A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 383
120 570
113
2 honapos felkeszitesbe miert nem fer bele egy teljes koru, orvosi vizsgalat? 2 honap elejen megvizsgalnak, van 1 honapod ra hogy teljesen ok legyel. Nem vagy az akkor mesz vissza a helyedre vagy fuv es eldontik alkalmas vagy-e. Helyedre meg nem kell senki, hanem alapbol, tapasztalatbol x szazalekkal tobbet szerveznek be. Mindig van lemorzsolodas.
Mi a fasznak azt egy hónapig etetni akiről egy nap alatt kiderül, hogy alkalmatlan ?
Annyi az egész, hogy kéne egy központ a dunántúlra is és meg van oldva. Pl veszprém kb minden helyőrségnek jó helyen van. Kész.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 487
77 261
113
2 honapos felkeszitesbe miert nem fer bele egy teljes koru, orvosi vizsgalat? 2 honap elejen megvizsgalnak, van 1 honapod ra hogy teljesen ok legyel. Nem vagy az akkor mesz vissza a helyedre vagy fuv es eldontik alkalmas vagy-e. Helyedre meg nem kell senki, hanem alapbol, tapasztalatbol x szazalekkal tobbet szerveznek be. Mindig van lemorzsolodas.

Fentebb megválaszolták?Bár nem nagyon értem,hogy erre az egyszerű dologra te hogyan nem jöttél rá,főleg úgy,hogy már leírtam.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Ez nem a Patrol order mennyiségű cucc elvitelére van, hanem a Marching order elvitelében segít.
Tudod 80-90 literes (pl.: Bergen) hátizsák, kollektív fegyverek, lőszerek, 15-20 liter +víz, miegymás.
Ezzel különben simán le tudsz térdelni, és másodpercek alatt leakasztani. Mindkét videóban be is mutatják.
A felderítőknek/elővédnek, és az utóvédnek nem kell ezt vinnie. A többiek simán elviszik az ő részüket is ezen a cuccon.
Ha pedig megfigyeled, fekete csávó a dagadt kerekűvel úgy van felmálházva, hogy a vízhatlan zsákra kívülről egy napelemes töltő van felrögzítve. Magyarul menet közben tölteni lehet mondjuk az éjjellátókhoz, egyéb elektronikai eszközhöz az akkukat. Ilyen létezik sima hátizsákra is, csak ott sokkal kisebb a hasznos felület.
Az elesés így sem, úgy sem kellemes, de mivel egy málhaövhöz rögzül a vonórúd, így nem direkt üti meg a rúd (ami mondjuk elég nagy keresztmetszetű) az oldalad, hanem málhaövnek ütközik.
Ami pedig a susnyást illeti: Mivel egy nyomtávú, így nem sokkal szélesebb a válladnál (ha egyáltalán). így ahol te elmész, ott ez is el tud utánad. A nehéz tereppel kapcsolatban meg nézd végig a videót. A sziklákon is simán elviszi a manus.
Ez nagyjából olyan lenne a gyalogos katonának, mint a gurtni a költöztetőknek.
Az anyaghasználat szempontjából azért elég nagy a játéktér. Ha jól látom, akkor ez sima alu szerkezet.
Egy katonai költségvetésbe talán a szénszálas váz is beleférne. Arról nem is beszélve, hogy a normál málharendszerhez is igen könnyen illeszthető.
Mivel a kerekei nagyon könnyen leszedhetők, akár havas környezetben csúszótalpakkal helyettesíthető.
Az ATV is opció, de az logisztikát igényel. Ez a Monowalker ellenben gyalogosokat szállító járműben (akár a helikopterben) a padlón elfér hosszában, de legrosszabb esetben a IFV/APC külsejére is málházható. Az ATV-t meg külön kell szállítani.
Ami pedig a használhatóságát illeti: Az eredeti cikket a túlterheltségről és az opciókról egy nyugalmazott brit felderítő jegyzi.

Nem értem. Mekkora erőről van szó? Milyen a terep? Mi a feladat?
Van olyan feladat, hogy napokat, heteket kell a hátadon cipelni a csigaházat. Itt általában a diszkréció a lényeg. Kerülik az ösvényeket, jármű nem játszik. Ott fognak menni, ahol a legsűrűbb a dudva, és a legkisebb a valószínűsége, hogy belefutnak az ellenségbe. Árnyékként darabosan osonnak fedezékről fedezékre. Gyakran megállnak és figyelik a környezet rezdüléseit. Ha kell mellkasig merülnek a vízbe, lassan kúsznak előre a vaddisznódagonyában. Ezek a srácok egyébként szeretnek valamilyen megkülönböztető színű Barettet hordani és nem jellemző, hogy szakasz erővel hajtsanak végre feladatot.
Ha gépesített alakulatról van szó akkor sem értem. Ott lakik a motyó a HMMWV csomagtartójában, a Pizarro oldalára felkötve, vagy a Kamaz platóján, ami direkt ezeket hozza.
Ha nem mozgunk, mert már kiépültek a támaszpontok, helyőrségek, FOB-k(pl. Afganisztán, Irak az invázió után) vagy megmerevedett a front(Kelet Ukrajna), megint csak nem értem a dolgot. Akkor semmi gondot nem jelent éjszakára visszatérni a relatíve biztonságos táborba, vagy egész nap úgyis ott ülünk beásva a frontvonalon.
A cikkről meg az a véleményem, hogy valaki megint Afganisztántól/Iraktól nem tudott elvonatkoztatni. Pedig a világ nagyobb része nem egy fostos sivatag, az ellenség meg nem csak Kalasnyikovot lóbáló papucsos Mudzsahedin lehet.
Szóval összegezve nagyon erősen keresem azt a helyzetet és terepet, ahol a taktikai talicska hasznos lehetne, de egyenlőre én nem jöttem rá. Esetleg egy 200 kilométeres sivatagi lurp, ahol kibaszásból elvárják, hogy a felderítők gyalogoljanak. Gondolom drága a Polaris, vagy nincs gázolaj a Land Cruiserbe.

Kérlek írd le nekem, hogy milyen terepen, kiknek és milyen feladatra lenne ez egy igazán hasznos eszköz.
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 487
77 261
113
Nem értem. Mekkora erőről van szó? Milyen a terep? Mi a feladat?
Van olyan feladat, hogy napokat, heteket kell a hátadon cipelni a csigaházat. Itt általában a diszkréció a lényeg. Kerülik az ösvényeket, jármű nem játszik. Ott fognak menni, ahol a legsűrűbb a dudva, és a legkisebb a valószínűsége, hogy belefutnak az ellenségbe. Árnyékként darabosan osonnak fedezékről fedezékre. Gyakran megállnak és figyelik a környezet rezdüléseit. Ha kell mellkasig merülnek a vízbe, lassan kúsznak előre a vaddisznódagonyában. Ezek a srácok egyébként szeretnek valamilyen megkülönböztető színű Barettet hordani és nem jellemző, hogy szakasz erővel hajtsanak végre feladatot.
Ha gépesített alakulatról van szó akkor sem értem. Ott lakik a motyó a HMMWV csomagtartójában, a Pizarro oldalára felkötve, vagy a Kamaz platóján, ami direkt ezeket hozza.
Ha nem mozgunk, mert már kiépültek a támaszpontok, helyőrségek, FOB-k(pl. Afganisztán, Irak az invázió után) vagy megmerevedett a front(Kelet Ukrajna), megint csak nem értem a dolgot. Akkor semmi gondot nem jelent éjszakára visszatérni a relatíve biztonságos táborba, vagy egész nap úgyis ott ülünk beásva a frontvonalon.
A cikkről meg az a véleményem, hogy valaki megint Afganisztántól/Iraktól nem tudott elvonatkoztatni. Pedig a világ nagyobb része nem egy fostos sivatag, az ellenség meg nem csak Kalasnyikovot lóbáló papucsos Mudzsahedin lehet.
Szóval összegezve nagyon erősen keresem azt a helyzetet és terepet, ahol a taktikai talicska hasznos lehetne, de egyenlőre én nem jöttem rá. Esetleg egy 200 kilométeres sivatagi lurp, ahol kibaszásból elvárják, hogy a felderítők gyalogoljanak. Gondolom drága a Polaris, vagy nincs gázolaj a Land Cruiserbe.

Kérlek írd le nekem, hogy milyen terepen, kiknek és milyen feladatra lenne ez egy igazán hasznos eszköz.

Alapvetően a baj az,hogy túlterhelt a katona és ezen próbálnak minden elképzelhető és elképzelhetetlen módon csökkenteni.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 950
18 441
113
Sok minden fejleszteni valóról tudtunk eddig is a Honvédsgénél. Hát, az orvosi ellátás is ide tartozik ezek szerint. Azért illene addig eljutni, hogy minden laktanyában el lehessen végezni az alkalmassági vizsgálatokat. Ehhez kell a rendelőt kialakítani. Orvosokkal meg lehet szerződni, hogy mikor, ki, megy a laktanyába és ott megoldja.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 487
77 261
113
Sok minden fejleszteni valóról tudtunk eddig is a Honvédsgénél. Hát, az orvosi ellátás is ide tartozik ezek szerint. Azért illene addig eljutni, hogy minden laktanyában el lehessen végezni az alkalmassági vizsgálatokat. Ehhez kell a rendelőt kialakítani. Orvosokkal meg lehet szerződni, hogy mikor, ki, megy a laktanyába és ott megoldja.

Minden laktanyába, süketszoba,röntgen meg ultrahang?Miért nem akarsz rögtön egy minikórházat?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 885
65 693
113
Minden laktanyába, süketszoba,röntgen meg ultrahang?Miért nem akarsz rögtön egy minikórházat?
Pont azt írjuk hogy röntgen nem kell,meg süketszoba, az van kint a városban! Mi a jó istent csinálnak akkor a laktanyában az egészségügyisek vagy hogy hívják őket. Én tényleg nem értem hogy lehetett ezt megoldani egykor a Határőrségnél helyben, meg a Rendőrségnél pl most is. Vagy szerinted ott buszoztatnak napi 2-300 embert az ország túlsó végébe naponta hogy megvizsgálják? Ez egy abszurdum ami a katonáknál még most is folyik.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 383
120 570
113
Pont azt írjuk hogy röntgen nem kell,meg süketszoba, az van kint a városban! Mi a jó istent csinálnak akkor a laktanyában az egészségügyisek vagy hogy hívják őket. Én tényleg nem értem hogy lehetett ezt megoldani egykor a Határőrségnél helyben, meg a Rendőrségnél pl most is. Vagy szerinted ott buszoztatnak napi 2-300 embert az ország túlsó végébe naponta hogy megvizsgálják? Ez egy abszurdum ami a katonáknál még most is folyik.
Hát én nem úgy tudom, hogy most helyben lenne a rendőrségnél (pestet meg nagyobb központokat tudok)