Oerlikon Skyguard / Skyshield / Skynex / MANTIS (Rheinmetall)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1586

Guest
Ok, radar kell hozzá, de helik és drónok nem tudnak SEAD-elni. Még (?).
Gondolod?
Még nem beszélgettünk arról hogy a török drón vajon honnan tudta hogy a Tor kikapcsolt és közelebb mehet.
Bayraktar TB2-es JELENLEGI szenzor csomagjában pl. ez is van...
aa.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Gondolod?
Még nem beszélgettünk arról hogy a török drón vajon honnan tudta hogy a Tor kikapcsolt és közelebb mehet.
Bayraktar TB2-es JELENLEGI szenzor csomagjában pl. ez is van...
aa.jpg
A SEAD nem csak RWR-ből áll...
Ha a bejövő fegyvert is leszedi az AHEAD lőszer, akkor ott sok lapot nem osztanak, akkor sok bejövő cél kell.
A drónok képességei igen korlátozottak. A legtöbb, amit ma tudnak, hogy akkor indít egy célra 4 db AGM-114 szerűt 8 sec alatt. Ezt már nem fogná meg 1 db Skranger talán.

Az igazi veszély az, ha a USAF + Army együtt csinálja azt ,hogy a dróntámadás kap klasszikus SEAD-et ARM-mal, mert a cm-es CW radart, ez elacsapja.
De bakker, mi nem ez ellen készülünk, ahogy az azeriak sem.

A jelenlegi csomaggal ez a kivárást tette sanszosan lehetővé, hogy mikor csapjon oda. Ez tök jó, amíg az ellen nem lő vissza...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A videó vége fele az új, fejlesztés alatt lévő, kontenerizált 6 km hatósugarú C-RAM, C-PGM rakéta nekem újdonságnak hangzik...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed
T

Törölt tag 1586

Guest
A videó vége fele az új, fejlesztés alatt lévő, kontenerizált 6 km hatósugarú C-RAM, C-PGM rakéta nekem újdonságnak hangzik...
Azt írják a Rheinmerall a d.afrikai Denel cég Cheetah rakétáját akarja a Skynex rendszerbe integrálni, ami érdekes döntés.
https://www.rheinmetall-defence.com...efence_systems/vernetzte_flugabwehr/index.php
Cheetah_750x500_text_landscape_new.jpg

Cheetah_missile_Guy_Martin.jpg

A Cheetahról azt lehet tudni hogy a d.afrikai Denel Dynamics 2014 óta fejleszti. Indítás után MCG végfázisban ARH irányìtású.
A Rheinmetall célja a rakétával hogy C-PGM szerepben egy BLU-109 bunker romboló bombát minimum 6 km távolságban megfogjon.
Ez a rakéta az Iron Dome rakéta erős k9nkurenciája lesz.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Rohadt jó, csak ez mobilban is kell, lásd Skyranger. A videoban 3:20-nál csodaszép, ahol látni, hogy egy lövedék sem találná el a célt, de az airburst miatt kvázi minden találat. Messze nagyobb távolságról is darabokra szedte volna a célt
Persze, nyilván mobilban is kell, de szerintem inkább a külső rakétás védelmi öv - 4 és 10 km között - az édekes.
A választott d.afrikai Denel - Cheetah ARH rakéát én egy picit drágának találom ahhoz hogy abból a 60 db-os konténer tárolóból tucat számra lövöldözzék...
 
M

molnibalage

Guest
Persze, nyilván mobilban is kell, de szerintem inkább a külső rakétás védelmi öv - 4 és 10 km között - az édekes.
A választott d.afrikai Denel - Cheetah ARH rakéát én egy picit drágának találom ahhoz hogy abból a 60 db-os konténer tárolóból tucat számra lövöldözzék...
Benne inkább annak gondolata fogalmazódik meg, hogy rakéta helyett 120 mm-es RCG vezérelt aknavető gránát is elég az olcsó ongyilkos drónrajok ellen. Annak is elég szép airburst hatása lehet és olcsóbbnak tűnik, de az aknavető mérsékelt gyorsulással bír egy tüzérségi löveghez képest.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 975
113
Benne inkább annak gondolata fogalmazódik meg, hogy rakéta helyett 120 mm-es RCG vezérelt aknavető gránát is elég az olcsó ongyilkos drónrajok ellen. Annak is elég szép airburst hatása lehet és olcsóbbnak tűnik, de az aknavető mérsékelt gyorsulással bír egy tüzérségi löveghez képest.
Visszajönnek a régi stílusú nagy kaliberű légvédelmi ágyúk a divatban még a végén?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Visszajönnek a régi stílusú nagy kaliberű légvédelmi ágyúk a divatban még a végén?
Ha engem kérdezel igen. Úgy hívják ezt ma, hogy harckocsiágyú.
A digitális vezérlés miatt nem kell dedikálnak lennie lennie a lövegnek. A hk ágyú tűzgyorsasága is messze elég az airburst lőszer miatt.
Szerintem már az OTOMATIC szerű dedikált légvédelem sem szükséges, de ha valakinek erre van igénye, akkor legyen. Csak akkor mindenképpen a járművön kell lennie a felderítő radarnak is, ahogy az Osza esetén volt.

Ezt képzeld el AHEAD lőszerrel. Ha képes felderíteni bármi az AH-64D/E-t úgy, hogy csak a radom lóg ki még sanszosan azt is le tudná verni az égről...
otomatic.jpg


De ezt már kifejtettem itt.

A legdurvább az, hogy ezzel a lassú kisméretű támadó fegyverek is lelőhetévő válnának.
A szárazföldi egységek számára, a hajókénál durvább AAA CIWS lenne ma elérhető, ahol csak csapódó gyújtót használnak.

A statikus rendszernél is a bejövő M1.5 alatti REL/ARM-ot szerintem röhögve lelőnék. Maga a rendszer képes megvédeni magát, eszement mennyiségű tűzerővel lehet csak áttörni.
 
M

molnibalage

Guest
Szóval ezért röhögök a lézerfegyvereken. Azok a kis drónokat egy esőben sem lőnék le, nemhogy egy REL-t. Vagy szárazföldi járművet.
Ez meg a lézeres szart cafatokra lövi, de még egy hk-ról is mindent lebontana....
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Szittya
T

Törölt tag 1586

Guest
Ha engem kérdezel igen. Úgy hívják ezt ma, hogy harckocsiágyú.
Talán a harckocsiányúnak csak a max. csőemelkedése a korlátozó tényező és hogy a tankoknak jellemzően csak valamilyen EO célzórendszere van ami miatt csak akkor használható ha ténylegesen látják is a célt (vagyis esőben, hóban, füstben, stb...NEM)

Szerintem már az OTOMATIC szerű dedikált légvédelem sem szükséges, de ha valakinek erre van igénye, akkor legyen.
Az OTOMATIC szerű SPAAG jó megoldás lehet mert a tankok fenti hiányosságait mind kiküszöböli
  • magas csőemelkedés
  • RF célzórendszer (ténylegesen minden idős bevethető!)
  • több tucat a rakétáknál messze olcsóbb lövedék lehet a tárban (amik lehetnek irányítottak és akár AHEAD kialakításúak is)

talán az egyetlen hátrányuk hogy még ezeknek a nagyobb (57 mm - 76 mm-es) ágyúknak a hatótávolsága is csak nagy jóindulattal éri el a 10 km-t.
 
M

molnibalage

Guest
Talán a harckocsiányúnak csak a max. csőemelkedése a korlátozó tényező és hogy a tankoknak jellemzően csak valamilyen EO célzórendszere van ami miatt csak akkor használható ha ténylegesen látják is a célt (vagyis esőben, hóban, füstben, stb...NEM)


Az OTOMATIC szerű SPAAG jó megoldás lehet mert a tankok fenti hiányosságait mind kiküszöböli
  • magas csőemelkedés
  • RF célzórendszer (ténylegesen minden idős bevethető!)
  • több tucat a rakétáknál messze olcsóbb lövedék lehet a tárban (amik lehetnek irányítottak és akár AHEAD kialakításúak is)

talán az egyetlen hátrányuk hogy még ezeknek a nagyobb (57 mm - 76 mm-es) ágyúknak a hatótávolsága is csak nagy jóindulattal éri el a 10 km-t.
Nem is kell messzebbre tüzelni, mint 10 km.
A csőemelkedés csak közeli céloknál és a felülről támadó siklóbombáknál jelent akadályt. Az ATGM, kis quadcopter ellen nem. De így nézve tényleg kell az OTOMATIC szerű cucc.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Régen voltak ütős légvédemi ágyúk amik akár 10+ km-s hatómagasságokat is tudtak.
pl: https://ru.wikipedia.org/wiki/130-мм_зенитная_пушка_КС-30

De az igazán hatékony hajó/bázis védelem ez a fegyver lenne, AHEAD technológiával:
Jelenleg is van hozzá rádiós közelségi gyújtó, de az kis drónok ellen nem működik.
Elég impresszív. Kíváncsiságból megnéztem a tömegét, hát nem nagyon kell mozgatni :) mindenesetre egyébként a fentebb írt 57-76mm abszolút nem hangzik rosszul azzal az elméleti maximummal sem. Költségét tekintve remélem valami ilyesmit terveznek a jövőben.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya and fip7

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
Mennyit fujtatok rám,mikor a nehezebb,erősebb és AHEAD/P3 löszereket kezelni képes lövészjármű föfegyver szükségességéről papoltam.......
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya