[BIZTPOL] Románia

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 4082

Guest
Sajnos abban nem vagyok biztos, hogy nem halálos, figyelembe véve a MH eszköz-és személyi állományának létszámát és a nem létező C-RAM képességeinket.
Oké, kiiktatta az MHt. Ez azért nagyobb mázli, mint amit a britek a Bismarcknál bemutattak, pedig ott a németek egy 2est a britek meg egy 4est dobtak az egész hadművelet alatt. És? Be tudnak jönni? Igazból nem.
Onnantól a GDP 10% át is követelni fogja az ország hadseregre?
Igen
Mindenfele a Régi Mániám Tankal végig menni románian fog szólni?
Igen
Reálisan 16 mrd USDből gyorsabban vagy lassabban lesz ütöképes hadsereg?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 478
14 750
113
Véleményem szerint Romániát a NATO és az USA elsősorban a Fekete-tenger miatt preferálja, ergo a fejlesztéseket is a partvédelem, föld-vízfelszín, tengerészet, tengerészeti légierő, légvédelem, rakétaelhárítás viszonylatban tolja..... A románok persze szeretnének egyebeket is, de a prioritások és a gazdasági lehetőségek még US segítséggel sincsenek összhangban.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 683
13 345
113
Igazából mivel lassú mint a tetü, védelme nemigen van , a radarkeresztmetszete meg nem lesz kissebb mint ami eredetileg volt igazából bármilyen szovjet eredetű légvédelem is lelövi kényelmesen.
Ez valóban így van!
...kivéve ha "van vele/velük" egy(-két) Griff. ;) ...EW-vel, +... !

+ : ...asszem' van chaff/infra-gyárunk. ...vagy tölteteink. Egy besugárzásjelző szerintem nem ördöngösség az L-39-nek.
...ha nincs neki.
Az Aero Vodochody-ban --szerintem, ha nincs az L-39-ben eredetileg-- a MiG-21-ét is bele tudják faragni.
...vagy a BME-sek "szakkörben" is csinálni tudnak(/tudtak volna, már 20 éve is, már az akkori BME-s "korsó- és szoba-szomszédok" is).
Ahogy emlékszem a HTKA-s szak-infókra, a "kicsit" öregecske" verziójú Patriot-nak akár egy kínai HARM is "elég"!
Ezzel a pár "egyszerű", automatizálható védelmi rutinnal sokkal többe kerül lelőni a félmillió körüli drónt.
Az egy jó cél: 4-5-10-szer többe kerüljön a támadó eszközt elhárítani az ellenségnek, mint nekünk támadni.
Ezért írtam 20 körüli mennyiséget, mert ha egy 3-4-5 fős drón-csapattal megy 2 Griff zavarni, és radart-gyilkolni, akkor az összesen 20-30 drón +10+ Gripen 2-3 szomszédot is "el tud foglalni".
Jó koreográfiával bőven csak a "filléres" drónokat fogják lelövöldözni, a sokszor-többe-kerülő eszközöket elhasználva/lenullázva és kapacitást is lekötve.
Mikor elfogynak a rakéták, túl vannak terhelve, mehet a csapásmérő verzió!
...már ez előtt "át akarnak állni" majd,(vagy békét akarnak kötni), pusztán a történelmi tapasztalatok alapján! :mad: :mad: :mad:
...vagy nem lesz támadás sem???





Ez egy lehetséges, költséghatékony megoldás!
...csak, hogy a "letolt gatya" fel legyen már húzva legalább térdig!
Az "én környékemen" kb. ilyesmi egy alkotó kritika, "jár" hozzá javaslat is!


U.i: Engem inkább az aggaszt, hogy a "medve-bajusz-cibálás" egy "túl izgalmas pillanatában" adnak 100-150 Abrams-t a szomszéd "szövetségesnek", amiket nem szoktak hazavinni!!!

Én keresgélnék "akciós" T-72-t!!!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 963
113
Ez valóban így van!
...kivéve ha "van vele/velük" egy(-két) Griff. ;) ...EW-vel, +... !

