A II. világháború (1939 - 1945)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 345
24 654
113
Ha egy állam támadó csoportosításban állomásoztatja a hadseregét a határon az egy elég egyértelmű jel.Az aminek az íze,illata és kinézete is alma az nagy vallószínűséggel alma is.De ezt nem mi fogjuk eldönteni mert ez még a hadtörténészek közt is nagyon komoly vita tárgya.
Arra gondoltál-e, hogy a Szu nem bízik meg a bajszosban és halogató taktikát szeretne alkalmazni és a csapatai felvonultatása az esetleges KÉSŐBBI háborúhoz fognak kelleni.

Mintha Te se emlékeznél, hogy a bajszosnak mi volt a keleti térséggel kapcsolatos elképzelései.

Képzeld el, hogy akkor Sztáninék teljesen tisztában voltak ezzel. Ezért volt a halogató taktikájuk. Tudták, hogy még nem alkaémasak No legyőzésére

Segítek, Szu szerette volna a világkommunizmust. Na vergődhetsz. :)

A gyors elképzelésem. :)


Azért ez nem túlzottan jó, hogy bele vagy zúgva egy elképzelésbe, amelyet nem tudom mi táplál.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 632
55 163
113
Ugye mindenki ismeri a szép fekete SS egyenruhâkat klasszikus Hugo Boss âltal tervezett stilusban?
Sajnos az a baj, hogy ebböl SEMMI nem igaz.:p
Egy mitosszal kevesebbb....

Hugo Boss soha nem tervezett semmit, se SSnek, SAnak, Wehrmachtnsk, NSDAPnek, de mëg az 1936os nèmet olimpiai csapatnak sem.
Hugo Boss csak egy ruhagyâr volt az 15000 német kissebb-nagyobb szabóság, ruhagyâr közül és még csak nem is a legnagxobb.
Az üzeme 1930ban a csöd szélén volt. HB maga lelkes nâci volt, aki 1931ben lépett be az NSDAPbe, de kizârólag termeléssel foglalkozott.
Nem is tervezhetett, mert a tervezést a nâci intezmények szigorúan saját kezükben tartottâk. A fekete SS egyenruhât Walter Heck és Karl Debits terveztèk Himmler szemelyes utasitâsai alapjân.
A HB gyâr nyilvânvalóan hasznot húzott a 3.birodalom egyenruhamániâjâból és 1938ban teljesen âtállt az egyenruhagyártâsra.
Akit részletesebben erdekel, olvassa el a következö könyvet: Hugo Boss, egy ruhagyâr története 1924-1945, Roman Köstnertöl, ami 2011ben jelent meg.( németül).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 868
113
Arra gondoltál-e, hogy a Szu nem bízik meg a bajszosban és halogató taktikát szeretne alkalmazni és a csapatai felvonultatása az esetleges KÉSŐBBI háborúhoz fognak kelleni.

Mintha Te se emlékeznél, hogy a bajszosnak mi volt a keleti térséggel kapcsolatos elképzelései.

Képzeld el, hogy akkor Sztáninék teljesen tisztában voltak ezzel. Ezért volt a halogató taktikájuk. Tudták, hogy még nem alkaémasak No legyőzésére

Segítek, Szu szerette volna a világkommunizmust. Na vergődhetsz. :)

A gyors elképzelésem. :)


Azért ez nem túlzottan jó, hogy bele vagy zúgva egy elképzelésbe, amelyet nem tudom mi táplál.
A halogató harc az védelmi harc,azt nem tudod támqdó sereggel játszani.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 345
24 654
113
Mit nem értesz? :O

Mielőtt a Szu-t lerohanták volna, kb 2 hónapot vesztettek az általuk fontosnak tartott balkáni rehabilitációval. :O

Utána belefulladt a kedvenceid az utánpótlási nehézségbe, mert nem jól mérték fel a grafikonok a katonák vékony ruházata, a tré úthálózat sárral megspékelve, a járgányok idő előtti kopása, a feléledő szovjet ellenállás

és a támadást vivő agymosott altisztek nagyrészének a kiiktatását.

Bizony, ez a tény a nagy, az általad favorizált hadigépezetnél, amely hihetetlen mérető szenvedést, halált pusztítást hozott a világra!

Elegem van a nácik dicsőítéséből. Ha sikerül nekik, és megszülettél volna, lehet hogy békát ennél káposzta mellett a Prityjaty mocsarak partján.

