A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
A norvégokat nem befolyásolja a demokrácia helyzete, a NASAMS eladással kapcsolatban. Nem keverik a két ügyet. Ilyen országoknak adták el mint: Omán, Qatar, Indonézia, Chile.

Igen de a jó Viktorunk a NASAMS beszerzésen keresztűl akar nyomást gyakorolni a norvég kormányra,hogy megszerezze a teljes felugyeletett a magyarországi norvég pénzek felett.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord and zulu

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
Talált már valaki olyan norvég írást, ahol azt írják hogy valaki norvég azt mondta hogy a demokráciadeficit miatt nem adnak el Magyarországnak fegyvereket?
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Ezt siman el tudom képzelni, akár ez is lehet, ebben igazad van.

Viszont mukodokepes, rendszerben álló, modern, bevált alternativa ebben az árkategóriaban ill hasonlo parameterekkel nem nagyon van, plane nem a Diehltol, sem az mdbatol. A mindenfele uj hekkelest meg hagyjuk meg olyan orszagoknak, akiknek van rá pénzük meg eroforrasaik plusz mellette meglevo működő rendszerük, ezt mar sok minden más kapcsán is elmondtuk, ilyesmihez semmink nincs meg.

A camm, camm er rendszerben van, és sokan megrendelték már. Talán többen is mint a nasams-ot. A többiben valóban van kisebb kockázat. De ha most jelentettek be AMRAAM-ER export engedélyt, akkor nekem úgy tűnik, haladnak a dolgok. Ha lassan is.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
De ha most jelentettek be AMRAAM-ER export engedélyt, akkor nekem úgy tűnik, haladnak a dolgok. Ha lassan is.

De miért ilyen lassan? :oops:
2015 óta lehet tudni, hogy lesz AMRAAM ER. 2016-ban már sikeres tesztet hajtottak vele végre.
Mikor kezdhetett el Katar tárgyalni a beszerzésről, ha 2019 júliusában bejelentették mint első megrendelő?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Arról tudunk vmit, hogy ezt az AMRAAM-ot is csak USA ??? engéllyezés után tudjuk-e használní. Egy "keleti szomszédos" gerjesztett konfliktusban -ami a belpolitikai módszereikstílusuk miatt könnyen lehetséges-, nem örülnék ennek az USA-engedélyezéses kötelezettségnek! Túl nagy "barátok"!?!
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
De miért ilyen lassan? :oops:
2015 óta lehet tudni, hogy lesz AMRAAM ER. 2016-ban már sikeres tesztet hajtottak vele végre.
Mikor kezdhetett el Katar tárgyalni a beszerzésről, ha 2019 júliusában bejelentették mint első megrendelő?

Úgy értettem, hogy a mi NASAMS tárgyalásaink haladnak, még ha lassan is. Különben minek kértünk volna export engedélyt mostanában az USA-tól? Nyílván AMRAAM-ER-re nem tavaly kértünk, csak most. Hogy miért azt nem tudom. De közben elmentünk tárgyalni a Deihl-hez. Talán van köze hozzá. Akár egy másik komplexum ügyében a NASAMS helyett, akár IRIS-T ügyben a NASAMS-ba.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
Arról tudunk vmit, hogy ezt az AMRAAM-ot is csak USA ??? engéllyezés után tudjuk-e használní. Egy "keleti szomszédos" gerjesztett konfliktusban -ami a belpolitikai módszereikstílusuk miatt könnyen lehetséges-, nem örülnék ennek az USA-engedélyezéses kötelezettségnek! Túl nagy "barátok"!?!

Valahogy Pakisztán is lelőtte az indiai gépet egy AIM-120 C-5-ös rakétával...
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Talált már valaki olyan norvég írást, ahol azt írják hogy valaki norvég azt mondta hogy a demokráciadeficit miatt nem adnak el Magyarországnak fegyvereket?
Na végre!!!! ezt vártam...Úgy eladnák ők nekunk...csak mi huzzuk a szankat...most ez megy...A norvégok mindenkinek adnak el fegyvert...ebből élnek. meg az olajból.
ha nem adják veszunk meteort...jo a hadugy...kurvára jol csinalja...
itt van 1 milliard dollar...kinek kell????? hidd el sorban allnak..:)))) most meg kurvara lehet alkudni....nagyon...
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Arról tudunk vmit, hogy ezt az AMRAAM-ot is csak USA ??? engéllyezés után tudjuk-e használní. Egy "keleti szomszédos" gerjesztett konfliktusban -ami a belpolitikai módszereikstílusuk miatt könnyen lehetséges-, nem örülnék ennek az USA-engedélyezéses kötelezettségnek! Túl nagy "barátok"!?!
Ez az egész az AMRAAM-ot csak USA engedéllyel indíthatod elmélet már tavaly megbukott, amikor a pakisztániak lelőttek vele egy indiai Mig-21-et. Úgy, hogy az USA ezt nagyon nem nézte jó szemmel és megígérte Indiának, hogy ilyen többet nem fordul elő. És úgy, hogy Pakisztán és az USA már lassan egy évtizede nincs túl jó viszonyban! Ha ők tudták kedvükre használni akkor bárki.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Valahogy Pakisztán is lelőtte az indiai gépet egy AIM-120 C-5-ös rakétával...

Ott nem tudom milyen háttér-alku lehetett. A publikus álláspont az USA engedély. Így tudom.
Ebból tudok kiindulni. Hivatalos USA cáfolatról nem tudok.

Úgy értettem, hogy a mi NASAMS tárgyalásaink haladnak, még ha lassan is. Különben minek kértünk volna export engedélyt mostanában az USA-tól? Nyílván AMRAAM-ER-re nem tavaly kértünk, csak most. Hogy miért azt nem tudom. De közben elmentünk tárgyalni a Deihl-hez. Talán van köze hozzá. Akár egy másik komplexum ügyében a NASAMS helyett, akár IRIS-T ügyben a NASAMS-ba.

Na végre!!!! ezt vártam...Úgy eladnák ők nekunk...csak mi huzzuk a szankat...most ez megy...A norvégok mindenkinek adnak el fegyvert...ebből élnek. meg az olajból.
ha nem adják veszunk meteort...jo a hadugy...kurvára jol csinalja...
itt van 1 milliard dollar...kinek kell????? hidd el sorban allnak..:)))) most meg kurvara lehet alkudni....nagyon...

Annak örültem volna, ha a előző pártízévben is így versenyeztették volna (mondjuk többségében -nem vagyok "telhetetlen") A gyártókat. ...de hát a (politikai-) élet kegyetlen! :rolleyes:
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Ez az egész az AMRAAM-ot csak USA engedéllyel indíthatod elmélet már tavaly megbukott, amikor a pakisztániak lelőttek vele egy indiai Mig-21-et. Úgy, hogy az USA ezt nagyon nem nézte jó szemmel és megígérte Indiának, hogy ilyen többet nem fordul elő. És úgy, hogy Pakisztán és az USA már lassan egy évtizede nincs túl jó viszonyban! Ha ők tudták kedvükre használni akkor bárki.
És ugyan mit tudnak tenni?
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Ott nem tudom milyen háttér-alku lehetett. A publikus álláspont az USA engedély. Így tudom.
Ebból tudok kiindulni. Hivatalos USA cáfolatról nem tudok.
Ez a publikus álláspont Zord blogjáról indult, amikor ki lett találva, hogy az AMRAAM raktár kulcsát egy amerikai katona őrzi és csak neki van kulcsa hozzá. Nem vicc! Aztán Kecsón járatos emberek tartottak felvilágosítást arról, hogy még egy amerikai katonát sem láttak arrafelé. Ez után jött az, hogy akkor egy hardver kulcs kell... stb. stb.
Ha nem indíthatnánk, minek vittük volna ki a BAP-ra? Dísznek? Drága dísz. Vagy csak arra az időre az usákok oda adták a titokzatos hiányzó akármit? Aztán elvették? Kamu az egész!
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram and SilvioD

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
És ugyan mit tudnak tenni?
Kb. amit 24 éves 110 kilós Rónáldó az 5 éves Mórickával a játszótéren. Amit akar.
Tudom, tudom Paki atom”hatalom”. De akkor is. Eddig is Mórickaként bántak velük. Lásd Afgánra Pakin keresztül kilőtt cirkálórakéták, Bin Laden likvidálása stb. Ezért is romlott meg a viszony.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Kb. amit 24 éves 110 kilós Rónáldó az 5 éves Mórickával a játszótéren. Amit akar.
Tudom, tudom Paki atom”hatalom”. De akkor is. Eddig is Mórickaként bántak velük. Lásd Afgánra Pakin keresztül kilőtt cirkálórakéták, Bin Laden likvidálása stb. Ezért is romlott meg a viszony.
A kérdés nem erről szólt.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Ez a publikus álláspont Zord blogjáról indult, amikor ki lett találva, hogy az AMRAAM raktár kulcsát egy amerikai katona őrzi és csak neki van kulcsa hozzá. Nem vicc! Aztán Kecsón járatos emberek tartottak felvilágosítást arról, hogy még egy amerikai katonát sem láttak arrafelé. Ez után jött az, hogy akkor egy hardver kulcs kell... stb. stb. Ha nem indíthatnánk, minek vittük volna ki a BAP-ra? Dísznek? Drága dísz. Vagy csak arra az időre az usákok oda adták a titokzatos hiányzó akármit? Aztán elvették? Kamu az egész!
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 824
4 748
113
Egyrészt is-is. Semmiből nem áll átmenni a Deihl-hez vagy az MBDA-hoz és egy nagyon hasonló rendszert megvenni (irst-sl; camm camm er; vl mica). Szerintem a Deihl még az AMRAAM-ot is integrálná nem túl drágán az össz. költségekhez képest. Nincsenek monopol helyzetben a nasams-al.
Másrészt, itt úgy hírlik, hogy pont Viktor akarja zsarolni őket. A norvég alapok elosztásába szeretne jobban beleszólni, a norvégok meg kijelentették, hogy a két ügynek semmi köze egymáshoz.
Pontosan. A Kongsberg kezét lábát törve akarja eladni a Nasams-t nekünk. Értelme se volna ha a norvégok akadályoznák az eladást, az MBDA házon belül van a HM-ben, bármikor szállítaná a lérak rendszert. A franciák nem olyan finnyásak, bárkinek eladják. Orbán úgy gondolta, hogy 2 legyet üt egy csapásra: jó pontokat szerez Trumpnál a rakétavásárlással (más módon nyilván nem tudna, a demokrácialeépítés nemcsak Nyugat-Európában nem népszerű, de még Trump kormányában sem. Elképzelhetjük, hogy milyen "népszerű" lesz ha esetleg nem Trump hanem a demokrata Biden nyer novemberben, aki már vezet a közvéleménykutatásokban) és egyúttal rákényszeríti a norvégokat, hogy azt a kis összeget (10%) is amit a norvégok által megbízott alapítvány oszt el, azt is a kormány oszthassa el. A norvégok nem mennek bele, ezért áll az ügy hónapok óta és a vasárnapi levél a norvégoknak sem segített az ügyben. Félő, hogy a nagy vezető megunja, hogy állandóan kritizálják ezek a hanyatló nyugatiak és lemondja a beszerzést. Vagy vesz a Diehl-től, akor legalább német segítséggel lesz esélye, hogy nem rúgják ki az Európai Néppártból.