SA 330 Puma / AS532 Cougar / EC225 Super Puma / EC725 Caracal / H225 (Aerospatiale,Eurocopter)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
Parancsolj...
Még valami?
AHAHAHA!
Szatyor hol maradt?
- ezek a srácok Francia különlegesek. Nekik szabad így is....
És itthon vajon kik fogják elsődlegesen használni?
A MEDEVAC egy teljesen más műfaj. Ne keverd össze egészséges katonák szállításával (akik energia elnyelő székben ülnek mert szeretnénk ha egészségesek is maradnának)
Én nem keverek semmit. Te kevered 2 gép képességeit. A H225-nek a 11+2 hordágyon fekvő sebesültből megy, nem csomag nélküli katonákból....
??? Tessék ??? Kicsit meglódult a fantáziád...
Hogy jön az enyergia elnyelő ülésekhez a CH-46
Egyedül te keverted az ülésekhez a CH-46-ot. Én arra céloztam, hogy próbálj már meg 28, vagy akár 20 katonát belepasszírozni az UH-60-ba bárhogyan. Vagy 11 hordágyon fekvő sebesültet.
A CH-46 összehasonlítható a méreteiben a H225M-hez, nem az UH-60.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Parancsolj...
Még valami?
mivel nem kötöttem ki hogy kell beszállniuk így ezért jár a pont , ettől függetlenül az airbus még mindig kétszer ennyit tud alsó hangon magába fogadni , méreteiben és feladatkörében is más gép + (bár már mondtam párszor) nincs időnk megvárni az új UH-t 30-ban , tegnapelőttre kellettek volna a vasak
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and arcas
T

Törölt tag 1586

Guest
A H225-nek a 11+2 hordágyon fekvő sebesültből megy, nem csomag nélküli katonákból....
Próbálsz terelni...eddig semmiféle hordágyakról nem volt szó.
A MEDEVAC teljesen külön téma. Arról beszélgess mással, másmikor

Egyedül te keverted az ülésekhez a CH-46-ot.
Egyszer le nem írtam hogy CH-46.
Te dobtad be - hogy minek azt már szerintem te is elfelejtetted...

mivel nem kötöttem ki hogy kell beszállniuk így ezért jár a pont , ettől függetlenül az airbus még mindig kétszer ennyit tud alsó hangon magába fogadni ,
Az a fránya matek...
Azonos feltételek mellett - energia elnyelő ülések + 2 lövész - az UH-60 elvisz 11 katonát a H225M 16-ot.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
Próbálsz terelni...eddig semmiféle hordágyakról nem volt szó.
A MEDEVAC teljesen külön téma. Arról beszélgess mással, másmikor
Én semmit nem terelek. Te azt mondtad, hogy az UH-60-ba befér 11+2 katona a deszanttérbe. Én is ezt mondom. Csak a H225M-be és nem egészségesen, hanem hordágyon fekve. Mennyi is megy az UH-60-nak így? 6?
Akkor matekozzunk!
Azonos a feltétellel? OK. Az a szerencse, hogy mindkét anyagot te tetted be.
Láttuk, hogy hogyan fért be a 11+2 fő az UH-60-ba: lapjával, csomagok nélkül. A TE feltételeid szerint a H225M 16+2-t képes elvinni! Csakhogy tartalék üzemanyaggal, és egy óriási (szerintem több mint 1m3) szabad cargo térrel, ahol katonák csomagja is elfér a kollektív fegyverekkel együtt.
Ha csak a szállított deszantot nézzük, akkor is 45%-os a különbség.
De akkor maradjunk a mateknál.
UH-60M: 6 sebesült katona hordágyon
H225M: 11 sebesült katona hordágyon + 4 fő ülőhelyen. Utóbbiak szintén lehetnek járóképes sebesültek, vagy orvosi személyzet.
Ebben az esetben 83+% a különbség, és a + ülőhelyeket nem is számoltuk.
Tulajdonképpen Troop transport kategóriában a H145M (0+10) közelebb van méretben az UH-60-hoz (2+11), mint az UH-60, a H225M-hez (2+16):
Infographic_H145M.jpg

Szóval hagyjad abba a vicceskedést, mert nem áll jól. Hja meg számolgassál!
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999 and arcas
T

Törölt tag 1586

Guest
...A TE feltételeid szerint a H225M 16+2-t képes elvinni!
NA VÉGRE ! Azt hiszem megérkeztünk...;)
Mellesleg az hogy a katonát energia elnyelő székekbe ültetik nem az én feltételem, hanem olyan minimum mint a sisak, meg a golyóálló mellény.

Most - ha gondolod - beszélhetünk más szempontokról is, de előtte foglaljuk össze hol tartunk. Tehát:
Az elkövetkező években lesz az UH-60M-nek egy újrahajtóművezett változata amelyikről én azt állítom hogy korszerűbb, potensebb mint az általunk választott H225M mert:
- fly-by-wire kormányvezérlés;
- teheremelő képessége minimum annyi lesz mint a H225M kapacitása
- megbeszéltük hogy az UH-60-as elvisz 11 katonát + 2 lövészt + 2 pilcsit míg a H225M azonos feltételekkel (energia elnyelő ülés) 16 katonát + 2 lövész + 2 pilcsi

Most ha gondolod beszélhetünk a hordágyak számáról...
azt írod
UH-60M: 6 sebesült katona hordágyon
H225M: 11 sebesült katona hordágyon + 4 fő ülőhelyen.
A gond az lehet hogy nem tudod mi a különbség a MEDEVAC, CASEVAC meg CSAR között, meg hogy mi a feladata egy harctéri mentőhelikopternek.
Nem tudom hallottál e már az "aranyóráról"? (nem, ez nem az amit el tudsz adni az ecserin)
Talán inkább ez..


Házi feladat:
- nézz utána a fenti fogalmaknak, mi a különbség közöttük;
- gondolkozz el mennyi felszerelés és hány ember kell egy légi úton szállított sérült ellátásához? ( segítség )

- vond le a következtetést: ha beraksz 11 hordágyat egy helikopterbe mennyi orvosi felszerelést és embert kéne még a fedélzetre venned hogy el is tudd látni őket?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Az elkövetkező években lesz az UH-60M-nek egy újrahajtóművezett változata amelyikről én azt állítom hogy korszerűbb, potensebb mint az általunk választott H225M mert:
Pontosan most látszik milyen baromságon rugózol:
"...Az elkövetkező években lesz..." - min. 5 év, mint kiderült...
"...amelyikről én azt állítom..." - hangsúlyos az "állitom" szó,...
"...korszerűbb, potensebb mint..." - mindez jelen időben...
"... mint az általunk választott H225M..." - azaz:
egy napjainkban rendelkezésre álló technikát degradálsz egy még nem is létező UH változattal, amelyről még csak a tervezett hajtómű várható/előirányzott teljesitménynövekedését ismerjük...de Te bátran beletrombitálod a világba, hogy ez fejlettebb (lenne persze ha létezne), mint a most megrendelt H225M rendszer. :rolleyes: no comment - mondanám :rolleyes:
De továbbra is azt mondom, hogy a korábbi kijelentésed a megrendelt magyar H225M-el hasonlítva nettó marhaság volt. Nem kell ezen megsértődni. ;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
NA VÉGRE ! Azt hiszem megérkeztünk...;)
Mellesleg az hogy a katonát energia elnyelő székekbe ültetik nem az én feltételem, hanem olyan minimum mint a sisak, meg a golyóálló mellény.

Most - ha gondolod - beszélhetünk más szempontokról is, de előtte foglaljuk össze hol tartunk. Tehát:
Az elkövetkező években lesz az UH-60M-nek egy újrahajtóművezett változata amelyikről én azt állítom hogy korszerűbb, potensebb mint az általunk választott H225M mert:
- fly-by-wire kormányvezérlés;
- teheremelő képessége minimum annyi lesz mint a H225M kapacitása
- megbeszéltük hogy az UH-60-as elvisz 11 katonát + 2 lövészt + 2 pilcsit míg a H225M azonos feltételekkel (energia elnyelő ülés) 16 katonát + 2 lövész + 2 pilcsi

Most ha gondolod beszélhetünk a hordágyak számáról...
azt írod

A gond az lehet hogy nem tudod mi a különbség a MEDEVAC, CASEVAC meg CSAR között, meg hogy mi a feladata egy harctéri mentőhelikopternek.
Nem tudom hallottál e már az "aranyóráról"? (nem, ez nem az amit el tudsz adni az ecserin)
Talán inkább ez..


Házi feladat:
- nézz utána a fenti fogalmaknak, mi a különbség közöttük;
- gondolkozz el mennyi felszerelés és hány ember kell egy légi úton szállított sérült ellátásához? ( segítség )

- vond le a következtetést: ha beraksz 11 hordágyat egy helikopterbe mennyi orvosi felszerelést és embert kéne még a fedélzetre venned hogy el is tudd látni őket?
Figyelj!
Ez most már nekem - helyetted! - kezd kellemetlen lenni! o_O
Én nem tudom, hogy te melyik közlekedési vállalatnál dolgozol, de hogy te folyton megérkezel, az egyre viccesebb. Csak az a baj, hogy te sosem oda érkezel, ahova szeretnél. ;)
Folyamatosan gyári adatokkal szemben okoskodsz!
De tudod mit, most már csillogtasd meg youtubos műveltségedet és vezess be bennünket a triázs rejtelmeibe.
Vázold kérlek, hogy 11 fő D4-es szintű beavatkozást igénylő sérülthöz mennyi az előírt orvosi személyzet! o_O:p:D
Majd pedig légyszi' vázold fel, hogy ugyan ezt a 11 főt - hordágyon - hogyan szeretnéd a UH-60-ba behajtogatni! A szükséges orvosi felügyelettel együtt, természetesen!
Még arra is meg szeretnélek kérni, hogy keresd már ki, hogy 11 könnyű lövész katona patrol order méretű felszerelése mekkora helyet foglal(na, ha beleférne ;)) , és hogy ezt az UH-60 melyik részére szeretnéd felszerelni, bepasszírozni, tömködni, akasztani - vagy ezek tetszőleges kombinációja!?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Figyelj!
Ez most már nekem - helyetted! - kezd kellemetlen lenni! o_O
Én nem tudom, hogy te melyik közlekedési vállalatnál dolgozol, de hogy te folyton megérkezel, az egyre viccesebb. Csak az a baj, hogy te sosem oda érkezel, ahova szeretnél. ;)
Folyamatosan gyári adatokkal szemben okoskodsz!
De tudod mit, most már csillogtasd meg youtubos műveltségedet és vezess be bennünket a triázs rejtelmeibe.
Vázold kérlek, hogy 11 fő D4-es szintű beavatkozást igénylő sérülthöz mennyi az előírt orvosi személyzet! o_O:p:D
Majd pedig légyszi' vázold fel, hogy ugyan ezt a 11 főt - hordágyon - hogyan szeretnéd a UH-60-ba behajtogatni! A szükséges orvosi felügyelettel együtt, természetesen!
Még arra is meg szeretnélek kérni, hogy keresd már ki, hogy 11 könnyű lövész katona patrol order méretű felszerelése mekkora helyet foglal(na, ha beleférne ;)) , és hogy ezt az UH-60 melyik részére szeretnéd felszerelni, bepasszírozni, tömködni, akasztani - vagy ezek tetszőleges kombinációja!?
Én jókat röhögök rajtad, mert nyilvánvalóan majd beszarsz az erőlködéstől hogy olyasmit bizonyíts ami teljesen nyilvánvaló...a H225-nek nagyobb a kabinja.
Én ezt soha nem állítottam ennek az ellenkezőjét úgyhogy ha az én kedvemért csinálod, nyugodtan abba hagyhatod, mert a végén még tényleg becsokizol a gatyádba.

Valóban kellemetlen egy olyan alakkal levelezni aki autóskártya szinten értékeli a gépeket és komolyan leír olyasmit hogy majd 28 katonát sámlira ültetve berak a H225-be, meg 11 hordágyon fekvő sebesültet elszállít 4 felcserrel.

Szabad gondolkozni is nem csak vörös fejjel erőlködni….
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Én jókat röhögök rajtad, mert nyilvánvalóan majd beszarsz az erőlködéstől hogy olyasmit bizonyíts ami teljesen nyilvánvaló...a H225-nek nagyobb a kabinja.
Én ezt soha nem állítottam ennek az ellenkezőjét úgyhogy ha az én kedvemért csinálod, nyugodtan abba hagyhatod, mert a végén még tényleg becsokizol a gatyádba.

Valóban kellemetlen egy olyan alakkal levelezni aki autóskártya szinten értékeli a gépeket és komolyan leír olyasmit hogy majd 28 katonát sámlira ültetve berak a H225-be, meg 11 hordágyon fekvő sebesültet elszállít 4 felcserrel.

Szabad gondolkozni is nem csak vörös fejjel erőlködni….
Te erőlködsz itt össze-vissza de ettől még a két vas soha nem lesz egy kategória :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
Én jókat röhögök rajtad, mert nyilvánvalóan majd beszarsz az erőlködéstől hogy olyasmit bizonyíts ami teljesen nyilvánvaló...a H225-nek nagyobb a kabinja.
Én ezt soha nem állítottam ennek az ellenkezőjét úgyhogy ha az én kedvemért csinálod, nyugodtan abba hagyhatod, mert a végén még tényleg becsokizol a gatyádba.

Valóban kellemetlen egy olyan alakkal levelezni aki autóskártya szinten értékeli a gépeket és komolyan leír olyasmit hogy majd 28 katonát sámlira ültetve berak a H225-be, meg 11 hordágyon fekvő sebesültet elszállít 4 felcserrel.

Szabad gondolkozni is nem csak vörös fejjel erőlködni….
Na akkor végre eljutottál valahova! Juhuhu!
Innen indultunk:
A Sikorsky UH-60M Upgrade a maga fly-by-wire kormányvezérléssel és az új GE T901 hajtóművekkel messze korszerűbb és potensebb fegyver mint a H225
Tudod, egy szállító helikopter fő potenciálját elsősorban nem a fly-by-wire rendszer, vagy a pohártartók száma adja, hanem a szállítási kapacitása.
Jelenleg ahogy állunk a HM raktáraiban minimális olyan eszköz van, amit értelme lenne függesztve szállítani akár a UH-60-nal, akár a H225M-nek. Ha pedig gépen belül szállítasz, akkor a jármű potenciálját elsősorban az fogja meghatározni, hogy "mennyi fér bele".
Ennek tükrében különösen bugyuta ötlet, hogy az UH-60 potensebb fegyver, mint a H225M.
Valóban kellemetlen egy olyan alakkal levelezni aki autóskártya szinten értékeli a gépeket...
Ezzel én is így vagyok :p:D:
Az UH-60-ban 11 db energia elnyelő ülés van a szállított katonáknak. (+2 a lövészeknek és + 2 a pilcsiknek) Az hogy hányat ültetsz be a 11 helyre, a te dolgod...

FIGYELEM: az UH-60-as 11 katonája is + 2 lövésszel egyūtt értendő

- fly-by-wire kormányvezérlés;
- teheremelő képessége minimum annyi lesz mint a H225M kapacitása
- megbeszéltük hogy az UH-60-as elvisz 11 katonát + 2 lövészt + 2 pilcsit míg a H225M azonos feltételekkel (energia elnyelő ülés) 16 katonát + 2 lövész + 2 pilcsi
Az újrahajtóművezés után így fog viszonyulni egymáshoz az UH-60 - H225M adatai:
……….........................….UH-60M.......……........H225M
...............Üres tömeg:......5.118 kg.....................5.350 kg
Hajtómű teljesítmény:....4.400 kW...................3.550 kW

Szerinted melyik helikopter fog tudni több terhet emelni?
És milyen terhet fognak emelni? Majd a leendő PZH-kat, vagy a NMS-t, esetleg egy Rábát? Nincs M777-ünk (nem is hiszem, hogy lesz).

Mivel mind feladat terén, mind teljesítményben u.az vagy közel vannak egymáshoz, szerintem teljesen egyértelmű hogy u.abba a kategóriába - közepes szállító helikopter - tartozik mind a kettő.
És ez a fő problémád! Nem látod be, hogy a fő paramétereik a szempontunkból a különböző feladatoknál szállítható személyek száma.
És visszatérve az időtényezőre:
Egy még nem is létező gépet szeretnél megrendelni? Vagy megrendeled ahogy vannak, és 4-5 év múlva megkapod, majd azonnal lerendeled az összes hajtómű cseréjét? Amire vársz újabb 2-3 évet? Jó esetben. Mindezt kisebb személyszállítási kapacitással, és valószínűleg drágábban is! (A most elérhető is drágább számításaim szerint, mint a H225M).
És miért is kellene ez nekünk?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ezzel én is így vagyok
Nem muszály folytatni az erőlködést...
Te, aki még egy HN90-es kabint se tudsz megkülönböztetni egy H225-től...:D:rolleyes:
Aztán meg olyan átlátszó dolgokkal próbálod mentegetni magad hogy:
Úgy, hogy belső képeket kerestem, és egymás utáni kopi/pészt-nél már nem ellenőriztem, hogy melyik link volt a clipboardon
:eek::D:rolleyes:

Szerinted van értelme folytatni??
Higgadj le. Vegyél elő néhány könyvet. Olvasgass...hasznodra fog válni
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
Nem muszály folytatni az erőlködést...
Te, aki még egy HN90-es kabint se tudsz megkülönböztetni egy H225-től...:D:rolleyes:
Aztán meg olyan átlátszó dolgokkal próbálod mentegetni magad hogy:

:eek::D:rolleyes:

Szerinted van értelme folytatni??
Higgadj le. Vegyél elő néhány könyvet. Olvasgass...hasznodra fog válni
Ecsém, elkezdeni sem volt értelme! De ezt neked többen itt hiába mondtuk.
Várjál csak az új hajtóműre! Aztán térjünk vissza arra a 11 katonára az UH-60-ban a felszerelésük nélkül.
Hja el is felejtettem. Aggódsz még a berepülés alatt álló H145M-ek felszerelésén? Vagy ezt már le tudtad küzdeni? Most találtál magadnak egy másik Airbust ellenségképnek, amit lehet fitymálni. Jó mulatást! Lesz közönséged! :p:D
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ecsém, elkezdeni sem volt értelme! De ezt neked többen itt hiába mondtuk.
Várjál csak az új hajtóműre! Aztán térjünk vissza arra a 11 katonára az UH-60-ban a felszerelésük nélkül.
Hja el is felejtettem. Aggódsz még a berepülés alatt álló H145M-ek felszerelésén? Vagy ezt már le tudtad küzdeni? Most találtál magadnak egy másik Airbust ellenségképnek, amit lehet fitymálni. Jó mulatást! Lesz közönséged! :p:D
A birkanyáj jó sűrű és meleg, mi?
Lehet hangosan béégetni a tömeggel, gondolkodni se kell (meg nem is igazán megy…)

További jó legelészést!!:p:rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 821
113
Kissámlin be lehet ültetni 28 embert a H225-be.
Ha energia elnyelő székekre ülteted őket - mint az UH-60 ban - és berakod a két ablak lövészt akkor 16

A kérdés az,hogy mi célból raksz be 28-at?Miért pont annyit?Miért pont 16-ot?
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A kérdés az,hogy mi célból raksz be 28-at?Miért pont annyit?Miért pont 16-ot?
Mivel szállító helikopterekről beszélünk feltételezem a célból hogy eljuttass katonákat A-ból B pontba.
A 28 és a 16 az ülőhelyek (sámli illetve energia elnyelő szék) száma ezáltal egyfajta elméleti maximum. Ennél több utas nehezen elképzelhető (bár szükséghelyzetben akár ez is előfordulhat), kevesebb bármikor...
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 816
2 512
113
Én csak annyit böfögnék közbe, hogy teljesen más koncepcióban használja a helikoptereket az US Army minta Puma tulajdonosok.
Nem mindegy, hogy egy bevetés alkalmával a Pumát lelövik az általatok vízionált 28 katonával, vagy megy 4 UH-60 és ha egyet le is lőnek, marad 3 és folytatják a bevetés.
Bocs, hogy belepof..... :D
 
  • Tetszik
Reactions: formosa1