[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
De az tény,hogy egy pilóta nélküli torony bonyolultabb kialakítású nagyobb a meghibásodási lehetősége és a meghibásodási aránya mint egy emberes toronynak,érzékenyebb a környezeti hatásokra

Na ezt én nem értem. Már az első, ezzel a témával kapcsolatos hozzászólásomban is ezen értetlenkedtem tegnap. Hogy mégis mi a fenétől lenne bonyolultabb, meghibásodásra hajlamosabb, vagy épp érzékenyebb egy távirányítású torony. Mert, tudomásom szerint, mint tegnap is írtam, a mostani modern emberes tornyokat és rendszereiket ugyanúgy elektromos árammal működő berendezések működtetik. Elektromotorok mozgatják a mozgó részeket. A célzórendszerek, a célzás elektronikus. A kezelőszemélyzet ugyanúgy képernyőket néz és gombokat, elektronikus jeleket továbbító karokat nyomkod ("fly"-by-wire). Tehát azonos az egész. A különbség a kémlelőnyílások a tetőajtókon, meg maga a tetőajtó és az, hogy a kezelők fizikailag is a toronyban vannak, ennyi. Szóval akkor vagy én nem tudok valamit jól, vagy pedig az irományban ferdítgetnek.

valamint egy fegyver meghibásodás,elakadása (amely a meghibásodások 50% teszi ki)esetén harctéri körülmények között a harc beszüntetését fogja eredményezni,hiszen ellenséges tűzben épeszű ember nem mászik ki az ifv-l,hogy az elakadt fegyvert megjavítsa szemben az emberes toronnyal ahol ehhez nagy valószínűséggel nem kell elhagyni a tornyot.

A fegyverelakadás is érdekes kérdés, mert manapság már tudtommal egyre inkább elektromotor működteti a főfegyverzetet, a töltését/ürítését. Az ebben a kategóriában meglehetősen elterjedt Bushmaster is ilyen és a Wotan is ilyen rendszerű (lesz).
Persze lehetnek olyan mechanikai hibák, amiket egy emberes toronyban el lehet hárítani ott helyben, harc közben, míg egy távirányításúban nem. Ezt nem tudom.

Az is tény,hogy a pilóta nélküli torony modernizálása is nehezebb mint az emberes toronyé.

Na ezt sem értem, hogy miért lenne így? Komolyabb beavatkozáshoz vagdosni, hegesztgetni kell mindkettőt, a rákerülő új eszközök is elektronikus vezérlésűek lesznek, tehát bekábelezni is ugyanúgy be kell, szóval tényleg nem értem, miért is lenne nehezebb modernizálni a távirányításút.
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Ha van lehetőséged, akkor most menj ki egy erdőbe, Pont ezeket a színeket fogod megtalálni, és ugyan így keverve.
Az más kérdés, hogy télen pedig nem kell háborúzni, mert nem a tél színei nem felelnek meg számunkra.:)

Még sosem voltam erdőben, persze. :)
Ha ennyire egyszerű, akkor miért nem ilyen fasza festése van mindenkinek? Megint mi vagyunk a világelsők valamiben?
Ez ettől azért komolyabb szakma. Ha csak ennyi lenne, hogy valamilyen festékekkel összevissza kenjük, akkor jó.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Szerintem ez részben emberfuggő és részben pszihológia is ki hogyan érzi komfortosabban magát a csehek csináltak egy összehasonlítást a legénység figyelmével és koncentrációjával kapcsolatban és úgy találták,hogy nagyobb a koncentráció és figyelemvesztés és a pszihikai fáradtság egy pilóta nélküli toronnyal ellátott harcárműben üllő személyzetnél mint egy emberes toronynál két-három óra elteltével.Nem tudom mennyire volt egzakt vagy tudományos az összehasonlítás mert sajnos az esetleges teszt eredményeket nem rakták fel publikusan a netre.


Hát erre azt tudnám mondani, hogy akkor ilyen elven is szűrni kell a személyzetet már a kiképzésen, vagy akár még azelőtt. De szerintem ez a dolog inkább az idősebbeknél okozhat(ott) gondot. A mostani generáció jelentős része már monitorok, telefonképernyők előtt nőtt fel, náluk nem hinném, hogy gondot okozna az akár sok óráig történő képernyőbámulás.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 913
91 537
113
Még sosem voltam erdőben, persze. :)
Ha ennyire egyszerű, akkor miért nem ilyen fasza festése van mindenkinek? Megint mi vagyunk a világelsők valamiben?
Ez ettől azért komolyabb szakma. Ha csak ennyi lenne, hogy valamilyen festékekkel összevissza kenjük, akkor jó.
Te most azt gondolod, hogy emögött a festés mögött nincs koncepció, csak hasraütésszerűen felmázoltak vmit??
 
T

Törölt tag 2577

Guest
Még sosem voltam erdőben, persze. :)
Ha ennyire egyszerű, akkor miért nem ilyen fasza festése van mindenkinek? Megint mi vagyunk a világelsők valamiben?
Ez ettől azért komolyabb szakma. Ha csak ennyi lenne, hogy valamilyen festékekkel összevissza kenjük, akkor jó.

Ha még nem voltál, akkor nyugodtan menj ki és nézz körül. Hasznodra válik. :)
Talán még arra is rájössz, hogy eltérőn a világ nagy részétől Magyarországon az akác az egyik leggyakoribb fafajta. És mit ad Isten, hát nem pontosan ilyen színei vannak és ugyanilyen foltosan színesedik a lombja is. Ja a szilfa is, ami szintén gyakori. Persze én nem értek hozzá, hiszen ez elméleti fizikusi tudást igényel. Elképesztő, hogy a hülye németek nem ezt a színt használják. Vagy mégsem, hiszen ott nincs ilyen fa.

Én elhiszem, hogy neked ez bonyolult, de legalább tanulsz. :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 559
18 709
113
Te most azt gondolod, hogy emögött a festés mögött nincs koncepció, csak hasraütésszerűen felmázoltak vmit??
100% hogy van mögötte koncepció, talán annyi hogy készülhetett volna belőle vagy 3 és megkérdezhették volna az egyszerű embert, katonát, polgárt hogy szavazzatok melyik tetszik?! Volt ilyenre már gondolom példa!
 
S

speziale

Guest
Ha még nem voltál, akkor nyugodtan menj ki és nézz körül. Hasznodra válik. :)
Talán még arra is rájössz, hogy eltérőn a világ nagy részétől Magyarországon az akác az egyik leggyakoribb fafajta. És mit ad Isten, hát nem pontosan ilyen színei vannak és ugyanilyen foltosan színesedik a lombja is. Ja a szilfa is, ami szintén gyakori. Persze én nem értek hozzá, hiszen ez elméleti fizikusi tudást igényel. Elképesztő, hogy a hülye németek nem ezt a színt használják. Vagy mégsem, hiszen ott nincs ilyen fa.

Én elhiszem, hogy neked ez bonyolult, de legalább tanulsz. :cool:

nem is tudtam, hogy az IFV leggyakoribb előfordulása helye a lombkorona szintje :p
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
100% hogy van mögötte koncepció, talán annyi hogy készülhetett volna belőle vagy 3 és megkérdezhették volna az egyszerű embert, katonát, polgárt hogy szavazzatok melyik tetszik?! Volt ilyenre már gondolom példa!

Ez nem szépségverseny. Persze a szép tangás katonalányok mindenkinek tetszenének, de ettől még ezen ruhadarabot ne rendszeresítsük, mint őszi camo -t - jó? ;)

Erről (a járművek festése) elég, ha azokat megkérdezik, akik értenek hozzá ...
 
W

Wilson

Guest
Na ezt sem értem, hogy miért lenne így? Komolyabb beavatkozáshoz vagdosni, hegesztgetni kell mindkettőt, a rákerülő új eszközök is elektronikus vezérlésűek lesznek, tehát bekábelezni is ugyanúgy be kell, szóval tényleg nem értem, miért is lenne nehezebb modernizálni a távirányításút.

Ez csak a technikai része a dolognak egy emberes toronynál a kialakítása miatt nagyobb a "ráhagyás"míg egy pilóta nélküli toronynál arra törekednek,hogy minél jobban "kicentizzék a dolgokat"általálban egy adott fegyver köré tervezik és a lehető legkissebre tervezik őket,hogy a kihasználják a pilóta nélküli tornyok egyik legnagyobb előnyét a kisebb méretet.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Ha van lehetőséged, akkor most menj ki egy erdőbe, Pont ezeket a színeket fogod megtalálni, és ugyan így keverve.
Az más kérdés, hogy télen pedig nem kell háborúzni, mert nem a tél színei nem felelnek meg számunkra.:)
Szerintem a drapp egy kicsit világosabb lett mint kellene. Sőt a tatai Leo színezős FB játék alapján szerintem a kitalálók is kicsit sötétebbnek képzelték. Lehet még változtatni. Gondolom letesztelik először így ahogy vannak.
 
W

Wilson

Guest
Na ezt én nem értem. Már az első, ezzel a témával kapcsolatos hozzászólásomban is ezen értetlenkedtem tegnap. Hogy mégis mi a fenétől lenne bonyolultabb, meghibásodásra hajlamosabb, vagy épp érzékenyebb egy távirányítású torony. Mert, tudomásom szerint, mint tegnap is írtam, a mostani modern emberes tornyokat és rendszereiket ugyanúgy elektromos árammal működő berendezések működtetik. Elektromotorok mozgatják a mozgó részeket. A célzórendszerek, a célzás elektronikus. A kezelőszemélyzet ugyanúgy képernyőket néz és gombokat, elektronikus jeleket továbbító karokat nyomkod ("fly"-by-wire). Tehát azonos az egész. A különbség a kémlelőnyílások a tetőajtókon, meg maga a tetőajtó és az, hogy a kezelők fizikailag is a toronyban vannak, ennyi. Szóval akkor vagy én nem tudok valamit jól, vagy pedig az irományban ferdítgetnek

Talán még meg van valahol az az összehasonlító elemzés amelyben le van írva,hogy mi a különbség az emberes és az ember nélküli torony felépítése között nem igérem biztosra de ha megtalálom beteszem ide.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 491
18 405
113
A festés mögött láthatóan nincs koncepció. Amit bemutattak számítógépes grafikán az még csak-csak. De ezek el lettek rontva. Sem a színek nem olyanok, mint a grafikán (barna, homok, fekete), sem a foltok formája, elhelyezkedése, arányai.
Hungarian-Defence-Force-New-Leopard-2A7HU.jpg

Az egyértelmű, hogy a 90M gyakorló színeit akarták leutánozni, de azt már mi magunk sem tartottuk jónak.
 

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
A festés mögött láthatóan nincs koncepció. Amit bemutattak számítógépes grafikán az még csak-csak. De ezek el lettek rontva. Sem a színek nem olyanok, mint a grafikán (barna, homok, fekete), sem a foltok formája, elhelyezkedése, arányai.
Hungarian-Defence-Force-New-Leopard-2A7HU.jpg

Az egyértelmű, hogy a 90M gyakorló színeit akarták leutánozni, de azt már mi magunk sem tartottuk jónak.

Arról már szó volt, hogy a harckocsit nem a mezőn száguldáshoz kell álcázni, hanem amikor a sűrűben rejtőzködik. A mozgást a szem ígyis-úgyis könnyen kiszúrja, a mezőn meg mozog. A porfelhőről nem is beszélve.

A drapp egyébként pont egy "aljas szín". Épületeknél is, az ember pasztellesebbnek, sötétebbnek látja színkártyán és látványterven mint a valóságban. Ebbe szinte mindenki beleszalad. Ezért látunk sok házat sárgának. Ami valójában nagyon világos barna.
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Te most azt gondolod, hogy emögött a festés mögött nincs koncepció, csak hasraütésszerűen felmázoltak vmit??

Nem gondolom, tudom. Látványos hibákkal készült, nehéz lenne bármiféle koncepciót belemagyarázni ebbe a festésbe. Nem véletlenül szedték szét a fb-n szerencsétlen új tankjainkat. Pedig azok nagy része civil vélemény, amire mondhatnánk, hogy nem értenek hozzá. Van az a környezet ahová ez a legjobb. Nem, nincs.
De nem, nem kell erőltetni. Nem gond ez ezek kiképző harckocsik, az első próbálkozás volt, biztos a harci eszközökön már komoly festés lesz.
A térségbeli országok festése (az újabbak) lehetnek irányadóak.
Cseh:
BMP-2_Replacement_03.jpg

Lynx-KF41_01-800x445.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Python
T

Törölt tag 2577

Guest
A festés mögött láthatóan nincs koncepció. Amit bemutattak számítógépes grafikán az még csak-csak. De ezek el lettek rontva. Sem a színek nem olyanok, mint a grafikán (barna, homok, fekete), sem a foltok formája, elhelyezkedése, arányai.
Hungarian-Defence-Force-New-Leopard-2A7HU.jpg

Az egyértelmű, hogy a 90M gyakorló színeit akarták leutánozni, de azt már mi magunk sem tartottuk jónak.
Itt a képen tényleg nagyon elüt a környezettől, de a kép csalóka. A képen gondozott pázsit és fasor van, valahol Németországban. A gépek tiszták és betonon állnak, ami még kontrasztosabbá teszi a képet.
Ha derékig érő fűben, bozótban, porban lennének fotózva (amilyen a természetes környezet), mindjárt más lenne a kompozíció.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and Bálint

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Nekem tetszik a lengyel is:

395bfed94cca0d790424e95ecfa854d9.jpg


Egyébként egy ilyet találtam magyarnak, ez már sokkal jobb! Ugye hogy van különbség a Leopard 2A4HU hoz képest.
EhigrDrXsAAyX9L.jpg


Tényleg fontos, hogy milyen festése lesz az MH új harcjárműveinek, az arculat formázás szempontjából is. Az ilyen szempontból is esztétikus külsőnek pedig szakmailag is védhetőnek kell lenni. Már pedig egy kamuflázs mögött komoly szakmai munka van.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus