A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Igazából annyi, hogy leírja, hogy milyen műveletekben hány jármű és katona sérült meg.
Egy BTR sem lett használhatatlan bár jópárat vontatni kellett és csak sérültjeik voltak.

Köszönöm.

Tehát akkor APC-nek végülis megteszi.

Ha jól tudom picit erősebb a páncélzata, mint a BTR-80-nak meg talán a motorja is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Köszönöm.

Tehát akkor APC-nek végülis megteszi.

Ha jól tudom picit erősebb a páncélzata, mint a BTR-80-nak meg talán a motorja is.
Meg van benne stabilizátor értelmes éjjellátó, elektromos toronyforgatás és a fékrendszere valamint a futóműve is új.
Az alapvető hibákat (farmotor, oldalra nyíló ajtók) nem javítja de 80-ashoz képest ég és föld.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and tarzaan

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Meg van benne stabilizátor értelmes éjjellátó, elektromos toronyforgatás és a fékrendszere valamint a futóműve is új.
Az alapvető hibákat (farmotor, oldalra nyíló ajtók) nem javítja de 80-ashoz képest ég és föld.

Értem.

Mondjuk a farmotor szerintem nem hiba, csak nagyobb oldalajtó/búvónyílás kéne.

A farmotorelvileg jobb tömegelosztást tesz lehetővé, tehát a mozgékonyság szempontjából előnyös.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Értem.

Mondjuk a farmotor szerintem nem hiba, csak nagyobb oldalajtó/búvónyílás kéne.

A farmotorelvileg jobb tömegelosztást tesz lehetővé, tehát a mozgékonyság szempontjából előnyös.
Jah csak a desszantot nem véd semmii a járműből való kiszálláskor, nem véletlen vannak hátul a deszantajtók minden modernnek tekinthető APC-n és IFV-n és nem véletlenül dobták a kukába az oroszok a BTR-90-et is. A farmotor miatt baromi kicsi a desszanttér is. Egy konstrukciós vakvágánynak tenkinthető a BTR-60-tól BTR-90-ig terjedő harcjármű család.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Jah csak a desszantot nem véd semmii a járműből való kiszálláskor, nem véletlen vannak hátul a deszantajtók minden modernnek tekinthető APC-n és IFV-n és nem véletlenül dobták a kukába az oroszok a BTR-90-et is. A farmotor miatt baromi kicsi a desszanttér is. Egy konstrukciós vakvágánynak tenkinthető a BTR-60-tól BTR-90-ig terjedő harcjármű család.

Értem, de ami egy egy lövésszállítót csak lövésszállítónak használsz, addig ez nem akkora probléma.

Egy HMWEE-ból, J-LTV-ből, Dingo-ból is oldalról szállnak ki a lövészek.

Tudatosan nem megy be a harc sűrűjébe, rajtaütésnél meg simán adódhat olyan helyzet, hogy a hátul kiszálló desszantot is leggéppuskázzák.

Ráadásul elvileg két irányba lehetne szállni, és bár a BTR-nél a gyakorlatban ez nem működik, de szeritnem lehetne olyan járművet tervezni ahol ez megoldható.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 648
77 638
113
Értem, de ami egy egy lövésszállítót csak lövésszállítónak használsz, addig ez nem akkora probléma.

Egy HMWEE-ból, J-LTV-ből, Dingo-ból is oldalról szállnak ki a lövészek.

Tudatosan nem megy be a harc sűrűjébe, rajtaütésnél meg simán adódhat olyan helyzet, hogy a hátul kiszálló desszantot is leggéppuskázzák.

Ráadásul elvileg két irányba lehetne szállni, és bár a BTR-nél a gyakorlatban ez nem működik, de szeritnem lehetne olyan járművet tervezni ahol ez megoldható.
Tehát az egész világ hüye köztük az oroszok is akik hagyták ezt a marhaságot 30 -40 éve?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Értem, de ami egy egy lövésszállítót csak lövésszállítónak használsz, addig ez nem akkora probléma.

Egy HMWEE-ból, J-LTV-ből, Dingo-ból is oldalról szállnak ki a lövészek.

Tudatosan nem megy be a harc sűrűjébe, rajtaütésnél meg simán adódhat olyan helyzet, hogy a hátul kiszálló desszantot is leggéppuskázzák.

