[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ez volt a katari üzlet:

The Government of Qatar has requested to buy defense articles and services from the U.S. Government in support of a Direct Commercial Sale of the National Advanced Surface to Air Missile System (NASAMS). The items Qatar requests include the following:

- forty (40) AIM 120C-7 AMRAAM missiles,
- one (1) spare AIM 120C-7 AMRAAM guidance section,
- one (1) spare AIM-120C-7 control section,
- eight (8) AMRAAM Captive Air Training Missile (CATM-120C),

- missile containers,
- classified software for the AN/MPQ-64F1 Sentinel Radar,
- spare and repair parts,
- cryptographic and communication security devices,
- precision navigation equipment, other software,
- site surveys,
- weapons system equipment and computer software support,
- publications and technical documentation,
- common munitions and test equipment,

- repair and return services and equipment,
- personnel training and training equipment,
- integration support and test equipment,
- and U.S. Government and contractor, engineering, technical and logistics support services,
- and other related elements of logistical and program support.

The estimated cost is $215 million.

Náluk negyven Amraam-al volt 215, nálunk a rakéták nélkül lehet 270 millió USD, szóval minimum két, de az araboknál szokásos túlárazás esetén akár háromszor annyi indító, radar, tűzvezető központ lehet a magyar üzletben. Igaz ezek pontos számára a katari kapcsán nem találtam semmit.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 450
113
Ez volt a katari üzlet:

The Government of Qatar has requested to buy defense articles and services from the U.S. Government in support of a Direct Commercial Sale of the National Advanced Surface to Air Missile System (NASAMS). The items Qatar requests include the following:

- forty (40) AIM 120C-7 AMRAAM missiles,
- one (1) spare AIM 120C-7 AMRAAM guidance section,
- one (1) spare AIM-120C-7 control section,
- eight (8) AMRAAM Captive Air Training Missile (CATM-120C),

- missile containers,
- classified software for the AN/MPQ-64F1 Sentinel Radar,
- spare and repair parts,
- cryptographic and communication security devices,
- precision navigation equipment, other software,
- site surveys,
- weapons system equipment and computer software support,
- publications and technical documentation,
- common munitions and test equipment,

- repair and return services and equipment,
- personnel training and training equipment,
- integration support and test equipment,
- and U.S. Government and contractor, engineering, technical and logistics support services,
- and other related elements of logistical and program support.

The estimated cost is $215 million.

Náluk negyven Amraam-al volt 215, nálunk a rakéták nélkül lehet 270 millió USD, szóval minimum két, de az araboknál szokásos túlárazás esetén akár háromszor annyi indító, radar, tűzvezető központ lehet a magyar üzletben. Igaz ezek pontos számára a katari kapcsán nem találtam semmit.
Háát ennél azért a katariak sokkal komolyabban rátenyereltek a "gombra". Amit felsoroltál, az megint csak rakéta, és annak is csak egy része.
Katar lesz az első ER üzemeltető. Ezek a rakéták meg simák.
A vége valahol 2,3Mrd USD magasságában volt. Mondjuk abban volt egy Patriot egység is. ;)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 792
113
W

Wilson

Guest
Ez nem maga a szerződés volt, csak egy LOI. Itt ez még csak polikai szinten van. Az biztos, hogy most felgyorsulnak majd az események.

Én arra leszek kíváncsi ,ha úgy alakul és aláírjuk a szerződést akkor ebben a megnövelt értékű beszerzésben benne lesz-e a Sentinel-z az NCTR kònyvtár.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Háát ennél azért a katariak sokkal komolyabban rátenyereltek a "gombra". Amit felsoroltál, az megint csak rakéta, és annak is csak egy része.
Katar lesz az első ER üzemeltető. Ezek a rakéták meg simák.
A vége valahol 2,3Mrd USD magasságában volt. Mondjuk abban volt egy Patriot egység is. ;)
Direkt fel is osztottam három részre a felsorolást, hátha valakinek nem sikerül a rakétákat, az üteget és a támogatást egymástól elkülönítenie. Hát persze, hogy van, akinek így se sikerült! :D
 
K

kamm

Guest
Cirka 10 evvel ezelott Finnorszag kb $500M vette a teljes NASAMS rendszeret es hozza az uj radarrendszert, egyutt. Masik $100-200M volt a raketak melle.
Anno ez kb felear volt az amugy messze jobb kepessegu, de jobban centralizalt SAMP/T ajanlathoz kepest - a finnek inkabb tobb kisebb hatotavu egyseget akartak, nem kevesebb, de 100Km sugaru utegeket es feladtak az ABM kepesseget is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 450
113
Direkt fel is osztottam három részre a felsorolást, hátha valakinek nem sikerül a rakétákat, az üteget és a támogatást egymástól elkülönítenie. Hát persze, hogy van, akinek így se sikerült! :D
Akkor olvasd el még egyszer! Nincs a felsorolásodban például radar, csak a radarhoz szoftver. De nincs benne FDC sem, meg EO torony sem. Ez még a Raytheon részét sem tartalmazza egészen.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó and kamm

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Ez volt a katari üzlet:

The Government of Qatar has requested to buy defense articles and services from the U.S. Government in support of a Direct Commercial Sale of the National Advanced Surface to Air Missile System (NASAMS). The items Qatar requests include the following:

- forty (40) AIM 120C-7 AMRAAM missiles,
- one (1) spare AIM 120C-7 AMRAAM guidance section,
- one (1) spare AIM-120C-7 control section,
- eight (8) AMRAAM Captive Air Training Missile (CATM-120C),

- missile containers,
- classified software for the AN/MPQ-64F1 Sentinel Radar,
- spare and repair parts,
- cryptographic and communication security devices,
- precision navigation equipment, other software,
- site surveys,
- weapons system equipment and computer software support,
- publications and technical documentation,
- common munitions and test equipment,

- repair and return services and equipment,
- personnel training and training equipment,
- integration support and test equipment,
- and U.S. Government and contractor, engineering, technical and logistics support services,
- and other related elements of logistical and program support.

The estimated cost is $215 million.

Náluk negyven Amraam-al volt 215, nálunk a rakéták nélkül lehet 270 millió USD, szóval minimum két, de az araboknál szokásos túlárazás esetén akár háromszor annyi indító, radar, tűzvezető központ lehet a magyar üzletben. Igaz ezek pontos számára a katari kapcsán nem találtam semmit.

A rakéta nyilván nagyon drága, viszont jó a Gripenhez is! Ez a hollandok 16 darab C8-as rakétája, 39 millió $-ért.
https://www.dsca.mil/major-arms-sal...-advanced-medium-range-air-air-missile-amraam

Az arab túlárazás egy kicsit sztereotípia. A Leo 2 beszerzés kapcsán látszik, hogy nagy csodák nincsenek, a mi kicsit kisebb csomagunk, kicsit volt csak olcsóbb. Viszont azt nem tudni, hogy a katari csomagban benne foglaltatott-e műhely, lőtér, tároló, egyéb infrastruktúra. Azt hallani, azt is komplett a KMW építette arab tesóinknak. o_O
Szóval, az "araboknak mindent túláraznak" mögött, azért mindig ott van egy csomó olyan egyéb szolgáltatás, nagyobb alkatrész csomag, komolyabb kiképzés, ami egy európai haderőnek nem kell, vagy másképp (okosba) akarja megoldani.

Kicsit olyan ez mint a merci vásárlók. Mi vagyunk a magyar vásárló, fapados csomaggal extrák nélkül, meg van egy Öbölmenti arab. Mindketten Mercedest veszünk, de ő full extrásat, mi meg majd a fapadosba tesszük a Tesco-s ülésfűtő párnát télen. De mercivel járunk.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 450
113
Direkt fel is osztottam három részre a felsorolást, hátha valakinek nem sikerül a rakétákat, az üteget és a támogatást egymástól elkülönítenie. Hát persze, hogy van, akinek így se sikerült! :D
Így nézett ki a svájci AMRAAM üzlet engedélye, csupán AA célokra:

150 AIM-120C-7 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM)
6 AIM-120C-7 Telemetry Missiles
24 AIM-120C-7 Captive Air Training Missiles
1 spare Missile Guidance Section
missile containers
weapon system support equipment
spare and repair parts
publications and technical documents
repair and return
depot maintenance
training and training equipment
U.S. Government and contractor technical support services
and other related elements of logistics and program support
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 450
113
"weapons system equipment "
Hja! Előtte részletesen kiírja a radar nevét a hozzávaló szoftver esetén, majd nagyvonalúan átlép rajta, és weapon system equipment-ként hivatkozik rá. :rolleyes:
Másrészt az FDC-hez semmi köze nincs az Amerikai Államnak.
Nézd, ha Sentinel radart adnak el, akkor az így néz ki:
6 AN/MPQ-64F1 SENTINEL radar systems
6 AN/VRC-92E Vehicular Dual Long Range Single Channel Airborne and Ground Radio Systems (SINCGARS)
spare and repair parts
tool and test equipment
repair and return
software support, support equipment,
integration,
publications and technical data,
personnel training and training equipment,
communications equipment,
U.S. Government and contractor engineering, technical, and logistics personnel support, and other related elements of logistics support.

És így néz ki, ha komplett NASAMS rendszert adnak el Indiának :D:
The Government of India has requested to buy an Integrated Air Defense Weapon System (IADWS) comprised of: five (5) AN/MPQ-64Fl Sentinel radar systems; one hundred eighteen (118) AMRAAM AIM-120C-7/C-8 missiles; three (3) AMRAAM Guidance Sections; four (4) AMRAAM Control Sections; and one hundred thirty-four (134) Stinger FIM-92L missiles. Also included are thirty-two (32) M4A1 rifles; forty thousand three hundred twenty (40,320) M855 5.56mm cartridges; Fire Distribution Centers (FDC); Handheld Remote Terminals; Electrical Optical/Infrared (EO/IR) Sensor Systems; AMRAAM Non-Developmental Item-Airborne Instrumentation Units (NDIAIU); Multi-spectral Targeting System-Model A (MTS-A); Canister Launchers (CN); High Mobility Launchers (HML); Dual Mount Stinger (DMS) Air Defense Systems; Vehicle Mounted Stinger Rapid Ranger Air Defense Systems; communications equipment; tool kits; test equipment; range and test programs; support equipment; prime movers; generators; technical documentation; computer based training equipment; training equipment; training towers; ammunition storage; training and maintenance facilities; infrastructure improvements; U.S. Government and contractor technical support, engineering and logistics support services; warranty services; Systems and Integration Checkout (SICO); field office support; and other related elements of logistics and program support. The total estimated cost is $1.867 billion.
 

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Én nem akarok itt fantáziálni, de kormányunk elégé ügyel mostanában arra hogy csak is legmodernebbet veszi meg, ami látszódik a rakéta beszerzésen is 120C-8.
valószínűleg NASAM3 lesz szerintem , de majd meglátjuk.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 792
113
Én nem akarok itt fantáziálni, de kormányunk elégé ügyel mostanában arra hogy csak is legmodernebbet veszi meg, ami látszódik a rakéta beszerzésen is 120C-8.
valószínűleg NASAM3 lesz szerintem , de majd meglátjuk.
60 ilyen rakétáról szólt az idei amerikai jóváhagyás.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 450
113
60 ilyen rakétáról szólt az idei amerikai jóváhagyás.
Várjál!
A 60db az vegyesen C7/C8 ER.
Azaz a nagy rakétahajtómű mind a 60db-on rajta van, viszont a fejrész vagy az egyik, vagy a másik. A C8, az ugye a D. A C7, meg megegyezik a nagyobb tétel fejrészeivel.
Lehet, hogy mind a 60db C8 lesz, de az engedély szerint lehet az ER-ek fejrésze C7 is.
 
K

kamm

Guest
Várjál!
A 60db az vegyesen C7/C8 ER.
Azaz a nagy rakétahajtómű mind a 60db-on rajta van, viszont a fejrész vagy az egyik, vagy a másik. A C8, az ugye a D. A C7, meg megegyezik a nagyobb tétel fejrészeivel.
Lehet, hogy mind a 60db C8 lesz, de az engedély szerint lehet az ER-ek fejrésze C7 is.

Az ER nem megy fighterre, ugye?