[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 975
113
Már csak az a kérdés, miért nem lehet együttműködni a németekkel? Nekünk megy, illetve ezzel a francia vonalat iis vesztik. Rivalizálást vélek felfedezni...

Amit még nem igazán értek, hogy zajlik ettől függetlenül a felújítási progi, amire 140 mrd- ot akarnak elégetni?!
Ez egy tábornok véleménye, de a poltika meg a hadiipart akarja tápolni a megrendeléssel, mégha a termék nem is túl acélos.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 426
113
Nem, ez a PT-91M1A1 illetve a most modernizált sima T-72M1-ek amik külön megnevezést se kaptak (enyhe modernizáció, kaptak új komm rendszert, meg éjjelátókat aztán csoki) de jelenleg a T-72-esek tűztámogató szerepkörbe kerülnek a lövészdandárokhoz, egészen addig amíg le nem fut a Gepard program ( leánykori nevén Anders könnyű harckocsi 105-ös löveggel) ez 2026-ra van ígérve, hogy akkor kezdik meg a T-72 alapú dolgaik kivonását. A PT-16 egy technológiai demonstrátor amit valami arab ország megnézett, majd hagyta a vérbe az egészet.
Jól látom, hogy ez az Anders program egy sima CV-90 koppintás? :eek:
anders01.jpg

7070e6c8ddbc20fcc24e0476d4574c99.jpg

Igen komolyan meg lennék döbbenve, ha ebből lenne valós megrendelés. Ha ez a program 2008 óta fut és csak '26-ra ígérik...Hát nem tudom.
Miközben a Borsuk "mindjárt" indul gyártásba. Vagy a heavy Borsuk lenne az Anders?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
Jól látom, hogy ez az Anders program egy sima CV-90 koppintás? :eek:
anders01.jpg

7070e6c8ddbc20fcc24e0476d4574c99.jpg

Igen komolyan meg lennék döbbenve, ha ebből lenne valós megrendelés. Ha ez a program 2008 óta fut és csak '26-ra ígérik...Hát nem tudom.
Miközben a Borsuk "mindjárt" indul gyártásba. Vagy a heavy Borsuk lenne az Anders?
A pl01 is egy tupírozott cv90 volt, szóval lehet benne valami.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 975
113
Az Anders lényegült át Borsukká (átnevezték)
Az alváz megegyezik a nehéz Borsukkal, egy járműcsalád az egész.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 426
113
Az Anders lényegült át Borsukká (átnevezték)
Az alváz megegyezik a nehéz Borsukkal, egy járműcsalád az egész.
tehát Andersből lett Cheeta, majd abból Borsuk, miközben gyakorlatilag mindegyik különbözik az elődtől....
Szerintem rohadtul nem időrendben:
anders-ifv_aprelja02.jpg

2016-08-27%2B%252871%2529.png
840_472_matched__pm6pk1_840472matchedpm5ajfAndersOBRUM.jpg

550_800_crop__p4flpi_0b10daccfa611de9af3fc6de14b60cff.jpeg

És végül ez lett belőle?:eek::oops:
pehdpn_HSWM18borsuk1.jpg


Na látod, a németek ezért nem akarják bevenni őket a buliba! :D
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 975
113
tehát Andersből lett Cheeta, majd abból Borsuk, miközben gyakorlatilag mindegyik különbözik az elődtől....
Szerintem rohadtul nem időrendben:
anders-ifv_aprelja02.jpg

2016-08-27%2B%252871%2529.png
840_472_matched__pm6pk1_840472matchedpm5ajfAndersOBRUM.jpg

550_800_crop__p4flpi_0b10daccfa611de9af3fc6de14b60cff.jpeg

És végül ez lett belőle?:eek::oops:
pehdpn_HSWM18borsuk1.jpg


Na látod, a németek ezért nem akarják bevenni őket a buliba! :D
Hát a burkoló lemezek változtak leginkább.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Ezen:

7070e6c8ddbc20fcc24e0476d4574c99.jpg

az a "szoknya"/kötény legfeljebb termo-álcázás, vagy esetleg "jelzi" a jövőbeni kötény-páncélt. ???
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 975
113
Ezen:

7070e6c8ddbc20fcc24e0476d4574c99.jpg

az a "szoknya"/kötény legfeljebb termo-álcázás, vagy esetleg "jelzi" a jövőbeni kötény-páncélt. ???
Épp annyi a feladata, mint a T-72-őn a gumiköténynek. A elműködteti a kumulatív fejet és a mögötte lévő légrésben a kumulatív sugár veszít az erejéből és így nem olyan koncentráltan éri el oldalról a páncéltestet és növeli az esélyét, hogy nem megy át a páncélon.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 500
113
Orosz cuccot nem vehetünk,még kerülő utakon sem,de nemrég volt róla szó,hogy a yenkiknek valami 4000db MA1 porosodik otthon,letámasztva valami bázison,lehet eladnának 50-100 darabot,mármint nem 5 év múlva lennének legyártva,hanem a 2 kedcves vezető elhamburgerezik fél órát,majd kassza,és hétfőn behajózzák őket.
Az ágyú német,a hajtóművön kívül kb bármilyen vasdarabot legyártunk mi,van itt yenki nehézgépekbe,tratorokba is sebességváltót gyártó üzem(allison)abból bevásárolni bőven,meg collos villáskulcsokból,azt had sikítsanak a romulánok.
A nem a legújabb verziók is bőven jók a szomszédainkat meggyőzni a babgulyás magas koleszterin szintjéről.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Orosz cuccot nem vehetünk,még kerülő utakon sem,de nemrég volt róla szó,hogy a yenkiknek valami 4000db MA1 porosodik otthon,letámasztva valami bázison,lehet eladnának 50-100 darabot,mármint nem 5 év múlva lennének legyártva,hanem a 2 kedcves vezető elhamburgerezik fél órát,majd kassza,és hétfőn behajózzák őket.
Az ágyú német,a hajtóművön kívül kb bármilyen vasdarabot legyártunk mi,van itt yenki nehézgépekbe,tratorokba is sebességváltót gyártó üzem(allison)abból bevásárolni bőven,meg collos villáskulcsokból,azt had sikítsanak a romulánok.
A nem a legújabb verziók is bőven jók a szomszédainkat meggyőzni a babgulyás magas koleszterin szintjéről.


Az urán-pácélzatost (DP: Depleted/"szegényített" radioaktív Urán tartalmú) nem adják -ha jól tudom-, kb. 2,5+ fogyasztása van a Leo-hoz képest és tele tartály-kamion nem adnak vele :( . Amúgy jó -ahogy ők használják- , csak "emígy" nem("kiherélve" ahogy másnak szokták adni) az egyiptomi gyárból például. Nehéz velük jó üzletet kötni.
Biztos lesz még több hír is!

u.i: assz'em a maci sem adna akciós üzemanyagot bele :)
 
W

Wilson

Guest
Orosz cuccot nem vehetünk,még kerülő utakon sem,de nemrég volt róla szó,hogy a yenkiknek valami 4000db MA1 porosodik otthon,letámasztva valami bázison,lehet eladnának 50-100 darabot,mármint nem 5 év múlva lennének legyártva,hanem a 2 kedcves vezető elhamburgerezik fél órát,majd kassza,és hétfőn behajózzák őket.
Az ágyú német,a hajtóművön kívül kb bármilyen vasdarabot legyártunk mi,van itt yenki nehézgépekbe,tratorokba is sebességváltót gyártó üzem(allison)abból bevásárolni bőven,meg collos villáskulcsokból,azt had sikítsanak a romulánok.
A nem a legújabb verziók is bőven jók a szomszédainkat meggyőzni a babgulyás magas koleszterin szintjéről.

Én azért lennék nyugodt az MA1-l kapcsolatban, mert mi van akkor ha hős fiaink az MA1 ülve már Kolozsvárnál járnak,amikor a jenkik egy mozdulattal az ovális irodából lekapcsolják a tűzvezető számítógépeket az MA1-n.:):):)inkább újítsuk fel az összes kohószökevény T-72-t azoknál nincs ilyen probléma:):):):):)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 500
113
Én azért lennék nyugodt az MA1-l kapcsolatban, mert mi van akkor ha hős fiaink az MA1 ülve már Kolozsvárnál járnak,amikor a jenkik egy mozdulattal az ovális irodából lekapcsolják a tűzvezető számítógépeket az MA1-n.:):):)inkább újítsuk fel az összes kohószökevény T-72-t azoknál nincs ilyen probléma:):):):):)


Most ugye viccelsz,csak én nem értem?
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 500
113
Az urán-pácélzatost (DP: Depleted/"szegényített" radioaktív Urán tartalmú) nem adják -ha jól tudom-, kb. 2,5+ fogyasztása van a Leo-hoz képest és tele tartály-kamion nem adnak vele :( . Amúgy jó -ahogy ők használják- , csak "emígy" nem("kiherélve" ahogy másnak szokták adni) az egyiptomi gyárból például. Nehéz velük jó üzletet kötni.
Biztos lesz még több hír is!

u.i: assz'em a maci sem adna akciós üzemanyagot bele :)



Szerintem csak meg kell fizetni,és eladják vele,a leóknál szerintem nem fogyaszt többet,a T90-nél is csak kb 20%-al eszik többet,de kerozint,ami olcsóbb mit a gázolaj,így költségben kb ua,megjegyzem egy harckocsi élettartamára levetítve a költségben,tehát az új ára,meg az egész élettartama alatti javítások költségében 0.5% lehet a konkrét üzemanyag költség,de lehet túl is becsültem.
Mennyi lhet most 2000l kerozin,300 000ft?
legyen 320-as dodóval 2.2 mrd ft a tank,meg még kb 2x ennyi 30-40 év alatt amit beleköltesz,most akkor ebből mennyi a kerozin költség?:D
Nem nehezebb velük üzletelni mint bármely más országgal,amelyik csúcs hadtechet árul,az Armatát sem adnák ingyen,és a leóknál sem kaptunk ajándékba semmit,és a yenki fegyverekre a mi léptékeinkben nem lehet panasz.
Ja,Gripenek sem voltak 1 seprűnyél ára,vagy csúcs cuccot akarsz,vagy etesd egy másik ország katonáit,ill költs a papírmasé 72-eseinkre....o_O
 
W

Wilson

Guest
Most ugye viccelsz,csak én nem értem?

Persze,hogy viccelek:):) csak azt akartam érzékeltetni,hogy úgyis jön majd valaki aki szerint pénzkidobás bármilyen modern mbt vásárlása.Amikor itt vannak a remek T-72-k amikre csak egy kis zimmeritet kell kenni ,meg átalakítani a löveget,hogy fotontorpedókat is ki tudjon lőni és eme átalakítást követően a Mark I tanktól kezdve a Halálcsillagig bármit keresztül lövünk velük.:):):)
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Én azért lennék nyugodt az MA1-l kapcsolatban, mert mi van akkor ha hős fiaink az MA1 ülve már Kolozsvárnál járnak,amikor a jenkik egy mozdulattal az ovális irodából lekapcsolják a tűzvezető számítógépeket az MA1-n.:):):)inkább újítsuk fel az összes kohószökevény T-72-t azoknál nincs ilyen probléma:):):):):)


A DPU-páncélréteg nélküli M1-Abrams Kb, Leo szint, de sokszor annyi fogyasztással, új logisztikával, gázturbinás motorral(sajnos rémálom), kemény politikai függéssel, ami mögött sajnos ott lehet az Washingtoni Ovális Iroda jóváhagyási kötelezettsége. :eek:
...és a nagy "Trombitás" megmondta, hogy keményen "csengetni" kell ezután: Egyiptom kap segélybe M1A1 Abramst, Európa is csilliárd-millió $-ért.

1 M1A1 árából kb 7-10 T-72-t lehet "építeni". Ebben a becslésben kb. benne van a használt T-72 vételi ár is(ex-SzU államból).

...jó az M1A1, -elismerem-, csak amennyi darabra futná, annyit bármelyik szomszéd ki tud lőni (ATGM-el).
Ötször annyi T-72-t ( + a Leo-k :) ) már 2-3 szomszéd összesen se nagyon. Erre pedig a történelmi tapasztalat/gyakorlat miatt -szerintem- igenis fel kell készülni, kiemelt szempont!
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 500
113
A DPU-páncélréteg nélküli M1-Abrams Kb, Leo szint, de sokszor annyi fogyasztással, új logisztikával, gázturbinás motorral(sajnos rémálom), kemény politikai függéssel, ami mögött sajnos ott lehet az Washingtoni Ovális Iroda jóváhagyási kötelezettsége. :eek:
...és a nagy "Trombitás" megmondta, hogy keményen "csengetni" kell ezután: Egyiptom kap segélybe N1-Abramst, Európa is csilliárd-millió $-ért.

1 M1A1 árából kb 7-10 T-72-t lehet építeni". Ebben a becslésben kb. benne van a használt T-72 vételi ár is(ex-SzU államból).

...jó az M1A1, -elismerem-, csak amennyi darabra futná, annyit bármelyik szomszéd ki tud lőni (ATGM-el).
Ötször annyi T-72-t ( + a Leo-k :) ) már 2-3 szomszéd összesen se nagyon. Erre pedig a történelmi tapasztalat/gyakorlat miatt -szerintem- igenis fel kell készülni, kiemelt szempont!



Teljesen komolytalanná teszed magad ezzel a 72-esek felújítása mantrával.
Értsd már meg, hogy egy kalap sz@r az egész, maga az alapgép végletesen elavult, gyenge páncélzatú, korai darabok, nem véletlenul az Oroszok sem modernizálták az ovéiket, mert értelmetlen.
Pont.
MA már T72B3 alatt felesleges szovjet mbt-ben gondolkodni, de attól alig drágább egy T-90M, ami már kb az MA1 ligában van.
A leok is új logisztika, az Armata is(az lenne), de minden nem 60's-70's szovjet technika új logisztika lenne nekunk.
Politikai fuggés mi, mert a leókkal nem kotottuk magunkat a Krausshoz?
A gt nem rémálmabb mint a helik, vagy a repcsik gt-je,nincs sivatagunk, hogy ido elott megegye a por, be kell vásárolni belole, úgy tudom nem adják a licencet, hanem csak a komplett gt-t lehet cserélni, de mit gondolsz, a leók motorja az olcsóság mintapéldánya? :rolleyes::D
Figyu, ha szerinted úgy nyernék a szomazédaink velunk szemben a háborút, hogy mennyi atgm-juk van/tankunk, akkor még nálam is kevesebbet értesz a harcászathoz, tudod vannak itt igazi katonák is, érdemes hallgatni rájuk. ;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Szerintem csak meg kell fizetni,és eladják vele,a leóknál szerintem nem fogyaszt többet,a T90-nél is csak kb 20%-al eszik többet,de kerozint,ami olcsóbb mit a gázolaj,így költségben kb ua,megjegyzem egy harckocsi élettartamára levetítve a költségben,tehát az új ára,meg az egész élettartama alatti javítások költségében 0.5% lehet a konkrét üzemanyag költség,de lehet túl is becsültem.
Mennyi lhet most 2000l kerozin,300 000ft?
legyen 320-as dodóval 2.2 mrd ft a tank,meg még kb 2x ennyi 30-40 év alatt amit beleköltesz,most akkor ebből mennyi a kerozin költség?:D
Nem nehezebb velük üzletelni mint bármely más országgal,amelyik csúcs hadtechet árul,az Armatát sem adnák ingyen,és a leóknál sem kaptunk ajándékba semmit,és a yenki fegyverekre a mi léptékeinkben nem lehet panasz.
Ja,Gripenek sem voltak 1 seprűnyél ára,vagy csúcs cuccot akarsz,vagy etesd egy másik ország katonáit,ill költs a papírmasé 72-eseinkre....o_O

Nemfogyaszt többet?Nézd már meg,hogy mennyi üzemanyagfér a két harckocsiba(Abrams Leopard 2) és mennyi a hatótávolságuk.
Ezen kívül az export Abrams nem jó tank.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and megazez

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
A DPU-páncélréteg nélküli M1-Abrams Kb, Leo szint, de sokszor annyi fogyasztással, új logisztikával, gázturbinás motorral(sajnos rémálom), kemény politikai függéssel, ami mögött sajnos ott lehet az Washingtoni Ovális Iroda jóváhagyási kötelezettsége. :eek:
...és a nagy "Trombitás" megmondta, hogy keményen "csengetni" kell ezután: Egyiptom kap segélybe M1A1 Abramst, Európa is csilliárd-millió $-ért.

1 M1A1 árából kb 7-10 T-72-t lehet "építeni". Ebben a becslésben kb. benne van a használt T-72 vételi ár is(ex-SzU államból).

...jó az M1A1, -elismerem-, csak amennyi darabra futná, annyit bármelyik szomszéd ki tud lőni (ATGM-el).
Ötször annyi T-72-t ( + a Leo-k :) ) már 2-3 szomszéd összesen se nagyon. Erre pedig a történelmi tapasztalat/gyakorlat miatt -szerintem- igenis fel kell készülni, kiemelt szempont!

A románok fosnak a 44 leoa7-től, pedig van majdnem 400 Tr85-ük. Mert tudják hogy talán ha a 1/3-a indul és 1/4-a harcképes, és kis túlzással majdnem mindennel átlövöd ami komolyabb egy Ak47-nél. Tudják ők is, hogy szart nem ér a 50-60 éves technika.

Meg azt lesik mennyi és milyen IVF-et veszünk mert abból jelenleg náluk az előny, de nem túl nagy számban van nekik sem új abból.

És akkor már csak a létszám előnyük marad meg a lövészek terén.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
A románok fosnak a 44 leoa7-től, pedig van majdnem 400 Tr85-ük. Mert tudják hogy talán ha a 1/3-a indul és 1/4-a harcképes, és kis túlzással majdnem mindennel átlövöd ami komolyabb egy Ak47-nél. Tudják ők is, hogy szart nem ér a 50-60 éves technika.

Meg azt lesik mennyi és milyen IVF-et veszünk mert abból jelenleg náluk az előny, de nem túl nagy számban van nekik sem új abból.

És akkor már csak a létszám előnyük marad meg a lövészek terén.

Annak már a II.vh-ban sem volt jelentősége.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Annak már a II.vh-ban sem volt jelentősége.

Pont ezért írtam, hogy megy az aggódás a román fórumokon, meg a találgatások, hogy mit, meg mennyit veszünk.
Valahol már azt fantáziálják, hogy önjáró tüzérségből veszünk még 48-db-ot meg hasonlók. (Persze ezzek az infók nem igazak, de nem nyugodtak.)