Ráadásul elvileg két irányba lehetne szállni, és bár a BTR-nél a gyakorlatban ez nem működik, de szeritnem lehetne olyan járművet tervezni ahol ez megoldható.
Alapvetően deszantoláskor a legerősebben páncélozott részt fordítod mindig szembe úgy, hogy a legkisebb célpontod nyújtod az ellenség felé, vagyis szembefordulsz. A J-LTV is patroljárműnek tekinthető elég kicsi deszanttal nem APC nem is annak hívják. A Dingo dettó. Amibe 5 főnél több embert akarsz tenni hátrafelé nyílik és nem véletlenül. (ahogy Dingo 3-nak is hátul van már a deszantajtó)
DINGO3-Transporter-KMW-005.jpg

Minek ilyen járművet tervezni ha van egy biztos dizájnod ami bizonyítottan jobban működik akkor is ha APC kivitelben készül? Az oroszok is a Bumerangot hátsó ajtóval tervezik ami a BTR családot hivatott leváltani.

Bizonyítottan nem jó megoldás az oldalsó deszant ha egy APC-ről beszélünk

Ez meg a gidrán segge.
AkVktkpTURBXy8xODNkY2NhMDQ0NTkzNDk0ZTYzNGMyMDkxNjdiM2JlMS5qcGeSlQMAFc0D6M0CMpUCzQOlAMLD
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 707
14 763
113
Alapvetően deszantoláskor a legerősebben páncélozott részt fordítod mindig szembe úgy, hogy a legkisebb célpontod nyújtod az ellenség felé, vagyis szembefordulsz. A J-LTV is patroljárműnek tekinthető elég kicsi deszanttal nem APC nem is annak hívják. A Dingo dettó. Amibe 5 főnél több embert akarsz tenni hátrafelé nyílik és nem véletlenül. (ahogy Dingo 3-nak is hátul van már a deszantajtó)
DINGO3-Transporter-KMW-005.jpg

Minek ilyen járművet tervezni ha van egy biztos dizájnod ami bizonyítottan jobban működik akkor is ha APC kivitelben készül? Az oroszok is a Bumerangot hátsó ajtóval tervezik ami a BTR családot hivatott leváltani.

Bizonyítottan nem jó megoldás az oldalsó deszant ha egy APC-ről beszélünk

Ez meg a gidrán segge.
AkVktkpTURBXy8xODNkY2NhMDQ0NTkzNDk0ZTYzNGMyMDkxNjdiM2JlMS5qcGeSlQMAFc0D6M0CMpUCzQOlAMLD


Ezt én tudom, de ugye egy APC esetén ugye a fő elv az, hogy nem a harc közepébe, csak annak a szélére szállítja a lövészeket, vagyis elvileg csak akkor lőnek rá ha valami el van b*va, pl. történik egy rajtaütés.


Amiben próbálom védeni a BTR-t, hogy elvileg terepjáró képesség szempontjából jobb a farmotoros megoldás ill. elvileg farmotoros megoldásnál az eleje jobban páncélozható.

Lásd harckocsiknál a Merkava vs többi MBT.


Amúgy APC témában szerintem jó kompromisszum lehetnek a PARS 6x6/8x8 típusú járművek.
Ott hátul van a desszant, viszont a motor sincs annyira elől.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 439
120 967
113
Még mindig nem értem miért akarod újra feltalálni a sajtra a lyukat de hát te tudod.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 252
113
Azt hittem azon kívülálló dolog lehet, de így értem, hogy nem futottam bele mint folyamatban levő projekt.

A Rheinmetall elég sok "keleti" országban próbált üzletelni az elmúlt 5 évben. Mindenhol ígértek mindenféle közös fejlesztést és közös vállalatokat alapítottak.
A törökökkel kezdetben jól ment dolog, de közbe szólt a politika.
A lengyeleknél valahogy nem lett semmiből semmi, állítólag a saját hadiiparuk "védelme" miatt.
A románoknál lett egy AGILIS 8x8 terv, de gyártásra nem került sor. Az volt a terv, hogy más országok is rendelnek belőle, de eddig még a románok se.
A csehekkel is próbálkoznak évek óta, de még ők sem rendeltek semmit.
Ezek után jött Magyarország, ahol nem volt komoly hadiipar, így mindent a RM-lal közösen fognak csinálni.

És persze a szingapúri ST Engineering sem véletlenül jött be nálunk a képbe...
2019.09.10.: ST Engineering and Rheinmetall Collaborate on Development and Sales of Defence Solutions
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 597
46 691
113
A Rheinmetall elég sok "keleti" országban próbált üzletelni az elmúlt 5 évben. Mindenhol ígértek mindenféle közös fejlesztést és közös vállalatokat alapítottak.
He megnézed a vállalati "ívüket", és azt, hogy a hangzatos "szuperciklusban" gondolkodnak, láthatod, hogy gyakorlatilag a Krím egy életmentő volt a számukra. Azóta nagyon megy nekik a szekér, de elsősorban a német megrendelések miatt.
És a prezentációik alapján nagyon azt mondanám, hogy bármi áron ők akarnak a vezető hadiipari beszállító lenni.
Az, hogy nem jött össze a KMW akvizíció, óriási arculverés volt neki. Gyanítom, hogy "Európa" tette be nekik a kaput. A KNDS meg így az lett amire Ők ácsingóztak. Azt gondolom, hog gyengébb opció a NEXTER-rel való egyesülés, de nagyobb megrendelői bázissal rendelkezik így a KNDS. Mert ugye így el tudják vinni az európai piac igen jelentős részét, a francia és a német államok megrendeléseivel, ami pedig már szintén egy igen komoly megrendelésmágnes. Szerintem nagy játszma mehetett a háttérben, mire összejött a KNDS, de szerintem megérte.
Ugyanakkor a Rheinmetall alól meg kirúgták a padlót....csak ő nem volt hajlandó hagyat esni, és egy intenzív kutatás-fejlesztéssel megpróbálnak a modern vonalon sikereket elérni. Csak nem elsősorban az európai piacon, vagy legalább is nem a magállamokban.

A törökökkel kezdetben jól ment dolog, de közbe szólt a politika.
Ezzel nincs mit csinálni...

A lengyeleknél valahogy nem lett semmiből semmi, állítólag a saját hadiiparuk "védelme" miatt.
Szerintem már a RM is megbánta a dolgot - mint a kutya, ami 10-et kölykedzett -, de csak összehozzák (úgy néz ki) a Leo2PL-t. :)

A románoknál lett egy AGILIS 8x8 terv, de gyártásra nem került sor. Az volt a terv, hogy más országok is rendelnek belőle, de eddig még a románok se.
Nagy ország is, fenyegetett is, szóval van benne hadiipari potenciál. Csakhát ugye a piszkos anyagiak...meg ugye az üzleti kultúra. (Szerintem az Airbus meg a RM piacfejlesztési topvezetői közös öntevékeny dühkezelő csoportokba járnak :D)

A csehekkel is próbálkoznak évek óta, de még ők sem rendeltek semmit.
Igen. Mondjuk ott ha legyártanak valamit, akkor azzal nem kell később a sarokban térdepelni. Az a kérdés csupán, hogy el tudják-e a cseheknek is adni, hogy a RM már nem csak részegység gyártó, meg szűk platform gyártó, hanem komplett a portfoliójuk, és rájuk lehet bízni a rendszerintegrátori feladatot is. Miközben persze szorgosan kellene dobni a koncot a hazai iparnak is. Ez utóbbi nálunk nem volt probléma - nem nagyon volt kinek -, mindenesetre itthon bízunk ebben a rendszerintegrátori képességben.

Ezek után jött Magyarország, ahol nem volt komoly hadiipar, így mindent a RM-lal közösen fognak csinálni.
giphy.gif
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 252
113

"Évértékelés Bornemissza-módra... Ebben a rövid videóban foglaltuk össze, mi minden történt velünk a 2020-as évben. Idén is teljes erőbedobással folytatjuk!"

Ha közösségi médiából (facebook, twitter, insta stb) linkeltek valamit, akkor írjátok mellé hogy mi az, mert nem látszik hogy mit linkeltek be (szerzői jogok miatt?). amíg a "Megtekintés Facebookon" ·ra rá nem kattintunk.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 277
27 910
113
"Évértékelés Bornemissza-módra... Ebben a rövid videóban foglaltuk össze, mi minden történt velünk a 2020-as évben. Idén is teljes erőbedobással folytatjuk!"

Ha közösségi médiából (facebook, twitter, insta stb) linkeltek valamit, akkor írjátok mellé hogy mi az, mert nem látszik hogy mit linkeltek be (szerzői jogok miatt?). amíg a "Megtekintés Facebookon" ·ra rá nem kattintunk.
Eddig még nem volt ilyen nálam, simán berakta a videót facebookról.