Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Arról hallottatok valamit, hogy megoldották a pontossági problémát az MG5-nél?
Mert olvastam olyanról, hogy a rendszerbeállítás folyamán jelentkezett ezzel probléma. Valami olyasmit olvastam, hogy csőcsere után valami tragikus lett a pontossága a fegyvernek. Valami illesztési para lehetett?
Alapvetően én simán tudnám illeszteni a fejemben lévő szakasz felépítéshez, nekem csak a súllyával van (lenne, ha nekem kellene cipelnem) problémám .
Olyat is olvastam, hogy lehet, hogy a PUMA-n is cserélni fogják az MG4-eseket? Pedig az koncepció volt náluk, hogy a járműben minden gyalogsági fegyver és a torony másodlagos fegyvere is 5,56 NATO-t használjon.
Ha viszont bekerül a járműbe a 7,62 NATO akkor pedig még az is lehetséges, hogy lekerül raj szintre egy DMR fegyver ill. a kézben vitt MG is lehet 7,62, csak egy könnyebbik fajtából?
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
az MG5 nagyobb hatótávolságú, pontosabb, könnyebb csípőből lőni vele és könnyebb és ritkábban kell csövet cserélni

Én már csak azt nem értem, hogy a németeknek ezt miért nem sikerült megoldani.
PA0901222.jpg
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Megnézve a videót nekem a csőcsere továbbra is jobban tetszik az MG 3-n. Oldalra nyílik, a fej felemelése nélkül fekve is egyszerűen kihúzod és berakod az újat.

Ami újdonság van az MG 4/5-n azt viszonylag egyszerűen lehetne a régi, bevált fegyveren is módosítani. Az új géppuskán a tus állítás műanyagosan nyikorgó hangja elég lehervasztó, de ez már csak ilyen szubjektív költözködés.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Megnézve a videót nekem a csőcsere továbbra is jobban tetszik az MG 3-n. Oldalra nyílik, a fej felemelése nélkül fekve is egyszerűen kihúzod és berakod az újat.
A MG3 nál a tűzforró csövet - még kesztyűben is - elég érdekes lehet kipiszkálni.
Kesztyű nélkül meg tuti a komoly égési sérülés.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Ezért van a kesztyű, egyébként meg ha ez akkora probléma felemeled a csövet és kiesik magától..
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ezért van a kesztyű, egyébként meg ha ez akkora probléma felemeled a csövet és kiesik magától..
MG5 nél viszont az is meg tudja csinálni biztonságosan akin nincs kesztyű, ráadásul nem 150 kell lövésenként csövet cserélni, hanem elég 300 után.

Én inkább azt nem értem miért fontos s célpontosság. Eddig úgy tudtam hogy egy géppuskával nem pontcélokat lőnek hanem egy területet tartanak pásztázó tűz alatt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
MG5 nél viszont az is meg tudja csinálni biztonságosan akin nincs kesztyű, ráadásul nem 150 kell lövésenként csövet cserélni, hanem elég 300 után.

Én inkább azt nem értem miért fontos s célpontosság. Eddig úgy tudtam hogy egy géppuskával nem pontcélokat lőnek hanem egy területet tartanak pásztázó tűz alatt.
Viszont az sem baj, ha esetleg eltalálod azt, amire célzol. Pl. kiugrik 2 futó alak a fedezékből. Nem mindegy, hogy 2 rövid sorozattal leszeded őket, vagy el kell pazarolnod a rakasz felét, hogy megállítsd őket.
Egyszerűen kevesebb lőszert használsz a pontosabb fegyvernél. Kevesebbet kell cipelned. Logisztikai előnye van. Ritkábban lesz inaktív a fegyver hevedercsere miatt. És a csövet sem biztos, hogy olyan gyakran kell cserélgetned, mert lesz ideje visszahűlni a 2 rövid sorozat után.
Tulajdonképpen alapjaiban erről szól a Minimi/IAR csere is... Meg úgy általában a DMR fegyverek reneszánsza. Az előbbinek még kérdéses a vége, az utóbbi meg szinte elkerülhetetlennek tűnik.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Egyszerűen kevesebb lőszert használsz a pontosabb fegyvernél. Kevesebbet kell cipelned. Logisztikai előnye van. Ritkábban lesz inaktív a fegyver hevedercsere miatt. És a csövet sem biztos, hogy olyan gyakran kell cserélgetned, mert lesz ideje visszahűlni a 2 rövid sorozat után.
Tulajdonképpen alapjaiban erről szól a Minimi/IAR csere is... Meg úgy általában a DMR fegyverek reneszánsza. Az előbbinek még kérdéses a vége, az utóbbi meg szinte elkerülhetetlennek tűnik.

