Összefoglaló a légvédelmi eszközök működéséről...

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 427
18 837
113
Ezzel mit akarsz mondani? Link hozzá? Vagy bármi? Nem lehetne az, hogy egymondatos bemondások helyett megpróbálsz végre értelmesen kommunikálni?

Nem akartam az orosz cikket belinkelni mivel gondoltam hátha lehozza délelőttre valamelyik angol oldal is .
Oroszul itt kevesen tudnak de ha ha én látom meg előbb nem boki akkor belinkeltem volna neked az oldalt ha érdekel :)
 
M

molnibalage

Guest
Az én univerzumomban nem csak Roni, de még külföldi szaklapok is azon fanyalogtak, hogy a meló nagy részét Szu25/24 gépek végzik, nem pgm fegyverzettel. S ez igaz is volt, csak épp működik ez is.
Persze. És hány gépet is lőttek le CAS-olás közben? Hány amerikai repülőt sikerült lelőni 2003-20xx között Irak és Afganisztán felett? Ja, hogy 0 db...
Egészen "apró" különbség...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 411
43 988
113
Persze. És hány gépet is lőttek le CAS-olás közben? Hány amerikai repülőt sikerült lelőni 2003-20xx között Irak és Afganisztán felett? Ja, hogy 0 db...
Egészen "apró" különbség...
Egy nagy különbség van még: az oroszok úgy néz ki el fogják érni a stratégiai céljukat, afganisztáni USA szereplés minimum kérdéses, ha engem kérdezel, ők ott is csöcsre szaladtak.
 
M

molnibalage

Guest
Egy nagy különbség van még: az oroszok úgy néz ki el fogják érni a stratégiai céljukat, afganisztáni USA szereplés minimum kérdéses, ha engem kérdezel, ők ott is csöcsre szaladtak.
Ez pusztán a két ország politikai berendezkedésének eltérését mutatja. Meg azt, hogy a két hadszíntér eltérő. Senki nem pampog Oo-ban, hogy miért költik erre a pénzt és miért vannak ott évek óta. A GWB utáni repi bukta meg pontosan a 7 év eredménytelensége volt. Ilyesmivel Putyinnak nem kell számolnia.

Dinnye és cseresznye hasonlat...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
Ez pusztán a két ország politikai berendezkedésének eltérését mutatja. Meg azt, hogy a két hadszíntér eltérő. Senki nem pampog Oo-ban, hogy miért költik erre a pénzt és miért vannak ott évek óta. A GWB utáni repi bukta meg pontosan a 7 év eredménytelensége volt. Ilyesmivel Putyinnak nem kell számolnia.

Dinnye és cseresznye hasonlat...

De egyre jobban zavarja az embereket a szíriai háború,nem nagyon értik az okát.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Érdekes cikk: Engage-on-net (én úgy fordítanám: hálózat alapú cél leküzdés)

A U.S. Army és a Northrop Grumman sikeresen tesztelték a Patriot rendszer és az Army Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS) együttműködését Sentinel radarokkal és PAC-3-as rakétákkal cirkálórakéták ellen messze a Patriot saját radarjának a hatótávolságán kívül.

A lényeg hogy a Patriot ütegtől távol elhelyezett Sentinel radarok érzékelték a föld közelben repülő cirkáló rakétát (amit a Patriot saját radarja nem látott) majd hálózatan keresztül eljuttatták a cél adatokat a Patriot üteg Integrated Battle Command System (IBCSP) parancsnoki (a képen ott vannak a reléállomások: @molnibalage : nálad a pont!!) posztjához, majd ez után ami - kihasználva a PAC-3 rakéta meglehetősen nagy hatótávolságát (szerintem cca. 150 km lehet) leküzdötték a célpontot.
Successful_IBCS_flight_test_further_validates_ability_to_fill_gaps_in_air_defenses.jpg
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 411
43 988
113
Lehet, hogy (megint) én maradtam le valamiről, de milyen légiharc rakétára jelentettük be mi az igényünket ebben az évben?
A másik kérdés, ami felmerült bennem, hogy - a gyártó üzleti érdekeit kivéve - milyen reális igény merülhet fel erre a közepes hatótávolságú légiharc rakétára az Aim-120 változatai mellett?
Sok. Ha ez a rakéta tényleg kb. harmad akkora lesz mint az AMRAAM, hasonló hatótávolsággal, akkor az hatalmas ugrás előre. Nem mindegy hogy hány rakétát tud magával vinni egy vadászgép.

Elolvasva a cikket, azért nekem pár dolog hihetetlennek tűnik, kb. hatod akkora rakéta ( kb. 25 kg-ot írnak és 183 cm-t) és hozza az amraam hatótávolságát, Aim-9X manőverező képességét majdnem, és még olcsó is lesz...
Persze, aha. Én azért erre mérget mondjuk nem vennék hogy pont így lesz, de ha mégis megcsinálják a csodát, nagyon nagy sikerre számíthat a Peregrine.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and svajcibeka

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Sok. Ha ez a rakéta tényleg kb. harmad akkora lesz mint az AMRAAM, hasonló hatótávolsággal, akkor az hatalmas ugrás előre. Nem mindegy hogy hány rakétát tud magával vinni egy vadászgép.

Elolvasva a cikket, azért nekem pár dolog hihetetlennek tűnik, kb. hatod akkora rakéta ( kb. 25 kg-ot írnak és 183 cm-t) és hozza az amraam hatótávolságát, Aim-9X manőverező képességét majdnem, és még olcsó is lesz...
Persze, aha. Én azért erre mérget mondjuk nem vennék hogy pont így lesz, de ha mégis megcsinálják a csodát, nagyon nagy sikerre számíthat a Peregrine.

A cikkben lemaradt egy 1-es a tömegéből. 150 font/kb. 70 kg a helyes érték.
https://www.raytheon.com/capabilities/products/peregrine-air-air-missile
 
  • Tetszik
Reactions: Roni and zsolti

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 427
18 837
113
Elolvasva a cikket, azért nekem pár dolog hihetetlennek tűnik, kb. hatod akkora rakéta ( kb. 25 kg-ot írnak és 183 cm-t) és hozza az amraam hatótávolságát, Aim-9X manőverező képességét majdnem, és még olcsó is lesz...

Ezt el lehet hinni mert ez nem orosz pravda propi meg kínai hanem kérem szépen Amerikai !
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat
M

molnibalage

Guest
Erősen érzem rajta az ASM/CM vadászatra szánt szerepet, ahol a vadászgépnek van lehetősége közel menni veszély nélkül és nem a feleslegesen drága és limitáltabb mennyiségű AMRAAM-okkal tüzelni.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Roni

"Ezt el lehet hinni mert ez nem orosz pravda propi meg kínai hanem kérem szépen Amerikai !"

Remélem ironizálsz :D:D:D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 470
113
Lehet, hogy (megint) én maradtam le valamiről, de milyen légiharc rakétára jelentettük be mi az igényünket ebben az évben?

180 db Amraam. Augusztus 27-ig lapozz vissza NASAMS vagy a A magyar hadero lehetseges fejlesztesi iranyai topikokban, ott minden infot megtalalsz...
 
  • Tetszik
Reactions: hurci10
M

molnibalage

Guest
Egyébként az meg külön vicc, hogy mindezidáig minden valamire való nyugati sajtó szánalmasnak írta le az iráni fejlesztéseket, hogy hát csak makettek, meg gurulni tudnak csak, de repülni nem, stb. Most meg hirtelen teljesen észrevétlenül bementek egy olyan ország légterébe, ami az egyik legmodernebb légvédelemmel rendelkezik, kilőtték a szaudi olajtermelés több, mint felét, de halvány fogalma sincs senkinek, hogy milyen fegyverekkel tették.
Akkor most mikor is hazudtak? Akkor amikor leírták az iráni fegyvereket, akkor amikor modern légvédelemmel rendelkező Szaud-Arábiát írtak, vagy most amikor azt állítják, hogy iráni cirkálórakéták lőtték ki a létesítményeket?
  1. Mi védte a finomítót és milyen irányban? Ha semmi, akkor egy 50+ éves P-15 másolat is megfelel a célnak. Azt nem nagy truváj megcsinálni.
  2. Ha nem volt semmi a közelben, ami érzékelte volna a kismagasságú célokat, akkor egy alacsonyan repülő II. vh gép is elérte volna ezt az eredményt, ha védtelen
  3. A kismagasságú repülésre képes CM-ek lassan 50 évesek.
Az eset inkább annak példája lehet, hog mennyire inkompetens Irán. Ha ezek CM-ek voltak, akkor vicces, hogy annyi SAM, ami nekik van egyetlen ekkora üzemet sem véd semmi úgy, hogy mióta lőnek a környéken és BM támadás is volt már...?

Az eddig nyilvánosságra hozott képeken nem látszanak akkora károk, amiket akár csak kisméretű CM-ek 100-300 kg-s harci része okozna.

Szóval ameddig az sem tudni, hogy akkor ezek most quadcopterek, repcsi kis drónok és CM-ek voltak-e és milyen védelem volt azért nem kéne leborulni gyorsan Irán teljesítménye előtt, mikor az sem biztos, hogy ő eszközeik voltak-e...

nem azt gondolnám fontosnak, hogy milyen fegyverekkel tették
vagy hogy az eddigi kommunikáció az iráni fejlesztésekről tévedés volt-e és hogy ki tévesztett meg kit
azt gondolom fontosnak, hogy vajon irán elvitte-e jemenbe azokat a fegyvereket és onnan indították úgy hogy formálisan egy papucsos nyomta meg a gombot
mert ha igen, akkor amíg szaud arábia jemenbe jár bombázni addig ez még akárhányszor megismétlődhet
ha iránból indították azokat a valamiket és ez bizonyítható akkor más a helyzet
Na ez másik fele. Ha ez iráni akció volt, akkor ez de facto háború...?