[Kantin] Számítógépes játékok - általános topik

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Heh? Milyen közösség, meg jobbak..?

Komolyan gondolod, hogy amin egy többszázfős profi csapat évekig melózott, felemás végeredménnyel, azt majd néhány lelkes amatőr fogja hipsz-hupsz valami eszméletlenné alakítani?

Egy félig meddig komolyabb modot 4-5 évik kalapalnak nagyon sokan, az erdeti fejlesztéshez képest viszonyítva nagyon kicsi eredménnyel.


Egyébként meg nincs itt semmi közösség, legfeljebb egy no lifer, hardcore kocka, aki végső soron egy szimpla, profitorientált bűnöző. Szimpla zsarolás. Aminek tippem szerint a CDPR végül csendben engedett. Miért ? Mert gyakorlatilag mindenki másnak értéktelen a cucc, az ő számukra van csak nagy negatív értéke, ha kikerül és ezen csámcsognak.

Nem értem, hogy ki és főleg minek venné meg a forráskódot. Max ötletadónak használhat fel kódrészeket saját fejlesztéshez, de iszonyat necces területre evezne vele és egyéneknek meg egyszerűen nem éri meg, sokkal egyszerűbb és olcsóbb pl felvenni ugyanazokat a fejlesztőket.

Azt a részet sem értem, hogyan működik az aukció a gyakorlatban. Oké, megnyertem,megegyeztünk, dogecoinban átutalom neki a lovét, tegyük fel, hogy lenyomozhatatlan.

Hogyan adják át a cuccot, letölti, hozzáfér, egy népszabadságba csomagolva ott hagyják valahol cédén? Mi erre a garancia? Miért poén nekem megvenni valamit, amiről akarhány másolat készíthető, és akárhány embernek eladható utána? Vagy ezt hogy tudják kizárni?
Nem hipsz hupsz. De láttam én már olyat, hogy amit megcsinálnak, akkor a lelkes "amatőrök" jobbak voltak, mint a magukat profinak tituláló banda. Hobbiból.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 320
17 453
113
Érdekes, hogy a CDPR esete nagyobb visszhangot kapott, mint a SolarWinds féle, holott ott sokkal súlyosabb a veszély, amit a forráskód jelenthet...
Valószínűleg azért, ami nekem is az első reakcióm: a CDPR-t ismerem, a SolarWinds-ről fogalmam sincs, hogy micsoda. :(
 
M

molnibalage

Guest
Ha valaki szeretni egy kis "igazi" Fallout-ot játszani:

Sajnos nekem az első rész mechanikája is annyira avítt volt, hogy a hírneve ellenére képtelen voltam magam rávenni, hogy végigtoljam, nemhogy a 2. részt elővenni, amiben olyan bugok is maradtak, hogy végigjátszhatatlanná teszi a játékot...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Sajnos nekem az első rész mechanikája is annyira avítt volt, hogy a hírneve ellenére képtelen voltam magam rávenni, hogy végigtoljam, nemhogy a 2. részt elővenni, amiben olyan bugok is maradtak, hogy végigjátszhatatlanná teszi a játékot...
Mindkettőt moddal toltam ami javít rajtuk, asszem 2. részben kivágott küldetéseket is helyreállították.

Ez is csak megszokás kérdése, anno a Dark Eye-jal is szenvedtem, majd hagytam a csába.
Aztán találtam egy leírást, hogy mivel német pnp rendszeren alapul egy kicsit át kell lényegülni, ez nem dnd, itt minden a számok optimalizálásán múlik, meg az egész játékmenet sokkal lassabb, mint a többi rpg-ben. Ezt tudomásul véve meglepően jó játéknak bizonyult :D
 
T

Törölt tag 008

Guest
Valószínűleg azért, ami nekem is az első reakcióm: a CDPR-t ismerem, a SolarWinds-ről fogalmam sincs, hogy micsoda. :(
Vagy inkább azért, mert a CDPR egy jól hypeolható téma a SolarWidset meg olyan rendszerek használták mint a The Dominion voting system és sok nagy cég. Szóval nem volt "érdek" felfújni a dolgot.
 
  • Tetszik
Reactions: arbalest
M

molnibalage

Guest
Hát gyerekek, nem értem mire a nagy hype a ME széria körül. A végén beleállt a földbe. Nekem nem tetszett...
Elutasítottam minden megoldást, mert egyik sem tetszett. Ez a befejezés, amit utólag adtak hozzá...? Félve nézem meg a többit is...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Hát gyerekek, nem értem mire a nagy hype a ME széria körül. A végén beleállt a földbe. Nekem nem tetszett...
Elutasítottam minden megoldást, mert egyik sem tetszett. Ez a befejezés, amit utólag adtak hozzá...? Félve nézem meg a többit is...

Nem hozzáadtak befejezést, hanem elmagyarázták egy hosszabb outro-val a "hülye gamer"-nek miért zseniális amit összehoztak. Nem véletlenül volt akkora balhé anno belőle.
A fő probléma az volt emlékeim szerint, hogy a korábbi bioware játékok íróját (mocskos fehér férfi) lecserélték a me3 készítésénél egy feminista bálnára aki saját elmondása szerint is lenézi a játéko(so)kat és legszívesebben olyan "játékokat" készítene amikben nincs játékmenet, csak történetmesélés.
 
  • Tetszik
Reactions: papi and Cifu
M

molnibalage

Guest
Nem hozzáadtak befejezést, hanem elmagyarázták egy hosszabb outro-val a "hülye gamer"-nek miért zseniális amit összehoztak. Nem véletlenül volt akkora balhé anno belőle.
A fő probléma az volt emlékeim szerint, hogy a korábbi bioware játékok íróját (mocskos fehér férfi) lecserélték a me3 készítésénél egy feminista bálnára aki saját elmondása szerint is lenézi a játéko(so)kat és legszívesebben olyan "játékokat" készítene amikben nincs játékmenet, csak történetmesélés.
A karakterek iterakció miatt jó volt azért a széria, de vége...
Páccs...
Kár.
Mindegy, leárazva megérte. Meg azért tényleg kéne egy új VGA, mert még ez is képes volt beesni 30FPS alá a gépemen.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Hát gyerekek, nem értem mire a nagy hype a ME széria körül. A végén beleállt a földbe. Nekem nem tetszett...
Elutasítottam minden megoldást, mert egyik sem tetszett. Ez a befejezés, amit utólag adtak hozzá...? Félve nézem meg a többit is...

Nem a végkifejlet miatt volt hype körülötte, hanem mert mint szerepjáték, mind kalandjáték relatíve jól volt megcsinálva (mondjuk especiel a harcrendszerét én sose csíptem, de az egy másik történet). A BioWare alapjában véve egy jó hírű fejlesztőcsapat lett, olyan előzményekkel, mint például az Baldur's Gate I. és II., a Neverwinter Nights (e két játékkal a DnD világát visszahozták a számítógépes RPG-k megbecsült világai közé) vagy Star Wars: Knights of the Old Republic-ot, ami minden szempontból zseniális volt a maga idejében. Az ME sorozat mellett csinálták a Dragon Age-t (dettó jó hírű Fantasy RPG sorozat), szóval a hype igazából érthető volt.

Pont emiatt voltak kiakadva a rajongók, hogy milyen gyötrelmesen gáz lezárást csináltak az ME-nek, amit @Ooorky említett...
 
M

molnibalage

Guest
Nem hozzáadtak befejezést, hanem elmagyarázták egy hosszabb outro-val a "hülye gamer"-nek miért zseniális amit összehoztak. Nem véletlenül volt akkora balhé anno belőle.
A fő probléma az volt emlékeim szerint, hogy a korábbi bioware játékok íróját (mocskos fehér férfi) lecserélték a me3 készítésénél egy feminista bálnára aki saját elmondása szerint is lenézi a játéko(so)kat és legszívesebben olyan "játékokat" készítene amikben nincs játékmenet, csak történetmesélés.
Kiről van itt szó?
Nem a végkifejlet miatt volt hype körülötte, hanem mert mint szerepjáték, mind kalandjáték relatíve jól volt megcsinálva (mondjuk especiel a harcrendszerét én sose csíptem, de az egy másik történet). A BioWare alapjában véve egy jó hírű fejlesztőcsapat lett, olyan előzményekkel, mint például az Baldur's Gate I. és II., a Neverwinter Nights (e két játékkal a DnD világát visszahozták a számítógépes RPG-k megbecsült világai közé) vagy Star Wars: Knights of the Old Republic-ot, ami minden szempontból zseniális volt a maga idejében. Az ME sorozat mellett csinálták a Dragon Age-t (dettó jó hírű Fantasy RPG sorozat), szóval a hype igazából érthető volt.

Pont emiatt voltak kiakadva a rajongók, hogy milyen gyötrelmesen gáz lezárást csináltak az ME-nek, amit @Ooorky említett...
Inkább az a furcsa a végén, hogy a társaid hozzád nőttek és a végén semmit nem mutat játék a karakterek reakciójából arra, amit S. tett. Üres, lezáratlan emiatt. A választható kimenetelek még ok, de ez nagyon hiányzik. W III végén ezek ott vannak.

Hidd el nem akarsz új VGAt :(
Miért? Nem csúcskategóriásat vennék, közel sem, de a mostani nagyon, de nagyon harmatos már.
Ez a konfig azért nem mai gyerek. a CPU szódával elmegyek, de a VGA...
Intel Core i5-4690K 3.5GHz, GTX 960 4GB, 16 GB DDR3 1600 MHz
 
T

Törölt tag 008

Guest
Miért? Nem csúcskategóriásat vennék, közel sem, de a mostani nagyon, de nagyon harmatos már.
Olyat nem is tudsz... néha még 1 millióért sem
De középkategóriát sem.... esetleg 600 000+ -ért.... talán.
Egy belépő 1650 Super 80 000 ft, egy 1660 Super 170 000 ft !!!! De nem nagyon van.
Az Nvidia most kezdi el újra gyártani a 1050Ti-t, hogy VALAMIT bele tudjanak a boltok tenni a gépekbe. 4 éves belépő szintű VGA.

Szóval hacsak nincs a fiókban feleslegesen egy használt suzuki ára, akkor pont úgy nem veszel most VGAt ahogy én sem és még nagyon sokan. :(
 
M

molnibalage

Guest
Olyat nem is tudsz... néha még 1 millióért sem
De középkategóriát sem.... esetleg 600 000+ -ért.... talán.
Egy belépő 1650 Super 80 000 ft, egy 1660 Super 170 000 ft !!!! De nem nagyon van.
Az Nvidia most kezdi el újra gyártani a 1050Ti-t, hogy VALAMIT bele tudjanak a boltok tenni a gépekbe. 4 éves belépő szintű VGA.

Szóval hacsak nincs a fiókban feleslegesen egy használt suzuki ára, akkor pont úgy nem veszel most VGAt ahogy én sem és még nagyon sokan. :(
Basszus felmegyek és tényleg pislogok. 8 GB-os kártya sincs kvázi 200k alatt, de az is noname szar.

Ha jól értem, akkor ez talán egy fél generációval újabb, mint a mostani VGA-m és érdemi előrelépést nem jelentene. 150k-ért sem.

A kripkocsögök vitték el a VGA-kat, hogy ennyire nincs? Ha igen, akkor fasza. Tényleg pusztulat, ami megy.
Egy CO2-őt okádó, semmit sem érő szart "bányászására" épülő piramisjáték szerű szarság erre képes?
Valami nagyon félrement gyerekek itten...
A cégek meg úgy dobálóznak a karbonsemleges dumával, mert Wercmacht gyalogos a kézigránáttal...

Akkor marad a retro, megkímél a piac attól, hogy költsek hardverre. Persze így újabb játékot sem fogok venni, mert értelme így nincs. Ja, meg nagyobb monitort sem, mert 28 col és 2560x1440-et ez a VGA sehol nem hajt meg.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Kiről van itt szó?

Gondolom Casey Hudson és Matt Walters-re gondol, utóbbit szokás ekézni az ME3 végéért, de Casey és Matt együtt felelt a végjáték történetéért. Ezzel csak annyi a gond, hogy amúgy több író is volt, akik a különféle történetszálakat írták, és bár voltak összeröffenések, ahol megvitatták mi merre mennyi legyen (vagyis hogy egymás történetszállai ne tegyenek keresztbe egymással, és logikusan épüljenek fel), de a végjátéknál nem volt ilyen - Casey és Matt ketten írták meg, a többi író megkérdezése nélkül.

Miért? Nem csúcskategóriásat vennék, közel sem, de a mostani nagyon, de nagyon harmatos már.
Ez a konfig azért nem mai gyerek. a CPU szódával elmegyek, de a VGA...
Intel Core i5-4690K 3.5GHz, GTX 960 4GB, 16 GB DDR3 1600 MHz

A gond annyi, hogy most egy középszintű VGA kártya (GTX 1660 Super, RTX 2060, RX5700) olyan 150-200e Ft körül mozog.
Tiszta agyrém ami van most e téren... :(
 
  • Szomorú
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Gondolom Casey Hudson és Matt Walters-re gondol, utóbbit szokás ekézni az ME3 végéért, de Casey és Matt együtt felelt a végjáték történetéért. Ezzel csak annyi a gond, hogy amúgy több író is volt, akik a különféle történetszálakat írták, és bár voltak összeröffenések, ahol megvitatták mi merre mennyi legyen (vagyis hogy egymás történetszállai ne tegyenek keresztbe egymással, és logikusan épüljenek fel), de a végjátéknál nem volt ilyen - Casey és Matt ketten írták meg, a többi író megkérdezése nélkül.



A gond annyi, hogy most egy középszintű VGA kártya (GTX 1660 Super, RTX 2060, RX5700) olyan 150-200e Ft körül mozog.
Tiszta agyrém ami van most e téren... :(
Ez egyik sem nő. Milyen bálnát emlegetett akkor @Ooorky....?


Egy 50%-os memóri améret fejlesztésért valóban nem látom értelmesnek azt, hogy 200k táját adjak ki. Ez tényleg agyrém.
Anno a 150k-s VGA-m is memóriaduplázást és mást jelentett.
Agyrém, hogy egy kriptofaszság hova vezetett.
Ha egyszer kipukkad az a szar akkor is valahogy nem fogom tudni sajnálni aki bukik. Addig úgy tűnik itt értelmes VGA ár akkor nem lesz?

Nem hozzáadtak befejezést, hanem elmagyarázták egy hosszabb outro-val a "hülye gamer"-nek miért zseniális amit összehoztak. Nem véletlenül volt akkora balhé anno belőle.
A fő probléma az volt emlékeim szerint, hogy a korábbi bioware játékok íróját (mocskos fehér férfi) lecserélték a me3 készítésénél egy feminista bálnára aki saját elmondása szerint is lenézi a játéko(so)kat és legszívesebben olyan "játékokat" készítene amikben nincs játékmenet, csak történetmesélés.
Ki ez a nő? Amúgy ezt hívják mozifilmnek. Bár ahol most tart a játékipar, lassan itt tartunk. A játékmenet rész lassan 15 éve egyhelyben áll...
Marad a történet. Ha ezt elcseszik, akkor tényleg felmerül a kérdés, hogy mire fel játsszon az embert FPS, TPS RPG és advanture játékkal...
 
T

Törölt tag 008

Guest
Basszus felmegyek és tényleg pislogok. 8 GB-os kártya sincs kvázi 200k alatt, de az is noname szar.

Ha jól értem, akkor ez talán egy fél generációval újabb, mint a mostani VGA-m és érdemi előrelépést nem jelentene. 150k-ért sem.

A kripkocsögök vitték el a VGA-kat, hogy ennyire nincs? Ha igen, akkor fasza. Tényleg pusztulat, ami megy.
Egy CO2-őt okádó, semmit sem érő szart "bányászására" épülő piramisjáték szerű szarság erre képes?
Valami nagyon félrement gyerekek itten...
A cégek meg úgy dobálóznak a karbonsemleges dumával, mert Wercmacht gyalogos a kézigránáttal...

Akkor marad a retro, megkímél a piac attól, hogy költsek hardverre. Persze így újabb játékot sem fogok venni, mert értelme így nincs. Ja, meg nagyobb monitort sem, mert 28 col és 2560x1440-et ez a VGA sehol nem hajt meg.
Igen, közel 50 000 usd egy szarcoin és elemzők 100k sőt van aki 300k usdre várja.
Kínában már a gamer laptopokat viszik a kriptoköcsögök!

mining-farm-1200x628.jpeg
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Basszus felmegyek és tényleg pislogok. 8 GB-os kártya sincs kvázi 200k alatt, de az is noname szar.

Ha jól értem, akkor ez talán egy fél generációval újabb, mint a mostani VGA-m és érdemi előrelépést nem jelentene. 150k-ért sem.

A kripkocsögök vitték el a VGA-kat, hogy ennyire nincs? Ha igen, akkor fasza. Tényleg pusztulat, ami megy.
Egy CO2-őt okádó, semmit sem érő szart "bányászására" épülő piramisjáték szerű szarság erre képes?
Valami nagyon félrement gyerekek itten...
A cégek meg úgy dobálóznak a karbonsemleges dumával, mert Wercmacht gyalogos a kézigránáttal...

Akkor marad a retro, megkímél a piac attól, hogy költsek hardverre. Persze így újabb játékot sem fogok venni, mert értelme így nincs. Ja, meg nagyobb monitort sem, mert 28 col és 2560x1440-et ez a VGA sehol nem hajt meg.
A COVID vite el. Keresletnövekedés és kínálatcsökkenés volt egyszerre. A gyárak bezártak egy időre a covid miatt, és az egész világon mindenki aki teheti home officera váltott. Ez a kettő együtt a feje tetejére állította az egész PC piacot. Nem csak a VGA árakat. A használtgépek is felmentek duplájára, háromszorosára. Most pl mikor feleségemnek gép kellett hirtelen nem érte meg használtgépet venni, ugyanannyiért újat kaptam. Webkamerák spikeoltak még egy szépet.
 
  • Szomorú
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Igen, közel 50 000 usd egy szarcoin és elemzők 100k sőt van aki 300k usdre várja.
Kínában már a gamer laptopokat viszik a kriptoköcsögök!

mining-farm-1200x628.jpeg
Ennyi erővel markológéppel egymásrapakolt betondarab is lehetne "kriptovaluta". Erős túlzással sok kb. nincs. Számolgatják a nagy semmit, aminek alami fura módon valaki kitalálta, hogy értéke van.

És mindezt a klímacélok mellett.
És kibírják. Röhögés nélkül...
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A kripkocsögök vitték el a VGA-kat, hogy ennyire nincs? Ha igen, akkor fasza. Tényleg pusztulat, ami megy.
Egy CO2-őt okádó, semmit sem érő szart "bányászására" épülő piramisjáték szerű szarság erre képes?
Valami nagyon félrement gyerekek itten...
A cégek meg úgy dobálóznak a karbonsemleges dumával, mert Wercmacht gyalogos a kézigránáttal...

Akkor marad a retro, megkímél a piac attól, hogy költsek hardverre. Persze így újabb játékot sem fogok venni, mert értelme így nincs. Ja, meg nagyobb monitort sem, mert 28 col és 2560x1440-et ez a VGA sehol nem hajt meg.

A gond több oldalú:

  1. A COVID miatt tavaly valami brutálisan megugrottak a laptopok és más "home office" jellegű cuccok iránti igények (hint: nem, laptopot se nagyon akarsz mostanság venni), így a TSMC és a Samsung gyártósorain való gyártás piszkosul drága lett (ugye ez is hír volt, hogy az autógyártók azért állnak sokszor, mert nincs különféle félvezető alkatrész raktáron - lévén az is sorban áll az ilyenek miatt), hiszen nagy az igény - nagy a megrendelésszám, ebből fakadóan licitverseny indult.
  2. A COVID miatt az otthon ülő emberek elkezdtek az otthoni szórakozás felé fordulni - konzolokat és számítógépeket vásároltak, tehát nőtt az ilyen irányú kereslet is (nem csak videókártyából, de új játékkonzolokból is hiány van).
  3. Az nVidia csinált egy gyártó-váltást, korábban a TSMC 12nm-es gyártósorán egy külön dedikált sort kaptak, viszont az új 7nm-es gyártósoroknál elég magas áron nyitott a TSMC ajánlata (a pletykák szerint), ezért az nVidia fogta magát, és nekiállt tárgyalni a Samsunggal, hogy mi lenne, ha hozzájuk mennének. A vége az lett, hogy a gyártás nagy része a Samu 8nm-en megy, pár dolog pedig a TSMC drágább 7nm-én. Csakhogy az eredmény nem lett túl jó, ugyan nem tudjuk, pontosan milyen szinten tört meg a dolog, te tény, hogy sokkal kisebb a kihozatal, mint azt várták, így egyszerűen nem tud az nVidia elég 8nm-es GPU-t gyártani. Hozzá kell tenni, az ilyen gyártósor-váltásoknál mindig szoktak lenni rizikók, tehát más szóval az nVidia kockáztatott, és rajtavesztett e téren.
  4. Ehhez még jött az, hogy a kriptovaluták árfolyama elkezdett felfele kúszni, így eljutottunk oda, hogy megint megérte rigeket építeni. Ami megnövelte a keresletet, mégpedig olyan keresletet, akik akár extra felárért is megveszik a kártyákat, tömegével.
A fentiek együttes hatása az, ami van. Nem egy tényező, tehát nem pusztán a kriptovalutát bányászók miatt ugrottak meg az árak...
 
  • Szomorú
Reactions: molnibalage