Az egész IAR bohóckodás arról szólt a USMC-nél hogy a sorozat lövő és főleg megbízhatóbb HK 416-ot akarták rendszeresíteni az M4 helyett, csak ez direktben nem mehetett, ezért kitaláltak egy ilyen hagymázas történetet a ‘pontosabb’ meg ‘támogató’ fegyverekről a Minimik helyett.

De ez kb. porhintés és a fegyver kategória definíciók erőszakolása, azóta egyre nyíltabban beszélnek már arról hogy minden tengerészgyalogosnak HK 416 lesz, csak a kuktáknál és a tüzéreknél marad az M4..
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and fip7

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Az egész IAR bohóckodás arról szólt a USMC-nél hogy a sorozat lövő és főleg megbízhatóbb HK 416-ot akarták rendszeresíteni az M4 helyett, csak ez direktben nem mehetett, ezért kitaláltak egy ilyen hagymázas történetet a ‘pontosabb’ meg ‘támogató’ fegyverekről a Minimik helyett.

De ez kb. porhintés és a fegyver kategória definíciók erőszakolása, azóta egyre nyíltabban beszélnek már arról hogy minden tengerészgyalogosnak HK 416 lesz, csak a kuktáknál és a tüzéreknél marad az M4..
Nem akarlak elkeseríteni, de ez már messze nem csak "egyre nyíltabban beszélnek" kategória.
2020-ra átalakítják az egész USMC-t. Ez az átalakítás nem csak a fegyverről szól, hanem az alapoktól, a raj szerkezetétől.
Hja, és mindenki IAR-t kap, még a szakácsok is! Mert hogy ez lesz az alapfegyverük.;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Nem akarlak elkeseríteni, de ez már messze nem csak "egyre nyíltabban beszélnek" kategória.
2020-ra átalakítják az egész USMC-t. Ez az átalakítás nem csak a fegyverről szól, hanem az alapoktól, a raj szerkezetétől.
Hja, és mindenki IAR-t kap, még a szakácsok is! Mert hogy ez lesz az alapfegyverük.;)

Nem győztek meg.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Borítékolom,hogy ez lesz.

Én is.

Alapszitu: M27-et akarunk M4 helyett, mert USMC vagyunk és különutat járunk mindenben.
Probléma: Nem adnak rá pénzt, nem kap approvalt mert van Colt lobbi is. Nyílt sisakkal nem lehet.
Megoldás: Kitálálunk egy félig bullshit PR szöveget a nagyobb pontosságról, és hogy mennyire előremutató 2 IAR rajonként géppuska helyett. M249 lezsírozva raktárban.

Aztán most pár év múlva jujj annyira jó ez az “új” koncepció (értsd: sorozatlövő gépkarabély a rajoknál, kb. Wehrmacht 1942 végi szint), hogy most majd mindenkinek ez lesz, és brutálisan nő majd a hatékonyság (lásd: Vörös Hadsereg 50-es évek beli szint).

Miután sikeresen becsempésztük az M27-et majd jön az a szöveg hogy az új koncepcióba mégis beleillik az M249, mert úgymond a két rendszer előnyös tulajdonságait kombinálja.. és jön vissza a SAW, és kb. annyi változott hogy az M4 helyett HK 416 van a USMC-nél. :D

Vicces hogy amikor kb. 2 éve ezt előre levezettem hogy erre megy ki az egész, akkor voltak aki váltig magyarázták nagyon szakértő módon, hogy milyen hatalmas újítás az egész, meg a pontosság mekkora hatékonyságnövekedést jelent stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 789
75 838
113
Én is.

Alapszitu: M27-et akarunk M4 helyett, mert USMC vagyunk és különutat járunk mindenben.
Probléma: Nem adnak rá pénzt, nem kap approvalt mert van Colt lobbi is. Nyílt sisakkal nem lehet.
Megoldás: Kitálálunk egy félig bullshit PR szöveget a nagyobb pontosságról, és hogy mennyire előremutató 2 IAR rajonként géppuska helyett. M249 lezsírozva raktárban.

Aztán most pár év múlva jujj annyira jó ez az “új” koncepció (értsd: sorozatlövő gépkarabély a rajoknál, kb. Wehrmacht 1942 végi szint), hogy most majd mindenkinek ez lesz, és brutálisan nő majd a hatékonyság (lásd: Vörös Hadsereg 50-es évek beli szint).

Miután sikeresen becsempésztük az M27-et majd jön az a szöveg hogy az új koncepcióba mégis beleillik az M249, mert úgymond a két rendszer előnyös tulajdonságait kombinálja.. és jön vissza a SAW, és kb. annyi változott hogy az M4 helyett HK 416 van a USMC-nél. :D

Vicces hogy amikor kb. 2 éve ezt előre levezettem hogy erre megy ki az egész, akkor voltak aki váltig magyarázták nagyon szakértő módon, hogy milyen hatalmas újítás az egész, meg a pontosság mekkora hatékonyságnövekedést jelent stb.

Az a vicces,hogy a Hk416 a működési rendszeréből adódóan pontatlanabb mint az M4.Persze van speckó nehezebb csöves meg prec elsütőszerkezetes 416 de tt az alap 416 és M4 gépkarabélyról van szó.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 438
113
Borítékolom,hogy ez lesz.

Én is.

Alapszitu: M27-et akarunk M4 helyett, mert USMC vagyunk és különutat járunk mindenben.
Probléma: Nem adnak rá pénzt, nem kap approvalt mert van Colt lobbi is. Nyílt sisakkal nem lehet.
Megoldás: Kitálálunk egy félig bullshit PR szöveget a nagyobb pontosságról, és hogy mennyire előremutató 2 IAR rajonként géppuska helyett. M249 lezsírozva raktárban.

Aztán most pár év múlva jujj annyira jó ez az “új” koncepció (értsd: sorozatlövő gépkarabély a rajoknál, kb. Wehrmacht 1942 végi szint), hogy most majd mindenkinek ez lesz, és brutálisan nő majd a hatékonyság (lásd: Vörös Hadsereg 50-es évek beli szint).

Miután sikeresen becsempésztük az M27-et majd jön az a szöveg hogy az új koncepcióba mégis beleillik az M249, mert úgymond a két rendszer előnyös tulajdonságait kombinálja.. és jön vissza a SAW, és kb. annyi változott hogy az M4 helyett HK 416 van a USMC-nél. :D

Vicces hogy amikor kb. 2 éve ezt előre levezettem hogy erre megy ki az egész, akkor voltak aki váltig magyarázták nagyon szakértő módon, hogy milyen hatalmas újítás az egész, meg a pontosság mekkora hatékonyságnövekedést jelent stb.
Na, fogadunk? ;)
Egy "Na mit mondtam?!"-ba?:D
Én azt mondom, hogy 5 éven belül nem fognak ilyet tenni! Ha mégis rá lesznek kényszerülve, akkor sem a SAW fog visszakerülni. :rolleyes:
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Na, fogadunk? ;)
Egy "Na mit mondtam?!"-ba?:D
Én azt mondom, hogy 5 éven belül nem fognak ilyet tenni! Ha mégis rá lesznek kényszerülve, akkor sem a SAW fog visszakerülni. :rolleyes:

Fogadhatunk, max. annyi hogy nem SAW lesz hanem vmi hasonló hevederes, éppen divatos könnyű géppuska.
Odáig rendben van az IAR egyébként, hogy ha ilyen missziós járőrözős, CQB-s feladatkör van Kalás pásztornépekkel, oda én sem feltételnül egy nehézkes géppuskát cipelnék. De minden másra igen.

Bár fogalmam sincs, hogy a Minimivel mi a gond, azt leszámítva hogy ha egyszer már megvették, nem lehet még egyszer eladni, ami fegyvergyártói szemmel cinkes.

BTW Wiki szerint az MG 5 az valami 16.000 ajró. Létezik ez? Oké hogy optika meg minden, de egy pöppet túlározottnak tűnik..
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár