Magyar Néphadsereg

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Azért nem vettünk BMP-2-t mert drága volt mint ahogyan a SZU-25 is pedig adták volna!Magyarország csak tessék lássék módon fegyverkezett!A szükséges minimum vagy egy kicsit kevesebb elv mentén.Nem háborúra készült a MN vezetése hanem arra,hogyha jön valami fejes ellenőrizni az oroszoktól egy nagyon gyenge kettes alával átcsússzunk.
Gyakorlatilag mhegkockáztattuk,hogy nem fegyverkezünk mert nem lesz 3.vh vagy letolt gatyával ér mi ket a 3.vh és bejött,nem lett.
Jól jelzi a felkészültségét az országnak,hogy az elsővonalas alakulatok pótlására érkezőket a szovjet szerelte volna fel technikával.Vagy a rendszerváltás idején amikir hazamentek vitték magukkal a háborús lőszerkészletet is.Nem volt annyi lőszer Magyarországon(tartalékben),hogy háborút tudjunk vívni!

Nem volt igazán az első lépcsős alakulatoknál lévő jobb nehézfwegyverzetből hadműveleti tartalék. T-72, BMP-1, Gvozgyika, stb., minden annyi volt, amennyi az alakulatoknál volt. Ami volt tartalék, az a T-55, PSZH, stb. Háborús helyzetben, a pótlás a SZU-ból jött volna. Akkor nekünk ezt meg is mondták. Összmennyiségre persze volt bőven, de az akko,r az akkori haderőnek kellett is, békében. Hiszen akkor a létszám, az alakulatok mennyisége is meghaladta bőven a mai állapotokat.
 
M

molnibalage

Guest
Azért nem vettünk BMP-2-t mert drága volt mint ahogyan a SZU-25 is pedig adták volna!Magyarország csak tessék lássék módon fegyverkezett!A szükséges minimum vagy egy kicsit kevesebb elv mentén.Nem háborúra készült a MN vezetése hanem arra,hogyha jön valami fejes ellenőrizni az oroszoktól egy nagyon gyenge kettes alával átcsússzunk.
Gyakorlatilag mhegkockáztattuk,hogy nem fegyverkezünk mert nem lesz 3.vh vagy letolt gatyával ér mi ket a 3.vh és bejött,nem lett.
Jól jelzi a felkészültségét az országnak,hogy az elsővonalas alakulatok pótlására érkezőket a szovjet szerelte volna fel technikával.Vagy a rendszerváltás idején amikir hazamentek vitték magukkal a háborús lőszerkészletet is.Nem volt annyi lőszer Magyarországon(tartalékben),hogy háborút tudjunk vívni!
A lőszer az mire vonatkozik? Mert volt az a városi legenda, hogy a MiG-ekhez alig volt fegyver. Aztán a módszerváltás után a lejárt szavatosságú és semmire se jó fegyverek listáján pislogott mindenki. Valami 2000+ db R-3Sz rakéta és ilyen tételek voltak.

Pedig így volt, és nemcsak a Szu-24-et, hanem a MiG-27-et, Jak-28 üvegorrú bombázó-változatát, Szu-17-et is. Tökölre repültek át 1-1 gépet, ott mutatták be a magyar állami vezetőknek ezeket (lehet hogy volt még valami más is, én ezekre emlékszem), ekkor a fegyver-üzleteket már egyértelműen a rogyadozó szovjet gazdaság megtámogatására próbálták használni - némi elvtársi nyomással elősegítve a vásárlást. Ezután lett megrendelve a Szu-22M3, mert annak - papíron legalábbis ugyanolyan, állítólag csereszabatos hajtóműve volt mint a MiG-23-nak. Aztán mikor megjöttek kiderült hogy nem igaz, külön kellett venni hozzájuk az eltérő hajtómű miatt tartalék-hajtóműveket.
"Szép"/rettenetes hangja volt a Szu-24-nek mikor elment, azt hittük hogy ránk szakad a PG-hangár vagy ránk dől a hangárajtó ...
Ja, én ezt úgy hallottam, hogy akkor akarták ezeket eladni, amikor már az évtized végnél. Na, így alakulnak ki a legendák.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
A lőszer az mire vonatkozik? Mert volt az a városi legenda, hogy a MiG-ekhez alig volt fegyver. Aztán a módszerváltás után a lejárt szavatosságú és semmire se jó fegyverek listáján pislogott mindenki. Valami 2000+ db R-3Sz rakéta és ilyen tételek voltak.


Ja, én ezt úgy hallottam, hogy akkor akarták ezeket eladni, amikor már az évtized végnél. Na, így alakulnak ki a legendák.

Nem tudom pontosan,ezt egy interjúsorozatban az egyik volt vezérkarfőnök mondta(az aki a román balhé idején volt)de ő nem részletezte.
 
T

torsen

Guest
Azannyjat de dicso cim... Megis mit csinaltak ezek az 56 kozben hogy ezt a nevet kierdemeltek?

Anyám nagybátyja is egy ilyen később forradalmi ezrednek nevezett vidéki alakulatnál szolgált '56-ban. Elmondása szerint amint az Üllői úton haladtak a város belseje felé, valahonnan lelőtték az egyik tisztet. A parancsnok pedig ott helyben bevezényelte az alakulatot a közeli légvédelmi pincékbe. Ott is érte őket a forradalom vége....
 
T

torsen

Guest
"Szép"/rettenetes hangja volt a Szu-24-nek mikor elment, azt hittük hogy ránk szakad a PG-hangár vagy ránk dől a hangárajtó ...

Ezt, debreceni polgárként, napi szinten éltük meg...pompás volt. (Másoknak persze szórakozás. Már írtam egyszer, de a reptér végétől úgy 300-400 méterre van a 47-es főút. Azon végig megállni tilos és fényképezni tilos táblák voltak. És végig ott álltak a nyugati lakóautók, ültek rajtuk, bennük a spotterek (bár ezt a szót még akkor nem ismertem) és ezerrel fotóztak. Néha a rendőrök elzavarták őket)
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 499
113
1992-ben az MN harckocsijai a számok tükrében:
72db T-34-85
1135db T-54/55
138db T-72


Bakker,1100 db 55-ös,140db 72-es,ha most lenne csak a harmada arányaiban,pl 350db jobb féle T90,meg vagy 50db Armata,rettegnének a szomszédok napi 25órát.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Nem volt igazán az első lépcsős alakulatoknál lévő jobb nehézfwegyverzetből hadműveleti tartalék. T-72, BMP-1, Gvozgyika, stb., minden annyi volt, amennyi az alakulatoknál volt. Ami volt tartalék, az a T-55, PSZH, stb. Háborús helyzetben, a pótlás a SZU-ból jött volna. Akkor nekünk ezt meg is mondták. Összmennyiségre persze volt bőven, de az akko,r az akkori haderőnek kellett is, békében. Hiszen akkor a létszám, az alakulatok mennyisége is meghaladta bőven a mai állapotokat.

Mivel én is sokszor hallottam a majd Ukrajnából érkező hatalmas második lépcsőről, fel is dobtam egy térképre a Kárpáti Katonai Körzet alakulatait, és technikáját.

map-2.jpg


Hozzánk a 38. (Ivano-Frankovszk-i) hadtestet tervezték erősítésként küldeni, a Lengyelekhez a 13. hadtestet, a 8. hadtest meg általános tartalékként szolgált.
A fenti adatok 1989-90-es állapotot mutatják, és bizony a Munkácsi 128. Gárda hadosztályon (T-64-esein) kívül, már csak két T-55-ösökkel felszerelt hadosztály jött volna erősítésnek, valahol a korabeli MN átlagos technikai színvonalán.
:cool:
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
967
3 370
93
Hozzánk a 38. (Ivano-Frankovszk-i) hadtestet tervezték erősítésként küldeni, a Lengyelekhez a 13. hadtestet, a 8. hadtest meg általános tartalékként szolgált. A fenti adatok 1989-90-es állapotot mutatják, és bizony a Munkácsi 128. Gárda hadosztályon (T-64-esein) kívül, már csak két T-55-ösökkel felszerelt hadosztály jött volna erősítésnek, valahol a korabeli MN átlagos technikai színvonalán.
:cool:


Helló,

szuper amit megosztottál és nagyon jól jellemzi a helyzetet! Annyi gondolat hozzá, hogy nálunk a Déli-Hadseregcsoport és a bemutatott Kárpáti Katonai Körzet nem egy parancsnokság alá tartozott. A Kárpáti Katonai Körzet a Nyugati Főparancsnokság alá tartozott és feladata elsősorban a csehszlovák és dél lengyelországi előrenyomulás lett volna.

Míg a nálunk települő Déli-Hadseregcsoport a Délnyugati Főparancsnokság alá tartozott. Azaz hozzánk elsősorban a Kijevi Katonai Körzet Első Gárda Összfegyvernemi Hadserege érkezett volna, bár ugyanazzal a technikával, mint amit a rajzon részleteztél.

Aztán persze lett volna a háborús valóság, amiben valószínűleg a Kárpáti Katonai Körzetből is szóródtak volna ide alakulatok.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 499
113
És szerinted mekkora lenne a védelmi költségvetés ezzel? Nincs reális oka egy fele ekkora erőnek sem.


Mekkora lenne, mekkora lenne, mekkora ha keresztbe-hosszába megcsinálnak minket mert jelképes a hadseregünk?
Olcsóbb a fél hadseregünk árán szétkapni a románokat a határon,mintha a teljes hadsereg rámegy az első héten,és be tudnak jönni 100km-t,pl.
Szerintem semmi okunk a mostani szövetségi rendszerben sem félvállról venni a védelmi képességeket.
Jó, tudom akkor lesz megint 300 tankunk,ha az usa vissza adatja a románokkal Erdélyt,de a lepényhal meg uccsónak.:oops:
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
És szerinted mekkora lenne a védelmi költségvetés ezzel? Nincs reális oka egy fele ekkora erőnek sem.

Igen az egy más világ volt. Elhúzódó anyagháborúra készültek. Be volt számolva a 2 hét alatt több mint 50%-os veszteség is.
Nem járható út manapság. 2x 44/56db leo A7-el és 2 század grippennel, (hozzá való ivf és légvédelmi egységekkel, meg lőszerrel) magasan erősebbek lennénk az összes szomszédos országnál.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 953
113
Mivel én is sokszor hallottam a majd Ukrajnából érkező hatalmas második lépcsőről, fel is dobtam egy térképre a Kárpáti Katonai Körzet alakulatait, és technikáját.

map-2.jpg


Hozzánk a 38. (Ivano-Frankovszk-i) hadtestet tervezték erősítésként küldeni, a Lengyelekhez a 13. hadtestet, a 8. hadtest meg általános tartalékként szolgált.
A fenti adatok 1989-90-es állapotot mutatják, és bizony a Munkácsi 128. Gárda hadosztályon (T-64-esein) kívül, már csak két T-55-ösökkel felszerelt hadosztály jött volna erősítésnek, valahol a korabeli MN átlagos technikai színvonalán.
:cool:
Ez valami 2250 harckocsi a rajt van, csak a harckocsi.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
Ez valami 2250 harckocsi a rajt van, csak a harckocsi.
Vajon milyen nagyságrendet képviselt abban a mennyiségben a hadrafoghatóság. 90-100% biztos nem lehetett. Én saccra úgy 70-80 % közötti értéket tippelek. Az is szép szám lenne. 1800 körüli hk al. Hiábba ha nagy része elavult 55 öcsi. Továbbá számoljunk a menet közbeni kiesőkkel is. Akkor is 700-1000 db hk át tudtak volna lökni pár napon belül.
 

Bleroka

Well-Known Member
2019. március 16.
365
1 066
93
Vajon milyen nagyságrendet képviselt abban a mennyiségben a hadrafoghatóság. 90-100% biztos nem lehetett. Én saccra úgy 70-80 % közötti értéket tippelek. Az is szép szám lenne. 1800 körüli hk al. Hiábba ha nagy része elavult 55 öcsi. Továbbá számoljunk a menet közbeni kiesőkkel is. Akkor is 700-1000 db hk át tudtak volna lökni pár napon belül.

Minek? A Néphadsereg egyetlen vezetöje sem gondolta komolyan hogy a Magyar Néphadsereg menetböl átkel az osztrák hegyeken,és diadalmasan bedübörög a Pó sikságra,az éljenzö olasz munkások sorfala között.:) A mi hosszú menetelésünk,az elsö osztrák hágóig tartott volna.és ott szépen feltorlodott volna a technika és az ember.
Ide helikopterek,légideszant+hegyi csapatok kellettek volna,hegyvidékre ezzekel megyünk kirándulni,nem harckocsival.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Vajon milyen nagyságrendet képviselt abban a mennyiségben a hadrafoghatóság. 90-100% biztos nem lehetett. Én saccra úgy 70-80 % közötti értéket tippelek. Az is szép szám lenne. 1800 körüli hk al. Hiábba ha nagy része elavult 55 öcsi. Továbbá számoljunk a menet közbeni kiesőkkel is. Akkor is 700-1000 db hk át tudtak volna lökni pár napon belül.

Hát, jó a kérdés, felvetés. Azért mernék hozzászólni ehhez, mert élményeim aztán vannak abból az időből. A hadrafoghatóság messze nem volt szerintem egységes, ahogy a kiképzettség sem, ami a Néphadsereget illeti. A Dunántúlon települt úgynevezett 1. lépcsős dandárok feltöltöttsége, 80-90 % volt. A hiányzó létszámot 24 órán belül fel tudták tölteni ,az adott megye kiképzett tartalékosaiból. Volt olyan bőven akkor. Kiképzettségük, én úgy gondolom, megfelelt az akkori követelményeknek, az éles harctevékenységre. Ami a fegyverzetet illeti, a hadrafoghatóság nagyon jó volt. Alig volt a használatban lévő harcjárművekből műszaki meghibásodás miatt álló. Az is rövid ideig, mert igyekeztek megjavítani. Az alakulatoknál forgás volt, gyakran változtatták a kiképzésre használt és M zárolt harcjárműveket. Amit M zároltba raktak, azt előtte alaposan átnézték és javították, ha kellett. Az indító akkumulátorokat a századszinten, a fegyverszobában tároltuk mi is a BMP-1-hez. Azért hogy bármilyen körülmények között, azonnal indulni lehessen. Az M zárolt gépek fel voltak tankolva, lőszer bemálházva. A BMP-1 harcjárművekben, a lőszeres ládák mellett, kézigránátok, stb is bent voltak. Így álltak a telephelyen, lezárva, azonnali bevetésre készen. Ezeken kívül, emlékeim szerint, a szombathelyi dandárnál, volt még telephelyen, rengeteg PSZH, és régi Csepel teherautó is, elvileg tartalék. A PSZH konzerválva volt-e, nem tudom. A Csepeleken annyit láttam, hogy a szélvédőkön is zsírpapír borítás volt. Az, hogy ebből mi működött, vagy sem, hát passz. Arról szintén nem tudok, ohgy az ország keleti felében lévő keretalakulatok harceszközei milyen állapotban lehettek. Viszont nem emlékezem olyanra, hogy kannibalizátltak volna bármit is, hogy egy másik eszközt javítani tudjanak. Szerintem a 80-as évek végén, még ez nem volt megszokott eljárás.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Minek? A Néphadsereg egyetlen vezetöje sem gondolta komolyan hogy a Magyar Néphadsereg menetböl átkel az osztrák hegyeken,és diadalmasan bedübörög a Pó sikságra,az éljenzö olasz munkások sorfala között.:) A mi hosszú menetelésünk,az elsö osztrák hágóig tartott volna.és ott szépen feltorlodott volna a technika és az ember.
Ide helikopterek,légideszant+hegyi csapatok kellettek volna,hegyvidékre ezzekel megyünk kirándulni,nem harckocsival.

Volt már, de berakom újra, hátha valaki még nem olvasta el.

https://www.nyugat.hu/cikk/savaria_laktanya_katonak_haboru_hadero
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 840
113
Minek? A Néphadsereg egyetlen vezetöje sem gondolta komolyan hogy a Magyar Néphadsereg menetböl átkel az osztrák hegyeken,és diadalmasan bedübörög a Pó sikságra,az éljenzö olasz munkások sorfala között.:) A mi hosszú menetelésünk,az elsö osztrák hágóig tartott volna.és ott szépen feltorlodott volna a technika és az ember.
Ide helikopterek,légideszant+hegyi csapatok kellettek volna,hegyvidékre ezzekel megyünk kirándulni,nem harckocsival.
Az Ukrán/Szovjet Kárpátoki egységekre értettem.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

Bleroka

Well-Known Member
2019. március 16.
365
1 066
93
Az Ukrán/Szovjet Kárpátoki egységekre értettem.

Szerintem a Szovjet Kárpáti egységek harckészültsége,köszönő viszonyban sem volt az NSZK/NDK határon állomásozó első lépcsős elit hadosztályokhoz képest.

Kiképzés+gyakorlatozás+legjobb technika+emberanyag náluk.

Az Ukrajnai alakulatoknál,meg tavaszi+őszi besegítés a földeken+levetett technika.

Azonkívül a Kárpátok és Nyugat Európa közötti 1000 kilométert lánctalpon kellett volna megtenniük,mert a NATO minden vasúti csomópontot+pályaudvart+hidat olvadt üveggé bombázott volna.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 289
10 333
113
Vajon milyen nagyságrendet képviselt abban a mennyiségben a hadrafoghatóság. 90-100% biztos nem lehetett. Én saccra úgy 70-80 % közötti értéket tippelek. Az is szép szám lenne. 1800 körüli hk al. Hiábba ha nagy része elavult 55 öcsi. Továbbá számoljunk a menet közbeni kiesőkkel is. Akkor is 700-1000 db hk át tudtak volna lökni pár napon belül.

Minek? A Néphadsereg egyetlen vezetöje sem gondolta komolyan hogy a Magyar Néphadsereg menetböl átkel az osztrák hegyeken,és diadalmasan bedübörög a Pó sikságra,az éljenzö olasz munkások sorfala között.:) A mi hosszú menetelésünk,az elsö osztrák hágóig tartott volna.és ott szépen feltorlodott volna a technika és az ember.
Ide helikopterek,légideszant+hegyi csapatok kellettek volna,hegyvidékre ezzekel megyünk kirándulni,nem harckocsival.

Hát, jó a kérdés, felvetés. Azért mernék hozzászólni ehhez, mert élményeim aztán vannak abból az időből. A hadrafoghatóság messze nem volt szerintem egységes, ahogy a kiképzettség sem, ami a Néphadsereget illeti. A Dunántúlon települt úgynevezett 1. lépcsős dandárok feltöltöttsége, 80-90 % volt. A hiányzó létszámot 24 órán belül fel tudták tölteni ,az adott megye kiképzett tartalékosaiból. Volt olyan bőven akkor. Kiképzettségük, én úgy gondolom, megfelelt az akkori követelményeknek, az éles harctevékenységre. Ami a fegyverzetet illeti, a hadrafoghatóság nagyon jó volt. Alig volt a használatban lévő harcjárművekből műszaki meghibásodás miatt álló. Az is rövid ideig, mert igyekeztek megjavítani. Az alakulatoknál forgás volt, gyakran változtatták a kiképzésre használt és M zárolt harcjárműveket. Amit M zároltba raktak, azt előtte alaposan átnézték és javították, ha kellett. Az indító akkumulátorokat a századszinten, a fegyverszobában tároltuk mi is a BMP-1-hez. Azért hogy bármilyen körülmények között, azonnal indulni lehessen. Az M zárolt gépek fel voltak tankolva, lőszer bemálházva. A BMP-1 harcjárművekben, a lőszeres ládák mellett, kézigránátok, stb is bent voltak. Így álltak a telephelyen, lezárva, azonnali bevetésre készen. Ezeken kívül, emlékeim szerint, a szombathelyi dandárnál, volt még telephelyen, rengeteg PSZH, és régi Csepel teherautó is, elvileg tartalék. A PSZH konzerválva volt-e, nem tudom. A Csepeleken annyit láttam, hogy a szélvédőkön is zsírpapír borítás volt. Az, hogy ebből mi működött, vagy sem, hát passz. Arról szintén nem tudok, ohgy az ország keleti felében lévő keretalakulatok harceszközei milyen állapotban lehettek. Viszont nem emlékezem olyanra, hogy kannibalizátltak volna bármit is, hogy egy másik eszközt javítani tudjanak. Szerintem a 80-as évek végén, még ez nem volt megszokott eljárás.

Hm...1989-ben a Nagykanizsán székelő Dózsa György laktanya járműállománya valóban 70-80% körüli hadrafoghatósággal bírt - a laktanya kapuig...
A hosszú távú vezetési gyakorlaton (a kilométernagyságra bevallom, nem emlékszem) a Csepelek, PSZH-k, DAC-665 ösök hullottak el, mint a legyek.
Csepelek - amúgy főleg télen - már beindításkor hengerfejesek lettek, kapásból két PSZH egy-egy kereke önállósította magát (szerencsére mindkettő bele az árokba), a DAC-okat meg nem volt tanácsos sokáig hagyni alapjáraton hagyni (meg 40 km/h felett menni se, mert felrobbantak a Victoria gumik) - pedig álltunk eleget...
A laktanyaparancsnok autója volt a legfiatalabb; egy világos kereklámpás zöld Lada 1300-as - rozsdától lyukas bal első sárvédővel.
Ő volt - messze - a legnormálisabb a tisztikarban; valami Havril Andrásnak hívták... Mond ez a név valakinek valamit?:rolleyes:
A technikai parancsnok meg csak üvöltött a kerekes romokat megjavítani próbáló sorállománnyal, hogy a "Technika Bajtársak (89 ősze), a Technika!" Mi meg néztünk, hogy hol? :confused:(Fejvakarás) "Helyezze üzembe!":eek:o_O

Én parancsnoki (pont a technikai parancsnoké...) sofőrként próbáltam úton tartani - no meg ha kellet, akkor megállítani - a karos lengéscsillapítós, aszinkron váltós, egykörös fékrendszerű (Alpok hágói éérted?) UAZ-t.

...A mai Szlovénia közepéig nem jutottunk volna el.

Lehet, hogy máshol jobb volt a helyzet, de a soktíz éves Technika (bajtársak a Technika!) csak Patyomkin falunak volt való. Időnként "Lejöttek Pestről a Fejesek", megnézték az olajjal, gázolajjal szépen átkent - kellő időben(!) kiállított Technikát, elégedetten bólogattak, (minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel nagyon meg vagyok elégedve), beflamóztak, aztán szépen visszamentek Aminisztériumba' a fekete 2410-es, 3102-es Volgákkal, 2015-ös Ladákkal meg a zöld fehér Latvijákkal.

Most sem jobb a helyzet, mindig a látszatra adunk. A Pestről Jött Politikus Megtekint, a dolgozók szépen kiöltözve, mint Szaros Pesta Jézus Nevenapjára, a nőihölgyek előző nap fodrásznál, szüzek kivakolva, mindenki mosolyog, és kicsattan az egészségtől, még a betegek is (ja kórházról beszélek, eddig nem írtam?:D), minden működik, minden rendben, ugye milyen aranyos a megtekintésügyi biztos? Pedig ugye le is lövethetett, mit is mondok ki is rúgathatott volna... (Nem félreérteni; az egész elmúlt harminc évről beszélek!)

Nem változott ebben az országban semmi; a problémákról kussolunk, kérdésre a szabályokat maximálisan betartjuk, mindenki mindig védőfelszerelésben stb.

Én mindenkit köteleznék, hogy menjen el parancsnoki, meg igazgatói sofőrnek, s az ünnepség alatt/után/helyett nyitott szemmel sétáljon egyet a színfalak mögött, s elegyedjen beszélgetésbe a helyi pórnéppel is.

Talán egyszer, talán (tudom, szóismétlés) lehullana a hályog a szemekről azoknak is, akik "bemondta a tévé, meg a rádió, az újság is megírta" jobban hisznek, mint a saját időpont előjegyzésüknek...