+ : ...asszem' van chaff/infra-gyárunk. ...vagy tölteteink. Egy besugárzásjelző szerintem nem ördöngösség az L-39-nek.
...ha nincs neki.
Az Aero Vodochody-ban --szerintem, ha nincs az L-39-ben eredetileg-- a MiG-21-ét is bele tudják faragni.
...vagy a BME-sek "szakkörben" is csinálni tudnak(/tudtak volna, már 20 éve is, már az akkori BME-s "korsó- és szoba-szomszédok" is).
Ahogy emlékszem a HTKA-s szak-infókra, a "kicsit" öregecske" verziójú Patriot-nak akár egy kínai HARM is "elég"!
Ezzel a pár "egyszerű", automatizálható védelmi rutinnal sokkal többe kerül lelőni a félmillió körüli drónt.
Az egy jó cél: 4-5-10-szer többe kerüljön a támadó eszközt elhárítani az ellenségnek, mint nekünk támadni.
Ezért írtam 20 körüli mennyiséget, mert ha egy 3-4-5 fős drón-csapattal megy 2 Griff zavarni, és radart-gyilkolni, akkor az összesen 20-30 drón +10+ Gripen 2-3 szomszédot is "el tud foglalni".
Jó koreográfiával bőven csak a "filléres" drónokat fogják lelövöldözni, a sokszor-többe-kerülő eszközöket elhasználva/lenullázva és kapacitást is lekötve.
Mikor elfogynak a rakéták, túl vannak terhelve, mehet a csapásmérő verzió!
...már ez előtt "át akarnak állni" majd,(vagy békét akarnak kötni), pusztán a történelmi tapasztalatok alapján! :mad: :mad: :mad:
...vagy nem lesz támadás sem???





Ez egy lehetséges, költséghatékony megoldás!
...csak, hogy a "letolt gatya" fel legyen már húzva legalább térdig!
Az "én környékemen" kb. ilyesmi egy alkotó kritika, "jár" hozzá javaslat is!


U.i: Engem inkább az aggaszt, hogy a "medve-bajusz-cibálás" egy "túl izgalmas pillanatában" adnak 100-150 Abrams-t a szomszédnak, amiket nem szoktak hazavinni!!!
Nálunk ezt laikus kocsmai okoskodásmak hívják.
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Véleményem szerint Romániát a NATO és az USA elsősorban a Fekete-tenger miatt preferálja, ergo a fejlesztéseket is a partvédelem, föld-vízfelszín, tengerészet, tengerészeti légierő, légvédelem, rakétaelhárítás viszonylatban tolja..... A románok persze szeretnének egyebeket is, de a prioritások és a gazdasági lehetőségek még US segítséggel sincsenek összhangban.
Épp ebből a felsorolásból lóg ki durván a HIMARS, minden szempontból. Se légvédelem, se partvédelem és kifejezetten támadó eszköz.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 683
13 345
113
Ez valóban így van!
...kivéve ha "van vele/velük" egy(-két) Griff. ;) ...EW-vel, +... !

+ : ...asszem' van chaff/infra-gyárunk. ...vagy tölteteink. Egy besugárzásjelző szerintem nem ördöngösség az L-39-nek.
...ha nincs neki.
Az Aero Vodochody-ban --szerintem, ha nincs az L-39-ben eredetileg-- a MiG-21-ét is bele tudják faragni.
...vagy a BME-sek "szakkörben" is csinálni tudnak(/tudtak volna, már 20 éve is, már az akkori BME-s "korsó- és szoba-szomszédok" is).
Ahogy emlékszem a HTKA-s szak-infókra, a "kicsit" öregecske" verziójú Patriot-nak akár egy kínai HARM is "elég"!
Ezzel a pár "egyszerű", automatizálható védelmi rutinnal sokkal többe kerül lelőni a félmillió körüli drónt.
Az egy jó cél: 4-5-10-szer többe kerüljön a támadó eszközt elhárítani az ellenségnek, mint nekünk támadni.
Ezért írtam 20 körüli mennyiséget, mert ha egy 3-4-5 fős drón-csapattal megy 2 Griff zavarni, és radart-gyilkolni, akkor az összesen 20-30 drón +10+ Gripen 2-3 szomszédot is "el tud foglalni".
Jó koreográfiával bőven csak a "filléres" drónokat fogják lelövöldözni, a sokszor-többe-kerülő eszközöket elhasználva/lenullázva és kapacitást is lekötve.
Mikor elfogynak a rakéták, túl vannak terhelve, mehet a csapásmérő verzió!
...már ez előtt "át akarnak állni" majd,(vagy békét akarnak kötni), pusztán a történelmi tapasztalatok alapján! :mad: :mad: :mad:
...vagy nem lesz támadás sem???





Ez egy lehetséges, költséghatékony megoldás!
...csak, hogy a "letolt gatya" fel legyen már húzva legalább térdig!
Az "én környékemen" kb. ilyesmi egy alkotó kritika, "jár" hozzá javaslat is!


U.i: Engem inkább az aggaszt, hogy a "medve-bajusz-cibálás" egy "túl izgalmas pillanatában" adnak 100-150 Abrams-t a szomszéd "szövetségesnek", amiket nem szoktak hazavinni!!!

Én keresgélnék "akciós" T-72-t!!!




Nálunk ezt laikus kocsmai okoskodásmak hívják.

Itt a HTKA-n a "mostani" 10-éves semmittevést (...a előzőekét is!), meg őszinte pillanatokban min. "fing-r3szelésnek"!

...de mint legkevesebb, "elvesztegetett 10 évnek" nevezhetjük!
Kár érte!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 356
113
Itt a HTKA-n a "mostani" 10-éves semmittevést (...a előzőekét is!), meg őszinte pillanatokban min. "fing-r3szelésnek"!

...de mint legkevesebb, "elvesztegetett 10 évnek" nevezhetjük!
Kár érte!
és ezt gondolom a hatalmas benti tapasztalatodra alapozod ugye? mármint ezt a kocsmai "10 elvesztegetett év" dumát, gondolom hála égnek teljesen bele láttál a benti működésbe SŐT átláttad még azokat a projekteket is amiket kb 20 ember tudott a bejelentésig vagy azokat a munkákat amik elkezdődtek 15 végén-16-ban és pusztán ez alapján mondod ezt és nem holmi felesleges okoskodás/sírás megy :)
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Egyelőre inkább keress rá, hogy az utóbbi 10 évben hány beszerzési programjuk indult el, hány együttműködést kötöttek különböző gyártókkal és abból mi valósult meg valójában. Mondjuk egy stabil kormányuk nem volt az utóbbi 30 évben ami végig tudott volna vinni bármilyen programot.

3x ugrottak neki a kézifegyver cserének 2x hazai modernizációval, egyszer pedig a beretta ARX hazai gyártásával és konkrétan egyik sem jött össze.
3 féle APC beszerzési program fuccsolt be, most tartanak a negyediknél. Ez már talán összejön.
Helikopterek ? A felépített Airbus gyár csődszélen van évek óta.
Az F-16-osaikat majd tíz éve nem tudják harckész állapotba hozni (eleve a fele lett megvéve az eredeti elképzelésnek) már volt hogy kannibalizálniuk kellett, hogy kiadják a készenléti géppárokat.

A patriotok annyira románok, hogy amerikai kezelőszemélyzetük van. Az Aegis Ashore rendszerüket amit kifizettek amerikaiak kezelik.
Az AEGIS-t nem fizették ki, mert az az usákok kezében van. A Patriot a romulán.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 674
15 326
113
Épp ebből a felsorolásból lóg ki durván a HIMARS, minden szempontból. Se légvédelem, se partvédelem és kifejezetten támadó eszköz.
Tényleg fura, hogy miért ilyenekre költik a költségvetésüket, mikor van egy csomó fontosabb dolog, amit fejleszthetnének (pl. a légierejüket, ami, ahogy itt sokan írták, konvergál a 0-hoz).
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Te keszen vagy. :) Tudod milyen hosszu egy oranyi musor, azt megcsinalni? Raadasul HETENTE? :eek:
Ha esetleg egy havi 45-60 perces magazin lenne, annak latnam ertelmet talan, mert azt meg lehet szinvonalasan csinalni ugy, hogy nem alszik be kozben az atlagember sem.
Rovid hirek az elejen, otthon-regio/europai-vilag, par fotema a kozepen, korrekt mennyisegu vfx, infografika, magyarazat stb, extra a vegen. Ehhez kell budget meg erdeklodo, de leginkabb hozzaerto es jol meselo szerkeszto, jo szemu, profi producer, bar ez a ketto lehet ugyanaz az ember es meg legalabb egy-ket riporter bedolgozni ala. Mondjuk ha a HM szponzoralja, akkor ez nem osszeg a budgetjukhoz, az biztos.
Jelenleg ennek a többszöröse megy el és a magyar állam szponzorálja csak más témában. nem is régen megszámoltam mert éppen nem tudtam este aludni és a nógrádi gyögy féle szófosás a közel-keletről meg hogy mit olvasott a német (stb) sajtóban az minimum 5 állami csatornán adták le és ismételték felváltva 1 nap alatt minimum 18szor. annyit számoltam ...csak este 10-et. a cél az kellene hogy legyen a fentieken kivül amiket irsz (plusszban), hogy az uj fegyverek szuksegessege (szavazatok), azok modernitása (toborzás) és egy kis hazaszeretet (ellenség mennyit is költ) táplálása mellett hogy azokkal a milliókkal akikkel megutáltatták a sereget néhányat még megfogjanak ha másnak nem tartalékosnak , de minimum hogy emiatt legalább ne szavazzanak majd az 1 tank hány inkubátorral egyenlő demagógokra. nem a hm-nek kell szponzorálni..állitom van annyi military-s fan az országban hogy fixen odaülnek a tv-elé. pl én is.
milyen az uj gidrán..nezzuk meg.stb..és igy tovabb.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Csak is mennyiségre tudnak ránk verni minőségben sehol sincsenek hozzánk képest! Több tank ( mindegy ha szar) több repülő ( az se baj ha nem repül) több rakétaindító ( az még nekünk nincs de ami késik nem múlik), mindegy hogy mi csak TÖBB!
azert nem kell őket teljesen hulyenek nézni. egész jól lavíroztak az elmult 100-150 evben. lehet hogy elavult meg rozsdás de van. nekunk meg fényes nincs. jelenleg. nekik viszont van fényes amiből nekünk rozsdás sincs. emberanyag,nyersanyag tekintetében felfoghatatlan az előnyuk. plussz aduként a partium és egész erdély mint ütközőzóna nekik.kétség ne legyen , az ukránokat oltogatják ők is keményen ellenünk.szóval csak lassan és figyelni őket de piszkosul..
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 683
13 345
113
azert nem kell őket teljesen hulyenek nézni. egész jól lavíroztak az elmult 100-150 evben. lehet hogy elavult meg rozsdás de van. nekunk meg fényes nincs. jelenleg. nekik viszont van fényes amiből nekünk rozsdás sincs. emberanyag,nyersanyag tekintetében felfoghatatlan az előnyuk. plussz aduként a partium és egész erdély mint ütközőzóna nekik.kétség ne legyen , az ukránokat oltogatják ők is keményen ellenünk.szóval csak lassan és figyelni őket de piszkosul..


Sajnos igaz.
Ebből is ki lehet jól jönni: ki kell az előző katona-politikai vezetés hibáit kijavítani a tartalékos/második-vonal visszaszerzésével/újjáépítésével.
Jól is ki lehet belőle jönni, most egy fél generációval frissebbet(jobbat) lehet beszerezni, egyszerűen modernizálni.
Más is írta korábban, hogy egy részlegesen kötelező, kb. iskolai évfolyam idejű képzés megszüntetné az utánpótlás, tartalékos létszám gondokat.
IDF !!! (...izraeli rendszerből átemelni, hazai viszonyokhoz alkalmazni!!!)

Nem a hosszú munkával előkészített haderő-építésseli folyamattal van gond, hanem annak a merevségével, ami ami a megváltozott körülményekre nem ad választ!
...kellene egy " + " a Z2026-hoz: Zrínyi2026+
A változó körülményekkel "változás" megőrzi a Zrínyi tervezésekor biztosított előnyöket az új viszonyok között is!

Vissza kell szerezni a korábban kiárusított "mennyiséget" az azóta eltelt idő adta plusz fél-generációs előnnyel ! ! !

A T-55 másolat tankjaikat a hajukra kenhetnék!
Ha tudunk válaszcsapást mérni, ugyanez a HIMAR-sal is!

...és jééé: Nem mi rohanunk/követünk(követnénk) végre másokat, hanem ők bennünket!


.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55 and Pogány