[HUN] Magyar katonai pilóták képzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 408
113
Oké, tehát akkor az az alapfelállás, hogy több vadászunk is lesz, mondjuk egy másik grippen század? Király! Akkor meg jöhet 8-12 L39NG meg ugyanennyi ami a kettő tipus közé kell.
Csak fel ne ébredjünk az álomból!
Ne feledd, hogy úgy néz ki a Mi-24-eseink is kirepülnek '24-re, ha jól emlékszem. A H145M-ek tudnak CAS-t adni, de rajtuk max 2 függesztési pont van. Az ő szerepkörük a battlefield support, nem kimondottan a CAS. Ha harci helikopter akarunk a Mi-24-ek váltására, akkor ott mélyre kell nyúlni a buxába.
Szerintem a 40-50 M USD-k fognak repkedni a darabárban. Lehet majd gondolkodni, hogy maradunk a helikopteres platform mellett (pl. esetleg akkora záruló toló légcsavaros megoldasoknál) vagy a CAS-t rábízzuk a cseh gépekre. (NG, L-259?).
 
W

Wilson

Guest
Oké, tehát akkor az az alapfelállás, hogy több vadászunk is lesz, mondjuk egy másik grippen század? Király! Akkor meg jöhet 8-12 L39NG meg ugyanennyi ami a kettő tipus közé kell.
Csak fel ne ébredjünk az álomból!

Akkor lesz realitása egy második vadász századnak ha átvesszuk még egy ország (Horvátország?) légterének ellenőrzését.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Ne feledd, hogy úgy néz ki a Mi-24-eseink is kirepülnek '24-re, ha jól emlékszem. A H145M-ek tudnak CAS-t adni, de rajtuk max 2 függesztési pont van. Az ő szerepkörük a battlefield support, nem kimondottan a CAS. Ha harci helikopter akarunk a Mi-24-ek váltására, akkor ott mélyre kell nyúlni a buxába.
Szerintem a 40-50 M USD-k fognak repkedni a darabárban. Lehet majd gondolkodni, hogy maradunk a helikopteres platform mellett (pl. esetleg akkora záruló toló légcsavaros megoldasoknál) vagy a CAS-t rábízzuk a cseh gépekre. (NG, L-259?).

Én sem harci helikoptert, sem ilyen könnyű gépet nem vennék CAS-ra, arra vennék valami Reaper-szerűséget, a túlélőképessége pont annyira semmi annak is mint ezeknek, de legalább nem hal meg a pilóta.

Ezt a gépet én eleve nem venném meg nekünk, szerintem nincs rá szükség. Lehet, hogy jó gép, de nekünk nem kell itthon. Képességet megszerezni, fenntartani a típuson kell, amit repülnek, pilótaiskolához nincs nálunk légtér, nem kell logikusan. Biztos ki lehet találni, hogy mire jó, de igazából nem kell.
Lérak kell, vadászbombázó kell stand off fegyverekkel, szállítógép kell, ez pont nem kell.

A gyárnak ennek ellenére örülök, rá kell állítani drónokra, arra még talán lehet piac.

Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 408
113
Akkor lesz realitása egy második vadász századnak ha átvesszuk még egy ország (Horvátország?) légterének ellenőrzését.
Ez megkönnyítheti a döntést, de szerintem a bővítés elkerülhetetlen....
Az az igazság, hogy nem hiszem, hogy sokkal többet kellene majd fizetnünk a svédeknek éves díjat, ha '26-ban lecseng a mostani gépek részlete, és még egy 14 gépes kontingenst bevállalunk (@Allesmor Obranna -nak abban maximálisan igazat adok, hogy abba már nagyobb arányban kell legyenek a kétülésesek.)
Ugye onnantól a jelenlegi gépekre már csak a supportot kellene fizetnünk. Ha pedig ebbe bele tudjuk vonni valamilyen módon az AERO-t, a cseh légierővel karöltve (értsd ők is bővítenek Gripennel) akkor az AERO révén visszacsorgó pénzekkel együtt sokat segítenek a nagyobb flotta költségeinek viselésében.
Mondjuk továbbra sem tudjuk, hogy mennyi állami lóvé van a Tombor András féle befektetési alapban, de gyanítom, hogy nem kevés! ;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 408
113
Én sem harci helikoptert, sem ilyen könnyű gépet nem vennék CAS-ra, arra vennék valami Reaper-szerűséget, a túlélőképessége pont annyira semmi annak is mint ezeknek, de legalább nem hal meg a pilóta.

Ezt a gépet én eleve nem venném meg nekünk, szerintem nincs rá szükség. Lehet, hogy jó gép, de nekünk nem kell itthon. Képességet megszerezni, fenntartani a típuson kell, amit repülnek, pilótaiskolához nincs nálunk légtér, nem kell logikusan. Biztos ki lehet találni, hogy mire jó, de igazából nem kell.
Lérak kell, vadászbombázó kell stand off fegyverekkel, szállítógép kell, ez pont nem kell.

A gyárnak ennek ellenére örülök, rá kell állítani drónokra, arra még talán lehet piac.

Szerintem.
Akkor ezt inkább úgy képzeld el, hogy van egy Reapered (mert arra is szükségünk lesz, ez elkerülhetetlen) amit megveszel, repkedsz vele békeidőben. Ha lezuhan, akkor törlöd a krokodil könnyeket, mert egy Reaper stack (4 gép+a kontroll egység) az túl van a 20M USD-n. Aztán ennyi. Egy ilyen kiképző/CAS gépet meg használhatsz hasznosan békében (trainer) meg háborúban (CAS) is. Ne feledjük, hogy vadászpilótából mindig több van, mint gépből. Ha viszont lelövik a 14. Gripent, akkor mehet a pingvinezés a "Gripen árváknak" mert hogy gépet nem tehetsz alájuk, az fix. Ha egy Brent nyomsz a kezükbe, az inkább kontraproduktív. Viszont van egy halom NG-d, ami még mindig jobb, mintha mosdókagylókat dobálnál az ellenfélre.... ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 001
32 375
113
Akkor ezt inkább úgy képzeld el, hogy van egy Reapered (mert arra is szükségünk lesz, ez elkerülhetetlen) amit megveszel, repkedsz vele békeidőben. Ha lezuhan, akkor törlöd a krokodil könnyeket, mert egy Reaper stack (4 gép+a kontroll egység) az túl van a 20M USD-n. Aztán ennyi. Egy ilyen kiképző/CAS gépet meg használhatsz hasznosan békében (trainer) meg háborúban (CAS) is. Ne feledjük, hogy vadászpilótából mindig több van, mint gépből. Ha viszont lelövik a 14. Gripent, akkor mehet a pingvinezés a "Gripen árváknak" mert hogy gépet nem tehetsz alájuk, az fix. Ha egy Brent nyomsz a kezükbe, az inkább kontraproduktív. Viszont van egy halom NG-d, ami még mindig jobb, mintha mosdókagylókat dobálnál az ellenfélre.... ;)

Reaper helyett inkább Bayraktar esélyes, ha veszünk a kategóriában szerintem.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Akkor ezt inkább úgy képzeld el, hogy van egy Reapered (mert arra is szükségünk lesz, ez elkerülhetetlen) amit megveszel, repkedsz vele békeidőben. Ha lezuhan, akkor törlöd a krokodil könnyeket, mert egy Reaper stack (4 gép+a kontroll egység) az túl van a 20M USD-n. Aztán ennyi. Egy ilyen kiképző/CAS gépet meg használhatsz hasznosan békében (trainer) meg háborúban (CAS) is. Ne feledjük, hogy vadászpilótából mindig több van, mint gépből. Ha viszont lelövik a 14. Gripent, akkor mehet a pingvinezés a "Gripen árváknak" mert hogy gépet nem tehetsz alájuk, az fix. Ha egy Brent nyomsz a kezükbe, az inkább kontraproduktív. Viszont van egy halom NG-d, ami még mindig jobb, mintha mosdókagylókat dobálnál az ellenfélre.... ;)
Ezért mondom, hogy értem én ezt, hogy ki lehet erre találni valamit. De Te is tudod, hogy erre plusz pár Gripen kéne, nem NG.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
... Ha viszont lelövik a 14. Gripent, akkor mehet a pingvinezés a "Gripen árváknak" mert hogy gépet nem tehetsz alájuk, az fix. Ha egy Brent nyomsz a kezükbe, az inkább kontraproduktív. Viszont van egy halom NG-d, ami még mindig jobb, mintha mosdókagylókat dobálnál az ellenfélre.... ;)
Ha lelövik, és ami lelövi a Grippent, annak majd pont az NG lesz az ellenfele vagy hogy képzeled?! Ebben nagyon nincs logika.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 408
113
A kanadai képzés előnyei pl. a korlátlan légtér akár mélyrepülésre is, a sok gép miatt összetett feladatok és a nagyon sok repülési lehetőség.
A nagy bránert! Milyen korlátlan repülési lehetőségről beszélsz? Ott egy csomagban X óra van! Ha sikerül azalatt a vizsga, akkor OK, ha nem akkor buktad az egészet, és kivágják a növendéket. Ráadásul alig van jelölti keretünk. Valamelyik jelenlegi Gripen pilóta is nemrég azt nyilatkozta, hogy ő az amerikai grátisz keretben képződött!
A szállítógépes pilótaképzéshez nincs semmink. A cseheknél és a szlovákoknál meg legalább 30 éve csinálják. A magyar A319 pilóták is Csehországban voltak képzésen...
Zoltai Lea is az NFTC után került szállító gépre. Ha a csehekkel és a szlovákokkal közös platformra hozzuk (vagy mégjobb, ha közös pilótaképző rendszert alakítunk ki) a pilótaképzést, akkor ugye állíthatjuk, hogy nem fogják még egyszer végigküldeni a saját L-39-eseiken a szerencsétlent? o_O
A Gripenhez van Gripen szimulátor. NG szimulátor helyett valódi repüléssel kellene a pilótajelöltet Gripen képzésre alkalmassá tenni. Épp az a jelenlegi magyar rendszernek a problémája hogy nincs elég tényleges repülési lehetőség. Ezért gondolják megoldásnak az NG-t, mert az olcsóbban repül mint a Gripen.
Szerintem inkább nézd meg még egyszer, hogy miért hasznos a multi-level kiképző gépek rendszere, és a hozzájuk kapcsolódó szimulátor rendszer. A PC-21-gyel pl. konkrétan Gripen-t tudnak szimulálni kezelőfelületestűl, virtuális fegyverrendszereken át, akár kötelék bevetések (több szimulátor, vagy akár valódi trainer gép összekapcsolásával) szimulálásával. A Gripen szimulátor a földön csinál úgy, mintha a gépet vezetnéd, a modern trainer rendszerek, meg a levegőben, egy valódi repülőn.
És kik ellen akarod küldeni az L-39-et csapást mérni, a szerb Pancir-ok ellen vagy a román Gepardok ellen? Még radar sincs a gépen...
Te ki ellen szeretnéd bevetni a H145M-et, vagy a Mi-24-eseinket, esetleg egy lehetséges Apache helikopterünket? Na látod pont ellenük használható egy könnyű csapásmérő gép is. Vagy javíts ki, ha rosszul tudom, de tudtommal egyik gépen sincs (hacsak nem longbow apache) célfelderítő radar.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 408
113
Ha lelövik, és ami lelövi a Grippent, annak majd pont az NG lesz az ellenfele vagy hogy képzeled?! Ebben nagyon nincs logika.
Ugye ezt nem gondoltad végig? Háborúban ha nincs más, akkor azzal kell harcolni ami van. Vagy azt gondolod, hogyha ott van 16 pilóta meg 8 NG, meg egy halom fegyver rájuk, akkor csak azért nem vetik be őket, mert lelőhetik őket? Az a 16 pilóta akkor onnantól annyit érne, mint csöcs a kandisznón! Ezért írtam, hogy onnantól veheti a golyóállót, meg a Brent....
A térségünkben lévő egyetlen hadseregnek sincs korlátlan erőforrása. Amire elfogynak a Gripenek, addigra azért csúnya lenne, ha az ellenfél légvédelme érintetlen lenne. Meg lehet találni a felderítéssel azokat a pontokat, ami lehet hogy kevésbé fáj - emiatt kevésbé is védett -, de akkor is fájni fog az ellenségnek!
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Ugye ezt nem gondoltad végig? Háborúban ha nincs más, akkor azzal kell harcolni ami van. Vagy azt gondolod, hogyha ott van 16 pilóta meg 8 NG, meg egy halom fegyver rájuk, akkor csak azért nem vetik be őket, mert lelőhetik őket? Az a 16 pilóta akkor onnantól annyit érne, mint csöcs a kandisznón! Ezért írtam, hogy onnantól veheti a golyóállót, meg a Brent....
A térségünkben lévő egyetlen hadseregnek sincs korlátlan erőforrása. Amire elfogynak a Gripenek, addigra azért csúnya lenne, ha az ellenfél légvédelme érintetlen lenne. Meg lehet találni a felderítéssel azokat a pontokat, ami lehet hogy kevésbé fáj - emiatt kevésbé is védett -, de akkor is fájni fog az ellenségnek!
Nyilván szegény ember vízzel főz, és akár a Zlinekkel is indulhatsz háborúzni, de a reális az, ha leszedték a Grippeneket, a több századnyi radar nélküli NG se lessz ellenfél, tetszik vagy sem.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 408
113
Ezért mondom, hogy értem én ezt, hogy ki lehet erre találni valamit. De Te is tudod, hogy erre plusz pár Gripen kéne, nem NG.
Is-is! Értsük meg! Az NG vagy bámelyik kiképző gép nem A-10-es! Nem is a Gripen helyett van.
Ezt úgy képzeld el mint egy IFV-t, aminek a tornyán ott az ATGM. Nem arra találták ki, hogy az ellenséges hk. ellen álljon oda és izmozzon. De még sincs letolt gatyával, ha elé keveredik egy komolyabb páncélzatú ellenfél.
És tulajdonképpen még többgépes üzemeltetésnek sem minősül, mivel ezek nem kompetitívek a Gripennel (Pl. F-35-Gripen együtt ), mert a Gripent nem is lehet mid level trainernek használni.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 408
113
Nyilván szegény ember vízzel főz, és akár a Zlinekkel is indulhatsz háborúzni, de a reális az, ha leszedték a Grippeneket, a több századnyi radar nélküli NG se lessz ellenfél, tetszik vagy sem.
Értem! Tehát, ha elfogynak a Gripenek, akkor megyünk aláírni, fehér zászlóval, hogy vége a háborúnak? o_O
Mert a helikoptereink ugyan úgy nem ellenfelek. A radar nélküli drónok sem. A gyalogság onnantól nem kap légi támogatást. De a felfegyverezhető trainereink legalább szépen sorban állnának a hangárban, merthogy úgyis leszednék őket. :hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 083
113
PC-21-gyel pl. konkrétan Gripen-t tudnak szimulálni kezelőfelületestűl, virtuális fegyverrendszereken át
Na,pont ezért nem veszi senki az L39NG-t.
Aki meg támadókapacitást akar
5dwm7881.jpg

Könnyebben üzemeltethető turbopop,ami gyakorlógépnek ugyan olyan jó,és még komolyabb támadókapacitása is van.És van belőle brazil,ami,dél koreai,török,amik mind alkalmassak arra,mire az Albatros.csak lassabbak.Sugárhajtásúban meg nagyobb teljesitményűeket vesznek.