[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 894
22 338
113
Hát pedig a orrnehéz mert a motor meg az erőátvitel elől van a hátulja meg üres.
Bár köztudottan Puma párti vagyok, de a kis desszant-téren kivül a másik dolog, ami sosem tetszett benne az az előre-hátra "billegése" menet közben a járműnek, gyakorlatilag hintáztatva a legénységet. Én tuti elhánytam volna magam benne,,,ezt pl. a Lynx-nél nem láttam soha.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
nem tudom kezded-e végre érteni mi a bajom azzal, hogy az RM mindent is megígér, de ezekből semmi sincs a piacon...
Ezzel minden hadiipari gyártó így van, amelyik komplex rendszereket integrál. Nézd csak meg a Lockheed igéretét az F35 repültóra költségéről (ez biztos nem lesz meg), Az AIRBUS A400-as képességeiről (ez meglesz), az MBDA-t a TLVS rendszerről (valószínűleg meglesz), stb.
Magától előre mindenki csak terveket, esetleg csinos protókat készít.
Az RM-ben ilyen szempontból bízom, de a csúszásnak mindenképpen van kockázata. (Aki lemanagelte a Leo2 PL programot szériagyártásig, abban van hivatástudat! :))

dehogynem..nagyon is kell aggódni...a lynx távolról sincs készen...az esetleges jövőbeli képesség fejlesztésekről meg már nem is beszélek...
apropó pl. APS sincs jelenleg rajta...és a VJTF-be menő leo2-re is azért nem az RM féle APS került, mert még az sincs kész...
viszont ha sokat tökölnek, akkor a hensoldt is beelőzi őket a Muss 2.0-val, ami a következő széria Pumákra kerül...
Ne legyél meglepődve, ha az APS/MUSS integráció esetleg már a teljes 218db jármű átadása után 2 évvel valósul meg.
Szerencsére ez nem befolyásolja a kiképzést....
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Bár köztudottan Puma párti vagyok, de a kis desszant-téren kivül a másik dolog, ami sosem tetszett benne az az előre-hátra "billegése" menet közben a járműnek, gyakorlatilag hintáztatva a legénységet. Én tuti elhánytam volna magam benne,,,ezt pl. a Lynx-nél nem láttam soha.

Gondolom a csekély ötven tonna segíti az egyenletesebb mozgást.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 498
18 617
113
f1ad036d-b40c-4f72-aaf8-2413d0c0c6e2
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Ez csak egy proto Lance 1 -el, ha jól látom. Legalább, KF41 elé sikerült odaállni - ez már "félsiker". Hirtelen kellett egy "zőőd színű" járgány ami elé odaállhattak az urak - és csak ez volt kéznél éppen akkor és ott ... Gondolták "TAAAANNKK" -nak (újságíróknak) jó lesz ez is ...

Na pont ebből semmilyen következtetést ne vonjunk le ... :)
Szerintem is, reggel szóltak, hogy délután fényképezés. Volt a soron egy majdnem kész cseh tenderes test, meg a Lance 1-es torony tesztverziója.
Leszóltak a TMK-ba, hogy pattintsák már össze őket, mert csak egy test elé odaállni olyan nagyon snassz lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: dkes

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 090
113
Szerintem is, reggel szóltak, hogy délután fényképezés. Volt a soron egy majdnem kész cseh tenderes test, meg a Lance 1-es torony tesztverziója.
Leszóltak a TMK-ba, hogy pattintsák már össze őket, mert csak egy test elé odaállni olyan nagyon snassz lenne.

Photoshop? Nem sokkal jobb a kép szerintem, csinálhatták volna azzal is. :D
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
Ez csak egy proto Lance 1 -el, ha jól látom. Legalább, KF41 elé sikerült odaállni - ez már "félsiker". Hirtelen kellett egy "zőőd színű" járgány ami elé odaállhattak az urak - és csak ez volt kéznél éppen akkor és ott ... Gondolták "TAAAANNKK" -nak (újságíróknak) jó lesz ez is ...

Na pont ebből semmilyen következtetést ne vonjunk le ... :)

Szerintem meg igen.
Ugyanis az alvázból csak az az egy van. Miért tették rá az egyébként más festésű tornyot? Miért cserélték le a demó tornyot egy működőre?
Sokan reménykednek még a 35 mm-ben. Én már azért nem (és emiatt vagyok csalódott), mert az RM anyag elbüszkélkedik a 30 mm-es fegyverzettel. Ha a 35 mm-es WOTAN-nal rendeltük volna (akár csak egyet is), akkor biztos, hogy azzal büszkélkedtek volna el.
Az ilyen szerződésekben pontosan le van írva a vásárolt termék konfigurációja, amit nem az utolsó pillanatban tesznek bele, hisz rengeteg üzleti számítás, tárgyalás a z alvállalkozókkal (árakról, stb.) kell, hogy megelőzze a részletek (ajánlat) kimunkálását. Tehát már korábban eldőlt, hogy mi milyen gépágyúval, toronnyal, rakétával, géppuskával, rádióval (vagy mi nélkül, de milyen típushoz előkészítve/gyártva) fogjuk megvásárolni. Ezen már nem lehet változtatni, vagyis nagyon nehezen, hisz ha mi pénztártól való távozás után reklamálunk, próbálunk meg egy aláírt szerződést módosítani, az már baromi kiszolgáltatott helyzet, baromi sok pénzt és fejlesztési időt (csúszást) igényel (illetve eredményez).
Ha valaki látott már szerződést akár a katonai, akár a polgári életben (mondjuk kamionflotta vásárlására), az tudja, hogy jogászok serege hetekig csűri csavarja a különböző záradékokat, szakértők sokasága munkálkodik a rengeteg melléklet minden pontján mindkét fél részéről.
Ezekben a mellékletekben le van írva, le van rajzolva, hogy mit is tartalmaz a vásárolt termék, milyen tulajdonságokkal, képességekkel rendelkezik.
Ha az RM csak a 30 mm-es gépágyút tartotta érdemlegesnek megemlíteni a magyar Lynx kapcsán, akkor abban csak 30 mm-es gépágyú lesz.
Ha a fényképezésre képesek egy ilyen tornyot rátenni (az eredeti jól kinéző demó helyett) az alvázra, akkor annak oka van. Az, hogy az eladott termékre legjobban hasonlító valami legyen a fényképeken.
Kicsit úgy tűnik, hogy a KF31-es tornyát vettük meg a KF41-es testével. Ne legyen igazam.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
Szerintem is, reggel szóltak, hogy délután fényképezés. Volt a soron egy majdnem kész cseh tenderes test, meg a Lance 1-es torony tesztverziója.
Leszóltak a TMK-ba, hogy pattintsák már össze őket, mert csak egy test elé odaállni olyan nagyon snassz lenne.

Melyik soron?
Nincsen sor. Majd a mi előlegünkből lesz.
A cseh tenderre egy KF31-est küldtek évekkel ezelőtt, KF41 nem volt, mert még nincs működő.
Az az egy demó van ami a képen.
Mindenki azt várja, hogy végre elkészüljön az ausztrál tenderre, az ausztrálok által megfinanszírozott három protó most ősszel. Ha készen lenne akár csak a test is, akkor már azt tolták volna ki fényképezni a fényképezéshez. Azon ráadásul pont 30 mm-es toronynak kellene lenni. De nem ezt tették.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Ha a fényképezésre képesek egy ilyen tornyot rátenni (az eredeti jól kinéző demó helyett) az alvázra, akkor annak oka van.
Ne felejtsd el, hogy ez a kép akkor készült, amikor éppen össze tudtak lapátolni 2 teljes Lynxet, és elküldték le a kenguruk földjére.
A cseh tenderes torony meg még nem készült el. Ugye egy hónappal később kell.
Én komolyan gondoltam, hogy abban a pillanatban nem volt a RM gyártelepen egyetlen Lance 2 torony sem! :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B and Pogány

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
asszt mondja meg nekem itt most a pánikolók tömege hogy akkor a szerződéskötéskor átadott makett miért Lance 2.0 tornyos.
Mert csak az volt a Rheinmetallnál a B-porta melletti trafikban. ;)
Egyébként a RM közleményében ez a mondat azt is jelentheti, hogy amit itthon gyártunk, az eltérő változat lehet:
"In the second production phase, an additional 172 Lynx vehicles built in Hungary will meet in full the needs of the country’s armed forces."
 
K

kamm

Guest
Azért ez nem egészen így működik...az Mk-30-as ágyú a Puma-ban is 45 fokot tud...nem meglepő módon...ahhoz, hogy 60 fokig emelkedjen, ahhoz már komolyabb áttervezés szükséges...

En ugyan mar altalaban ignoralom a hulyesegeidet, de megint okoskodsz es hulyenek nezed a mernokoket ugy, hogy kozod nincs hozza :D Szenzacios, ahogy vilagosan kozod nincs valamihez, de nagyhanguan leoltasz barkit, akinek koze van alapvetoen muszaki dolgokhoz... a fogalmatlanok magabiztossaga. :D

Szoval, ahogy mar megszoktuk, ezt mar vilagossa tette a gyarto, hogy nem problema megoldani, kar raznod magad itt feleslegesen, mintha jobban ertenel hozza - itt mar egyszer osszefoglaltam: https://forum.htka.hu/threads/hun-lynx-kf41.1778/page-48#post-740381

Es itt az eredeti:

"Před několika týdny se objevily informace o tom, že Lynx nedosahuje požadované úrovně elevace hlavní zbraně. Vnímáte to jako problém?

Pokud se po pečlivě zpracovaném zadání zakázky na 210 vozidel za 52 miliard, které bylo podrobeno řadě připomínek a které považuji za perfektně splňující požadavky 7. mechanizované brigády, objeví informace o tom, že někdo má 60 stupňový rozsah střelby a druhý jen 45, což ho znevýhodňuje, tak to považuji za absurdní. Kdyby někdo na tomto chtěl shodit celý tendr, tak je to absolutní nesmysl.

Takže pokud bude požadováno 60 stupňů, dodáme 60 stupňů. Pokud bude požadavek na 90, tak to samozřejmě uděláme. Pokud bychom to dělali podle nás, tak doporučíme zadavateli, co si myslíme, že je nejlepší pro vojáky a jejich ochranu.

Jeden soutěžitel vznesl tuto otázku, protože jeho vozidlo má takový rozsah střelby a teď nad tím všichni přemýšlejí. My máme 45 stupňů a to je pro boj i ochranu posádky dostačující. Když bude Lynx bojovat proti vrtulníku Mi24, bude se snažit posádka použít všechno co má, aby tu „zatracenou“ helikoptéru sundala. Jenže to už není obranný boj, ale boj o přežití. Připadá mi to teď jako diskuse v dětské hře – já mám na kartičce rozsah kanonu 60, ty jen 45, tak já vyhrávám, protože mám víc. Taková úroveň debaty to z našeho pohledu je. Ale tady jde o něco jiného – o ochranu života vašich vojáků.

Když se mne zeptáte, jestli je nutné, aby obrněné vozidlo mělo větší rozsah palby, než 45 stupňů, tak říkám, že ano. Ale na to máme jiné systémy umístěné na vozidle. Dálkově řízenou palebnou stanici, která má palebný rozsah více než 70 stupňů se speciálními 40 mm granáty. Nemusíte využívat smrtící granáty, můžete využít jen munici se slzným plynem atd. Naše vozidlo je komplexní systém jednotlivých zbraní a ne jen jedna – tedy hlavní zbraň – o které se teď nejvíce mluví. Čili naše vozidlo splňuje to, co se po něm chce, i když nemá takový rozsah hlavní zbraně jako další uchazeč. Pokud někdo řekne, že hlavní zbraň musí mít 60 stupňů, připravíme vozidlo tak, jak armáda chce."
 
K

kamm

Guest
Mert csak az volt a Rheinmetallnál a B-porta melletti trafikban. ;)
Egyébként a RM közleményében ez a mondat azt is jelentheti, hogy amit itthon gyártunk, az eltérő változat lehet:
"In the second production phase, an additional 172 Lynx vehicles built in Hungary will meet in full the needs of the country’s armed forces."

Pontosan. Szamomra vilagos, hogy az elso 46 az konkretan egy zl plusz a pk, a 'szegenyemberes' elso NATO ddhoz, semmi tobb. Ez ugy jon, ahogy idoben kesz lesz, esetunkben a mar meglevo KF41 konfigot fogjak sebesen legyartani a nemeteknel, amig felepul es beindul a gyartas otthon - onnantol majd lehet varialni.

Paran okoskodtak meg lekezeltek, de bejott a 200+ becslesem is es a 2023-as erkezes is - szimplan logika meg gazdasagi tenyek alapjan nem volt bonyolult ezeket elore latni. Ugyanigy szerintem azt sem bonyolult belatni, hogy biztosan lesz meg tovabbi vasarlas a jovoben, ez egy platform es egeszen biztos vagyok benne, hogy ez volt az egyik elonye Bekoek szamara, hogy mindenfelet - alegyszeg-szintu legvedelem stb - lehet majd ra epiteni, milliardokat sporolva fejlesztesen, uzemeltetesen stb.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 577
16 173
113
kérlek mondj akár az oroszoktól akár nyugatról egy olyan zsírúj katonai fejlesztést (tehát ami nem egy meglévő eszköz reszelése), ami határidőre és költség kereten belül megvalósult...
Ne keverjük a szezont a fazonnal. Egy szerkezet tervezési ideje teljesen más, mint a gyártása. Csúszás gyártásban akkor fordul elő, amikor nincs pénz, csúszik BÁRMILYEN alapanyag vagy alkatrész beszerzése (nálunk a rekordot egy Katrina hurrikán által elsüllyesztett konténerben ülő részegység okozta), beszállítók csúszása, stb. További késést okozhat ha úttörő (alapkutatást is te végzed) megoldást alkalmazol. Meg ugye a munkaerő fizetésének emelkedése (több éves fejlesztésnél ez bizony megdobja a ktg-t). Haditechnika esetén még ott van a túlszámlázás is.
Tervezésben akkor van csúszás, ha a megrendelő folyton variál a követelményein.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 600
14 544
113
Szerintem meg igen.
Ugyanis az alvázból csak az az egy van. Miért tették rá az egyébként más festésű tornyot? Miért cserélték le a demó tornyot egy működőre?
Sokan reménykednek még a 35 mm-ben. Én már azért nem (és emiatt vagyok csalódott), mert az RM anyag elbüszkélkedik a 30 mm-es fegyverzettel. Ha a 35 mm-es WOTAN-nal rendeltük volna (akár csak egyet is), akkor biztos, hogy azzal büszkélkedtek volna el.
Az ilyen szerződésekben pontosan le van írva a vásárolt termék konfigurációja, amit nem az utolsó pillanatban tesznek bele, hisz rengeteg üzleti számítás, tárgyalás a z alvállalkozókkal (árakról, stb.) kell, hogy megelőzze a részletek (ajánlat) kimunkálását. Tehát már korábban eldőlt, hogy mi milyen gépágyúval, toronnyal, rakétával, géppuskával, rádióval (vagy mi nélkül, de milyen típushoz előkészítve/gyártva) fogjuk megvásárolni. Ezen már nem lehet változtatni, vagyis nagyon nehezen, hisz ha mi pénztártól való távozás után reklamálunk, próbálunk meg egy aláírt szerződést módosítani, az már baromi kiszolgáltatott helyzet, baromi sok pénzt és fejlesztési időt (csúszást) igényel (illetve eredményez).
Ha valaki látott már szerződést akár a katonai, akár a polgári életben (mondjuk kamionflotta vásárlására), az tudja, hogy jogászok serege hetekig csűri csavarja a különböző záradékokat, szakértők sokasága munkálkodik a rengeteg melléklet minden pontján mindkét fél részéről.
Ezekben a mellékletekben le van írva, le van rajzolva, hogy mit is tartalmaz a vásárolt termék, milyen tulajdonságokkal, képességekkel rendelkezik.
Ha az RM csak a 30 mm-es gépágyút tartotta érdemlegesnek megemlíteni a magyar Lynx kapcsán, akkor abban csak 30 mm-es gépágyú lesz.
Ha a fényképezésre képesek egy ilyen tornyot rátenni (az eredeti jól kinéző demó helyett) az alvázra, akkor annak oka van. Az, hogy az eladott termékre legjobban hasonlító valami legyen a fényképeken.
Kicsit úgy tűnik, hogy a KF31-es tornyát vettük meg a KF41-es testével. Ne legyen igazam.

Azért szerintem az RM sem lenen bánatos, ha a magyar fél átgondolva a dolgot 35mm-es változatra váltana.

A Gripen szerződést is megmódosítottuk.