96К6 Pancir / Pantsir / SA-22 Greyhound (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 442
113
Memory tracking

Azaz miutan felderitette a celpontokat ES AZOK A TUZVEZETO RADART NAGYJABOL EGY IRANYBOL KOZELITIK MEG akkor a tuzvezeto radar a nagy PRF nek koszonhetoen egymas utan meri es szolgaltartja a celadatokat a tuzvezeto szamitogepnek. Azonban ha a celpontok pl elhagyjak a TUZVEZETO RADAR NAGYJABOLI IRANYAT ( ELLENTETES REPULESI IRANY VAGY MAGASSAG) AKKOR A RADAR A LEGFENYEGETOBB CELT FOGJA KOVETNI .

Valos szitu :

All a Pantsir a vedendo repter SAM akarmi kozeleben amikor is a felderito radar egy fenyegeto salvo-t eszlel. Mondjuk 4 iranyitott raketat amelyek egymas utan ( tavolabb mint a fel PW kozelitenek. Ezeket a tuzvezeto radar kepes kovetni es egyenkent dolgozni is rajuk. Viszont ha ezen raketak mondjuk 5 fok elteressel jonnek akkor mar nem lesz ilyen szerencses a szitu kvazi egyenkent kell megfogni es csak azutan ha az egyikkel mar vegzett.

A felaktiv iranyitasnal mar mas a szitu ott kepes a tuzvezeto radar egyszerre tobb celpontot is megvilagitani szeles szogtartomanyban. Ugy hivjak interrupted illumination.

De ez egy masik tortenet mert a Pantsir az parancskozlo rendszer.
Értem. Akkor ez volt EDDIG. És mi van, ha célkövetőnek is AESA-t kapott? (Nem tudom. Kérdezem!)
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Az optikai külön megy, a 3 db célcsatorna tudtommal 90 fokon belül.
Ha tévednék @Hpasp javít.
90 fok felaktiv interruptednel meg mehet de parancskozlonel egy antennaval szerintem kizart.
Mondjuk ugy osszejohet ha van harom lebego helid a90fokos naylabon belul. Lehetseges de nem valoszinu.
 
M

molnibalage

Guest
90 fok felaktiv interruptednel meg mehet de parancskozlonel egy antennaval szerintem kizart.
Mondjuk ugy osszejohet ha van harom lebego helid a90fokos naylabon belul. Lehetseges de nem valoszinu.
Ööö, most te nem figyelsz, de nagyon. Az Sz-300-tól kezdve a Patriotig és a Tor-ig mind RCG-s a végfázisig, ahol a célpont nagyon gyakori megvilágításával kvázi-félaktív vezérlés van.

A HTÖ-ben konkrétan ott van a Tor evolúció leírásnál, hogy a 9K33 baszott sok antennájához képest a Tor-M1használ kettőt összesen. 1 db vezeti a fősugárba indítás után a rakétát és aztán a nagy síkantenna világítja meg a célt és küld még RCG jeleket is.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ööö, most te nem figyelsz, de nagyon. Az Sz-300-tól kezdve a Patriotig és a Tor-ig mind RCG-s a végfázisig, ahol a célpont nagyon gyakori megvilágításával kvázi-félaktív vezérlés van.

A HTÖ-ben konkrétan ott van a Tor evolúció leírásnál, hogy a 9K33 baszott sok antennájához képest a Tor-M1használ kettőt összesen. 1 db vezeti a fősugárba indítás után a rakétát és aztán a nagy síkantenna világítja meg a célt és küld még RCG jeleket is.
megyek elolvasom a hazifeladatot.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Szerintem most jött el az a pillanat, hogy bölcsebb lett volna ha...

APAR = AESA csak egyesek ezt brand névnek alkották meg a 4 db AESA radarra. Ettől még AESA antannát is lehet forgatni és csinálják is ezt egyes légvédelmi rendszereknél.

A szezont kevered a fazonnal.

Ezt DINAMO írta:
"Szerintem ez nem APAR csak PESA de csak tippelek. Ertelmetlen lenne APART rakni egy forgo platformra."

Innen indult a vita.
Na most ha az APAR elnevezés 4db AESA vagy PESA radart jelent egymáshoz 90 fokra, akkor amit DINAMO írt eleve hülyeség. Tekintve, hogy a Pantsir bármelyik változatát is nézzük, jól láthatóan csak egy darab felderítő radar van a szerkezeten. Az maximum egy AESA radar lehet. A ghostrider által linkelt orosz nyelvű cikkben ez a megnevezés szerepel: фазированной антенной решетки с активными излучателями. Ez lefordítva : phased array antenna with active emitters.
Magyarán senki nem állította, hogy APAR radar lenne a Pantsir SM-en. Egyedül DINAMO.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ezt DINAMO írta:
"Szerintem ez nem APAR csak PESA de csak tippelek. Ertelmetlen lenne APART rakni egy forgo platformra."

Innen indult a vita.
Na most ha az APAR elnevezés 4db AESA vagy PESA radart jelent egymáshoz 90 fokra, akkor amit DINAMO írt eleve hülyeség. Tekintve, hogy a Pantsir bármelyik változatát is nézzük, jól láthatóan csak egy darab felderítő radar van a szerkezeten. Az maximum egy AESA radar lehet. A ghostrider által linkelt orosz nyelvű cikkben ez a megnevezés szerepel: фазированной антенной решетки с активными излучателями. Ez lefordítva:phased array antenna with active emitters.
Magyarán senki nem állította, hogy APAR radar lenne a Pantsir SM-en. Egyedül DINAMO.

Ha nem szoltal volna, bolcs maradtal volna.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Ha nem szoltal volna, bolcs maradtal volna.

Én ehhez a dologhoz valóban nem értek, csak próbálom itt összerakni a képet a vitátokból.
Javíts ki, ha valamit rosszul értelmeztem.
Molni valótlant állított, mikor azt írta, hogy az APAR az négy AESA vagy PESA radar?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 442
113
Tekintve, hogy a Pantsir bármelyik változatát is nézzük, jól láthatóan csak egy darab felderítő radar van a szerkezeten.
Akkor jó alaposan nézd meg ezt a képet.
Pantsir-S2_Pantsyr-S2_air_defense_missile_system_anti-aircraft_gun_Russia_Russian_army_640_001.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: ghostface

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Én ehhez a dologhoz valóban nem értek, csak próbálom itt összerakni a képet a vitátokból.
Javíts ki, ha valamit rosszul értelmeztem.
Molni valótlant állított, mikor azt írta, hogy az APAR az négy AESA vagy PESA radar?
Ha nem ertesz hozza akkor kerdezz. En is ezt teszem .

Amugy teljes nallad a zavar.

Eloszor is az AESA es a APAR az egy es ugyanaz. Ugyanazt az activ phased array aktiv fazisvezerelt radsrt takarja csak ket marketingcsapat ket kulonbozo nevet akasztott ra. Nehogy mar a konkurencia elnevezeset hasznaljuk!!! PESA meg a passive phased array az az a passziv fazisvezereltradar. A ket rendszer onmagaban AESA vagy PESA nem kell hozza tobb radart osszekapcsolni.
Nem ettol lesz az ami. Amirol te beszelsz az NETWORK CENTRIC WARFARE amikor az osszes infoforrast osszekapcsoljak egy halozatba es egy szamitogep az osszesadatbol formal egy tactikai kepet. Mondjuk az egyik radar lat a hegy egyik oldalan a masik meg a tuloldalan ez bemegy a vezerlobe ott osszerakjak a ket "kepet" es ezt a rendszerre csatlakozottak mar mint egy teljes kepet kapjak.

De ez megint egy kulon tortenet.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
És itt az SM verzió hátulról:
869b158f1710e1b422b1681fc275f0f8.jpg
Ez egy felderito radar. Erre mondjak hogyAPAR ( vagy AESA) de megis mechanikusan forgatjak korbe es igy az AESA elonyei mind elvesznek vagy majdnem mind. Magyaran igy nem adja ki magat a dolog. Erre a celra egy PESA ismegfelelne toredek arbol. Nem tudna kevesebbet.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Ha nem ertesz hozza akkor kerdezz. En is ezt teszem .

Amugy teljes nallad a zavar.

Eloszor is az AESA es a APAR az egy es ugyanaz. Ugyanazt az activ phased array aktiv fazisvezerelt radsrt takarja csak ket marketingcsapat ket kulonbozo nevet akasztott ra. Nehogy mar a konkurencia elnevezeset hasznaljuk!!! PESA meg a passive phased array az az a passziv fazisvezereltradar. A ket rendszer onmagaban AESA vagy PESA nem kell hozza tobb radart osszekapcsolni.
Nem ettol lesz az ami. Amirol te beszelsz az NETWORK CENTRIC WARFARE amikor az osszes infoforrast osszekapcsoljak egy halozatba es egy szamitogep az osszesadatbol formal egy tactikai kepet. Mondjuk az egyik radar lat a hegy egyik oldalan a masik meg a tuloldalan ez bemegy a vezerlobe ott osszerakjak a ket "kepet" es ezt a rendszerre csatlakozottak mar mint egy teljes kepet kapjak.

De ez megint egy kulon tortenet.

Ó azért azt eddig is vágtam, hogy az AESA és a PESA micsoda.
És szerintem elég jól tudtam értelmezni, amit molni írt. Többek közt azt is, hogy a korábbi AEGIS hajókon PESA radarokból állt az APAR antenna rendszer.
Linkeljem, vagy magad is megtalálod?
Érdekelne, hogy most akkor hogy is van ez?
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Ez egy felderito radar. Erre mondjak hogyAPAR ( vagy AESA) de megis mechanikusan forgatjak korbe es igy az AESA elonyei mind elvesznek vagy majdnem mind. Magyaran igy nem adja ki magat a dolog. Erre a celra egy PESA ismegfelelne toredek arbol. Nem tudna kevesebbet.

Már kezdem érteni. Szóval te az AESA natennát nevezed APAR-nek?
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ó azért azt eddig is vágtam, hogy az AESA és a PESA micsoda.
És szerintem elég jól tudtam értelmezni, amit molni írt. Többek közt azt is, hogy a korábbi AEGIS hajókon PESA radarokból állt az APAR antenna rendszer.
Linkeljem, vagy magad is megtalálod?
Érdekelne, hogy most akkor hogy is van ez?

Ez megint hulyeseg. egy PESA nem allhat APAR antenna rendszerbol. Szoval linkeljed. Lassuk.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 845
9 665
113
Ez megint hulyeseg. egy PESA nem allhat APAR antenna rendszerbol. Szoval linkeljed. Lassuk.

Én ezt nem állítom. Csak próbálom értelmezni az infókat.
De itt van:
#694-es hsz., #696hsz. és #697-es hsz.

molni:
"APAR = AESA csak egyesek ezt brand névnek alkották meg a 4 db AESA radarra. Ettől még AESA antannát is lehet forgatni és csinálják is ezt egyes légvédelmi rendszereknél."

dudi:
"Tehát az APAR=4db AESA radar?"

molni:
"Igen. Ez ráadásul pont arra példa, hogy az lehetne PESA is. Mert az AEGIS hajókon az bizony PESA volt. Ma már lehet, hogy az újabbak az sem.
A hajókon van rá kraft és ok, hogy 4 db fix antennát tesznek le és nem forgatnak radart felderítéshez sem. Ha 1 db antenna kiesik, akkor 1 zóna esik ki. A forgatott 1 db célkereső radar kiesik, akkor nincs felderítés."
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Én ezt nem állítom. Csak próbálom értelmezni az infókat.
De itt van:
#694-es hsz., #696hsz. és #697-es hsz.

molni:
"APAR = AESA csak egyesek ezt brand névnek alkották meg a 4 db AESA radarra. Ettől még AESA antannát is lehet forgatni és csinálják is ezt egyes légvédelmi rendszereknél."

dudi:
"Tehát az APAR=4db AESA radar?"

molni:
"Igen. Ez ráadásul pont arra példa, hogy az lehetne PESA is. Mert az AEGIS hajókon az bizony PESA volt. Ma már lehet, hogy az újabbak az sem.
A hajókon van rá kraft és ok, hogy 4 db fix antennát tesznek le és nem forgatnak radart felderítéshez sem. Ha 1 db antenna kiesik, akkor 1 zóna esik ki. A forgatott 1 db célkereső radar kiesik, akkor nincs felderítés."
Totalisan felreerted!