A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 194
113
.

.


Tornado-G 122mm MLRS:

"...The Tornado-G MLRS (Multiple Launch Rocket System ) is an improved version of the standard Russian-made 122mm BM-21 rocket launcher system based on a Kamaz or Ural-4320 truck. The Tornado-G has been designed to be fully automatic. The operating crew has been reduced to three men compare to the six-man crew of the BM-21 Grad. Previously, the BM-21 could be loaded only from the rear and there was no automatic system: everything has to be done by the cabin crew. The Tornado-G was intended to replace the old BM-21 Grad rocket launcher system. The Tornado-G is three times more efficient than its predecessors. Currently, the Tornado-G has been in service with the Russian army since 2011. The Tornado-G was demonstrated for the first time during a military exercise in 2012. On December 23, 2019, Russian Company Tecmash Group has announced an upgrade for the 122mm Tornado-G multiple launch rocket system (MLRS).
..."



Tudom. Ezért írtam bele, hogy a lengyelek --valószínűleg fájdalmas-- ráébredése az egyoldalú/túlzott (USA) függőség következményeire (ami remélem mihamarabb megkezdődik), egyértelműen támogatná a részvételüket egy ilyen programban. Az orosz(ukrán) fenyegetettség erős motiváció a részükről!

.

Ez sehol nem ir 90kmt.

Pedig be is másoltam az oldalról a lényeget a forrás oldalról.

Neki kell futni még egyszer:

"...
Technical Data

Back to top
Armament

The Tornado-G is equipped with a bank of 40 launch tubes 122 mm arranged in a rectangular shape that can be turned away from the unprotected cab. The rocket tube arrangement is a single rectangular bank of four layers each with 10 tubes. The roof of Tornado-G crew cab is fitted with a small antenna for the GLONASS satellite navigation system. It can fire upgraded 122 mm Grad HE-Frag and HE/HEAT rocket variants, 9M538, 9M539 and 9M541. The new rocket has a much longer warhead section, but without any increase of the overall length. The rockets have a maximum range of 30 km. According to Russian military sources, the new rockets of the Tornado-G could have a maximum firing range of 90 km. The 9M538 FRAG is an High-Explosive Fragmentation rocket with a length of 2.64 m, shorter than the previous 122 mm rocket 9M521 HE Frag fopr BM-21, which has total length of 2.84 m. The 9M539 HE fragmentation rocket and the 9M541 submunitions rocket uses a similar design. The 9M541 rocket now has 70 dual-purpose HE/high-explosive anti-tank (HEAT) sub-munitions instead of the previous 45.
..."


.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 184
13 703
113
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and SilvioD

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 134
92 371
113
K

kamm

Guest
.





Pedig be is másoltam az oldalról a lényeget a forrás oldalról.

Neki kell futni még egyszer:

"...
Technical Data

Back to top
Armament

The Tornado-G is equipped with a bank of 40 launch tubes 122 mm arranged in a rectangular shape that can be turned away from the unprotected cab. The rocket tube arrangement is a single rectangular bank of four layers each with 10 tubes. The roof of Tornado-G crew cab is fitted with a small antenna for the GLONASS satellite navigation system. It can fire upgraded 122 mm Grad HE-Frag and HE/HEAT rocket variants, 9M538, 9M539 and 9M541. The new rocket has a much longer warhead section, but without any increase of the overall length. The rockets have a maximum range of 30 km. According to Russian military sources, the new rockets of the Tornado-G could have a maximum firing range of 90 km. The 9M538 FRAG is an High-Explosive Fragmentation rocket with a length of 2.64 m, shorter than the previous 122 mm rocket 9M521 HE Frag fopr BM-21, which has total length of 2.84 m. The 9M539 HE fragmentation rocket and the 9M541 submunitions rocket uses a similar design. The 9M541 rocket now has 70 dual-purpose HE/high-explosive anti-tank (HEAT) sub-munitions instead of the previous 45.
..."


.

Hat, a could have orosz kontextusban max azt jelenti, hogy tervezik, semmikeppen sem azt, hogy tud annyit.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 504
28 562
113

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 134
92 371
113
Román Himars, Szlovák F-16V Block 70/72! Ajjaj
Én a kettőt nem keverném. A szlovákokat egyenlőrangú partnernek, regionális szövetségesnek tekintem. Ez az utóbbi időben pragmatikusan kormányoktól függetlenül így működött oda-vissza.

A románok felé is volt egy határozott próbálkozás, de a román belpolitikában ezt feláldozták, ezért erről teljesen letettünk. Sztem így jobb is.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 134
92 371
113
Igen, erre utaltam, nem tudom, mi biztos, mi nem, meddig uzemkepesek a MIGjeik stb...?
2023 tavaszán érkezik kettő F-16C Block 70 és kettő D. 2023 év végéig odarepül a maradék 10 F-16C Block 70 is.

Viszont 6db L39-es kiképzőgépük van. Abból kettő idén beadja a kulcsot, a maradék 4 nem tudom mikor, de nem húzza soká, elvileg 2026-ig újak ( 8 - 10 ) beszerzését tervezték. Én itt látok együttműködési lehetőséget.

MIG passz...
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Én a kettőt nem keverném. A szlovákokat egyenlőrangú partnernek, regionális szövetségesnek tekintem. Ez az utóbbi időben pragmatikusan kormányoktól függetlenül így működött oda-vissza.

A románok felé is volt egy határozott próbálkozás, de a román belpolitikában ezt feláldozták, ezért erről teljesen letettünk. Sztem így jobb is.
"A szlovákokat egyenlőrangú partnernek, regionális szövetségesnek tekintem." Én fenntartásokkal kezelném őket, mint a Románokat! Most lehet hogy jobb a helyzet de később bármi lehet!
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_ and miki80

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 460
34 419
113
"A szlovákokat egyenlőrangú partnernek, regionális szövetségesnek tekintem." Én fenntartásokkal kezelném őket, mint a Románokat! Most lehet hogy jobb a helyzet de később bármi lehet!
Hat istenem jojjenek foglaljanak el minket aztan tartsanak demokratikus valasztasokat.
Olyan mimdegy hogy a tojast a kohoz vagy a kovet a tojashoz :D
 
  • Tetszik
Reactions: zeal
R

Ruby de Puteaux

Guest
Nekünk elsősorban nem a ballisztikus rakéták elleni hadviselésre, hanem a sokak számára nehezen értelmezhető aszimmetrikus támadásokra kell felkészülnünk. E
Úgy tűnik vagy a Benkő beszélt marhaságokat(ami nem kizárt), vagy a covid miatti gazdasági visszaesés végett kell lemondanunk a NASAMS-nál nagyobb hatótávú és komolyabb, ABM-képes légvédelemről, pl. Patriot, Aster, feltéve ha valaha tényleg gondolkodtak ilyen rendszer beszerzésén.
Pedig be is másoltam az oldalról a lényeget a forrás oldalról.

Neki kell futni még egyszer:
A cikkíró téved illetve keveri a dolgokat. A Tornado ugyanis egy közös platform, a régebbi Grad, Uragan, Smerch kiváltására. G jelzésű változata 122mm-es, U jelzésű változata 220mm-es, S jelzésű változata 300mm-es rakétákat hordoz. A legjobb 300mm-es nemirányított rakéta legnagyobb hatótávja 90km, műholdas vezérlésű rakétáját mostanában tesztelték, az 120km-t tud.
A legkomolyabb 122mm-es rakéták 45km-t tudnak, illetve a szerbek gyártanak egyet ami elvileg 52km-t.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 184
13 703
113
2023 tavaszán érkezik kettő F-16C Block 70 és kettő D. 2023 év végéig odarepül a maradék 10 F-16C Block 70 is.

Viszont 6db L39-es kiképzőgépük van. Abból kettő idén beadja a kulcsot, a maradék 4 nem tudom mikor, de nem húzza soká, elvileg 2026-ig újak ( 8 - 10 ) beszerzését tervezték. Én itt látok együttműködési lehetőséget.

MIG passz...
Elso négy F-16 már 2022-ben jon, mert három Mignek akkor jár le az uzemideje: https://www.teraz.sk/najnovsie/splatky-za-stihacky-f-16-sa-upravia/505422-clanok.html
Mig-29 és a más gépek: https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_lietadiel_Vzdušných_síl_Slovenskej_republiky

"Olyan ez mint a két Korea." Hát ha választani lehet akkor inkább Magyarország legyen Dél-Korea!
Nem, már nem lehet választani! :p:cool:

No para. Szlovákia is Magyarország, csak kissebb és most külön van. Olyan ez mint a két Korea. Majd szépen békében egyesülünk ha itt az ideje.
Akkor ujra Pozsony lesz a fováros? ;)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 134
92 371
113
Úgy tűnik vagy a Benkő beszélt marhaságokat(ami nem kizárt), vagy a covid miatti gazdasági visszaesés végett kell lemondanunk a NASAMS-nál nagyobb hatótávú és komolyabb, ABM-képes légvédelemről, pl. Patriot, Aster, feltéve ha valaha tényleg gondolkodtak ilyen rendszer beszerzésén.
t.
Nem azt mondta nem kell, csak azt nem az a sorrend.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and kamm