Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1711

Guest
És ha te feltettél a nagyközönségnek kiváló (már-már nemzeti konzultációs szintű) manipulatív kérdéseket, akkor azt megkérdezhetem, hogy bújtatott támogatásnak minősül-e az piaci szempontból, hogy költségvetési pénzből finanszírozzák egy leendő erőmű beruházásának kamatköltségeit?

Wow, állami erőmű építését az állam fizeti.

Így már tényleg logikus a lapos fö... napelemek használata,
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Ausztrália folytatás.

Mennyi a napenergia aránya?

2018-ban kereken 5%-on állt, július végén pedig már 6,3%-on.
Bizony, 7 hónap alatt 1,3 százalékpontos növekedés

Untitled.jpg


Ezzel a növekedéssel a nap+szél együttesen 15% lesz év végére, vagyis a 2013-as német szinten vannak.

A kérdésem a szakértő urakhoz: Ausztráliának ki balanszol?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Wow, állami erőmű építését az állam fizeti.

Így már tényleg logikus a lapos fö... napelemek használata,
Az az egy baj, hogy meg sem értetted a kérdést!
Én azért javasolnék neked pár félév közgáz kurzust. Nem árt a szépségnek azért egy kis mikro-, meg makroökonómia, de a vállalat-gazdaságtan kurzusokon is ragadhat rád ez-az. :rolleyes:
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Az az egy baj, hogy meg sem értetted a kérdést!
Én azért javasolnék neked pár félév közgáz kurzust. Nem árt a szépségnek azért egy kis mikro-, meg makroökonómia, de a vállalat-gazdaságtan kurzusokon is ragadhat rád ez-az. :rolleyes:

Köstönöm, de a diploma megszerzése során sikeresen abszolváltam ezeket.

Sőt van elektronikai és erősáramú szakvizsgám is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Köstönöm, de a diploma megszerzése során sikeresen abszolváltam ezeket.

Sőt van elektronikai és erősáramú szakvizsgám is.
Ettől még a kérdést nem értetted meg!
Szerinted az állam által felvett hitel kamatköltségei, amiket a központi költségvetés áll hogyan fognak megjelenni az MVM végfelhasználói áramárában? Mennyiben fogják azt növelni? Mert ugyebár egy szabad piacon a költségeket a szolgáltatás igénybevevőjének kellene fizetnie, nem?
De lehetséges, hogy valamilyen furmányos módszerrel mégis csak magasabb villanyszámlát indokolna a jelenlegi, és a jövőbeni gazdasági környezet?
Ezek után elég profán dolog, hogy a német kormány meg van szólva amiatt, amiért nyíltan (!) meri támogatni a szektor azon szereplőit, akik a számukra társadalmilag elfogadott megoldást szállítják.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ennyire erőlködni a semmiért :D

Garantálom neked, hogy itt senki se fog tőled napelemet venni akárhogy csűröd-csavarod, csúsztatod 3 gyerekes támogatással, ausztrál sivatagi árammal, Paks 2-vel...

Kár belétek.
 
M

molnibalage

Guest
et voila:

n-met-rak-historic.jpg


Cserébe viszont most már tényleg nyilatkozhatnál arról, hogy a balfaszsági skálán hol helyezkednek el az ausztrálok a németekhez viszonyítva.
Valahol olyan vicces, hogy beteszed azt a diagramot, ami pontosan megmutatja, hogy mekkora hülyeség volt az egész német zöld fordulat. A 2000-es évek legelején a német áram pont annyiba került, mint a magyar...

Az ausztrálok még nem érték el azt a szintet, ami szabályozási gondot okoznak.
Szél és napáramból 50% termelési arányt elérni fizikai lehetetlenség azok load factora miatt, ha nem kapcsolod le az erőműveket a hálózatról.* Egész egyszerűen a középiskolás matek is kihozza, hogy ha leteszel annyi erőművet, hogy megtermelje az éves energia 50%-át, akkor n+1-szer lesz olyan alkalom, amikor a csúcskapacitás többszörösét is elő fogja állítani. Akkor mi a fenét csinálsz azzal a sok árammal?

*Vagy befékezed majd az összes szélerőművet? Mibe fog kerülni így az amúgy is kurvadrága áram?
Az SG-hu-s propagandád továbbra is ostoba. Kurvára senkit nem érdekel a PV cellás propi diagramod. A kész erőművek árai, azok számítanak. Azokat meg megmutatattam. Lényegében a sáv adott 2012-2017 között. 1100-1800 USD/kWe. Mert nem csak PV cellából áll egy erőmű. Ez is ötvenszer el lett magyarázva. De te továbbra is...

Hja meg 1970-ben is....
Miért nem azokkal az adatokkal dolgozol, ami releváns. Onnantól kezd el összehasonlítani a számokat, ahol elkezdték "terhelni" a hálózatot a megújulók.
Arra van adatod, hogy mennyi megújuló volt 2002-től 2009-ig terjedő időszakban? Mert ugyebár 2006 és 2009 között gyakorlatilag azonos zöldenergia támogatás terhelte a végfelhasználói árat (4-5%).
Erre az időszakra pedig már betettem a hivatalos statisztikai adatokat. Ugye? Megvan

A 40-70% elég lesz?
De azt megkérdezhetem, hogy az általad betett nagyon részletes grafikonon a kék vonal vajon miért zuhan be 2008-2009 körül? ;)
HkPkV5i.png

És ha te feltettél a nagyközönségnek kiváló (már-már nemzeti konzultációs szintű) manipulatív kérdéseket, akkor azt megkérdezhetem, hogy bújtatott támogatásnak minősül-e az piaci szempontból, hogy költségvetési pénzből finanszírozzák egy leendő erőmű beruházásának kamatköltségeit?
Onnan dolgozok, te nagyon te...
Már 2002-ben 10 GWe volt a szélkapacitás. Ez Paks 1 mai beépített teljesítmények az ötszöröse. Ha ez szerinted nem releváns, akkor mi az...?

Manipulatív kérdés? Hát a ló ötödik lába azt...
Te közölöd, hogy milyen jó, hogy 30 cent az áram és így megérni PV-zni, amikor pont amiatt kurva drága az áram. Ez mi, ha nem pofátlan manipuláció?

A németeknél és itthon is a kötelező és támogatott átvételell MAGÁTULAJDONÚ erőművek profitját fizetik ki állami és adófizető pénzből.
Paks II egy állami tulajdonú erőmű lesz. Micsoda égbekiáltó igazságtalanság, hogy állampénzből épül.
giphy.gif


Bocs, de most jutottál el oda, hogy ötször húszig számolás után is azt mondom, hogy eltakarodhatsz a bubánatba. Ez már túl van minden trollkodás határán. Te direkt trollkodsz vagy csak tényleg ennyire párosul kitartással az ostobaságod.

Ausztrália folytatás.

Mennyi a napenergia aránya?

2018-ban kereken 5%-on állt, július végén pedig már 6,3%-on.
Bizony, 7 hónap alatt 1,3 százalékpontos növekedés

Untitled.jpg


Ezzel a növekedéssel a nap+szél együttesen 15% lesz év végére, vagyis a 2013-as német szinten vannak.

A kérdésem a szakértő urakhoz: Ausztráliának ki balanszol?
Magának. Az ugye megvan, hogy a 13% nap+szél pontosan abban a tartományban van, amire azt mondtam, hogy az még tolerálható...? Befejeznéd a trollkodást? Hányszor kell megválaszolnom ugyanazt? Mikor vágnak már ki a francba folyamatos topikrombolásért...?

Az ausztrálok a szén + gázt cserélik le részben szél és napra. A németek kivettek 10GWe atomerőművi kapacitást, amit kb. alig termel túl a kb. 12% load factorú nap- és 20% load factor táján imbolygó szélerőmű.

2018 GER
A 9,52 GWe atomerőmű termelt 72,26 TWh áramot, ami meglepően alacsony 0,86 load factor.
A 46 GWe naperőmű termelt 46 TWh áramot, ami 0,114 load factor.
A 60 GWe szélerőmű (mindkét fajta) termelt 111,5 TWh áramot, ami 0,11 load factor. Döbbenetesen szar.

Tehát a kb. 106 GWe nap+szél alig termelt kétszer több (150 vs 72 TWh) áramot, mint 1/12-nyi (106 vs 9,6 GWe) atomerőmű. Segítek. Ha a németek nem faszok, akkor a 2011 előtti 20GWe atomenergia még mindig ugyanannyi áramot termelne, mint a sok imádott nap + szélerőműved együtt. Kb. 0 beruházással. Ja, és tisztábban.

Be kéne fejezni a trollkodás, de sürgősen. Folyamatosan olyan bugyutasáokkal jössz, amit már többször megválaszoltunk.

Amin ManfredMacx és pöcs/faszfej művel az már kimeríti a szándékos topikrombolás és trollkodás fogalmát. A feltett kérdésekre egyikőtök sem tudott válaszolni, hogy hogyan lesz olcsóbb. Berakjátok az táblázatokat, de még értelmezni sem tudhjátok mit jelentenek.

LOL, LOL, LOL
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Hát nem tudom, én nem erőművi árakat fizetek a villanyszámlában, hanem azt, amibe kerül az áram.

Az pedig:

Seven-world-record-low-solar-PV-PPA-prices-1548-704-80.jpg
És szerinted a delej árában nincs benne az azt előállító erőművek ára, azokat a Jézuska ingyen telepíti a földre?!! Ha felszállsz a repülőgépre, akkor szerinted csak az üzemanyagot fizeted meg, vagy a gép árát és a személyzet fizetését is?!! Mert lehet hogy mégis van ingyen ebéd csak ingyen erőmű/ingyen repülőgép és pilóta formájában ezek szerint?!!
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Igen, 2007-ig még úgy ahogy megoldották saját maguk 2009, de főleg 2011 után kezdődtek a komoly bajok. Kényszerexport, negatív áramár és a többi.

Ha

1 legkésőbb 2011-től a németek kényszerexportáltak, vagy ahogy mondani szoktad, parazitááskodnak a franciákon
2. a teljesen elszigetelt ausztrálok a 2013-as német szinten állnak, tehát mélyen a "piros zónában" vannak,

akkor ez most hogy van? Lehetséges hogy mégsem voltak rászorulva a szomszéd országokra? Mert 15% nap+szél simán elműködtethet egy iparilag fejlett államot szigetüzemben?
 
M

molnibalage

Guest
Ha

1 legkésőbb 2011-től a németek kényszerexportáltak, vagy ahogy mondani szoktad, parazitááskodnak a franciákon
2. a teljesen elszigetelt ausztrálok a 2013-as német szinten állnak, tehát mélyen a "piros zónában" vannak,

akkor ez most hogy van? Lehetséges hogy mégsem voltak rászorulva a szomszéd országokra? Mert 15% nap+szél simán elműködtethet egy iparilag fejlett államot szigetüzemben?
Pontosan ezt mondom. Erre meg te benyögted, hogy 50% a célszám. Én meg benyögtem ennek az elképzelésnek a problémáit illetve kb. lehetetlen műszaki voltát. Ez a határ. Utána kezdődnek a gondok. És egyre nagyobbak. A 15% meg rohadt messze van az 50%-tól, mert a probléma nem lineáris. Csak te és pöcs olyan ostobák vagyok, mindig saját magához méritek a növekedést, aminek kurvára semmi értelme. Ja, de. Propaganda.
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
És szerinted a delej árában nincs benne az azt előállító erőművek ára

De bizony benne van. Épp ezért ha a naperőművek ára nem csökkent, de az általuk megtermelt áram ára lefeleződött, akkor nem állja meg a helyét molnibalage azon állítás, miszerint csodák nincsennek. Úgy tűnik mégis vannak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Te közölöd, hogy milyen jó, hogy 30 cent az áram és így megérni PV-zni, amikor pont amiatt kurva drága az áram. Ez mi, ha nem pofátlan manipuláció?
Azt szeretném kérni, hogy idézd be, hogy mikor mondtam, hogy jó, hogy 30cent az áram!
Mert különben nem engem kell hazugnak nevezni! :oops:
Én annyit mondtam, hogy a 20-30 centes piaci környezetben nem ildomos lehülyézni sem a német államot, sem a német parasztot, amiért megújulót épít.
A németeknél és itthon is a kötelező és támogatott átvételell MAGÁTULAJDONÚ erőművek profitját fizetik ki állami és adófizető pénzből.
Paks II egy állami tulajdonú erőmű lesz. Micsoda égbekiáltó igazságtalanság, hogy állampénzből épül.
AZTAAA! Én meg úgy tudtam, hogy csak akkor lehet profitot realizálni, ha már megtérült a befektetésed? Te meg azt mondod, hogy az első évtől profitot fizet az állam?
Nem lesz az jó befektetési támogatásnak?
Neked sem ártott volna az a pár szemeszter közgáz...
De te sem érted a kamat költségeket.... Volt már ilyen! :rolleyes:
Ha már most jelentkezik a kamat, amit a központi költségvetés fedez, és nincsen megemelve emiatt a jelenlegi áram végfelhasználói ára, akkor ez azt jelenti, hogy ezt a központi költségvetés benyeli, nem? Magyarán nem kerül bele a villamos áram árába.
Na! Te erre építesz modellt, és ezzel a modellel magyarázod a megújulók meg nem térülését! HAJRÁ!
Arra még mindig nem adtál választ, hogy a kék vonal miért zuhant be a diagrammodon. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst
M

molnibalage

Guest
Azt szeretném kérni, hogy idézd be, hogy mikor mondtam, hogy jó, hogy 30cent az áram!
Mert különben nem engem kell hazugnak nevezni! :oops:
Én annyit mondtam, hogy a 20-30 centes piaci környezetben nem ildomos lehülyézni sem a német államot, sem a német parasztot, amiért megújulót épít.
Kész, feladom. Ez már a legalja alatt a négyzeten...

Ha egyetlen fia szélkereket és naperőművet sem tesz le a nagy Germánia és üzemel tovább, ahogy 2000-ben nézek ki, akkor ma is kb. a ugyanannyi lenne az áram és kb. azonos tisztaságú.

Ezek a hülyék azt csinálták, hogy kivették a hálózatból 70+ GWh low carbon atomerőművet és betettek 150 TWh szél + napot. Csak azok load factora miatt a tisztulás közel sem azonos, mert a befektetésből kapott nap/szél áram nem annyira tiszta, mint a propagandában életciklusban nézve. Tehát alig 70TWh-val sikerül csökkenteni ennyi pénzből a német CO2 és egyéb lábnyomot. Szimplán benne kellett volna a hagyni az atomerőműveket a rendszerben és mellé tenni kb. 40 GWe szélerőművet és kb. 20 GWe vagy 50 GWe szelet. A szél jobb, mert szél este is fújhat és télen is lehet szél, napsütéses órák száma meg kb. semmi. Sokkal egyenletesebb eloszlású a load factora évszakosan.

AZTAAA! Én meg úgy tudtam, hogy csak akkor lehet profitot realizálni, ha már megtérült a befektetésed? Te meg azt mondod, hogy az első évtől profitot fizet az állam?
Nem lesz az jó befektetési támogatásnak?
Neked sem ártott volna az a pár szemeszter közgáz...
De te sem érted a kamat költségeket.... Volt már ilyen! :rolleyes:
Ha már most jelentkezik a kamat, amit a központi költségvetés fedez, és nincsen megemelve emiatt a jelenlegi áram végfelhasználói ára, akkor ez azt jelenti, hogy ezt a központi költségvetés benyeli, nem? Magyarán nem kerül bele a villamos áram árába.
Na! Te erre építesz modellt, és ezzel a modellel magyarázod a megújulók meg nem térülését! HAJRÁ!
Arra még mindig nem adtál választ, hogy a kék vonal miért zuhant be a diagrammodon. :)

Te most tényleg arra vered, hogy az ex tax vonal 1,5 centet esett, amikor az adó 7 cent táját verdesi és akkor még egyéb támogatások is vannak + parazita lét.
Megáll az ész.
Befektetési támogatás...? Mi van...?

De ha ekkora arcod van, akkor én javasolhatom az általános iskolai négy alapműveletet? Mert láthatólag ez sem megy. Pedig elérhető minden adat...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 121
45 467
113
Te most tényleg arra vered, hogy az ex tax vonal 1,5 centet esett, amikor az adó 7 cent táját verdesi és akkor még egyéb támogatások is vannak + parazita lét.
Megáll az ész.
Befektetési támogatás...? Mi van...?

De ha ekkora arcod van, akkor én javasolhatom az általános iskolai négy alapműveletet? Mert láthatólag ez sem megy. Pedig elérhető minden adat...
Dehát hogyan eshetett? :eek::) A - szerinted - "drága", bővülő megújuló részaránnyal ez hogyan lehetséges? :rolleyes:

Beteszem megint:
composition-average-household-power-prices-germany-2006-2019.png

Azért jó ez az ábra, mert sok mindent megmutat.
Arra tudnál nekem választ adni, hogy 2019-ben a növekvő megújuló termelés mellett hogyan csökkenhetett az előző évhez képest a renewables surcharge-ot szimbolizáló világos kék érték, 6,79-ről 6,41-re? De ez már az előző évben is látható 2017-18 viszonylatában. Miközben elvileg folyamatosan nőnek a beépítet PV és széleerőművi teljesítmények! :rolleyes: