[HUN] Carl Gustaf M4

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 833
113
Juj..
Akkor kezdjük az elején.A CG egy 553-as jelzésű tracer lőszert használ gyakorlásra,ami ha jól tudom csökkentett lőporral szerelt 7,62-es lőszer,aminek a ballisztikája megegyezik az egyik 84 mm-es lőszerével.
Te azt irtad,hogy a CG az M62-őt használja.Én meg azt kérdeztem egy ezek ugyan azok?Mert sehol nincs M62-ként jelölve a CG könyveiben.

Nagyon rosszul tudod.A CG belövésre és gyakorlásra egy 553B subcaliber adapter nevű sima HEAT lőszerre megszólalásig hasonlító eszközt használ.Ezt az 553B nevű adaptert kell megtölteni 1db 7,62x51mm-es M62 fényjelző lőszerrel amit ebből lősz ki.Gyakorlatilag tök ugyan az mint az RPG-7-hez volt a PUZ-7-es.

Ez lenne az 553B:
ujhellyattila-48.jpg
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 488
14 276
113
Itt már többször le lett írva, de akkor mégegyszer:
Az RPG rakéta, míg a CG hátrasiklásnélküli löveg. Az előbbi esetében a szél okozta hatás felerősödik, ezért ilyen időben romlik a fegyver pontossága. Az utóbbi esetében a "meghajtás" már a csőben lezajlik, ezért a szélre kevésbé érzékeny.
Ez utóbbit a mai napig fejlesztik: új cső, új iránzás, új lőszerek. Az RPG-re ez kevésbé igaz. Vannak új lőszerek, de kb ennyi.

A szélérzékenységet a stabilizáló szárnyak és a viszonylag kis sebesség kombinációja okozza.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 432
113
A szélérzékenységet a stabilizáló szárnyak és a viszonylag kis sebesség kombinációja okozza.
Igazság szerint a kettő együtt. Mármint a repülés közbeni rakéta hajtás, és a rakéta hátsó részén lévő stab. szárnyak hatására együttesen.
A stab. szárnyak kinyílásával, az oldalszél a rakéta hátuljára erősebben hat. Maga rakéta befordul a szélirányával ellentétesen.
Egy puska lövedékek esetén ez nem jelent problémát, mivel a gyorsító erő repülés közben már nem hat rájuk, ráadásul a hosszuk nem annyival nagyobb az átmérőjüknél, mint az PG rakétánál. Ez utóbbi azért fontos, mert egyrészt messzebb van a rakéta függőleges tengelyétől a rakéta eleje és vége, valamint a stabilizátor szárnyak. Ezáltal nő az erőkar amin a szél nyomása hat. Illetve a stab. szárnyak is plusz felületet adnak, amivel nő a szél oldal irányú hatása.

Tulajdonképpen a hagyományos lövedék saját inercia rendszerében végig egyenesen repül csak hát körülötte a levegő mozog. Így a saját inercia rendszere is.
Ez arányaiban rövid lövedék esetén minimális instabilitást okoz, amit a huzagolás okozta perdülettel lehet kompenzálni. Tehát becsapódáskor nagyjából csak a szél oldalirányú nyomása hat rá emiatt a szél "hajtási" irányában fog eltérni a céltól. Egyszerűbben sodródik. Balról érkező szél esetén jobra tér el a lövedék.

A rakéta esetén, ha nem lenne megpörgetve akkor repülés közben a szél hatására instabillá válna és elkezdene vízszintes tengelye (majd pedig minden tengelye) körül forogni. És gyakorlatilag véletlenszerű röppályát fog leírni, irányítatlanul.

Ugyan ez lenne érvényes a hagyományos nyíllövedék esetén is, csak ott sokkal kisebb lenne az eltérés az eredeti iránytól, ha nem lenne megpörgetve.

A rakéta hajtású megpörgetett lövedék (PG-7) esetében viszont a szél nyomása ellenére a hossztengely körüli forgás miatt stabil lesz a röppálya, csak a menet közbeni befordított test kap egy:
- a szél hatásánál sokkal nagyobb,
- azzal ellenkező irányú hatást,
- mégpedig a repülés irányától eltért hossztengelyre ható erőhatást (a rakétahajtómű tolása), aminek eredője pont a széllel ellentétes vektorú lesz.

