudom hülyeségnek hangzik de láttam már RPG gránátot lepattanni csupasz T72-esről.(kicsit se néztünk nagyot ...) Én azért vagyok a nagyobb kaliber mellett (MAX 40-es + ATGM) mert :
1.)felette már felesleges és nem éri meg
2.) ki tudja az 57mm-es csúzli után már mivel rukkolnak elő a ruszkik (vagy akárki más egyébként) , lehet hogy eljutnak odáig a tervezéssel VAGY upgraddel hogy akár körkörösen 30-as ellen védhetővé fogják tenni az eszközöket , na erre az esetre gondolok már én és ezért mondom hogy inkább menjünk biztosra és már most tegyünk rá 35-40-est ATGM-el megtoldva , igen , nehezebb , igen nagyobb és igen elfogadom azt is hogy lehet hogy tökre felesleges + azt a mázli faktort a lehető legkisebbre csökkentsük az ellenfélnek ( most pls ne menjünk bele hogy a szomszédban ez mennyire realitás , általánosságokról beszélünk most)
3.) azért azt ne felejtsük el azt a megoldást se ami nekem a legszínpatikusabb a másik oldalról hogy mi van ha az lesz az elgondolás hogy körkörösen 30mm ellen fogjon + ráraknak valami Trophy félét , ilyenkor is tökéletesen megfelelő lenne a 35-40-es , mert ha csak a30-as van rajta akkor sok sikert és ott már az ATGM se segítene

A Puma ilyen téren az egyik legkorszerűbb és legmodernebb megoldást kínálja , ha ennyire a 40-es ellen vagyunk akkor oké de ha tényleg a 30-asban gondolkodnak sokan lehet nem olyan jó dolog, ezért mondanám hogyha esetleg 35-40-est lehetne rárakni + SPIKE ééés esetleg nem 6 fő deszant lenne , maga lenne a tökéletes IFV.
Ugyan nem tudunk sokat a Lynx páncélzatáról hivatalosan te feltételezhetjük hogy ugyanaz minimum megvan mint a felpáncélozott pumánál akkor a fentiek kb mindenhogy ráillenek a Lynx-re , 1000hp + , Spike LR2 , 8 fő deszant , körkörösen 30mm és ki tudja lehet e rá rakni Trophy félét ( ;) ) , nyilván ami előjön azaz ár.
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 742
113
pöcshuszár

Kicsit pontosítanálak.
A BMP-3M szemből kibírja a 30X165 mm-s lövedékek találatát. Oldalról pedig a 12.7 mm-s lövedékekét.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Ismeretterjesztés (németesek előnyben :():
3:45-nél ilyet ír: Sekundärwaffenanlage (Kaliber 76- und 40 mm)
Azaz, másodlagos fegyverzet platform. A 40 mm nyilván egy 40 mm-es gránátvetőre vonatkozik.
De mi lehet a 76 mm? Ködgránát-vető?
(vágyvezérelt gondolatom az OTO Melara-ra céloz, bár annak főfegyverzetnek kellene lennie)

Bónusz: 22:00-nél egy Rákosi nevű főtörzsőrmester (hauptfeldwebel) beszél.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
3:45-nél ilyet ír: Sekundärwaffenanlage (Kaliber 76- und 40 mm)
Azaz, másodlagos fegyverzet platform. A 40 mm nyilván egy 40 mm-es gránátvetőre vonatkozik.
De mi lehet a 76 mm? Ködgránát-vető?
(vágyvezérelt gondolatom az OTO Melara-ra céloz, bár annak főfegyverzetnek kellene lennie)

Bónusz: 22:00-nél egy Rákosi nevű főtörzsőrmester (hauptfeldwebel) beszél.
Igen azok lesznek azok.
Teljességgel felesleges lenne nem német ágyúval próbálkozni.
Az a helyzet, hogy a Mauser készre fejlesztett egy 35/50mm-es platformot az elkaszált Marder II-re . (Nekem meggyőződésem, hogy a Lynx az ennek az átdobozolásából született) pár kép még róla.
Szóval ez az ágyú rendelkezésre áll. A kérdés az, hogy hogyan tudnák rátenni. Elvileg a stabilizátor elve a Leoból van, így azt fogják tudni implementálni egy köztes kaliberre is. A hely lesz kérdéses, de szerintem azért az is megoldható!
A TS 503 ágyú 10 perc alatt átszerelhető (azaz még bevetés előtti felkészítés alatt is) 35-ről 50mm-esre. Mondjuk ehhez a lőszer szállító rendszert is hozzá kell tudni állítani, de elvileg megoldották. Szóval, ha igény lesz rá, akkor felpakolják.
A Diehl fejlesztett hozzá lőszereket:
unknown.png
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Igen azok lesznek azok.
Teljességgel felesleges lenne nem német ágyúval próbálkozni.
Az a helyzet, hogy a Mauser készre fejlesztett egy 35/50mm-es platformot az elkaszált Marder II-re . (Nekem meggyőződésem, hogy a Lynx az ennek az átdobozolásából született) pár kép még róla.
Szóval ez az ágyú rendelkezésre áll. A kérdés az, hogy hogyan tudnák rátenni. Elvileg a stabilizátor elve a Leoból van, így azt fogják tudni implementálni egy köztes kaliberre is. A hely lesz kérdéses, de szerintem azért az is megoldható!
A TS 503 ágyú 10 perc alatt átszerelhető (azaz még bevetés előtti felkészítés alatt is) 35-ről 50mm-esre. Mondjuk ehhez a lőszer szállító rendszert is hozzá kell tudni állítani, de elvileg megoldották. Szóval, ha igény lesz rá, akkor felpakolják.
A Diehl fejlesztett hozzá lőszereket:
unknown.png
Azt gondolom, hogy legalább szakasz szinten kellene egy OTO Melarás harcjármű.
Közeli légvédelem, közvetlen tűztámogatás, közvetett tűztámogatás.
50 mm alá semmiképpen nem mennék, mert egyelőre az a minimális űrméter, ahol már irányított lövedékek rendelkezésre állnak:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bushmaster_III#50_mm_version
Tehát így épülne fel egy szakasz:
3x50-57 mm + 1x76 mm
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Azt gondolom, hogy legalább szakasz szinten kellene egy OTO Melarás harcjármű.
Közeli légvédelem, közvetlen tűztámogatás, közvetett tűztámogatás.
50 mm alá semmiképpen nem mennék, mert egyelőre az a minimális űrméter, ahol már irányított lövedékek rendelkezésre állnak:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bushmaster_III#50_mm_version
Tehát így épülne fel egy szakasz:
3x50-57 mm + 1x76 mm
Már most ott vagyunk hogy egy modernebb ifv ek nagyobb lesz a tűzereje mint egy régebbi hidegháborús tanknak.
Egyébként egy 200-500 méterren repkedő dront v dronokat hogyan veszik észre?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Már most ott vagyunk hogy egy modernebb ifv ek nagyobb lesz a tűzereje mint egy régebbi hidegháborús tanknak.
Egyébként egy 200-500 méterren repkedő dront v dronokat hogyan veszik észre?
"Initially developed under the Extended Area Protection and Survivability Integrated Demonstration (EAPS ID), it has been successfully tested in tracking distant moving targets using interferometric radar as a sensor, fire control computer, and radio frequency transmitter and receiver to launch a course-correcting projectile."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Azt gondolom, hogy legalább szakasz szinten kellene egy OTO Melarás harcjármű.
Közeli légvédelem, közvetlen tűztámogatás, közvetett tűztámogatás.
50 mm alá semmiképpen nem mennék, mert egyelőre az a minimális űrméter, ahol már irányított lövedékek rendelkezésre állnak:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bushmaster_III#50_mm_version
Tehát így épülne fel egy szakasz:
3x50-57 mm + 1x76 mm
De minek neked irányított lövedék? A Pumának stabilizált tornya van! Így sem tudsz pontosabb IFV-találni a "határban". A cseh teszten 36/40-es találati arányt ért el. Amiben volt több mozgás közbeni teszt is.
Tudod mennyibe kerül egy 50mm-es Supershot lőszer? olyan 200+USD
Értem én, hogy egy OP járművel akarsz furikázni, de akkor minek vettünk Leopardokat? Nem ők adják a Fire Supportot a nehéz dandárban?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Azt gondolom, hogy legalább szakasz szinten kellene egy OTO Melarás harcjármű.
Közeli légvédelem, közvetlen tűztámogatás, közvetett tűztámogatás.
50 mm alá semmiképpen nem mennék, mert egyelőre az a minimális űrméter, ahol már irányított lövedékek rendelkezésre állnak:
https://en.wikipedia.org/wiki/Bushmaster_III#50_mm_version
Tehát így épülne fel egy szakasz:
3x50-57 mm + 1x76 mm
Arról ne is beszéljünk, hogy a Skyranger megoldja ezt 35mm-ből is. Mármint a balisztikus SHORAD védelmet.
 
  • Tetszik
Reactions: rejsz felügyelő

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
"Feneketlen hordó ”: a német Puma Combat Vehicle fejlesztésének ára meduplázódott- jelentés
(7 millio Euroba kerül egy darab)

https://sputniknews.com/military/20...combat-vehicles-development-doubles---report/
Már megint ezek az "egzotikus" hírforrások.

Akkor tisztázzuk:
Az eredeti 405db jármű megrendelését aminek a keretösszege 3,1Mrd EUR (7,65M EUR átlagos darabár) módosították 350 járműre 2,7Mrd EUR -ra (7,71M EUR). forrás
Különben nekem az a gyanúm, hogy az 55 járműves különbség a kiegészítő support járműveknél keresendők. Ugyanis ezek első darabjai továbbra sincsenek legyártva.
Mondjuk ez valószínűleg nem a PSM hibája. Ha egyszer a Bundeswher úgy gondolta, hogy a jelenlegi Marder technikáival is meg tudja oldani, és ezzel költséget takarít meg akkor a PSM nem fog önszorgalomból ilyeneket gyártani. A keretösszeg darabárának növekedésén így semmilyen megmagyarázandó dolog sincs. Értelem szerűen egy IFV drágább, mint egy mentő vagy műszaki mentő verzió. De ha csak az IFV-k voltak az eredeti keretszámba, és azok mennyiségét csökkentették, az is simán magyarázható bulk ár feltételeinek változásával.
2017 nyarán a Bundeswehr berendelt egy upgrade fejlesztési csomagot 260+108M EUR összegben (a 108M csak opció), ami a következőket tartalmazta:
- A TSWA távirányított 40mm-es gránátvető áthelyezését a toronyról a testre. Továbbá ennek a vezérlésére a deszantérbe elhelyeznek egy teljesen új vezérlő panelt.
A fejlesztést először 3 prototípussal kel megvalósítani, és ha beválik, akkor az összes legyártott gépre leszállítják az opciós 108M-os áron.
- A korábban (az eredeti tervezésnél rendelkezésre álló, 10+ évvel ezelőtt) még nem túl acélos kijelzőpanelek választékból csak a fekete-fehérek teljesítették a BW szélsőséges hőmérsékleti működési igényeit. Jelenleg viszont már elérhetők színesben nagy felbontásúakban is ezek a panelek. Ezek kerülnek beszerelésre.
- Új kibővített oktatási segéd modellek legyártása, és ezek segítségével a kiképzés fejlesztése a bonyolult torony további részletes oktatására. Szerintem nem voltak elégedettek a torony karbantartási eredményeivel a gyártónál.
- Ezen kívül állítólag még további páncélozást is kap a hírek szerint.
Ezekről a forrás.

Ezen kívül nem történt kifizetés a PUMA programra. De ha ügyesen összeadod a 2,7Mrd-ot és a 0,26Mrd-ot akkor ki fog jönni 2,9Mrd.
Szóval szerintem szokásos szenzációhajhászós marhaság.
A rosszindulatú felhanggal kapcsolatban meg te döntsd el, hogy az eredeti német forrás generálta, vagy az "egzotikus" hírforrásod.
Különben a CV90 Mk4 is hasonló 7+M körüli áron mozoghat.
A norvégok most fejezték be a jelenleg hadrendben tartott 144db CV90 modernizációját 1Mrd dollár körül van a végár (bár ez jövőbeni opciókat is tartalmaz).
Ez 103db gép részleges modernizációját, valamint 41db gép teljes újjáépítését tartalmazta. forrás
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113