A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 515
113
Harcjarmu szemelyzetnek egy esetleges kiloves javithatatlan serules eseten a fo feladata a tuzvonalbol valo gyors visszavonulas es az alakulathoz valo visszateres az esetleges ujboli mas technikaval torteno bevethetoseg miatt. Ehez csak onvedelmi kismeretu fegyverekre van szuksege. Az EVO eheztokeletes. Kicsi de nagy tuzereju pontos masina.
Hát én inkább a legrövidebb csövű bren2-re szavaznék.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Rheinmetall bekaphatja úgy is túl libsi cég lett ezerszer KMW igaz ők nem csinálnak aknavetőt.

Ezért a németeknek az ősmagyar Hirtenberg kell,
Zseniálisan tolod! :D:D:D
Általában 2 opció szokott lenni.
A. Hangosan röhögök, a marhaságaidon :D
B. Letojom, hogy miket fröcsögsz össze :eek:
De most kicsit kevéssé voltál informatív! Most már kimondottan kíváncsivá tettél. Hogy a túróban tud egy hadiipari cég "túl libsi" lenni? Valamiről lemaradtam?
Vagy a Rheinmetall egynemű párokkal reklámoztatja az új 130mm-es simacsövű harckocsiágyút?
Vagy marihuána fogyasztó fiatalok furikáznak jointot szívva a Mission Masteren a kaliforniai tengerparton? Az összes SkyRanger ágyú kezelőfelületén az 444.hu a kezdőképernyő? Vagy Gyuribácsival aláíratják az összes leszállított Boxert, közvetlenül a torony oldalán? :confused:
Tudom, hogy meg fogom bánni:
Adj még egy kis fogódzót, mert bizony isten megőrülök a kíváncsiságtól!!!4!4!!négy!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Zseniálisan tolod! :D:D:D
Általában 2 opció szokott lenni.
A. Hangosan röhögök, a marhaságaidon :D
B. Letojom, hogy miket fröcsögsz össze :eek:
De most kicsit kevéssé voltál informatív! Most már kimondottan kíváncsivá tettél. Hogy a túróban tud egy hadiipari cég "túl libsi" lenni? Valamiről lemaradtam?
Vagy a Rheinmetall egynemű párokkal reklámoztatja az új 130mm-es simacsövű harckocsiágyút?
Vagy marihuána fogyasztó fiatalok furikáznak jointot szívva a Mission Masteren a kaliforniai tengerparton? Az összes SkyRanger ágyú kezelőfelületén az 444.hu a kezdőképernyő? Vagy Gyuribácsival aláíratják az összes leszállított Boxert, közvetlenül a torony oldalán? :confused:
Tudom, hogy meg fogom bánni:
Adj még egy kis fogódzót, mert bizony isten megőrülök a kíváncsiságtól!!!4!4!!négy!
Engedd már el a gyereket , kb 6 hónapja várok tőle egy normális tényeken/adatokon alapuló választ de sosem fogom megkapni mert ennyit tud , beböfög valamit mert hallotta a TV-ben vagy töri órán de tényeket adatokat vagy amúgy józan paraszti teljesen nélkülöz...
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Zseniálisan tolod! :D:D:D
Általában 2 opció szokott lenni.
A. Hangosan röhögök, a marhaságaidon :D
B. Letojom, hogy miket fröcsögsz össze :eek:
De most kicsit kevéssé voltál informatív! Most már kimondottan kíváncsivá tettél. Hogy a túróban tud egy hadiipari cég "túl libsi" lenni? Valamiről lemaradtam?
Vagy a Rheinmetall egynemű párokkal reklámoztatja az új 130mm-es simacsövű harckocsiágyút?
Vagy marihuána fogyasztó fiatalok furikáznak jointot szívva a Mission Masteren a kaliforniai tengerparton? Az összes SkyRanger ágyú kezelőfelületén az 444.hu a kezdőképernyő? Vagy Gyuribácsival aláíratják az összes leszállított Boxert, közvetlenül a torony oldalán? :confused:
Tudom, hogy meg fogom bánni:
Adj még egy kis fogódzót, mert bizony isten megőrülök a kíváncsiságtól!!!4!4!!négy!
A gond az hogy ilyen szintu hozzaszolasok totalisan romboljak az egesz oldal kozosseget a szinvonalrol nem is beszelve. Most vagy haditechnikaioldal vagyunk vagy pedig egy frocsogo politikai agiprop oldal. A ketto egyutt nem megy. En mar komolyan gondolkodom hogy befejezem az itteni jelenletemet es nem azert mert egyesek lehulyeznek hanem mert ez a szinvonal itt meg van engedve. En ehez nem kivanok aszisztalni. Az ilyen embernek korhazban vagy szakintezmenyben van a helye szigoru netmegvonassal.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 456
23 921
113
Én eddig csak képen és videón láttam ezt a fegyvert, da ha 300 méterre lévő célt is leküzdötték vele, mondjuk rövid sorozattal, akkor géppisztolyként, ez egy igen kiváló fegyver lehet. Állítom így, látatlanban.
Neten keresgéltem, pontos adatot nem találtam de nagyjából becslésre mindenki a 9x19para, 9x21-es lőszerre max 200m-t ír ahol még talán halálos. Szóval lehet nagyzoltunk most egy kicsit a 300m-el.
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Neten keresgéltem, pontos adatot nem találtam de nagyjából becslésre mindenki a 9x19para, 9x21-es lőszerre max 200m-t ír ahol még talán halálos. Szóval lehet nagyzoltunk most egy kicsit a 300m-el.


