Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 459
46 359
113
Dehogy megy le.Felejtsük el azt,hogy csak akkor lövünk amikor célt látunk.Akkor is kell lőni amikor pl egy fedezék mögött akarjuk tartani a célt.Vagy van egy olyan kifejezés,hogy mad minute,na az is egy lőszerigényes dolog és nem csak akkor lősz ha célt látsz.
Bár a topic témája a golyószórók/géppuskák. Én karabélyokról írtam.
Különben - közvetve - erről szól az IAR bevezetése a USMC-nél. Túl sok feleslegesen magukkal cipelt, és ellőtt lőszerről. Ezt csak a pontosság növelésével tudod csökkenteni, és ez együtt jár - az akár - DMR szintű képzés általánossá tételével (ez utóbbit már csak én teszem hozzá).
Ezért van több ország lövészrajában is DMR fegyver.
A fedezék mögött tartásra pedig:
Arra ott vannak a rajban a tamogató fegyverek.

Ahhoz,hogy 600 méterről eltalálj egy mellalakot nem elég az amit ma gyalogsági lőkiképzesnek hívnak.Ahhoz DMR kiképzes kell.Te arról álmodsz,hogy a teljes haderőt DMR fegyverekkel es DMR kiképzéssel láss el.Ez értelmetlen és harcászatilag indokolatlan is.El kéne felejtened ezt a lövész katona a géppuskák effektív(pontcélokra hatásos lőtávolságot értem ezalatt) lőtávjának a szélén harcolnak dolgot mert butaság.
Ha nem is kell mindenkinek DMR-t vinnie - és mindenkinek 600m-re lövöldözni -, de szerintem a profi hadsereg alapja, hogy sokkal képzettebb katonákat tudjunk kiállítani.
Szerintem ezt már linkeltem a fórumra, de ide is ide illik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 034
113
Bár a topic témája a golyószórók/géppuskák. Én karabélyokról írtam.
Különben - közvetve - erről szól az IAR bevezetése a USMC-nél. Túl sok feleslegesen magukkal cipelt, és ellőtt lőszerről. Ezt csak a pontosság növelésével tudod csökkenteni, és ez együtt jár - az akár - DMR szintű képzés általánossá tételével (ez utóbbit már csak én teszem hozzá).
Ezért van több ország lövészrajában is DMR fegyver.
A fedezék mögött tartásra pedig:



Ha nem is kell mindenkinek DMR-t vinnie - és mindenkinek 600m-re lövöldözni -, de szerintem a profi hadsereg alapja, hogy sokkal képzettebb katonákat tudjunk kiállítani.
Szerintem ezt már linkeltem a fórumra, de ide is ide illik.

Azt ugye tudod,hogy a HK416 amit az USMC M27IAR-nak csúfol semmivel sem pontosabb vagy nagyobb effektív lőtávolságú fegyver mint az M4 amit leváltottak?
Többek közt emiatt hülyeseg szerintem ez a koncepció.No meg azt se felejtsük el,hogy a kivett támogató fegyverek tűzerejét úgy pótolják,hogy megnövelték a rajok létszámát.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 459
46 359
113
Azt ugye tudod,hogy a HK416 amit az USMC M27IAR-nak csúfol semmivel sem pontosabb vagy nagyobb effektív lőtávolságú fegyver mint az M4 amit leváltottak?
Ezt kétlem:
Egyrészt az IAR csöve 2"-lal hosszabb (16,5" vs 14,5").
Másrészt a USMC több mint 2 évig tesztelte a fegyvert valós körülmények között. Nem gondolom, hogy bevezették volna ha nem lett volna előrelépés.
Az már 2017 és 2019 között kiderült, hogy jobb (pontosabb) fegyver, mint az M4. Az elemzések alapján drasztikusan javultak a lőeredmények
Hogy a 2019-es változtatások jó irány volt-e, az meg éppen most van mérlegen. Értem ezalatt, hogy ki tudják-e váltani a hevederes raj szintű automata támogató fegyvert. Valószínűleg nem, de meg kellett próbálni! :)
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 861
15 262
113
Mivel a szórás 95%-a eleve a lövész hibájából adódik, ami harci körülmények között akkor is sokszorosa a fegyver szórásának, ha lövész egyébként kiváló, ezért szerintem teljesen értelmetlen ez az IAR vonal, hacsak nem arról van szó valójában hogy a USMC így csempész be a HK 416-ot az M4 helyett alap fegyvernek. ;)

Lefogásra géppuska, nagy távolságra meg rendes DMR fegyver kell, egyetlen alapfegyver ezt nem tudja kiváltani. Arról nem beszélve hogy eleve kétséges hogy hány összecsapás fog szólni a 600 méterről csekély eredménnyel egymásra lövöldözésről (nem lőtéren vagyunk, vissza is lőnek ám), és hány lesz 200 méteren belül, ahol viszont a valamelyest nagyobb elméleti pontosság éppen hogy semmilyen gyakorlati előnyt nem ad.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 034
113
Ezt kétlem:
Egyrészt az IAR csöve 2"-lal hosszabb (16,5" vs 14,5").
Másrészt a USMC több mint 2 évig tesztelte a fegyvert valós körülmények között. Nem gondolom, hogy bevezették volna ha nem lett volna előrelépés.
Az már 2017 és 2019 között kiderült, hogy jobb (pontosabb) fegyver, mint az M4. Az elemzések alapján drasztikusan javultak a lőeredmények
Hogy a 2019-es változtatások jó irány volt-e, az meg éppen most van mérlegen. Értem ezalatt, hogy ki tudják-e váltani a hevederes raj szintű automata támogató fegyvert. Valószínűleg nem, de meg kellett próbálni! :)

Tartóssagban előrelépes ez tény.Miért mondom,hogy nem nagyobb a tűzereje?
Nézzük a hivatalos manualból:

M4(csőhossz 14,5in,368mm)hatásos lőtávolság:
Mell alakra 350 méter.
Álló alakra 500méter.
Terület celra 600 méter.

M16A4(csőhossz 20in,508mm)hatásos lőtávolság:
Mell alakra 400 méter.
Álló alakra(nem mellalakra)550méter.
Terület célra 600 méter.

Ennek függvényeben mennyit is nyertek a 16,5in-es csővel a 14,5in-essel szemben?Talán 25 métert?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
600 méterekről fantálziáltok, közben a városokban utcán összeteszi a két kezét az ember ha lesz a lőtáv max 50 méter, szíria megmutatta, hogy a nagy harcok városokban vagy azok külterületein folynak ott is maximum 300 méter a lőtáv de abban a helyzetben már alig látod a fedezékből lövöldöző ellent.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kurfürst

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
Lehet rosszul gondolom de egy dmr fegyverrel felszerelt katonának sokkal több idő kell és jobban kell 1 irányba összpontosítania mint egy normál gk-al felszerelt "lőszerpocsékolónak" azonod helyzetben
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 088
31 034
113
Gond nem igazán a célzási lőtáv(bár a magyar lőkisérletek eredményei szerint 223 lőszerrel 500méter felett állóalakot már csak véletlenszerűen lehet eltalálni,az egyébbként pontos nehézcsövű AUGvel is),hanem az átütőerővel.Ma egy korszerű védőmellényt 0méterről se üt át.
600 méterekről fantálziáltok, közben a városokban utcán összeteszi a két kezét az ember ha lesz a lőtáv max 50 méter, szíria megmutatta, hogy a nagy harcok városokban vagy azok külterületein folynak ott is maximum 300 méter a lőtáv de abban a helyzetben már alig látod a fedezékből lövöldöző ellent.
Afganistánban meg forditottja a tapasztalat.Ez harctér és harchelyzet függő.Viszont nem cserélgetheted az egyéni fegyvert attol függően,hogy éppen milyen harctérre mész.
Szerintem(kiemelve,mert magánvélemény) technológia és lőszerszabvány váltás hiányában a közeljövöben egy 20collos csövű bullpup 308as fegyver lenne a lehjobb választás.Ezt tűzcsoportonként kiegészitené egy 308as könnyűgp(Negev 308/Mk48/M60E6/akármi),és rajonként egy DMR változatú fegyver(hosszabb,nehezzebb cső),szakasz szinten meg már egy álványos gp.
Technológiaváltás lenne a legjobb,de az úgy nézz ki,hogy még középtávon sem várható.
Lőszerváltás folyton teritéken van,és a költségek miatt az is folyton elmarad.Pedig technikailag ez lenne a realizálható megoldás.Általános célú gp-nek pl a 338Norma a 308helyett,223 helyett meg mondjuk az új SIG lőszer,vagy valameik hasonló.De ezt mi önállóan nem léphetjük meg.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 034
113
Gond nem igazán a célzási lőtáv(bár a magyar lőkisérletek eredményei szerint 223 lőszerrel 500méter felett állóalakot már csak véletlenszerűen lehet eltalálni,az egyébbként pontos nehézcsövű AUGvel is),hanem az átütőerővel.Ma egy korszerű védőmellényt 0méterről se üt át.

Afganistánban meg forditottja a tapasztalat.Ez harctér és harchelyzet függő.Viszont nem cserélgetheted az egyéni fegyvert attol függően,hogy éppen milyen harctérre mész.
Szerintem(kiemelve,mert magánvélemény) technológia és lőszerszabvány váltás hiányában a közeljövöben egy 20collos csövű bullpup 308as fegyver lenne a lehjobb választás.Ezt tűzcsoportonként kiegészitené egy 308as könnyűgp(Negev 308/Mk48/M60E6/akármi),és rajonként egy DMR változatú fegyver(hosszabb,nehezzebb cső),szakasz szinten meg már egy álványos gp.
Technológiaváltás lenne a legjobb,de az úgy nézz ki,hogy még középtávon sem várható.
Lőszerváltás folyton teritéken van,és a költségek miatt az is folyton elmarad.Pedig technikailag ez lenne a realizálható megoldás.Általános célú gp-nek pl a 338Norma a 308helyett,223 helyett meg mondjuk az új SIG lőszer,vagy valameik hasonló.De ezt mi önállóan nem léphetjük meg.

A .308-as az géppuska nem könnyű-géppuska kategória.Nema tömege miatt lesz egy géppuska könny vagy nehéz kategóriájú.A .308-as lőszer sem üt át egy korszerű mellényt 0 méterről sem!
egyébként Afganisztánban sem az a helyzet,hogy 600 méterekről lövik egymást hanem az,hogy megnőtt a nagyobb távolságú tűzharcok százalékos aránya.Azaz az eddigi tapasztalat miszerint a tűzharcok 90%-nak távolsága 300 méteren belül van leeset kb 70%-ra.Ennyi történt Afganisztánban semmi több.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 088
31 034
113
A .308-as az géppuska nem könnyű-géppuska kategória.Nema tömege miatt lesz egy géppuska könny vagy nehéz kategóriájú.A .308-as lőszer sem üt át egy korszerű mellényt 0 méterről sem!
egyébként Afganisztánban sem az a helyzet,hogy 600 méterekről lövik egymást hanem az,hogy megnőtt a nagyobb távolságú tűzharcok százalékos aránya.Azaz az eddigi tapasztalat miszerint a tűzharcok 90%-nak távolsága 300 méteren belül van leeset kb 70%-ra.Ennyi történt Afganisztánban semmi több.
Negev NG7,Mk48 308 kaliberű,és könnyűgp.
Fejlesztési tartalék még van a 308ban,de a 223 teljesitménye már csak elfogadhatatlanul drága módon növelhető-és még akkor sem üti át.De a jelenleg fejlesztés alatt álló harci páncélokat már periférikus részeken sem nagyon tudja majd átütni-vagyis semmire nem lesz jó,ha az ellen nem papucsos bozótnéger.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 034
113
Negev NG7,Mk48 308 kaliberű,és könnyűgp.
Fejlesztési tartalék még van a 308ban,de a 223 teljesitménye már csak elfogadhatatlanul drága módon növelhető-és még akkor sem üti át.De a jelenleg fejlesztés alatt álló harci páncélokat már periférikus részeken sem nagyon tudja majd átütni-vagyis semmire nem lesz jó,ha az ellen nem papucsos bozótnéger.

Nem könnyű-géppuska.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 716
113
Szerintem(kiemelve,mert magánvélemény) technológia és lőszerszabvány váltás hiányában a közeljövöben egy 20collos csövű bullpup 308as fegyver lenne a lehjobb választás.Ezt tűzcsoportonként kiegészitené egy 308as könnyűgp(Negev 308/Mk48/M60E6/akármi),és rajonként egy DMR változatú fegyver(hosszabb,nehezzebb cső),szakasz szinten meg már egy álványos gp.
Technológiaváltás lenne a legjobb,de az úgy nézz ki,hogy még középtávon sem várható.
Lőszerváltás folyton teritéken van,és a költségek miatt az is folyton elmarad.Pedig technikailag ez lenne a realizálható megoldás.Általános célú gp-nek pl a 338Norma a 308helyett,223 helyett meg mondjuk az új SIG lőszer,vagy valameik hasonló.De ezt mi önállóan nem léphetjük meg.
Kérlek, nézd már meg, hogy mennyi egy puska lőszer és mennyi egy köztes lőszer tömege (majdnem fele).
223 teljesitménye már csak elfogadhatatlanul drága módon növelhető
Nem látom be miért lenne elfogadhatatlanul drága.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 088
31 034
113
Kérlek, nézd már meg, hogy mennyi egy puska lőszer és mennyi egy köztes lőszer tömege (majdnem fele).

Nem látom be miért lenne elfogadhatatlanul drága.
Nekünk is van olyan wolframos 43M lőszerünk,ami a nem csúcskategóriás,de az SS109 lőszertől,sima acélmagvas 43M-től védő mellényt átviszi.Kérdezd meg Dudit,milyen gyakran találkozik vele-méregdrága.
És a 9x19 lőszer még könnyebb,de attol még nem szoritotta ki az Uzi a gépkarabélyokat.És sok ország nem tért át a kiskaliberre,maradtak a csatapuskánál.Törökök se váltottak,miközben az öreg G3-t lecserélik.
Hiába a több lőszer,ha a célpont kiröhögi,mert hatástalan
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 370
55 006
113
dudi

Elfogadom a véleményedet, mivel a gyakorlati tapasztalat a te oldaladon áll, de én úgy gondolom, hogy a mai harctereken nem nőni, inkább csökkenni fognak a hatásos lőtávolságok. Ennek pedig az az oka, hogy nyílt terepen (főleg EU-ban) csak gépesítve lehet majd harcászkodni. A gyalogságot elsöpri a modern tüzérség meg a légi erő. A gépesített egységekben van csak meg a kellő gyorsaság a nyílt terepen zajló harchoz. Így a mai 300 méteres igényt is túlzónak érzem egy karabély lőtávolságánál.
Ellenben a városi harc fontos lesz, oda meg rövid fegyver kell meg több lőszer.

Nem erre gondolom, hogy az FN P90 kiváltja majd az FN Scart, hanem arra, hogy a kettő közé érkezik majd valamilyen új kategória.
Hasonló fegyver mint az X95-ös Tavor, valamilyen 1000 Joule torkolati energiájú lőszerrel. (5.56 1500 Joule, FN 5.7 600 Joule)

Mackensen

Én úgy gondolom, hogy a karabélyok torkolati energiája csökkenni fog a jövőben, a géppuskáké meg a DMR fegyvereké pedig növekedni.
A karabélyoké 1500-2000 Joule-ról olyan 1000 Joule környékére, a géppuskáké/DMR fegyvereké pedig 4000 Joule-ról 6000 Joule-ra fog növekedni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 034
113
dudi

Elfogadom a véleményedet, mivel a gyakorlati tapasztalat a te oldaladon áll, de én úgy gondolom, hogy a mai harctereken nem nőni, inkább csökkenni fognak a hatásos lőtávolságok. Ennek pedig az az oka, hogy nyílt terepen (főleg EU-ban) csak gépesítve lehet majd harcászkodni. A gyalogságot elsöpri a modern tüzérség meg a légi erő. A gépesített egységekben van csak meg a kellő gyorsaság a nyílt terepen zajló harchoz. Így a mai 300 méteres igényt is túlzónak érzem egy karabély lőtávolságánál.
Ellenben a városi harc fontos lesz, oda meg rövid fegyver kell meg több lőszer.

Nem erre gondolom, hogy az FN P90 kiváltja majd az FN Scart, hanem arra, hogy a kettő közé érkezik majd valamilyen új kategória.
Hasonló fegyver mint az X95-ös Tavor, valamilyen 1000 Joule torkolati energiájú lőszerrel. (5.56 1500 Joule, FN 5.7 600 Joule)

Mackensen

Én úgy gondolom, hogy a karabélyok torkolati energiája csökkenni fog a jövőben, a géppuskáké meg a DMR fegyvereké pedig növekedni.
A karabélyoké 1500-2000 Joule-ról olyan 1000 Joule környékére, a géppuskáké/DMR fegyvereké pedig 4000 Joule-ról 6000 Joule-ra fog növekedni.

Emiatt teljesen felesleges csökkenten a mai fegyverk torkolati energiáját.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 370
55 006
113
dudi

Én úgy gondolom, hogy a kisebb lőszer, az kisebb súly, több fér 1 db tárba és a fegyver is könnyebb, sorozat lövésnél jobban uralható.
De majd meglátjuk mit hoz az élet :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 088
31 034
113
dudi

Elfogadom a véleményedet, mivel a gyakorlati tapasztalat a te oldaladon áll, de én úgy gondolom, hogy a mai harctereken nem nőni, inkább csökkenni fognak a hatásos lőtávolságok. Ennek pedig az az oka, hogy nyílt terepen (főleg EU-ban) csak gépesítve lehet majd harcászkodni. A gyalogságot elsöpri a modern tüzérség meg a légi erő. A gépesített egységekben van csak meg a kellő gyorsaság a nyílt terepen zajló harchoz. Így a mai 300 méteres igényt is túlzónak érzem egy karabély lőtávolságánál.
Ellenben a városi harc fontos lesz, oda meg rövid fegyver kell meg több lőszer.

Nem erre gondolom, hogy az FN P90 kiváltja majd az FN Scart, hanem arra, hogy a kettő közé érkezik majd valamilyen új kategória.
Hasonló fegyver mint az X95-ös Tavor, valamilyen 1000 Joule torkolati energiájú lőszerrel. (5.56 1500 Joule, FN 5.7 600 Joule)

Mackensen

Én úgy gondolom, hogy a karabélyok torkolati energiája csökkenni fog a jövőben, a géppuskáké meg a DMR fegyvereké pedig növekedni.
A karabélyoké 1500-2000 Joule-ról olyan 1000 Joule környékére, a géppuskáké/DMR fegyvereké pedig 4000 Joule-ról 6000 Joule-ra fog növekedni.
Csakhogy a jugó,grúz,kaukázusi és kelet ukrajnai harcok is azt mutatják,hogy bár a harcok sújpontja a lakott településeken van,szükséges a 300méteren túli hatásos gyalogsági tűzképességre is.
Azonkivűl ezek mind hibridháborúk voltak,ahol a viszonylag kicsi gépesitett erők gyors hadműveleteit elhúzódó gyalogsági harcok kisérnek/követnek,amiket nem a jól felszerelt gépesitett erők csinálják.
Viszont a nem lövész beosztású katonáknak tényleg felesleges egy nagy teljesitményű csatapuska/gépkarabély.Nekik bőven elég lenne egy MP7 jellegű PWD.