A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Szerintem ez a lekapcsológomb nem szünteti meg a gép harcértékét,csak csökkenti.De kicsit hosszabb távon ez nem számit,mert amúgy is földre kényszerlnek a logisztikai támogatás hiánya miatt.
És ez még egy érv,a 2tipusos légierő mellet.
oké , kicsit téma váltás de oké
1.)de , lenullázza a gépet
2.)ez nem érv a 2 típusos üzemelés mellett mert még mindig több pénzt visz el a 2 típus logisztikája mintha NEM hagynánk hogy földrekényszerüljön az F35 mondjuk
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio and krisss

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Mi a francnak erőltetni ezt az F-35 öt? Valaki magyarázza már el? Ami nyilatkozatot hallani lehetett pl info rádiós interjúban hogy valamikor 2022-24 körül veszik elő ismét a thémát. Ebből következően bármi lehetséges. Ja magyar gazdaság pörög gyorsan álmódozunk egy kicsit. Rögtön F-35 röl. Közben az a nyamvadt tártáska még mindig virít néha a képeken.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Mi a francnak erőltetni ezt az F-35 öt? Valaki magyarázza már el? Ami nyilatkozatot hallani lehetett pl info rádiós interjúban hogy valamikor 2022-24 körül veszik elő ismét a thémát. Ebből következően bármi lehetséges. Ja magyar gazdaság pörög gyorsan álmódozunk egy kicsit. Rögtön F-35 röl. Közben az a nyamvadt tártáska még mindig virít néha a képeken.
részemről ez most nem álmodozás, csak szóba jött az F35 "lekapcsoló" gombja és erről volt egy kis vita, ennyi
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 452
113
Egy ilyen kis digitális Menyét mennyire elképzelhető nálunk?
Ha már Rheinmetall...
Én támogatnám, de ha benne vagyunk a Milrem Themis projektben, akkor itthonra nem igazán valószínű UGV-ként. De ki tudja? Szerintem ezeket elsősorban a már jelenleg is érdeklődő 2 országnak (USA, GER) az igényei szerint rakják össze, és elsősorban az ejtőernyős/légi szállítású csapatoknak szánják.
Itthon más jellegű a könnyű gyalogos fegyvernem. Ennek ellenére azért szerintem imádnák Szolnokon, vagy a felderítőknél! :p:D
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
T

Törölt tag 1586

Guest
Nagyon nem akarok belemenni egy oldalakon át folyó, értelmetlen, grafomán vitába, így rövid leszek.
A honvédelmi miniszter beszélt a Gripenek cseréjéről, így jött szóba az F-35. Ha valakit győzködni akarsz, akkor kopogj be a Balaton utcába.
A magyar gazdaság jóval erősebb ma, mint 2007-ben volt, nem úgy érintene minket egy válság, mint akkor.
A németek 50 Mrd eurós gazdaságélénkítést terveznek, de még kivárnak. Ha belekezdenek, az annak a jele, hogy komolyan tartanak egy elhúzódó recessziótól, szóval várjuk ki a végét és ne rettegjünk előre, mert úgy szar élni!
A Gripen szerződés egy nulla vagy minimális maradvány értékű zárt végű lízing szerződés.
(ezt a témát már igen részletesen kiveséztük korábban a Gripen topicban...)
Ez azt jelenti hogy 2026-ban a Gripenek nulla vagy minimális maradványérték megfizetése ellenében magyar tulajdonba kerülnek (visszaadni a lízingbe adónak egy 100%-ban kifizetett gépet ésszerűtlen döntés)
Természetesen lehetséges hogy a frissen a tulajdonunkba került gépeket azonnal megpróbáljuk eladni a másodpiacon azért hogy új F35-ket vegyünk helyettük, de ez azért további kérdéseket vet fel:
- vevőt kell találni nem túl nagy db.számú korszerűsítésre szoruló használt Gripennek, mégpedig olyat aki képes és hajlandó is megfelelő árat fizetni érte;
- a vevő megfelelő kell hogy legyen a Svédeknek és az USA-nak is (az Ő beleegyezésükre is szükség lesz az eladáshoz)

Mit mondhatnék...hajrá! :rolleyes:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 518
113
Mi a francnak erőltetni ezt az F-35 öt? Valaki magyarázza már el? Ami nyilatkozatot hallani lehetett pl info rádiós interjúban hogy valamikor 2022-24 körül veszik elő ismét a thémát. Ebből következően bármi lehetséges. Ja magyar gazdaság pörög gyorsan álmódozunk egy kicsit. Rögtön F-35 röl. Közben az a nyamvadt tártáska még mindig virít néha a képeken.

Mióta kitalálták a Z2026-ot, azóta minden haditechnikai fejlesztéssel kapcsolatos nyilatkozat csak részigazság volt és mindent nagyon tagadtak minden bejelentés előtt ...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 518
113
A 2030-as években F-35-öst rendszeresíteni az kb olyan lesz, mint a 2000-es években F-16-ost rendszeresíteni?
Azaz 25 éve már repül a típus, még kb. 30 évig repülni fog és korszerűsítve használható lesz, de a rendszeresítéskor már épp kezdik gyártani a "többet ígérő váltótípusokat"?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mi a francnak erőltetni ezt az F-35 öt? Valaki magyarázza már el? Ami nyilatkozatot hallani lehetett pl info rádiós interjúban hogy valamikor 2022-24 körül veszik elő ismét a thémát. Ebből következően bármi lehetséges. Ja magyar gazdaság pörög gyorsan álmódozunk egy kicsit. Rögtön F-35 röl. Közben az a nyamvadt tártáska még mindig virít néha a képeken.
A hadsereg alapja a gyalogság,azt kellene elsőnek kistafirungozni-de az nem olyan látványos,és politikai "jóindulat" vásárlásra is kevésbé alkalmas.
Másrészt nincs annyi pénzünk,hogy mindent a legkorszerűbb módon szereljünk fel.Pedig minden kéne.Súlyozni kellene a fejlesztéseket,a leginkább döntő technikára összpontositva.Ez szerintem pedig a légierő és a tüzérség.Magam részéről inkább ezekre összpontositottam volna,mégha ezért a szuper tankok és ifv-k helyett gazdaságosabb,de azért még jól használható technikával is kell megelégedni.Mert a legjobb harcjármű is csak célpont a légierőnek és a tüzérségnek.És a kevésbé csúcsszuper hk is kiválóan ellátja a feladatát,ha a légierő és a tüzérség fedezi,és tisztára sepri az utját.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
A hadsereg alapja a gyalogság,azt kellene elsőnek kistafirungozni-de az nem olyan látványos,és politikai "jóindulat" vásárlásra is kevésbé alkalmas.
Másrészt nincs annyi pénzünk,hogy mindent a legkorszerűbb módon szereljünk fel.Pedig minden kéne.Súlyozni kellene a fejlesztéseket,a leginkább döntő technikára összpontositva.Ez szerintem pedig a légierő és a tüzérség.Magam részéről inkább ezekre összpontositottam volna,mégha ezért a szuper tankok és ifv-k helyett gazdaságosabb,de azért még jól használható technikával is kell megelégedni.Mert a legjobb harcjármű is csak célpont a légierőnek és a tüzérségnek.És a kevésbé csúcsszuper hk is kiválóan ellátja a feladatát,ha a légierő és a tüzérség fedezi,és tisztára sepri az utját.
Már írtam vagy egy éve, és tartom, hogy nem vagyunk olyan gazdagok, hogy olcsón (ld. pl. a kedvenc repülődet ;)) vásároljunk. Rengeteg helyen kell helyreállítani a képességeinket, ezért a beszerzéseket nagyon megfontoltan kell megtenni. Elsődleges, hogy mi a legfontosabb, mi a szükséges (és elégséges), meg mi az ár/teljesítmény arány az eszközöknél.
Minden haderőnemnek kellene egy csomó minden, de jelenleg nem elsősorban a repülőknél van (nagy) fejlesztésre szükség.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Kf... khmm ...ir! ;)

Én úgy látom, hogy két lehetőségünk van. Vagy F-35, vagy Gripen E. Utóbbi esetben viszont a meglévő Gripeneket is fel kellene húzni a szintre.
F-35-ből meg magában is kellene szerintem vagy 20 darab, ha két századot nem is tudunk kiköhögni. Hiába penge gép ugyan is, 1 századnyi nem tud mindenhol ott lenni.
 
  • Tetszik
Reactions: emel and Kishuszár
T

Törölt tag 1586

Guest
Vagyis semmi akadálya megvizsgálni egy következő lízing szerződés lehetőségét mondjuk egy század Gripenre E-re?
Persze, megvizsgálni mindent meglehet, de itt is felmerül hogy mit csinálsz a frissen a tulajdonodba került C/D-kel?
Ha a C/D-k mellé veszel E/F-ket akkor megint jön az hogy két eltérő típust üzemeltetsz (eltérő hajtómű, avionika, stb…)

Amúgy én nem látom hogy mi az a szignifikáns előny ami miatt Gripen E/F-t kellene választani.
A C/D-t u.úgy fel lehet hozni az E szintjére (radar, EW, hajtómű fejlesztés stb…)
A meglévő C/D gépekben bőven van még üzemidő tartalék, nem indokolt fiatalabb gépeket keresni.
Az egyetlen amit nem lehet a C/D-vel megcsinálni hogy E/F-nek kettővel több fegyver tartója van.
Szerintem az a két pilon csekély áldozat lenne azért hogy sok $100 millióval olcsóbban megússzuk a fejlesztést.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Már írtam vagy egy éve, és tartom, hogy nem vagyunk olyan gazdagok, hogy olcsón (ld. pl. a kedvenc repülődet ;)) vásároljunk. Rengeteg helyen kell helyreállítani a képességeinket, ezért a beszerzéseket nagyon megfontoltan kell megtenni. Elsődleges, hogy mi a legfontosabb, mi a szükséges (és elégséges), meg mi az ár/teljesítmény arány az eszközöknél.
Minden haderőnemnek kellene egy csomó minden, de jelenleg nem elsősorban a repülőknél van (nagy) fejlesztésre szükség.
Sajnos a kozgazdaságtan a háborúban is játszik.Pl egy Párduc hiába ért fel 6 Shermannal,ha a gyártás és üzemeltetés erőforrásigénye akkora volt,hogy ugyanakkorábol 12 shermant/T34t tudtak kiállitani ellene.Rideg,undoritó és kegyetlen dolog,de ez van.
Repülőkre leforditva,hiába szebb a Gripen E a tejterméknél,ha egy Gripen E század árábol felszerelhetsz és üzemeltethetsz 3század kefirt.Itt bevesszük a számitásba a harcértéket.Vegyük a Gripen E harcértékét duplájának öreg zsidóénak.Szerintem nincs annyi,de vegyük.Vagyis ugyanakkora pénzkupacbol mésfélszer akkora harcértéket állitasz ki kefirből,mint skyrtböl.Valójában többet,mert a nagyobb géplétszám miatt jobbak a taktikai lehetőségeid.Na ez a háború közgazdaságtana.
Nem számit,hogy melik gép a kedvencümk.Nekem példul a Rafale a kedvencem.Egyszerűen gyönyörű.De az számit,hogy adott erőforrásbol hogy lehet a legnagyobb harcértéket kihozni.Kfir C10(ez lényegében egy korai block60) kifejezetten csúnya azzal a nagy zsidó orrával,nem tetszik.De nem szépségversenyt kell vele nyerni,hanem háborút.
És akkor még bele se mentünk,hogy tulajdonképpen mire is kell az a hadsereg?Mi lesz a feladata?Milyen várható viszonyok között?Ha ezeket a dolgokat megvakarjuk,rögtn kiderl,hogy ez a Z2026 program egyáltalán nem a önálló honvédelmi képességről szol.Az eddig körvonalazódó dolgok egy kicsi nehét gépesitett dd-ról szlnak,amit fel lehet ajánlani NATO feladatokra.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Most egy hülyeséget lökök be. A kefirtől már herotom van. F-15 ös mennyire járható út lenne?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Dehogy elszakadjak a tejtermékemtöl-ami amúgy is igaz,most is éppen egy áfonyás skyrtet hamiztam-és alkalmazkodjunk az időkzben bekvetkezet változásokhoz.Mert közben kiderült,hogy a mi vegyesturmix(C trzs,A szárnyak)gépeink 0 maradványértéken kerülnek a tulajdonunkba,és a vikingek meg jelen állás szerint piacra dobják a használt C skyrtjeiket.Meg kell vizsgálni,hogy milyen áron kaphatunk használt Gripeneket,és mennyibe kerülne azokat a saját gépekkel együt,egységesitve korszerűsiteni.Na,ezt becsülje meg valamelik szakértő szaki.Meg azt is,hogy ezek a gépek még meddig lesznek értelmesen(üzembentartás+harcérték) hadrendben tarthatóak.
De a Gripen E szerintem nem jó választás.Egy árkategória az F35tel,jóval kisebb harcértékkel.De szerintem még az F16V-vel szemben is lazán elvérzik a háború közgazdaságának porondján
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 280
7 753
113
Dehogy elszakadjak a tejtermékemtöl-ami amúgy is igaz,most is éppen egy áfonyás skyrtet hamiztam-és alkalmazkodjunk az időkzben bekvetkezet változásokhoz.Mert közben kiderült,hogy a mi vegyesturmix(C trzs,A szárnyak)gépeink 0 maradványértéken kerülnek a tulajdonunkba,és a vikingek meg jelen állás szerint piacra dobják a használt C skyrtjeiket.Meg kell vizsgálni,hogy milyen áron kaphatunk használt Gripeneket,és mennyibe kerülne azokat a saját gépekkel együt,egységesitve korszerűsiteni.Na,ezt becsülje meg valamelik szakértő szaki.Meg azt is,hogy ezek a gépek még meddig lesznek értelmesen(üzembentartás+harcérték) hadrendben tarthatóak.
De a Gripen E szerintem nem jó választás.Egy árkategória az F35tel,jóval kisebb harcértékkel.De szerintem még az F16V-vel szemben is lazán elvérzik a háború közgazdaságának porondján
Ha lejár a lízing, akkor nem kell perkálnunk semmit s miénk lesznek a madárkák? Ez mikor derült ki?