Veszélyes az (9x19) sokszáz méterig, főleg géppisztolyból kilőve. 300 m egy sima fácánozó sörétes veszélyzónája.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 821
113
Nagyon régi téma., Már a Néphadseregben, a 80-as évek végén napirenden volt a harcjárművek kezelőszemáélyzetének, egy a feladatukhoz jobban passzoló kézifegyver rendszeresítése. Egy géppisztoly. Ez volt a KGP-9. Ami nem sikerült valami fényesre, nem is került a Honvédséghez szerintem nagy számban, bár elvileg rendszeresítették. A büntetésvégrehajtásnál, talán még van belőle. Most végre, eljutottunk oda, hogy legyen megfelelő kézifegyvere, egy harckocsizónak, vagy épp egy KUB kezelőszemélyzetének, majd az önjáró tüzéreknek. Egy olyan fegyver, amit könyebb viselni, elhelyezni, egy harcjármű szűk terében, de mégis megfelelő tűzerővrel bír, az adott katonák önvédelméhez. Illetve, a tiszteknek is gondolom, ez lesz a sorozatlövő fegyverük. Talán még emlékezünk, az AMD-65 is ilyesmi elvek szerint készült anno a 60-as években. deszantosoknak, harcjárművek kezelőinek szánták. Mondjuk, egy másik történet, hogyan lehetett belőle alap és egyetlen, egyéni sorozatlövő fegyvere a Néphadseregnek.

A harcoló tiszteknek biztos,hogy gépkarabély lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
ÉN meg tényleg csak annyit látok most, hogy jönnek Leopardok, H-145M, H-225M-ek, vagy ott a SAMOC, CG4, van országon belül igény végre saját korszerű kézifegyver, aknavető, lőpor-lőszer gyártásra amit már most biztosan lehet tudni ebből a "semmit nem tudunk a Z2026-ról" dologból. Ezeken túl sejthető még akkor is ha nem bennfentes az ember hogy lesz légvédelem, IFV is új.

Komolyan mondom aki erre azt mondja hogy semmi, vagy hogy nem látszik az hogy az irány jó, az menthetetlen.
A "menthetetlen" az enyhe kifejezés.....
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti and honved

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 821
113
Harcjarmu szemelyzetnek egy esetleges kiloves javithatatlan serules eseten a fo feladata a tuzvonalbol valo gyors visszavonulas es az alakulathoz valo visszateres az esetleges ujboli mas technikaval torteno bevethetoseg miatt. Ehez csak onvedelmi kismeretu fegyverekre van szuksege. Az EVO eheztokeletes. Kicsi de nagy tuzereju pontos masina.

Pont a tűzerő nem nagy a gyenge pont ez a baj.Nem véletlen találták ki a PDW kategóriát.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 396
113
ugyanakkor voltam határőr, ott AK-k voltak rendszeresítve
egységesen minden tananyag gépkarabélyként említette

BIG_0015171312.jpg
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 396
113
Ezek után nagyon kíváncsi leszek, hogy a leendő gyalogsági harcjármű vezetőjénél, toronylövészénél, és parancsnokánál milyen fegyver lesz

Lövész raj pk biztos hogy a képkarabélyt viszi. Harcjűrmű vezető, irányzó ( toronylövész ) lehet géppisztollyal lesz felszerelve.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Szánalmas cikk.
Már látom magam előtt, ahogy Vadai Úrhölgy egy esetleges váltás után mondjuk kapna véletlenül egy HM pozíciót. Az lenne csak a csodás mikor azonnal leállítana minden drága katonai beszerzést!

Nincs a fegyverekre szükség, tegnap sem történt semmi baj, sokba kerülnek és drága fenntartani is őket, no meg Fukuyama is megmondta mostantól béke lesz az idők végezetéig!
Ez volt jó sokáig és egyes hülyék még örültek is neki. A "legjobb" marhaság ezektől az, hogy az országoknak nem kell hadsereg csak speciális csapat. Az egyik ország aknavetős, a másik tűzérség stb.... ezt a marhaságot főleg a 444.hu lehet olvasni és inkább törjön ki 8 világháború de soha ne legyen bevezetve az ilyen borzalmi "fejlesztés" rendszer és ezeknek az idióta "terveik"
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

hlln

Well-Known Member
2019. május 17.
310
1 001
93
https://privatbankar.hu/makro/uj-ma...lmetes-ragadozo-vagy-fogatlan-oroszlan-329973

A Leopard 2A7+ nehéz. A tank 70 tonnát nyom, ergo a magyar utak és hidak többsége nem alkalmas arra, hogy ezeken mozgassák őket. Biztos ezért is kellett venni hozzájuk a Leguán hídvetőket. Csakhogy azok is nehezek, híddal együtt 63,5 tonnát nyomnak Ráadásul 4 méter magasak, így nem férnek át a legtöbb vasúti átjáró vagy híd alatt. Magasságuk miatt pedig vasúton is csak szétszedve szállíthatóak.

Pont úgy járunk, mint az amerikai haderő 3. páncélos dandárja 2017-ben. A demonstratív céllal Európába vezényelt egység Abrams 1A2 harckocsijai nem tudtak átkelni a német lengyel határon, mert a lengyel utak nem tették lehetővé a szállításukat. Az amerikaiak csak az egység más eszközeivel, Humwee-kkal és Strykerekkel tudtak közlekedni a német határtól keletre.

Maróth Gáspár szerint világszínvonalú fegyveres erőnk lesz, Orbán Viktor miniszterelnök pedig egy regionális konfliktus esetére is garantálná hazánk biztonságát az új fegyverek árnyékában.

Azt, hogy hogyan jutnak ki erőink a harctérre, másodlagos kérdésként kezelik. Ezért válhat a Leopardból fogatlan oroszlán.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Harcjarmu szemelyzetnek egy esetleges kiloves javithatatlan serules eseten a fo feladata a tuzvonalbol valo gyors visszavonulas es az alakulathoz valo visszateres az esetleges ujboli mas technikaval torteno bevethetoseg miatt. Ehez csak onvedelmi kismeretu fegyverekre van szuksege. Az EVO eheztokeletes. Kicsi de nagy tuzereju pontos masina.

Hát én inkább a legrövidebb csövű bren2-re szavaznék.
Igazság szerint már nekem is megváltozott a véleményem, amint kicsit jobban belementem annak idején a Bren2-es méreteibe.
A legrövidebb 8"-os hosszúságú csővel gyakorlatilag minimálisan nagyobb csak mint az EVO 3.
Ezért is lepődtem meg ezen a rendszerbe állítási lövészeten.
Egy dolgot tudok még elképzelni, hogy esetleg a 9mm-esnek közelre 20-30m-en belül nagyobb a fizikai megállító (nem áthatoló) ereje, a nagyobb űrméret miatt. (Csak tippelek, mert per pillanat nem nagyon tudok utánanézni, csak este)
Valaminek lennie kell mögötte, mert logisztikailag is sokkal egyszerűbb lenne a helyzet egy alaplőfegyverrel, lőszerrel.
 

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
856
2 692
93
https://privatbankar.hu/makro/uj-ma...lmetes-ragadozo-vagy-fogatlan-oroszlan-329973

A Leopard 2A7+ nehéz. A tank 70 tonnát nyom, ergo a magyar utak és hidak többsége nem alkalmas arra, hogy ezeken mozgassák őket. Biztos ezért is kellett venni hozzájuk a Leguán hídvetőket. Csakhogy azok is nehezek, híddal együtt 63,5 tonnát nyomnak Ráadásul 4 méter magasak, így nem férnek át a legtöbb vasúti átjáró vagy híd alatt. Magasságuk miatt pedig vasúton is csak szétszedve szállíthatóak.

Pont úgy járunk, mint az amerikai haderő 3. páncélos dandárja 2017-ben. A demonstratív céllal Európába vezényelt egység Abrams 1A2 harckocsijai nem tudtak átkelni a német lengyel határon, mert a lengyel utak nem tették lehetővé a szállításukat. Az amerikaiak csak az egység más eszközeivel, Humwee-kkal és Strykerekkel tudtak közlekedni a német határtól keletre.

Maróth Gáspár szerint világszínvonalú fegyveres erőnk lesz, Orbán Viktor miniszterelnök pedig egy regionális konfliktus esetére is garantálná hazánk biztonságát az új fegyverek árnyékában.

Azt, hogy hogyan jutnak ki erőink a harctérre, másodlagos kérdésként kezelik. Ezért válhat a Leopardból fogatlan oroszlán.
vadai írhatta... vagy kopizta be egy régi cikkből.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 015
11 836
113
Igazság szerint már nekem is megváltozott a véleményem, amint kicsit jobban belementem annak idején a Bren2-es méreteibe.
A legrövidebb 8"-os hosszúságú csővel gyakorlatilag minimálisan nagyobb csak mint az EVO 3.
Ezért is lepődtem meg ezen a rendszerbe állítási lövészeten.
Egy dolgot tudok még elképzelni, hogy esetleg a 9mm-esnek közelre 20-30m-en belül nagyobb a fizikai megállító (nem áthatoló) ereje, a nagyobb űrméret miatt. (Csak tippelek, mert per pillanat nem nagyon tudok utánanézni, csak este)
Rövid távolságon jelentkezik az 5.56-osnál a hidrodinamikai sokk, ami elég durva dolog. Így tehát ez az érv kiesik.
Valaminek lennie kell mögötte, mert logisztikailag is sokkal egyszerűbb lenne a helyzet egy alaplőfegyverrel, lőszerrel.
Úgy hívják, hogy emberi ostobaság.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
vadai írhatta... vagy kopizta be egy régi cikkből.
Na még jó hogy vettem be egy szem aszpirint enyhe fogfájásra.
Ennyire buták nem lehetnek. Sajna kénytelen vagyok finoman fogalmazni.
Németorszagban meg máshol is hogy mozognak a leok. Igen lehet hogy 70 tonnát nyom de milyen talajterhelés mellett. Továbbá tréleren sokszor nagyobb össztömegett szállítanak az utakon. Azokkal hogyan közlekednek? Az hogy az usa nem tudta megoldani németországból lengyelországba gyorsan átlökni az Abramsokat akkor az sztem szervezési,logisztikai hibba. A lengyelek vajon hogy mozgatják a leoikat otthon saját környezetben?
Ez semmi másról nem szól hogy minnek nekünk a nehéztechnika.
A Szekeres félekkel akik szerint a honvédségnek elég egy missziós könnyű dandár meg egy csekéjke légierő. A maradékot meg katasztrofa védelemhez kellene felhasználni.
Csak valamit nagyon elfelejtenek ők. A kollektív védelem fogalmát.