[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 234
61 541
113
Azt mond meg, mi lesz a lőszerkompatibilitással, ha jönnek a német légvédelmi gépágyúk?

Itt meg azt kell figyelembe venni, hogy a légvédelmi gépágyujuk perkussziós elsütésű, míg az ifv főfegyverzetéhez fejlesztettek elektromos elsütésűek. Így nem kompatibilisek egymással.
Ugyanez van a 2A72 (BTR-80A) és GSh-30-2 (Mi-24P) gépágyú viszonylatában.

Tehát akkor az ivf-be is perkussziósat kellene tenni.

Ilyen eltérésre példának lásd az orosz GS-301/30-2/6-30 repülőfedélzeti, kontra 2A42/2A38/2A72/AK630 szárazföldi, légvédelmi, helikopterfedélzeti és hajófedélzeti gépágyúk lőszere közti eltérést.
Pedig az is mind 30x165-ös, mégis más a gyújtójuk. Nem keverhetőek. Viszont a határvonal itt a légierő és a szárazföldi alkalmazás között húzódik (amit a Mi-38-as és Ka-52-es esete csak bonyolít).

Viszont a Gepard és Skyguard, illetve gumikerekes Skyranger, továbbá a hajófedélzeti rendszerek egyrészt gond nélkül használhatóak földi célok ellen, lényegesen nagyobb tűzgyorsasággal, mint amire a szintén Oerlikon Wotan is tervezve van.
Másrészt nekem furcsa lenne, hogy svájci-német csapat mindenféle ok, értelem és indok nélkül kétféle gyújtási móddal szerelné a 35x228-as lőszereit.
Szóval nem hinném, hogy lenne kompatibilitási gond.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 647
77 638
113
Ez csak abban az esetben igaz, amennyiben STANAG 6 felett páncélozott járművekre tüzelsz.
Ellenkező esetben nem.
Sőt élőerő és mondjuk drón ellen egyáltalán nem.

Előerő ellen nem nagyon hadználsz 30mm-es gépágyút sem.Légi celok ellen miert nem?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 595
46 686
113
Előerő ellen nem nagyon hadználsz 30mm-es gépágyút sem.Légi celok ellen miert nem?
Hogyne használhatnál. ABM módban már gránátnak minősül. A 30-as lövedék a 20cm-es betonon átmegy. Szerintem téglán meg akár a 40cm-esen is. Majd odabent felrobban...
Légi célok ellen pedig ugye nem egyes lövést alkalmaznak.
Lehet, hogy 1 célpont esetén minimálisan hatékonyabb a 35mm-es, de ha mondjuk egy swarming támadásod van, akkor lehet, hogy hamarabb elfogy a lőszer, mint hogy a második célpontot leszednéd.
Még úgy is, hogy a RM rendszere nagyon jó a Skyrangerben...
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 418
5 023
113
Visszahivatkoznam az egyik elozo posztomat, csak, hogy ne fussuk ujra a koroket.
Na akkor, a MK30-2/ABM fegyverhez kapható lőszerek:
af08eea236a9392e406ea9bd97838cdb.png

(remélem nem fognak reklamálni, hogy kimásoltam a Defence Technology Review-ből (2/2020 p. 35.) )

Ebből egy ami nem játszik (on aircraft) a többi elméletileg elérhető. Ez legalább biztos infó. A Wotan 35 fejlesztés alatt, (ugyan ezen füzet 23. oldal), tehát azzal meg sem rendelhettük volna. A későbbi csere az más tészta.

Ezekben lehet jelenleg gondolkodni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 595
46 686
113
Gondolom azért szeretnénk többen is 35mm -es gépágyut, amiért a Leo2 a7 is a legjobb 120 -as lövegel rendeltük nem a régi L/44 -et. Hogy meg maradjon a harcmezőn a tűzerőfölényük ha kell.
Csak az nem megy bele a pici búratokba, hogy nem létezik per pillanat 35mm-es Lance torony! Sem 1-es, sem 2-es!
Annyit tudunk egyelőre, hogy az első - németeknél készülő csomag - milyen specifikációval érkezik. Ha lesz a második batch idejére 35-ös, akkor változtatunk. Ha AKARUNK! Én mondjuk akkor sem eröltetném. :rolleyes:
Ugyebár a Leo esetén már kész a nagyobb nyomású ágyú. A Lynx esetében meg még nincs. Tehát az egyiket tudtuk azzal rendelni, a másikat meg nem.
De ezzel az erővel a 130-as ágyú tesztjeire is várhatnánk! Csak akkor nem 2023-ra érkezne az első A7+, hanem 2028-ra, amikor már álló cerkával kellene kiskakasként körbe-körbe futkosnia a nehézdandárnak.
De ha már ott tartunk, akkor meg megvárhattuk volna a Nexteres 140-est! Csak hogy megmaradjon a fölény....o_O
Sosem lesz örökérvényű tűzerőfölény, hacsak nem akarsz Big Berta méretű ágyút ráakasztani arra a szerencsétlen, különben is túlterhelt testre.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 108
12 125
113
Hogyne használhatnál. ABM módban már gránátnak minősül. A 30-as lövedék a 20cm-es betonon átmegy. Szerintem téglán meg akár a 40cm-esen is. Majd odabent felrobban...
Légi célok ellen pedig ugye nem egyes lövést alkalmaznak.
Lehet, hogy 1 célpont esetén minimálisan hatékonyabb a 35mm-es, de ha mondjuk egy swarming támadásod van, akkor lehet, hogy hamarabb elfogy a lőszer, mint hogy a második célpontot leszednéd.
Még úgy is, hogy a RM rendszere nagyon jó a Skyrangerben...
Repesztartalom:
KETF (Kinetic Energy Time Fuze): 35 mm - 407 (máshol 341) db; 30 mm - 152 (máshol: 179, illetve 162) db
Robbanóanyag-tartalom is több, mint 2* a 35 mm-ben, mint a 30-ban.

Az egyik érv, hogy a ruszkik miért akarják a saját 30-asukat 57-esre cserélni, az az volt, hogy drónok ellen nem kielégítő hatásfokkal rendelkeznek.
Tehát nem csak a lőszer darabszáma, hanem a megsemmisítés valószínűvége is számít. Az pedig a repeszdarabszámtól is függ.
Én elegendő mennyiségűnek ítéltem a 35 mm-es lőszerek darabszámát egyszeri feltöltéssel.
Főleg, ha legalább szaszszinten vetjük be a Lynxeket, nem egyenként.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 108
12 125
113
Gondolom azért szeretnénk többen is 35mm -es gépágyut, amiért a Leo2 a7 is a legjobb 120 -as lövegel rendeltük nem a régi L/44 -et. Hogy meg maradjon a harcmezőn a tűzerőfölényük ha kell.
Inkább úgy fogalmaznék, hogy a 35 mm ma az elfogadható minimum.
Ha 3-4 évtizeden keresztül hatásos főfegyvert szeretnénk, akkor 76 OM.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 595
46 686
113
Repesztartalom:
KETF (Kinetic Energy Time Fuze): 35 mm - 407 (máshol 341) db; 30 mm - 152 (máshol: 179, illetve 162) db
Robbanóanyag-tartalom is több, mint 2* a 35 mm-ben, mint a 30-ban.

Az egyik érv, hogy a ruszkik miért akarják a saját 30-asukat 57-esre cserélni, az az volt, hogy drónok ellen nem kielégítő hatásfokkal rendelkeznek.
Tehát nem csak a lőszer darabszáma, hanem a megsemmisítés valószínűvége is számít. Az pedig a repeszdarabszámtól is függ.
Én elegendő mennyiségűnek ítéltem a 35 mm-es lőszerek darabszámát egyszeri feltöltéssel.
Főleg, ha legalább szaszszinten vetjük be a Lynxeket, nem egyenként.
Hogy TE mit tartasz elegendőnek, az szerintem nem igazán érdekli az oroszokat. :)
Kész (évek óta) az 57-es tornyuk, és mégis maradnak a 30-asnál.
 
  • Tetszik
Reactions: DTheo and krisss

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 595
46 686
113
Inkább úgy fogalmaznék, hogy a 35 mm ma az elfogadható minimum.
Ha 3-4 évtizeden keresztül hatásos főfegyvert szeretnénk, akkor 76 OM.
Szerintem meg 105-ös alatt nincsen élet! :cool:
De ahogy @Flexus is írta, azt is minden egyes bakának kellene adni! :)

De ha ezt egy picit túlzásnak is érzed, akkor még mindig bevezethetjük a .50-es sorozatlövőt, mint alap lőfegyvert a MH-ban.
Mert a 6.8/8.6 ott is az elfogadható minimum. Gondolom 3-4 évtizedre meg a .50-est javaslod!
OMFG
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Hogy TE mit tartasz elegendőnek, az szerintem nem igazán érdekli az oroszokat. :)
Kész (évek óta) az 57-es tornyuk, és mégis maradnak a 30-asnál.
Ennek mondjuk szerintem az a fő oka, hogy nem akarnak fegyverkezési versenyt elindítani mert kurvára nincs elég pénzük, illetve bőven van még mit heggeszteni ezeken a fegyverrendszereken ami szintén pénz. A valós kaliberváltás ezen a fronton éppúgy 20 év minimum mint a kézifegyverek lőszereivel (Főleg ha az amcsi track recordot nézzük IFV fejlesztés terén)
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 040
54 143
113
@Realista

Erre gondolsz?? Már volt. Kicsit darálja a lánc a görgőt.
Reméljük a proto után javítják.



Azért csinálja, mert elol hajt, és mikor for dul, akkor az ívbelso lánc eleje belazul, könnyebben kap foghegyre, ahogy a fordulás miatt elmozdul a lánc a gorgokben.
Ez egyébként elég kaka megoldás, hogy elol hajt a láncos gép, de a szembol védelmi ok miatt elol van a motor, meg az egész hajtás, hogy hátu lehessen kipattanni belole, ez van.
Azért is hangosabb egyébként menet kozben, mert a gép alatt laza a lánc, így tud zorogni a gorgokon.
Ez sokat ront egyébként a terepjáró képességén is a hátul hajtotthoz képest, sokkal nagyobb úton járó láncfeszíto kell hozzá, és a lánc is gyorsabb an elkopik, mivel laza a gép alatt, ergo minden szem, minden gorgon nagyobbat tud mozogni, mintha a gép mozhatásához szukséges ero feszesen tartaná.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 108
12 125
113
Szerintem meg 105-ös alatt nincsen élet! :cool:
De ahogy @Flexus is írta, azt is minden egyes bakának kellene adni! :)

De ha ezt egy picit túlzásnak is érzed, akkor még mindig bevezethetjük a .50-es sorozatlövőt, mint alap lőfegyvert a MH-ban.
Mert a 6.8/8.6 ott is az elfogadható minimum. Gondolom 3-4 évtizedre meg a .50-est javaslod!
OMFG
Kisfiam, míg te csak trollkodni tudsz, addig én minden állításomat érvekkel támasztottam alá.
Nem pazarlok rád több karaktert, a hosszú élet titka az, hogy nem vitatkozunk hülyékkel.
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 418
5 023
113
Kisfiam, míg te csak trollkodni tudsz, addig én minden állításomat érvekkel támasztottam alá.
Nem pazarlok rád több karaktert, a hosszú élet titka az, hogy nem vitatkozunk hülyékkel.
Te félinformációkkal és hiányos tudással okoskodsz a fotelből. Semmi tudásod nincs - ahogy itt nagyjából senkinek - ahhoz, hogy komolyan vehető döntéseket tudnál hozni. Ez egy fórum, ahol beszélgetnek nagyjából amatőrök a témáról. Se én, se más - nagyon -nagyon kevés témát és hozzá tartozó személyt kivéve - igazából nem ért ehhez. A saját szakmámban is remek olvasni és hallgatni a hozzá nem értőket, akik nagyon okosakat tudnak mondani, de azért a szakmát bízzuk a profikra. Te sem, (mint ahogy a többség) mindenre kiterjedő pro és kontra adatok mentén érvelsz, hanem nagyjából az "én azt gondolom, hogy" hozzáértéssel. Ez nem baj, mert nem ez a szakmánk. A baj az, ha személyeskedésbe megy át a dolog, és lenézel másokat. Na az nagyon nincs rendben. Főleg úgy, hogy közben te sem állsz teljesen a realizmus talaján sokszor.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 595
46 686
113
Ennek mondjuk szerintem az a fő oka, hogy nem akarnak fegyverkezési versenyt elindítani mert kurvára nincs elég pénzük, illetve bőven van még mit heggeszteni ezeken a fegyverrendszereken ami szintén pénz. A valós kaliberváltás ezen a fronton éppúgy 20 év minimum mint a kézifegyverek lőszereivel (Főleg ha az amcsi track recordot nézzük IFV fejlesztés terén)
Ment a like, de szerintem egyszerűen nincs számukra jelentősége. A várható konfliktusaik egyszerűen nem teszik szükségessé a felesleges pénzkidobást.
Amíg elég nekik a 30-as, addig nem fognak lépni. Ez nem indítana szerintem fegyverkezési versenyt, mert az 50-es is egyszerűen egy olyan kaliber, ami 50-60 -80 évig mindent "keresztül fog hugyozni"
Emiatt nem kezdenek majd el erősebb páncélzatot feltenni gyalogsági harcjárművekre, mert egyszerűen ha bele kell tenni 6-8 fő deszantot a gép személyzete mellé, akkor tényleg ott tartunk, hogy 70tonna is csak az alsó korlátja lesz a súlykategóriájának. Az meg már nevetséges nemcsak egy gyalogsági harcjárműnek, de bármilyen terepre tervezett járműnek is. Szerintem nem véletlenül kapták szét a funkciókat a franciák a Scorpion családdal (Griffon, Jaguar, Serval).
Szerintem ha felkerül végre az "új" amerikai Bradley utódra az 50-es, akkor ők szépen előveszik a fiókból a kész tornyot, és beindítják a sorozatgyártást.
Addig meg minden hadgyakorlaton spórolnak egy jelentősebb összeget. :)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 414
14 501
113
Azt ugye tudjátok,hogy az 57-es nem kétszer hattékonyabb mint a 30-as?Szóval ha fele akkora is a lőszerjavadalmazás akkor is sokkal hatékonyabb vagy.

Ezt tudjuk.
De emlékeim szerint az 57mm-és torony 80db a lőszerjavadalmazása.
Btr80/A 300db 30milis.
Szóval ez nem a fele, majdnem kb a negyede.
A cseh ifv teszten láttuk egy nyugodt lőtéren sem talál minden lövés. Sőt.
És ott nincs semmi "zavaró tényező". Szemből jövő nyomjelzősök. :D

Előerő ellen nem nagyon hadználsz 30mm-es gépágyút sem.Légi celok ellen miert nem?

Már miért ne lőnél 30assal gyalogságra?
Ha 2k-ra van tőled gyalogság atgm-el nem lősz rá???

Szerintem elég sok videó van a neten különböző ifv-k ről amik háborúban
Ba-ba-bam Ba-bam Ba-ba-bam lövik a kitudja mit. Ja 10% az 57 milisből.

Én is láttam saját szemmel ahogy 12,7- fölfelé mindennel lőttek egy völgyet, mert éppen egy század nyomult be, és azt fedezték.
De szerintem magyar omlt-sekről is van hasonló felvétele a neten.

Vagy itt van @Gaudi álltal berakott videó.
Itt is erőteljesen aprítják a gyalogságot a 30-assal
Amit meg nem, nos:
.

Jaja! Ott majd lesznek meglepetések, ha a 2 féle lőszer közül, az egyikből csak kb. 30db lesz elérhető... o_O

Vagy örülnek neki. :D
A hagyományos repeszromboló az ára miatt nem hinném hogy megszűnik.
Főleg 57milisbe azért az elég hatékony lehet.
Ha tényleg kb 80 lessz a javadalmazás a 30db már nem rossz. :D
Az AHEAD nem olcsó.
Ha a drón veszély megnő, ahoz kellhet, máshoz/gyalogság, páncélozatlan cél, apc , épűlet, a lőszer mennyiség szűkössége miatt az olcsóbb repeszromboló lőszer használata ezután is megmarad.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Kisfiam, míg te csak trollkodni tudsz, addig én minden állításomat érvekkel támasztottam alá.
Nem pazarlok rád több karaktert, a hosszú élet titka az, hogy nem vitatkozunk hülyékkel.

Van egy olyan érzésem, hogy te nem igazán vagy tisztában mekkora egy 76mm-es OM malac. Tessék ő az:
1280px-thumbnail.jpg


Most nézd meg a Draco baszott nagy kutyaól tornyát. Abban a mellesleg távirányítású toronyban, tehát nem foglalja a helyet a kezelőszemélyzet sem, 36 db lövedék van... Mekkora lenne az a torony, illetve ifv amibe 9-11 ember + a cuccuk + mondjuk a tartalék atgm-ek (mert valami kell a tankok ellen is) mellé ésszerű mennyiségű HE/AP/ABM lőszert tudnál te bemálházni ebből? Érted ezzel mi a baj...

Amúgy ha már annyira megy a pörgés az átütésen, akkor 40mm-es CTA-t kellett volna venni. Átütésben emlékeim szerint jobb mint a 35 API, méretben meg közel akkora, mint a 30x173. Most kb ez a szent grál a tűzerő/lőszermenyiség tekintetében, cserébe meg legalább jó drága. :) Meg fizessük meg az integrációját is.

famille%2520munitions%25202.png

https://www.thinkdefence.co.uk/cased-telescoped-armament-system/

De ezen kár rugózni, nálunk sokkal okosabbak meghozták a döntést. PONT