Nyilvánvaló, hogy túl zavarosan írtam le. Ennél van egy sokkal egyszerűbb is:
Gyakorlatilag a szél ad a rakétának egy nem rendesen kiforgatott PIT-manővert, ami annak hatására új irányba fog továbbrepülni.
db7mqOS.jpg


Nagyon kerestem specifikus RPG topicot, de nem találtam, úgyhogy itt hagyom.:oops::rolleyes:
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Igazság szerint a kettő együtt. Mármint a repülés közbeni rakéta hajtás, és a rakéta hátsó részén lévő stab. szárnyak hatására együttesen.
A stab. szárnyak kinyílásával, az oldalszél a rakéta hátuljára erősebben hat. Maga rakéta befordul a szélirányával ellentétesen.
Egy puska lövedékek esetén ez nem jelent problémát, mivel a gyorsító erő repülés közben már nem hat rájuk, ráadásul a hosszuk nem annyival nagyobb az átmérőjüknél, mint az PG rakétánál. Ez utóbbi azért fontos, mert egyrészt messzebb van a rakéta függőleges tengelyétől a rakéta eleje és vége, valamint a stabilizátor szárnyak. Ezáltal nő az erőkar amin a szél nyomása hat. Illetve a stab. szárnyak is plusz felületet adnak, amivel nő a szél oldal irányú hatása.

Tulajdonképpen a hagyományos lövedék saját inercia rendszerében végig egyenesen repül csak hát körülötte a levegő mozog. Így a saját inercia rendszere is.
Ez arányaiban rövid lövedék esetén minimális instabilitást okoz, amit a huzagolás okozta perdülettel lehet kompenzálni. Tehát becsapódáskor nagyjából csak a szél oldalirányú nyomása hat rá emiatt a szél "hajtási" irányában fog eltérni a céltól. Egyszerűbben sodródik. Balról érkező szél esetén jobra tér el a lövedék.

A rakéta esetén, ha nem lenne megpörgetve akkor repülés közben a szél hatására instabillá válna és elkezdene vízszintes tengelye (majd pedig minden tengelye) körül forogni. És gyakorlatilag véletlenszerű röppályát fog leírni, irányítatlanul.

Ugyan ez lenne érvényes a hagyományos nyíllövedék esetén is, csak ott sokkal kisebb lenne az eltérés az eredeti iránytól, ha nem lenne megpörgetve.

A rakéta hajtású megpörgetett lövedék (PG-7) esetében viszont a szél nyomása ellenére a hossztengely körüli forgás miatt stabil lesz a röppálya, csak a menet közbeni befordított test kap egy:
- a szél hatásánál sokkal nagyobb,
- azzal ellenkező irányú hatást,
- mégpedig a repülés irányától eltért hossztengelyre ható erőhatást (a rakétahajtómű tolása), aminek eredője pont a széllel ellentétes vektorú lesz.

Nyilvánvaló, hogy túl zavarosan írtam le. Ennél van egy sokkal egyszerűbb is:
Gyakorlatilag a szél ad a rakétának egy nem rendesen kiforgatott PIT-manővert, ami annak hatására új irányba fog továbbrepülni.
db7mqOS.jpg


Nagyon kerestem specifikus RPG topicot, de nem találtam, úgyhogy itt hagyom.:oops::rolleyes:

 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113

Szia,

A #285-os hozzaszolasban PUS-7 kiprobalasi lehetoseget linkeltem, a #293-as hozzaszolasban pedig a PUS-7 gyari bemutato oldalat linkeltem.
Mindket helyen 7.62x39-es loszert irnak (az elso helyen biztos helyesen).

HPASP videojaban sajnos nem tudom egyertelmuen megallapitani, hogy milyen loszer szerepel (noha latszik 7:29-kor a talpa).

Mivel szerinted ti nem 7.62x39-es loszert hasznaltatok, ezert felmerult bennem, hogy nem PUS-7-t, hanem valami mast hasznal az MH, ami logikusan feloldana az ellentmondast.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 833
113
Szia,

A #285-os hozzaszolasban PUS-7 kiprobalasi lehetoseget linkeltem, a #293-as hozzaszolasban pedig a PUS-7 gyari bemutato oldalat linkeltem.
Mindket helyen 7.62x39-es loszert irnak (az elso helyen biztos helyesen).

HPASP videojaban sajnos nem tudom egyertelmuen megallapitani, hogy milyen loszer szerepel (noha latszik 7:29-kor a talpa).

Mivel szerinted ti nem 7.62x39-es loszert hasznaltatok, ezert felmerult bennem, hogy nem PUS-7-t, hanem valami mast hasznal az MH, ami logikusan feloldana az ellentmondast.

Előfordulhat,hogy magyar gyártmány volt és ez a különbség oka(és soha nem fogom már megtanulni,hogy nem PUZ-7 hanem PUS -7...).
 
  • Tetszik
Reactions: bel