A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 457
113
Részedről a Made in Germany a lényeg
Ezt én nem értem! Mindig meggyanúsítasz! Pedig messze nem! o_O
Alapvetően szerintem a németek technikai eszközei és rendszere egy elképesztően összeszedett és átgondolt rendszer. Nem mindenből a legjobb van nekik, de egy egységes jó színvonalat képviselnek.
Minálunk nem működne úgy a rendszer, ahogy ők azt eltervezték. Pl. náluk teljesen más a légi mozgékony rendszer, mint nálunk. Náluk a légimozgékony alegységek rendelkeznek szállítható járművekkel, fegyverrendszerekkel. Ők ezeket az alegységeket konvencionális helyzetekben alkalmaznák.
De mondhatnám a pl. a rugalmas rajméretet. Ha kisebb az alap rajméreted, akkor ahhoz probléma nélkül tudsz 2 további embert hozzátenni. Az amerikai 9 fős rajméret persze, hogy nagyobb erősebb, ugyanakkor egy akkora IFV sincs, ami elvinne ekkor rajt. De a németek nem ragaszkodnak a számhoz. A nagyobb Boxerbe egyszerűen bővül a raj 2 fővel.
De a járműveik is jól körülhatárolt igények szerint vannak kialakítva. Nem úszóképesek a járműveik, de rendelkeznek gyorsan összerakható önjáró M3-as pontonokkal. Cserébe a harcjárműveik a világ legjobb védettségével rendelkeznek a kategóriájukban.
De elég csak a mai napig is fontos Fuchs-okat előkapni. Nem mai konstrukciók, de a mai napig hasznos része a rendszernek. Ma már inkább a felderítőknél, de akkor is. Ezen röhögtem, a múltkor, hogy amikor az oroszok még javában tolták az oldalsó deszant ajtókat, a Fuchs már régen hátsó ajtós volt. Erre mostanában a BTR-87-et megtervezik úgy, hogy a hátsó ajtó közepét kettéosztják egy oszloppal! Mintha direkt szivatnák a katonákat...
A helikopteres rendszerüket mi pl. nem fogjuk átvenni, mert szerintem a H225-nél nem nagyon fogunk nagyobb géppel rendelkezni.
Az már nagyon másik dolog, hogy a jól kitalált rendszerüket nem tudják üzemeltetni az ismert okora való tekintettel, de ez nem az eszközök hibája.
Nekünk egészen más lesz a rendszerünk, de az alap elemek bőven átvehetőek.
Az amerikaiaknak is vannak kiválló fegyvereik, de messze van a rendszerük mind az ideálistól, mind a mi szempontjainktól.
Ami pedig a lengyel fegyvereket illeti, neki egészen más kihívásokkal kell szembenézniük, mint nekünk.
Náluk komolyabb fegyverrendszereket is modernizálnak, pusztán a mennyiségi problémák miatt, valamint mert nekik van olyan alternatívájuk.
Teljesen saját fejlesztésük nem sok van, a többit meg licenceben próbálják gyártani. A saját fejlesztéseik pedig olyan területen vannak, amiből vagy nem kell, vagy már beszereztük, vagy amit már mi magunk is gyártunk/ fejlesztünk.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
A saját fejlesztéseik pedig olyan területen vannak, amiből vagy nem kell, vagy már beszereztük, vagy amit már mi magunk is gyártunk/ fejlesztünk.

Nekem erről az egész gyártásról az a véleményem hogy otthon gyártani a kézifegyvereket, aknavetőket oké de én még a legózást se nagyon erőltetném IFV, APC-nél ilyen 200-as mennyiségekben. Álljon mondjuk a Puma 20 részegységből amiből mondjuk 4-et le is tudnánk gyártani ha nagyon megerőltetnénk magunkat de a maradék 16 továbbra is behozatalna szorulna vagyis éppoly kiszolgáltattotak lennénk mintha mind a 20-at a németek legózzák össze otthon. Szerintem előnyösebb lenne mindent legyártatni németekkel és cserébe hogy megmarad a német munkahely valami más kedvezményt kérnénk a civil szférában, pl. valami technológiát amit nem terveztek az autógyárak Magyarországa hozni eretileg az jöhetne vagy valami hasonlót ami jobban segítene a gazdaságon mint valami összeszerelő üzem ahová úgyis 5 évig keresnék a munkaerőt. Senki sincs megütközve azon hogy nem mi gyártjuk a 7-es Leót akkor IFV, APC tekintetében miért kell ezt annyira erőltetni? Nem hinémm hogy a Puma kevésbé fejlett technológia,sőt.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Némá,megint belebotlottam az első tervezett T72 korszerűsités egy kis anyagába
97908-c91518d8d0e95ab584e329895fcaa9f5.jpg
97907-fa83d609c86c2a3cd3d839e28a6deaa5.jpg

Különben dél afrikai/izraeli fejlesztés volt,Gödöllői gépgyár csinálta volna.Még akkor úgy hivták.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
Nekem erről az egész gyártásról az a véleményem hogy otthon gyártani a kézifegyvereket, aknavetőket oké de én még a legózást se nagyon erőltetném IFV, APC-nél ilyen 200-as mennyiségekben. Álljon mondjuk a Puma 20 részegységből amiből mondjuk 4-et le is tudnánk gyártani ha nagyon megerőltetnénk magunkat de a maradék 16 továbbra is behozatalna szorulna vagyis éppoly kiszolgáltattotak lennénk mintha mind a 20-at a németek legózzák össze otthon. Szerintem előnyösebb lenne mindent legyártatni németekkel és cserébe hogy megmarad a német munkahely valami más kedvezményt kérnénk a civil szférában, pl. valami technológiát amit nem terveztek az autógyárak Magyarországa hozni eretileg az jöhetne vagy valami hasonlót ami jobban segítene a gazdaságon mint valami összeszerelő üzem ahová úgyis 5 évig keresnék a munkaerőt. Senki sincs megütközve azon hogy nem mi gyártjuk a 7-es Leót akkor IFV, APC tekintetében miért kell ezt annyira erőltetni? Nem hinémm hogy a Puma kevésbé fejlett technológia,sőt.
Sztem meg a hadiipar stratégiai ágazat. Mivel gyakorlatilag a nulláról indulunk muszáj összeszerelőüzemmel kezdeni, ahogy az autóiparnál 20 éve. Ma már nem összeszerelőüzemet jelent a magyar autóipar, dacára egyes politikai szlogeneknek. A magyar autógyárak ugyanazzal a robotizált csúcstechnológiával gyártanak mint a németek. Sőt mivel új gyárak a modernebb tervezés és a legujabb gépek, robotok miatt jobbak. Durva, de ez van. :cool:
Kutatás, fejlesztés, szerszámgyártás, mind itthon. Lambo, Porsche, Audi szerszámok itt készülnek, innen küldjük ki nekik a lemezalkatrészeket összeszerelésre. Elektromotorfejlesztés szintén.

Persze lehet ezt is kérni, lasd BMW, de ezt már kértük. Sztem szintet kellene lépni. Ezt az utat kellene bejárni a hadiiparnak is. A német út bejáratott, én azt szertném, de a töröktől sem fogok sirni.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
Sztem meg a hadiipar stratégiai ágazat. Mivel gyakorlatilag a nulláról indulunk muszáj összeszerelőüzemmel kezdeni, ahogy az autóiparnál 20 éve. Ma már nem összeszerelőüzemet jelent a magyar autóipar, dacára egyes politikai szlogeneknek. A magyar autógyárak ugyanazzal a robotizált csúcstechnológiával gyártanak mint a németek. Sőt mivel új gyárak a modernebb tervezés és a legujabb gépek, robotok miatt jobbak. Durva, de ez van. :cool:
Kutatás, fejlesztés, szerszámgyártás, mind itthon. Lambo, Porsche, Audi szerszámok itt készülnek, innen küldjük ki nekik a lemezalkatrészeket összeszerelésre. Elektromotorfejlesztés szintén.

Persze lehet ezt is kérni, lasd BMW, de ezt már kértük. Sztem szintet kellene lépni. Ezt az utat kellene bejárni a hadiiparnak is. A német út bejáratott, én azt szertném, de a töröktől sem fogok sirni.

Értem én a szándékot de az autóipar gyárt ma is , nem álltak meg 200 darabnál. Lásd például a cseh Pandurt, otthon legózták össze a szerviz mégis elég rémálom és drága.
Szervizhálózat nyilván legyen meg, legózásnak szerintem akkor lehetne értelme ha másoknak is mi gyártanánk de ez már nagyrészt nem rajtunk múlik.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
Értem én a szándékot de az autóipar gyárt ma is , nem álltak meg 200 darabnál. Lásd például a cseh Pandurt, otthon legózták össze a szerviz mégis elég rémálom és drága.
Szervizhálózat nyilván legyen meg, legózásnak szerintem akkor lehetne értelme ha másoknak is mi gyártanánk de ez már nagyrészt nem rajtunk múlik.
A fegyvereket azért jó eséllyel mindig el lehet adni.
Kivéve
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...torokorszagba-iranyulo-fegyverexportot-403747
Németország betiltotta a Törökországba irányuló fegyverexportot

Jöhet előbb a szajrénk. :)
Bár sztem még idén feloldják.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
  • Tetszik
Reactions: borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Miért,a ma még járóképes hk-ainkon mennyi van?:eek:91-2 környékén ez korszerűnek minősölt.Némi ráncfelvarrásra azóta már rászorult volna ez is-de ami van,az a 70es évek szu-(degradált)export szintje.
Persze, csak a beszállító 3 besugárzás jelzővel adta volna, csak a Currus jogelőd okosnak érezte magát már akkor is és csak 1-el kérte.....
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and borisz

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 794
113
Mindenesetre az tényleg kellemetlen, hogy elvileg a 4x4-ekre Benkő szerint már szerződésünk van, viszont bejelentés ennek ellenére nem volt, és most kell majd bejelenteni. Nem lesz túl pozitív visszhangja...
Felvásároljuk a törököktől, hogy ne azokkal harcoljanak Szíriában. Lényegében pacifikáljuk a térséget. :)

Amúgy tényleg nem túl szerencsés... De novemberig még befejezhetik. Nem hiszem, hogy hetekig akarják nyomni.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Persze, csak a beszállító 3 besugárzás jelzővel adta volna, csak a Currus jogelőd okosnak érezte magát már akkor is és csak 1-el kérte.....
Amit már mint Currus összehoztak,az nem ez.Az elektronikailag egyszerűsitett felújitás lett volna,viszont fejlesztettek hozzá ERAt.Abbol készült egy protó idehaza.Amit beraktam kép,az nem az,az a kép Dél Afrikában készült.
BIG_0000798592.jpg

Szerintem Te erre gondolsz,hogy magyaroschan sikerült.Erről már lemaradt a parancsnoki szenzortorony,és ennek lett volna csak 1besugárzásjelzője
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Amit már mint Currus összehoztak,az nem ez.Az elektronikailag egyszerűsitett felújitás lett volna,viszont fejlesztettek hozzá ERAt.Abbol készült egy protó idehaza.Amit beraktam kép,az nem az,az a kép Dél Afrikában készült.
BIG_0000798592.jpg

Szerintem Te erre gondolsz,hogy magyaroschan sikerült.Erről már lemaradt a parancsnoki szenzortorony,és ennek lett volna csak 1besugárzásjelzője
Igen ő az.