A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 951
18 445
113
Erthetoen nem fogok senkit megnevezni - ez a sajat dolguk -, de van beloluk.
A 'revansfilingetd meg jo reszben abbol jon, ahogy szembol szitjak a tuzet, amire utana ra lehet fogni a 'revansfiling' es hasonlo jelzoket. Meg egy gondolat es itt befejezem: ha tartos, fenntarthato fejlesztest es honvedelmet akarsz, akkor marpedig be kell vonni es meg kell gyozni a politikai tobbseget, hogy tamogasson egy kurzusokon ativelo programot.

Sajnos nehéz ma ezt elképzelni, itt ez a vírusválság és még a legnehezebb órákban sem volt minimális egyetértés sem ,a védekezést illetően a két politikai oldal között. Akkor nehéz elképzelni, hogy egy békeidős, több kormányzati cikluson átívelő haderő fejlesztést egyetértésben meg lehetne valósítani. Biztonságpolitikában, külpolitikában, egyetértés lenne szükséges, vagy legalábbis egy minimumot illene tartani. Nem lesz ilyen itt.
 
K

kamm

Guest
Ha a PKM le lesz cserelve, akkor vegyunk licenszet es gyartsuk sajat MG3-at, mint mindenki (a Rheinmetall gappuskaknak amugy is van tortenelme, pl Toldi, Csaba anno), ráadásul az van a Leopardokon is, nem?
Ha meg veszunk, akkor legyen a modern H&K MG5 (uaz a NATO 7.62)... netan 5.56 legyen a geppuskas is? Akkor meg H&K MG4 - bar szerintem maradjon csak o 7.62, usson csak.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 399
113
Nektek tényleg ilyen nehéz a felfogásotok?Mit nem lehet azon érteni,hogy 5db lövészzászlóalj van egyenkén 3db lövészszázaddal ami összesen 15db századot jelent?
Ilyen alapon két loveszdandarunk van hat lövész zaszloaljjal. Azt mégsem.
Hülyeséget ne irogassatok. Vagy pontosan tudja valaki, vagy ne írjon semmit.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 069
12 036
113
Ha a PKM le lesz cserelve, akkor vegyunk licenszet es gyartsuk sajat MG3-at, mint mindenki (a Rheinmetall gappuskaknak amugy is van tortenelme, pl Toldi, Csaba anno), ráadásul az van a Leopardokon is, nem?
Ha meg veszunk, akkor legyen a modern H&K MG5 (uaz a NATO 7.62)... netan 5.56 legyen a geppuskas is? Akkor meg H&K MG4 - bar szerintem maradjon csak o 7.62, usson csak.
A PKM-et maximum MG338-ra érdemes cserélni.
Semmi értelme pénz költeni 7.62-es puskalőszert tüzelő géppuskára.
Még kevésbé 5.56-ra.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
H

Hummen23

Guest
A mai raj alapján:

Puma:
– rajparancsnok (Cz Bren2, Cz P09)
– rajparancsnok helyettes (CG M4, Cz Bren2, Cz P09)
– géppuska irányzó (PKM, Cz P09)
– géppuska irányzó(PKM, Cz P09)
– gépkarabélyos (Cz Bren2, Cz P09 +CG felkészítés)
– gépkarabélyos (Cz Bren2, Cz P09 +CLS)

Lynx / Boxer:
– rajparancsnok (Cz Bren2, Cz P09)
– rajparancsnok helyettes (CG M4, Cz Bren2, Cz P09)
– géppuska irányzó (PKM, Cz P09)
– géppuska irányzó(PKM, Cz P09)
– gépkarabélyos (Cz Bren2, Cz P09)
– gépkarabélyos (Cz Bren2, Cz P09)
– gépkarabélyos (Cz Bren2, Cz P09 +CG felkészítés)
– gépkarabélyos (Cz Bren2, Cz P09 +CLS)

Amennyiben ez utóbbi két tűzcsoportra van osztva, akkor feltehetően meg ez:
– rajparancsnok (Cz Bren2, Cz P09)
– gépkarabélyos (CG M4, Cz Bren2, Cz P09)
– géppuska irányzó (PKM, Cz P09)
– gépkarabélyos (Cz Bren2, Cz P09 +CLS)

– rajparancsnok helyettes (Cz Bren2, Cz P09)
– gépkarabélyos (CG M4, Cz Bren2, Cz P09)
– géppuska irányzó (PKM, Cz P09)
– gépkarabélyos (Cz Bren2, Cz P09 +CLS)

Legalábbis az ismert kiindulópont alapján valami ilyesmire tippelnék!


Azért fűztem bele a Cz Bren 2 BR-t, mert sajtófotókon lehetett látni. Talán csapatpróbázzák. A UA TPG-3 valószínűleg csak a támogatóknáll lesz 300 WM, vagy 338 LM kaliberekben valamilyen 50-es rombolóval együtt. (a cégjegyzékben már megtalálható a Unique Alpine Magyarország, aminek ez az egyetlen katonai fegyvere) Ahogy most is van a hulladék szvd, szép puska, és gepárd M1.
Ezek közül mindegyiket kukázni kell.
A 60-as hirtenberger commandó pedig bőven elfér raj szintén is, és hatalmas tűzerő növekedést biztosítana. Kétlem, hogy ne lenne rendszeresítve a cég teljes termékpalettája.
A pkm sem felel meg a modern követelményeknek, miért is pont azt ne cserélnék le? Nem tétel a Z2026 költségvetéséz képest.
Az FN herstal csak egy tipp volt a részemről, nekem szimpatikusabb mint a német géppuskák.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 397
120 680
113
A PKM-et maximum MG338-ra érdemes cserélni.
Semmi értelme pénz költeni 7.62-es puskalőszert tüzelő géppuskára.
Még kevésbé 5.56-ra.
Amíg a nato nem határoz meg új stanaget a lőszerre (és nem fog mert a franciák most váltottak új karabélyt és keresztbe fekszenek a szervezetszintű változtatások előtt) addig a jelenlegire kell átállni a logisztikai interoperabilitás miatt.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Ilyen alapon két loveszdandarunk van hat lövész zaszloaljjal. Azt mégsem.
Hülyeséget ne irogassatok. Vagy pontosan tudja valaki, vagy ne írjon semmit.
Számolj pontosan. 3+2 az körülbelül öt zászlóalj. Tata 2, Debrecen 3 körülbelül. Mást ne számoljunk hozzá, mert a különlegesek szervezete egészen más, a tarcsisok pedig jelenleg semmit sem számítanak.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 151
26 845
113
A 60-as hirtenberger commandó pedig bőven elfér raj szintén is, és hatalmas tűzerő növekedést biztosítana. Kétlem, hogy ne lenne rendszeresítve a cég teljes termékpalettája.
Jó, te harcolj azzal, majd a többiek a negyven milliméteres cső alatti gránátvetővel inkább! A PKM-nek meg még nem ismerjük a váltótípusát, ami feltehetően egy 5,56-as golyószóró lesz, de ki tudja!
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 069
12 036
113
Amíg a nato nem határoz meg új stanaget a lőszerre (és nem fog mert a franciák most váltottak új karabélyt és keresztbe fekszenek a szervezetszintű változtatások előtt) addig a jelenlegire kell átállni a logisztikai interoperabilitás miatt.
Amíg a nato nem határoz meg új stanaget a lőszerre, addig semmiképpen se álljunk át 7.62 NATO-ra, mert könnyen úgy járhatunk, mint az 5.56-ra való áttéréssel, amikor is 2-3 hónappal a bejelentésünk után döntött az USA a 6.8 GP lőszer rendszeresítéséről.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
A PKM-et maximum MG338-ra érdemes cserélni.
Semmi értelme pénz költeni 7.62-es puskalőszert tüzelő géppuskára.
Még kevésbé 5.56-ra.

Látom a legkisebb egyetértés a gpu -val kapcsolatban van. Gyors kérdés, ha már gyár is települt hozzánk - a CZ -nek ennyire nincs semmi könnyű géppuskája vagy nem jó? Értem ez alatt, hogy pl. 7,62x51 NATO kaliber vastagabb csővel? Tudom önmagában ez nem lenne feltétlenül jó ...

Az is érdekes kérdés, hogy van olyan aki szerint a PKM -et (7,62x54) nem kellene cserélni. Ez nem lenne gond a "NATO kompabilitás" terén? Értem ez alatt, hogy a gépkarabélyok terén is ez (a NATO kompabilitás) lehetett a fő indok a 7,62x39 leváltására ...

Legtöbben akik váltanák, azok 7,62x51 NATO -ra váltanának e téren - FN Minimi 7,62 MK3 vagy H&K MG5 ... Ez a Sig Sauer MG 338 egész érdekes kivétel lenne. Jónak nagyon jó, de egy újabb kaliber ...

A rajtámogató lövész koncepció (azaz nem "mesterlövész" - hanem inkább az SzVD vonal továbbgondolása) már ennyire idejétmúlt lenne egyébként? Látom 'Hummen23' említett, hogy egy katonának a rajból lehetne e célból CZ Bren 2 BR 7,62 vagy UA TPG-3 (ugye ezek is 7,62x51 NATO), de senki más nem gondolt az újonnan tervezett rajba ilyen szerepkört.
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23
H

Hummen23

Guest
Jó, te harcolj azzal, majd a többiek a negyven milliméteres cső alatti gránátvetővel inkább! A PKM-nek meg még nem ismerjük a váltótípusát, ami feltehetően egy 5,56-as golyószóró lesz, de ki tudja!


Ha olvastad amit írtam, akkor tudod hogy részben fantázia.
Egyébként nem jobb több és nagyobb fegyvert magával vinnie a katonának, ha az elfér a gépben?
Nem célszerű rendszeresített azt, amit gyárt a saját gyárunk?
 
H

Hummen23

Guest
Látom a legkisebb egyetértés a gpu -val kapcsolatban van. Gyors kérdés, ha már gyár is települt hozzánk - a CZ -nek ennyire nincs semmi könnyű géppuskája vagy nem jó? Értem ez alatt, hogy pl. 7,62x51 NATO kaliber vastagabb csővel? Tudom önmagában ez nem lenne feltétlenül jó ...

Az is érdekes kérdés, hogy van olyan aki szerint a PKM -et (7,62x54) nem kellene cserélni. Ez nem lenne gond a "NATO kompabilitás" terén? Értem ez alatt, hogy a gépkarabélyok terén is ez (a NATO kompabilitás) lehetett a fő indok a 7,62x39 leváltására ...

Legtöbben akik váltanák, azok 7,62x51 NATO -ra váltanának e téren - FN Minimi 7,62 MK3 vagy H&K MG5 ... Ez a Sig Sauer MG 338 egész érdekes kivétel lenne. Jónak nagyon jó, de egy újabb kaliber ...

A rajtámogató lövész koncepció (azaz nem "mesterlövész" - hanem inkább az SzVD vonal továbbgondolása) már ennyire idejétmúlt lenne egyébként? Látom 'Hummen23' említett, hogy egy katonának a rajból lehetne e célból CZ Bren 2 BR 7,62 vagy UA TPG-3 (ugye ezek is 7,62x51 NATO), de senki más nem gondolt az újonnan tervezett rajba ilyen szerepkört.

A közelmúltban elhangzott nyilatkozatok alapján egyértelmű, hogy mindent cserélünk.
Korom Ferenc saját szavai szerint cél az adaptív honvédség létrehozás.
Nem vagyok a téma szakértője, de ez az én olvasatomban a lehető legtöbb felmerülő probléma leküzdésére való képesség. Ez talán a fegyverekkel kezdődik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
Ilyen alapon két loveszdandarunk van hat lövész zaszloaljjal. Azt mégsem.
Hülyeséget ne irogassatok. Vagy pontosan tudja valaki, vagy ne írjon semmit.

Na mondd okoska hogy van akkor.Mert úgy latszik,hogy te megtaláltad a temaban a bölcsek kövét aki meg ebben dolgozik az meg csak hülye mint a segg.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 069
12 036
113
Látom a legkisebb egyetértés a gpu -val kapcsolatban van. Gyors kérdés, ha már gyár is települt hozzánk - a CZ -nek ennyire nincs semmi könnyű géppuskája vagy nem jó? Értem ez alatt, hogy pl. 7,62x51 NATO kaliber vastagabb csővel? Tudom önmagában ez nem lenne feltétlenül jó ...

Az is érdekes kérdés, hogy van olyan aki szerint a PKM -et (7,62x54) nem kellene cserélni. Ez nem lenne gond a "NATO kompabilitás" terén? Értem ez alatt, hogy a gépkarabélyok terén is ez (a NATO kompabilitás) lehetett a fő indok a 7,62x39 leváltására ...

Legtöbben akik váltanák, azok 7,62x51 NATO -ra váltanának e téren - FN Minimi 7,62 MK3 vagy H&K MG5 ... Ez a Sig Sauer MG 338 egész érdekes kivétel lenne. Jónak nagyon jó, de egy újabb kaliber ...

A rajtámogató lövész koncepció (azaz nem "mesterlövész" - hanem inkább az SzVD vonal továbbgondolása) már ennyire idejétmúlt lenne egyébként? Látom 'Hummen23' említett, hogy egy katonának a rajból lehetne e célból CZ Bren 2 BR 7,62 vagy UA TPG-3 (ugye ezek is 7,62x51 NATO), de senki más nem gondolt az újonnan tervezett rajba ilyen szerepkört.
Szerényen megjegyzem, hogy az MG338 multikaliber képességű 6.8 GP, 7.62 NATO és .338 NM űrmérettel rendelkezik.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
A 60mm-es "combat" aknavetőkben van fantázia bár szerintem rajnak a lapos röppályájú fegyverek kellenek.Ez az a méret (főleg tömegben)amit egy raj magaval tud vinni lőszerrel együtt.Bár én a csőalatti gránátvetőktől sem vagyok elájulva kicsit sem.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Szerényen megjegyzem, hogy az MG338 multikaliber képességű 6.8 GP, 7.62 NATO és .338 NM űrmérettel rendelkezik.

Igen, a multikaliber előny. Ugyanakkor leginkább csak olyan módon manifesztálódik az előny a gyakorlatban, hogy lenne pl. x db 7,62x51 NATO meg y darab .338 NM (és/vagy z darab 6.8 GP). Azaz harctéri körülmények között biztos nem fognak szerelgetni illetve "normál" békeidős tábori tevékenység folyamán sem jellemző, hogy multikaliber fegyvereket (pláne tömegesen) átszerelgessenek. Persze a tekintetben így is előnyös lehetne, hogy amennyiben egy adott misszióban a környéken levő szövetségeseink várhatóan melyiket alkalmazzák - akkor azt vinnénk abba a misszióba.
 
H

Hummen23

Guest
A 60mm-es "combat" aknavetőkben van fantázia bár szerintem rajnak a lapos röppályájú fegyverek kellenek.Ez az a méret (főleg tömegben)amit egy raj magaval tud vinni lőszerrel együtt.Bár én a csőalatti gránátvetőktől sem vagyok elájulva kicsit sem.


De hátrányt gondolom nem jelent, ha van a rajban ilyen fegyver.

Más, nagyobb, több harci tapasztalattal rendelkező hadseregneknél mi a helyzet? Használják őket?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 542
77 354
113
De hátrányt gondolom nem jelent, ha van a rajban ilyen fegyver.

Más, nagyobb, több harci tapasztalattal rendelkező hadseregneknél mi a helyzet? Használják őket?

Nem nagyon jellemző.Az a baj vele,hogy a raj tagjai a parancsnokot is beleszámítva a tűzvonalban vannak és egy ilyen 60mm-es combat aknavetőt ott nem lehet használni, mert túl nagy célfelületet nyújtasz iranyzás közben(megosztott irányzás kizárt,arra nincs kapacitása a rajnak).Ahol van támogató raj a szakaszokban vagy támogató szakasz a században oda valók inkább.Lövészraj ezt FP műveletekben tudja használni,teszem azt konvolykísérésnél.Ha láttad a videót a franciakról ahogy átkocsikáztak Malin akkor kb olyanra kell gondolni.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Hummen23
H

Hummen23

Guest
Nem nagyon jellemző.Az a baj vele,hogy a raj tagjai a parancsnokot is beleszámítva a tűzvonalban vannak és egy ilyen 60mm-es combat aknavetőt ott nem lehet használni, mert túl nagy célfelületet nyújtasz iranyzás közben(megosztott irányzás kizárt,arra nincs kapacitása a rajnak).Ahol van támogató raj a szakaszokban vagy támogató szakasz a században oda valók inkább.Lövészraj ezt FP műveletekben tudja használni,teszem azt konvolykísérésnél.Ha láttad a videót a franciakról ahogy átkocsikáztak Malin akkor kb olyanra kell gondolni.


Nem tudtam, köszönöm a választ.
Lehetséges, hogy a honvédségnél a támogató szakaszokban lesz vegyesen 60 és 81 mm-es aknavető? Ha már náluk tartunk atgm váltás várható?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz