A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Mivel igen mélyről kell indulnunk ezen a területen IS és mivel ez hosszú idő, ezért logikus lehet amit írsz. De az HA úgy lenne hogy csak 5 gépen lesz fegyverzet az meg természetesen elfogadhatatlan lesz. Mert ugye a hadsereg háborúra van kitalálva, és fegyver nélkül nehéz lenne győzni, bár mi magyarok évtizedek óta próbálgatjuk pl. a fociban a rúgott gól nélküli győzelmet, de nem megy...
Dedikált harciról meg szó sincs sajnos... és a légifölény ezen a területen kiemelt fontosságú lenne....

Nézd meg más országok légierői mire használják a H1135/145-öt. Cseh fórumon is sokan írják hogy hogy akarjuk a támadó helikoptert kiváltani ezzel a típussal pedig szerintem egyáltalán nem erről van szó. Kell:
  • kiképzésre pár darab
  • felderítésre modern szenzorokkal
  • mentésre
  • a különlegesek is biztos fognak kapni pár darabot
  • 5 db "full Rambó" HForce 3
Ha majd 5-10 év múlva úgy fogják látni hogy lesz értelme új támadó helikoptert venni akkor vesznek - itt sokan írják hogy a régióban ennek nem sok értelme van, Afganisztánban meg kergesék a Talibánt mások szerintem, az nekünk drága mulatság lenne. Bár addigra lehet inkább már valami támadó drónt lenne célszerűbb beszerezni.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Nem ilyen hülyeségeket kell írni egy alja fikázás próbálkozásra, hanem azt mondani így nem beszélhet a lacika, vagy adott esetben ne sírjon ha vissza küldik az anyába. Érezze a kettős mércét a buta
En nem fikazlak. Csak nem latod realisan a dolgokat annak ellenere sem, hogy többen, tőlem okosabbak, probalnak meggyőzni az ellenkezőjeről. Szerintem sokan mar feladtak. Visszaküldhetsz anyamba barmikor. Aztán?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Nem ilyen hülyeségeket kell írni egy alja fikázás próbálkozásra, hanem azt mondani így nem beszélhet a lacika, vagy adott esetben ne sírjon ha vissza küldik az anyába. Érezze a kettős mércét a buta
Pedig nem mond, hülyeséget a helikopterek nagyobb része nem tűztámogató lesz, ahogy az első 4-is a LUH verzió, szóval nem beszél hülyeséget, annyi, hogy át lehet őket építeni (elvileg, de leginkább az LUH-kat mert a mentőket nem hinném, hogy szét akarják szedni)

Épp ezaz, hogy jelen pillanatban a Mihu-k gépágyú platformok nagyon korlátozott éjszakai harc képességgel komolyabb önvédelmi rendszerek nélkül igazából a képesség életben tartásán kívül és pilótaképzésen, valamint a JTAC-eknek gyakorláson kívül sok mindenre nem jók (kb csak ezért lettek felújítva) , hacsak nem tudunk hozzájuk valami kuuuurva kerülő úton rakétát csempészni az országba és már csak hat repül a nyolcból. Szóval ha a szerbek vettek rakétát akkor eleve a mi 35-ök valós éjszakai képességgel és védelmi rendszerekkel jobbak mint ezek, nem véletlenül lesznek a mihuk csak 2026-ig tartva. De van itt a fórumon helikopter technikus kérdezd nyugodtan csak gondolom ő is ultraliberális.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
En nem fikazlak. Csak nem latod realisan a dolgokat annak ellenere sem, hogy többen, tőlem okosabbak, probalnak meggyőzni az ellenkezőjeről. Szerintem sokan mar feladtak. Visszaküldhetsz anyamba barmikor. Aztán?
De reálisan látom a dolgokat és érvelek is mellé. Te meg gondolom a földekről túrva benyögöd a semmit nem érő "kommentedet". Fikázva 0 érvelésel és próbálsz személyeskedni.
Érdekes ha én írnék hasonlót akkor már mennétek sírni a moderátorhoz. Ilyenkor nincs fórum szabály? Kettős mérce gyerekek a libsiknél is kell.....
Szóval inkább maradj csöndben ha nem értesz egyet a te dolgod, nem kötelező olvasni de értelmetlen fikázást nincs jogod írni ezen a fórumon. Vagy ha igen akkor nagyon szívesen anyázlak.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Pedig nem mond, hülyeséget a helikopterek nagyobb része nem tűztámogató lesz, ahogy az első 4-is a LUH verzió, szóval nem beszél hülyeséget, annyi, hogy át lehet őket építeni (elvileg, de leginkább az LUH-kat mert a mentőket nem hinném, hogy szét akarják szedni)

Épp ezaz, hogy jelen pillanatban a Mihu-k gépágyú platformok nagyon korlátozott éjszakai harc képességgel komolyabb önvédelmi rendszerek nélkül igazából a képesség életben tartásán kívül és pilótaképzésen, valamint a JTAC-eknek gyakorláson kívül sok mindenre nem jók (kb csak ezért lettek felújítva) , hacsak nem tudunk hozzájuk valami kuuuurva kerülő úton rakétát csempészni az országba és már csak hat repül a nyolcból. Szóval ha a szerbek vettek rakétát akkor eleve a mi 35-ök valós éjszakai képességgel és védelmi rendszerekkel jobbak mint ezek, nem véletlenül lesznek a mihuk csak 2026-ig tartva. De van itt a fórumon helikopter technikus kérdezd nyugodtan csak gondolom ő is ultraliberális.
Szerintem te félre nézted a dolgokat :D nem írt ő semmit a helikopterekről csak értelmetlenül ultra libsisen fikázni probált mert nem tud az érveimre válaszolni és azt hiszi ezt alanyi jogon megteheti.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
De reálisan látom a dolgokat és érvelek is mellé. Te meg gondolom a földekről túrva benyögöd a semmit nem érő "kommentedet". Fikázva 0 érvelésel és próbálsz személyeskedni.
Érdekes ha én írnék hasonlót akkor már mennétek sírni a moderátorhoz. Ilyenkor nincs fórum szabály? Kettős mérce gyerekek a libsiknél is kell.....
Szóval inkább maradj csöndben ha nem értesz egyet a te dolgod, nem kötelező olvasni de értelmetlen fikázást nincs jogod írni ezen a fórumon. Vagy ha igen akkor nagyon szívesen anyázlak.
Bakker, neked mindig igazad van? Avagy csak ilyen módon tudod kiélni magad? Állandóan és mindenkivel kötözködsz.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Pedig nem mond, hülyeséget a helikopterek nagyobb része nem tűztámogató lesz, ahogy az első 4-is a LUH verzió, szóval nem beszél hülyeséget, annyi, hogy át lehet őket építeni (elvileg, de leginkább az LUH-kat mert a mentőket nem hinném, hogy szét akarják szedni)

Épp ezaz, hogy jelen pillanatban a Mihu-k gépágyú platformok nagyon korlátozott éjszakai harc képességgel komolyabb önvédelmi rendszerek nélkül igazából a képesség életben tartásán kívül és pilótaképzésen, valamint a JTAC-eknek gyakorláson kívül sok mindenre nem jók (kb csak ezért lettek felújítva) , hacsak nem tudunk hozzájuk valami kuuuurva kerülő úton rakétát csempészni az országba és már csak hat repül a nyolcból. Szóval ha a szerbek vettek rakétát akkor eleve a mi 35-ök valós éjszakai képességgel és védelmi rendszerekkel jobbak mint ezek, nem véletlenül lesznek a mihuk csak 2026-ig tartva. De van itt a fórumon helikopter technikus kérdezd nyugodtan csak gondolom ő is ultraliberális.
Hforce minden géphez lesz. Csak legfeljebb nem lesz fegyver hozzá ami érthető. Magyarországnak 36 harci helikopter ( tűztámogató) állandó készültségben nem reális. Háború esetén viszont csak pénz kérdése felszerelni a gépeket. Viszont ha nem lenne semmiféle HForce a gépeken akkor pénz ide vagy oda elég nehézkes lenne harca bírni gyorsan a gépeket. Már csak a kiképzés miatt is. A szimulátorba lehet képezni az embereket úgy is, hogy nincs fegyverzet a hforcen, de ha egyáltalán nincs hforce annak nem lenne sok értelme.
Ezért hülyeség mikor azt mondják, hogy mi szállítókat is fel lehet szerelni tűztámogatásra. Igen, de alapból ez nincs kiépitve és ezzel nem érnek semmit...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Igen mindig igazam van és konkrétan belém kötöttek most is mert a tényeket írtam le. Mielőtt írsz te is tájékozódj inkább.
Szerintem te csak ilyen belső troll vagy aki próbálja annyira hergelni az embereket hogy a végén valami olyat írjanak be amiért kivágják őket a fórumról.

Mivel ennyire idióta nem lehet senki csak úgy véletlen.... egy rohadt tényleges és hiteles adaton alapuló érved nem volt még itt ami nem is baj , csak akkor ne osztanád az észt olyanoknak akik ici-picivel több tapasztalattal rendelkeznek mert bent vannak mondjuk vagy régebben voltak bent ( vagy csak elmúltak már 15 évesek és nem filmek alapján gondolkodnak...) de nyilván neked aztán mindig igazad van....aztán ha az ember megkér hogy adj forrást vagy legalább logikàt az érved alá akkor b@szol válaszolni fél évig ... de az ész osztása az nagyon megy csak úgy a levegőbe
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Nézd meg más országok légierői mire használják a H1135/145-öt. Cseh fórumon is sokan írják hogy hogy akarjuk a támadó helikoptert kiváltani ezzel a típussal pedig szerintem egyáltalán nem erről van szó. Kell:
  • kiképzésre pár darab
  • felderítésre modern szenzorokkal
  • mentésre
  • a különlegesek is biztos fognak kapni pár darabot
  • 5 db "full Rambó" HForce 3
Ha majd 5-10 év múlva úgy fogják látni hogy lesz értelme új támadó helikoptert venni akkor vesznek - itt sokan írják hogy a régióban ennek nem sok értelme van, Afganisztánban meg kergesék a Talibánt mások szerintem, az nekünk drága mulatság lenne. Bár addigra lehet inkább már valami támadó drónt lenne célszerűbb beszerezni.
H145 valóban inkább a különlegeseknek lesz. A németek is a különlegeseknek vesznek gépeket. Halk, fürge stb.
De arról volt szó, hogy ha úgy adódik mind felszerelhető fegyverrel, ami maximum totális háború esetén lenne.
Bizonyos szomszédoknál ez a lehetőségük sem lesz meg mert a többségnek a szállító helikoptereiknek nincs megvéve és felszerelve sem a harci eszközök használatára alkamas eszközök. A szlovákok 9 darab feketéje ( amikor megérkezik) is max szállításra alkalmas.

Mivel nincs komolyabb alternativa harci gépre én szerintem nem is lesz.
Valószínűleg a h225M ből probálnak majd csinálni egy mi-24-hez közeli szintet de rendes harci szerintem nem lesz. Mi-24 ről is úgy beszélnek, hogy addig kibírja még jönnek az új gépek...
Ha csak erdogan nem akarja rásozni a magyarokra az olasz copyjukat, vagy Trump eröltetné a Viper mint a cseheknél, de ha ilyesmi tervek lennének akkor valami infó csak lenne legalább pletyka szinten,
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
Mivel igen mélyről kell indulnunk ezen a területen IS és mivel ez hosszú idő, ezért logikus lehet amit írsz. De az HA úgy lenne hogy csak 5 gépen lesz fegyverzet az meg természetesen elfogadhatatlan lesz. Mert ugye a hadsereg háborúra van kitalálva, és fegyver nélkül nehéz lenne győzni, bár mi magyarok évtizedek óta próbálgatjuk pl. a fociban a rúgott gól nélküli győzelmet, de nem megy...
Dedikált harciról meg szó sincs sajnos... és a légifölény ezen a területen kiemelt fontosságú lenne....
Nem tudjuk ilyen részletében mik a tervek, de nálam okosabbak a heli fórumon elmagyarázták, hogy ilyen fázisban drága extrákkal felszerelni a gépeket pazarlás. Üzemidő, időjárás, sőt akár még a raktári tárolás is csökkentené az élettartamot.
A szokásos legnehezebb rész jön, türelem. o_O
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
Sztem a célnak teljesen megfelelő volt ez a felújítás. Az új gépek érkezéséig, hadrendbe állításáig is vannak működő gépek. Sőt új képességeket is tesztelhettek. Csodát, hosszú távú megoldást sztem ettől senki sem várt. Az is látszik nagy pénzt a régi technika felújításába beleölni fölösleges.
De egy kis aprót megéri dobni politikailag az oroszoknak és mi sem jártunk rosszul.
Ez lesz előreláthatólag a rámpás szállítóknál is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 984
113
Sztem a célnak teljesen megfelelő volt ez a felújítás. Az új gépek érkezéséig, hadrendbe állításáig is vannak működő gépek. Sőt új képességeket is tesztelhettek. Csodát, hosszú távú megoldást sztem ettől senki sem várt. Az is látszik nagy pénzt a régi technika felújításába beleölni fölösleges.
De egy kis aprót megéri dobni politikailag az oroszoknak és mi sem jártunk rosszul.
Ez lesz előreláthatólag a rámpás szállítóknál is.
Hát lett volna jobb helye a forintmillárdoknak mivel az állománynak még mindig se ruhája se felszerelése....
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
Hát lett volna jobb helye a forintmillárdoknak mivel az állománynak még mindig se ruhája se felszerelése....
Szeretted volna ha az oroszoktől rendelünk gyakorlót? o_O
Ebben a felújításban a szakmai és a politikai érdekek sztem talalkoztak.

Ruha, felszerelés ettől független. Sztem ahogy nő a büdzsé kell arra is jusson. Ha nem, basszák + a terveket.

De ha nagyon tökölnek, lehet 2023ra lélegeztetőgép lesz belőle. :eek: