A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Meg az is fura,higy a szinte mindent gyártó (főleg szárazföldi haderő tekintetében), a politikailag is egyik legfontosabb szövetségesünktől nem vásároltunk semmi érdemlegeset.
Amikor meghírdették a haderőreformot azt gondoltam,hogy Lengyelo. lesz az egyik legnagyobb beszállítónk. Eddig úgy tűnik tévedtem.
ÓÓÓ, még nagyon messze vagyunk a végétől! ;) A lengyelektől venni elég bajos, különösen, ha gyártás is akarunk mellé. Nekik jelenleg pont az a céljuk, hogy a saját iparukat felpörgessék, mint gép.
De alapvetően nagyon kevés a közös halmaz a 2 ország között.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
ÓÓÓ, még nagyon messze vagyunk a végétől! ;) A lengyelektől venni elég bajos, különösen, ha gyártás is akarunk mellé. Nekik jelenleg pont az a céljuk, hogy a saját iparukat felpörgessék, mint gép.
De alapvetően nagyon kevés a közös halmaz a 2 ország között.
Azért kis menyiségben szükséges dolgokat amiknek hazai gyártása nem lenne rentábilis (120mm-es Rakot nagyon adom) vehetünk gyártótol is.
Remélem igazad van a jövőbeni beszezésekkel kapcsolatban.
A közös halmaz hiánya mire értendő?Számunkra szükséges katonai felszerelés,ill. általuk gyártot dolgok?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Hja, természetesen a 2 típusos üzemeltetésnek akkor van számottevő megtakarítása, ha a 2 típus között nagyok az üzemeltetési költségbeli és a képességbeli különbségek (tényleg csak a példa kedvéért Gripen/F35, F16/F35, négybetűs tejtermék/F35 :p:D). A 40-50 gépet, azt én inkább elméleti határnak gondolnám.
A németek szerintem pont ezelőtt a dilemma előtt állnak az EF2000/Tornádó párossal. Ezt kitárgyaltuk is az EF2000 topicban. (Nekem az a tippem, hogy áttérnek majd az 1 típusos üzemeltetésre)
A gond az,hogy sem a Gripen E,sem az F16V nem olcsóbb jelentősen az F35nél-inkább drágábbak.A kinaiak tudnak ilyen párost ajánlani,a lassan elkészülő J31+JF17 kombóval.A Nyugat viszont nem tud.Illetve az F16/F35 az "olcsó" tagja a palettának.Az F5 család kihalásával egyszerüen nincs új gyártású gép a JF17 kategóriájában.
Azért,ha bármely szomszédunk észrevenné a radarján ,hogy 2 ezrednyi réges rég lejárt szavidejű tejtermék repül feléjük,tutti befosnának!!! :p
Mivel a 4betüs tejterméket olyan harcelektronikával kinálják,amihez hasonló a Gripen családban csak a legújabb E változatban van,nem vennék félvállrol.Főleg nem a Derby-ER 100km hatótávú légiharc rakétáit,Spice250 SDB kategóriás bombáit,SEAD képességét,és 6tonnányi fegyverterhelését.Mint ahogy a modernizált Tu95/B52/Su24 gépeket sem szabad félvállról venni.Maga a vas,csak a platform,ami hordozza a harcrendszert.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Azért kis menyiségben szükséges dolgokat amiknek hazai gyártása nem lenne rentábilis (120mm-es Rakot nagyon adom) vehetünk gyártótol is.
Remélem igazad van a jövőbeni beszezésekkel kapcsolatban.
A közös halmaz hiánya mire értendő?Számunkra szükséges katonai felszerelés,ill. általuk gyártot dolgok?
Azzal, hogy mi elindultunk a "német vonalon", eléggé determinált egy csomó lépés. Nekik is vannak Leojaik, de náluk elsősorban nem a beszerzés, ami megy jelenleg, hanem a felujjítás/modernizálás. Ők a K9-et gyártják howitzerként saját néven. Helikopter és úgy általában légierős fronton gyakorlatilag minden csak amerikai, vagy felújítás.
Ami "közös halmaz" lehet, az a Rosomak, de abban az esetben sem hinném, hogy tőlük rendelnénk a legyártást.
Kézifegyverek esetén teljesen saját típusokat fejlesztenek. Az UKM -2000 esetén nem biztos hogy van értelme feláldoznunk a meglévő PKM-eket.
Ami érdekes lehet még a Piorun manpad család, illetve a nagyon fontos, de nem nagy szériás kiegészítő elemek.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Azzal, hogy mi elindultunk a "német vonalon", eléggé determinált egy csomó lépés. Nekik is vannak Leojaik, de náluk elsősorban nem a beszerzés, ami megy jelenleg, hanem a felujjítás/modernizálás. Ők a K9-et gyártják howitzerként saját néven. Helikopter és úgy általában légierős fronton gyakorlatilag minden csak amerikai, vagy felújítás.
Ami "közös halmaz" lehet, az a Rosomak, de abban az esetben sem hinném, hogy tőlük rendelnénk a legyártást.
Kézifegyverek esetén teljesen saját típusokat fejlesztenek. Az UKM -2000 esetén nem biztos hogy van értelme feláldoznunk a meglévő PKM-eket.
Ami érdekes lehet még a Piorun manpad család, illetve a nagyon fontos, de nem nagy szériás kiegészítő elemek.
Kénytelenek leszünk feláldozni a PKMet,ha igazodni akarunk a NATO standardhoz puskalőszerben is.UKM meg lényegében egy NATOsitott PKM
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 897
113
Meg az is fura,higy a szinte mindent gyártó (főleg szárazföldi haderő tekintetében), a politikailag is egyik legfontosabb szövetségesünktől nem vásároltunk semmi érdemlegeset.
Amikor meghírdették a haderőreformot azt gondoltam,hogy Lengyelo. lesz az egyik legnagyobb beszállítónk. Eddig úgy tűnik tévedtem.

Ha már úgyis bele kell verni a milliárdokat akkor biztosra mennek és nem STANAG 3-as papírtankot vesznek a lengyelektől.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Kénytelenek leszünk feláldozni a PKMet,ha igazodni akarunk a NATO standardhoz puskalőszerben is.UKM meg lényegében egy NATOsitott PKM
Dehogy kell feláldozni!
Szépen le kell zsírozni a PKM-eket kismillió lőszerrel, tartalék csövekkel. Helyette meg szépen megvenni a vadi új egyéb rajtámogató fegyvereket. Rohadt sokba kerül az UKM átalakítás, amit olvastam róla.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Dehogy kell feláldozni!
Szépen le kell zsírozni a PKM-eket kismillió lőszerrel, tartalék csövekkel. Helyette meg szépen megvenni a vadi új egyéb rajtámogató fegyvereket. Rohadt sokba kerül az UKM átalakítás, amit olvastam róla.
Én úgy tudtam,azok új gyártásuak,nem átépitettek.Különben az oláhok és a bulgárok is megcsinálták a NATO szabványú PKMet.A jelenlegiek meg mehetnek tartós tárolásba.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Piorun manpad család
Inkább Grom ak írnám. Akkor mindenki tudni fogja hogy miről is van szó.
ÓÓÓ, még nagyon messze vagyunk a végétől! ;) A lengyelektől venni elég bajos, különösen, ha gyártás is akarunk mellé
Részedről a Made in Germany a lényeg :D :D
Én olyan 45-50 gépes flotta környékén húznám meg a vonalat, amitől már felmerülhet az ötlet...
Ja. Közben talán osztódással lesz meg a szükséges pilóta,műszaki állomány és háttér hozzá
UKM meg lényegében egy NATOsitott PKM
Egyébként legalább több natosítot verziójú PKM is létezik már. Lőszer terén.
Dehogy kell feláldozni!
Szépen le kell zsírozni a PKM-eket kismillió lőszerrel, tartalék csövekkel. Helyette meg szépen megvenni a vadi új egyéb rajtámogató fegyvereket. Rohadt sokba kerül az UKM átalakítás, amit olvastam róla.
Ezzel egyetértenék
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Na a németek nekiálltak szankciózni a németeket, a török hadiipar nagyon sok német részegységet használ. Szóval ez lehet fájni fog nekik.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Részedről a Made in Germany a lényeg
Ezt én nem értem! Mindig meggyanúsítasz! Pedig messze nem! o_O
Alapvetően szerintem a németek technikai eszközei és rendszere egy elképesztően összeszedett és átgondolt rendszer. Nem mindenből a legjobb van nekik, de egy egységes jó színvonalat képviselnek.
Minálunk nem működne úgy a rendszer, ahogy ők azt eltervezték. Pl. náluk teljesen más a légi mozgékony rendszer, mint nálunk. Náluk a légimozgékony alegységek rendelkeznek szállítható járművekkel, fegyverrendszerekkel. Ők ezeket az alegységeket konvencionális helyzetekben alkalmaznák.
De mondhatnám a pl. a rugalmas rajméretet. Ha kisebb az alap rajméreted, akkor ahhoz probléma nélkül tudsz 2 további embert hozzátenni. Az amerikai 9 fős rajméret persze, hogy nagyobb erősebb, ugyanakkor egy akkora IFV sincs, ami elvinne ekkor rajt. De a németek nem ragaszkodnak a számhoz. A nagyobb Boxerbe egyszerűen bővül a raj 2 fővel.
De a járműveik is jól körülhatárolt igények szerint vannak kialakítva. Nem úszóképesek a járműveik, de rendelkeznek gyorsan összerakható önjáró M3-as pontonokkal. Cserébe a harcjárműveik a világ legjobb védettségével rendelkeznek a kategóriájukban.
De elég csak a mai napig is fontos Fuchs-okat előkapni. Nem mai konstrukciók, de a mai napig hasznos része a rendszernek. Ma már inkább a felderítőknél, de akkor is. Ezen röhögtem, a múltkor, hogy amikor az oroszok még javában tolták az oldalsó deszant ajtókat, a Fuchs már régen hátsó ajtós volt. Erre mostanában a BTR-87-et megtervezik úgy, hogy a hátsó ajtó közepét kettéosztják egy oszloppal! Mintha direkt szivatnák a katonákat...
A helikopteres rendszerüket mi pl. nem fogjuk átvenni, mert szerintem a H225-nél nem nagyon fogunk nagyobb géppel rendelkezni.
Az már nagyon másik dolog, hogy a jól kitalált rendszerüket nem tudják üzemeltetni az ismert okora való tekintettel, de ez nem az eszközök hibája.
Nekünk egészen más lesz a rendszerünk, de az alap elemek bőven átvehetőek.
Az amerikaiaknak is vannak kiválló fegyvereik, de messze van a rendszerük mind az ideálistól, mind a mi szempontjainktól.
Ami pedig a lengyel fegyvereket illeti, neki egészen más kihívásokkal kell szembenézniük, mint nekünk.
Náluk komolyabb fegyverrendszereket is modernizálnak, pusztán a mennyiségi problémák miatt, valamint mert nekik van olyan alternatívájuk.
Teljesen saját fejlesztésük nem sok van, a többit meg licenceben próbálják gyártani. A saját fejlesztéseik pedig olyan területen vannak, amiből vagy nem kell, vagy már beszereztük, vagy amit már mi magunk is gyártunk/ fejlesztünk.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 897
113
A saját fejlesztéseik pedig olyan területen vannak, amiből vagy nem kell, vagy már beszereztük, vagy amit már mi magunk is gyártunk/ fejlesztünk.

Nekem erről az egész gyártásról az a véleményem hogy otthon gyártani a kézifegyvereket, aknavetőket oké de én még a legózást se nagyon erőltetném IFV, APC-nél ilyen 200-as mennyiségekben. Álljon mondjuk a Puma 20 részegységből amiből mondjuk 4-et le is tudnánk gyártani ha nagyon megerőltetnénk magunkat de a maradék 16 továbbra is behozatalna szorulna vagyis éppoly kiszolgáltattotak lennénk mintha mind a 20-at a németek legózzák össze otthon. Szerintem előnyösebb lenne mindent legyártatni németekkel és cserébe hogy megmarad a német munkahely valami más kedvezményt kérnénk a civil szférában, pl. valami technológiát amit nem terveztek az autógyárak Magyarországa hozni eretileg az jöhetne vagy valami hasonlót ami jobban segítene a gazdaságon mint valami összeszerelő üzem ahová úgyis 5 évig keresnék a munkaerőt. Senki sincs megütközve azon hogy nem mi gyártjuk a 7-es Leót akkor IFV, APC tekintetében miért kell ezt annyira erőltetni? Nem hinémm hogy a Puma kevésbé fejlett technológia,sőt.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Némá,megint belebotlottam az első tervezett T72 korszerűsités egy kis anyagába
97908-c91518d8d0e95ab584e329895fcaa9f5.jpg
97907-fa83d609c86c2a3cd3d839e28a6deaa5.jpg

Különben dél afrikai/izraeli fejlesztés volt,Gödöllői gépgyár csinálta volna.Még akkor úgy hivták.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 801
113
Nekem erről az egész gyártásról az a véleményem hogy otthon gyártani a kézifegyvereket, aknavetőket oké de én még a legózást se nagyon erőltetném IFV, APC-nél ilyen 200-as mennyiségekben. Álljon mondjuk a Puma 20 részegységből amiből mondjuk 4-et le is tudnánk gyártani ha nagyon megerőltetnénk magunkat de a maradék 16 továbbra is behozatalna szorulna vagyis éppoly kiszolgáltattotak lennénk mintha mind a 20-at a németek legózzák össze otthon. Szerintem előnyösebb lenne mindent legyártatni németekkel és cserébe hogy megmarad a német munkahely valami más kedvezményt kérnénk a civil szférában, pl. valami technológiát amit nem terveztek az autógyárak Magyarországa hozni eretileg az jöhetne vagy valami hasonlót ami jobban segítene a gazdaságon mint valami összeszerelő üzem ahová úgyis 5 évig keresnék a munkaerőt. Senki sincs megütközve azon hogy nem mi gyártjuk a 7-es Leót akkor IFV, APC tekintetében miért kell ezt annyira erőltetni? Nem hinémm hogy a Puma kevésbé fejlett technológia,sőt.
Sztem meg a hadiipar stratégiai ágazat. Mivel gyakorlatilag a nulláról indulunk muszáj összeszerelőüzemmel kezdeni, ahogy az autóiparnál 20 éve. Ma már nem összeszerelőüzemet jelent a magyar autóipar, dacára egyes politikai szlogeneknek. A magyar autógyárak ugyanazzal a robotizált csúcstechnológiával gyártanak mint a németek. Sőt mivel új gyárak a modernebb tervezés és a legujabb gépek, robotok miatt jobbak. Durva, de ez van. :cool:
Kutatás, fejlesztés, szerszámgyártás, mind itthon. Lambo, Porsche, Audi szerszámok itt készülnek, innen küldjük ki nekik a lemezalkatrészeket összeszerelésre. Elektromotorfejlesztés szintén.

Persze lehet ezt is kérni, lasd BMW, de ezt már kértük. Sztem szintet kellene lépni. Ezt az utat kellene bejárni a hadiiparnak is. A német út bejáratott, én azt szertném, de a töröktől sem fogok sirni.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 897
113
Sztem meg a hadiipar stratégiai ágazat. Mivel gyakorlatilag a nulláról indulunk muszáj összeszerelőüzemmel kezdeni, ahogy az autóiparnál 20 éve. Ma már nem összeszerelőüzemet jelent a magyar autóipar, dacára egyes politikai szlogeneknek. A magyar autógyárak ugyanazzal a robotizált csúcstechnológiával gyártanak mint a németek. Sőt mivel új gyárak a modernebb tervezés és a legujabb gépek, robotok miatt jobbak. Durva, de ez van. :cool:
Kutatás, fejlesztés, szerszámgyártás, mind itthon. Lambo, Porsche, Audi szerszámok itt készülnek, innen küldjük ki nekik a lemezalkatrészeket összeszerelésre. Elektromotorfejlesztés szintén.

Persze lehet ezt is kérni, lasd BMW, de ezt már kértük. Sztem szintet kellene lépni. Ezt az utat kellene bejárni a hadiiparnak is. A német út bejáratott, én azt szertném, de a töröktől sem fogok sirni.

Értem én a szándékot de az autóipar gyárt ma is , nem álltak meg 200 darabnál. Lásd például a cseh Pandurt, otthon legózták össze a szerviz mégis elég rémálom és drága.
Szervizhálózat nyilván legyen meg, legózásnak szerintem akkor lehetne értelme ha másoknak is mi gyártanánk de ez már nagyrészt nem rajtunk múlik.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 801
113
Értem én a szándékot de az autóipar gyárt ma is , nem álltak meg 200 darabnál. Lásd például a cseh Pandurt, otthon legózták össze a szerviz mégis elég rémálom és drága.
Szervizhálózat nyilván legyen meg, legózásnak szerintem akkor lehetne értelme ha másoknak is mi gyártanánk de ez már nagyrészt nem rajtunk múlik.
A fegyvereket azért jó eséllyel mindig el lehet adni.
Kivéve
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...torokorszagba-iranyulo-fegyverexportot-403747
Németország betiltotta a Törökországba irányuló fegyverexportot

Jöhet előbb a szajrénk. :)
Bár sztem még idén feloldják.