[HUN] MH 86. Szolnok Helikopter Bázis / MH Kiss József 86. Helikopterdandár

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Inkább elég stresszes , addig még amúgy is van pár olyan project de 23-24 pörgős lesz

Az inkább a leszállítás szerintem azért is ütemezték arra, hogy akkor érkezzenek nagyobb számba, mert a helyüket addig kényelmesen elő lehet készíteni. 3-4 év alatt szépen csúszással együtt minden kész lesz. Biztosra mennek, sem a helikopterek sem a páncélosoknak nem való a csillaggarázs. Hosszabb élettartam titka a fedett hely, ami igényli annak fűtéssel együtt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Az inkább a leszállítás szerintem azért is ütemezték arra, hogy akkor érkezzenek nagyobb számba, mert a helyüket addig kényelmesen elő lehet készíteni. 3-4 év alatt szépen csúszással együtt minden kész lesz. Biztosra mennek, sem a helikopterek sem a páncélosoknak nem való a csillaggarázs. Hosszabb élettartam titka a fedett hely, ami igényli annak fűtéssel együtt.
Ha ezen aggódnának, akkor már folyna az építkezés.
Szerintem szimplán addig kitartanak ki az orosz felújítások. Így elkerülhető a hosszabb idejű párhuzamos üzemeltetés. A feladatok jelentős részét addig viszik a H145M-ek is. Mondjum kutató-menteni szerintem kicsit luxus a MI-ket tartani. Azok szerintem gyorsan átkerülnek majd más feladatra.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 478
113
https://jogalappal.hu/lezarult-honvedelmi-kozbeszerzesi-eljarasok-2019/
Nem tudom volt e már linkelve...Jó mazsolázást. Van benne néhány helikopter kiszolgálással és hangár, felújítással kapcsolatos pályázat.

Volt már, többször is. De még senki nem adta össze a "beszerzés értéke" oszlopot. Ha azt összeszámolnád, az új és érdekes információ lenne. (a táblázatban néhány helyen át kell váltani az értéket forintra!)
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
816
4 122
93
Ha ezen aggódnának, akkor már folyna az építkezés.
Szerintem szimplán addig kitartanak ki az orosz felújítások. Így elkerülhető a hosszabb idejű párhuzamos üzemeltetés. A feladatok jelentős részét addig viszik a H145M-ek is. Mondjum kutató-menteni szerintem kicsit luxus a MI-ket tartani. Azok szerintem gyorsan átkerülnek majd más feladatra.
Làttàl màr belülröl kutató-mentö helikoptert? Csak azért kérdem, mert én igen, és beszéltem is ott szolgàlô katonàval. Kb. a H225-be lehet majd belepakolni azt a rengeteg cuccot, ami most nekik a raktérben van. Most a rengeteg tâskât, cuccot hagyjuk is, eleve van nekik csörlö, amivel a hordàgyastul fel birjàk emelni a fekvö sèrültet akàr lebegés közben és utàna el tudjàk helyezni a padlózaton ùgy hogy utàna körbe birjàk jârni és ellàtni. A budaörsi bemutatón volt szerencsém 5 m tàvolsàgból megnézni a H145öt és kb. 20 m tàvolsàgra töle a nyitott kutatò mentö mi17est is. A teljes belsö tér ki van ott hasznàlva, kell az oda.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Làttàl màr belülröl kutató-mentö helikoptert? Csak azért kérdem, mert én igen, és beszéltem is ott szolgàlô katonàval. Kb. a H225-be lehet majd belepakolni azt a rengeteg cuccot, ami most nekik a raktérben van. Most a rengeteg tâskât, cuccot hagyjuk is, eleve van nekik csörlö, amivel a hordàgyastul fel birjàk emelni a fekvö sèrültet akàr lebegés közben és utàna el tudjàk helyezni a padlózaton ùgy hogy utàna körbe birjàk jârni és ellàtni. A budaörsi bemutatón volt szerencsém 5 m tàvolsàgból megnézni a H145öt és kb. 20 m tàvolsàgra töle a nyitott kutatò mentö mi17est is. A teljes belsö tér ki van ott hasznàlva, kell az oda.
A németek meg nyilván tök hülyék, hogy idén vették át ezeket o_O:
H145_20274_RAL6014_Press_A_20181211_View_05.png
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
Làttàl màr belülröl kutató-mentö helikoptert? Csak azért kérdem, mert én igen, és beszéltem is ott szolgàlô katonàval. Kb. a H225-be lehet majd belepakolni azt a rengeteg cuccot, ami most nekik a raktérben van. Most a rengeteg tâskât, cuccot hagyjuk is, eleve van nekik csörlö, amivel a hordàgyastul fel birjàk emelni a fekvö sèrültet akàr lebegés közben és utàna el tudjàk helyezni a padlózaton ùgy hogy utàna körbe birjàk jârni és ellàtni. A budaörsi bemutatón volt szerencsém 5 m tàvolsàgból megnézni a H145öt és kb. 20 m tàvolsàgra töle a nyitott kutatò mentö mi17est is. A teljes belsö tér ki van ott hasznàlva, kell az oda.
Te akkor a légimentő szolgálat miért nem Mi17et repül??? :) Nem olyan kicsi ez a gép....
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
816
4 122
93
A németek meg nyilván tök hülyék, hogy idén vették át ezeket o_O:
H145_20274_RAL6014_Press_A_20181211_View_05.png
Ezzel nem tudok mit kezdeni. Keress rà a neten "MH tetris challange Mi17 kutató -mentö helikopter" kulcsszóval. Aztàn nézd meg a képen amit ök kiraktak, az befér e a német gépbe még mondjuk 2 sebesülttel. Felhivnàm a figyelmed, hogy a hàrom fös hajózó szemelyzet mellett még tovàbbi hàrom mentö van a fedèlzeten, és a hat ember mellé tudnak még hordàgyakat berakni a gépbe. Ki kellrepülni télen felborult kocsihoz a vilàg végén, ebböl hàrman kiszàllnak, viszik a flexet, szétszedik a kocsit, aztàn bepakoljàk hordàgyakon anyàt apât és még a kisgyerek is belefér. Ott a képen a tartalék üzemanyagtartàly is. Ha vàlasztanom kell, inkàbb jöjjenek a magyarok, mint a németek. Egyèbként gondolom a németeknek is van ennél nagyobb helikopterük hasonló cèlra.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
816
4 122
93
Te akkor a légimentő szolgálat miért nem Mi17et repül??? :) Nem olyan kicsi ez a gép....
Azèrt, mert azok csak leszàllnak az ùton és berakjàk a sèrültet a helikopterbe, aztàn mennek a kórhàzba. Minden màst màr a helyszinen lévö tüzoltók és rendörök intéznek. A mentök "cimre" mennek békeidöben. Felteszem a katonai kutató-mentöknek bövebb ennél a feladatköre.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Ezzel nem tudok mit kezdeni. Keress rà a neten "MH tetris challange Mi17 kutató -mentö helikopter" kulcsszóval. Aztàn nézd meg a képen amit ök kiraktak, az befér e a német gépbe még mondjuk 2 sebesülttel. Felhivnàm a figyelmed, hogy a hàrom fös hajózó szemelyzet mellett még tovàbbi hàrom mentö van a fedèlzeten, és a hat ember mellé tudnak még hordàgyakat berakni a gépbe. Ki kellrepülni télen felborult kocsihoz a vilàg végén, ebböl hàrman kiszàllnak, viszik a flexet, szétszedik a kocsit, aztàn bepakoljàk hordàgyakon anyàt apât és még a kisgyerek is belefér. Ott a képen a tartalék üzemanyagtartàly is. Ha vàlasztanom kell, inkàbb jöjjenek a magyarok, mint a németek. Egyèbként gondolom a németeknek is van ennél nagyobb helikopterük hasonló cèlra.
A megfejtés az, hogy az MH-nak nincsen külön SAR és CSAR helikoptere. Eddig mindent IS a Mi8/17 csinált. A CSARra ott lesz a H225M.
Az Alpokban a franciák hegyimentésre is ezeket a H145-ösöket használják:
Hja a tetris meg csak egy marhaság...;)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
A kis helikopter inkább csak egy "betegszállító", nem "rohamkocsi", hogy súlyos eseteket is el tudna látni.
Ennek azért nézz utána alaposabban...:rolleyes:
A mentőhelikopterek a legmagasabb, azaz a ROKO ellátási szintjét tudják biztosítani. Fedélzetén mentőorvos!!! (nem mentőtiszt) lát el szolgálatot.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Azèrt, mert azok csak leszàllnak az ùton és berakjàk a sèrültet a helikopterbe, aztàn mennek a kórhàzba. Minden màst màr a helyszinen lévö tüzoltók és rendörök intéznek. A mentök "cimre" mennek békeidöben. Felteszem a katonai kutató-mentöknek bövebb ennél a feladatköre.
Érdemes ezt a cikket átolvasni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 408
113
Ezzel nem tudok mit kezdeni. Keress rà a neten "MH tetris challange Mi17 kutató -mentö helikopter" kulcsszóval. Aztàn nézd meg a képen amit ök kiraktak, az befér e a német gépbe még mondjuk 2 sebesülttel. Felhivnàm a figyelmed, hogy a hàrom fös hajózó szemelyzet mellett még tovàbbi hàrom mentö van a fedèlzeten, és a hat ember mellé tudnak még hordàgyakat berakni a gépbe. Ki kellrepülni télen felborult kocsihoz a vilàg végén, ebböl hàrman kiszàllnak, viszik a flexet, szétszedik a kocsit, aztàn bepakoljàk hordàgyakon anyàt apât és még a kisgyerek is belefér. Ott a képen a tartalék üzemanyagtartàly is. Ha vàlasztanom kell, inkàbb jöjjenek a magyarok, mint a németek. Egyèbként gondolom a németeknek is van ennél nagyobb helikopterük hasonló cèlra.
A Légimentés topicban kicsit bővebben kifejtettem a mentőhelikoptereinket.
Ide csak azt az infográfiát tenném be, hogy a H145-nek milyen lehetőségei vannak SAR szerepkörben:
20171220_Infographic_EMS_missions

Linken is, nagy méretben.
A H145-öt viszont már ajánlják SAR feladatokra (mégsem hülye németek), csörlővel, egészségügyi felszereléssel, és 3 fős személyzettel (+pilóta).
Nálunk ennek minimális igénye miatt elegendő EMS-re a kisebb H135 is.
És persze jóval kisebb fenntartási költségekkel, mint a Mi-8/17.