Az megérdemel 1 vállveregetést, hogy régi doksiból előszedel dolgokat. Én meg nem tenném. Minek? Kérdés, hogy ez mire is jó?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 868
113
Mit nem értesz? :O

Mielőtt a Szu-t lerohanták volna, kb 2 hónapot vesztettek az általuk fontosnak tartott balkáni rehabilitációval. :O

Utána belefulladt a kedvenceid az utánpótlási nehézségbe, mert nem jól mérték fel a grafikonok a katonák vékony ruházata, a tré úthálózat sárral megspékelve, a járgányok idő előtti kopása, a feléledő szovjet ellenállás

és a támadást vivő agymosott altisztek nagyrészének a kiiktatását.

Bizony, ez a tény a nagy, az általad favorizált hadigépezetnél, amely hihetetlen mérető szenvedést, halált pusztítást hozott a világra!

Elegem van a nácik dicsőítéséből. Ha sikerül nekik, és megszülettél volna, lehet hogy békát ennél káposzta mellett a Prityjaty mocsarak partján.

Az megérdemel 1 vállveregetést, hogy régi doksiból előszedel dolgokat. Én meg nem tenném. Minek? Kérdés, hogy ez mire is jó?
És ezzel a 2 hónap Balkánnal meg az idióta prioritás nélküli Barbarossával is ha jól emlékszem 20km-re közelítették meg Moszkvát.Gondold végig,hogy emnnyivel jobban haladt volna a Középső-hadseregcsoport ha nem egyenlőek a prioritások.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 345
24 654
113
A halogató harc az védelmi harc,azt nem tudod támqdó sereggel játszani.
Ezt Te is benyeled! Igen ezzel jönnek, hogy a Szu megtámadja No-t.

Mekkora duma, mintha nem látható volt világosan, hogy Angliát lassan békén hagyják. Kapizsgálható? Ott van a nyugat és közép Európa a kezükben

Ott van a bajszos általa diktált és a szobatársa által írt könyve.

Tulajdonképpen mire lehet számítani szerinted?

Ezek után még leírják mindenféle általad preferált nyugatorientált leiratban, hogy a Szu támad, az szánalmas.!

A Szu ezt tudta akkor, a sok vezetési pont megszüntetése közben.

Ha a németek elmentek volna kb 300 km-re a határtól, hogy a feltételezett támadókat szétoszlassák, talán még puszilgatnám őket♥

De azért vedd már figyelembe, hogy mennyi halottat generáltak!

És /ezzel nem kezdünk mondatot! / ezek még a kedvenceid?
Nálam ez nem megy.

Ha a haditechnikájukról írnál, hogy egyes fegyverrendszerek, hogy teljesítenek -30 ás +50 fok hőmérséklet közelében, az bámulatos volna.

Azt el kell ismernem, hogy nagyon sok munkát belefektettél az állománytáblák feldolgozásában. Én ezt nem tettem volna meg, a fentiek miatt sem, de ha ez neked jó, akkor írd le.

Ez tömören a véleményem, bár kissé késő van, kérlek vedd úgy a bejegyzésemet, hogy én ezt az irányt képviselem!

Bizakodóan feltételezem, hogy érthető volt a bejegyzésem, ha van gond vele, ne az apró részletekben vesszünk el. :)

Még annyit, hogy a Topic 217 - 221-ig nem olvastam végig, az esetleg ott lévő Hsz-ek majd később.

Boccs. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 868
113
Ezt Te is benyeled! Igen ezzel jönnek, hogy a Szu megtámadja No-t.

Mekkora duma, mintha nem látható volt világosan, hogy Angliát lassan békén hagyják. Kapizsgálható? Ott van a nyugat és közép Európa a kezükben

Ott van a bajszos általa diktált és a szobatársa által írt könyve.

Tulajdonképpen mire lehet számítani szerinted?

Ezek után még leírják mindenféle általad preferált nyugatorientált leiratban, hogy a Szu támad, az szánalmas.!

A Szu ezt tudta akkor, a sok vezetési pont megszüntetése közben.

Ha a németek elmentek volna kb 300 km-re a határtól, hogy a feltételezett támadókat szétoszlassák, talán még puszilgatnám őket♥

De azért vedd már figyelembe, hogy mennyi halottat generáltak!

És /ezzel nem kezdünk mondatot! / ezek még a kedvenceid?
Nálam ez nem megy.

Ha a haditechnikájukról írnál, hogy egyes fegyverrendszerek, hogy teljesítenek -30 ás +50 fok hőmérséklet közelében, az bámulatos volna.

Azt el kell ismernem, hogy nagyon sok munkát belefektettél az állománytáblák feldolgozásában. Én ezt nem tettem volna meg, a fentiek miatt sem, de ha ez neked jó, akkor írd le.

Ez tömören a véleményem, bár kissé késő van, kérlek vedd úgy a bejegyzésemet, hogy én ezt az irányt képviselem!

Bizakodóan feltételezem, hogy érthető volt a bejegyzésem, ha van gond vele, ne az apró részletekben vesszünk el. :)

Még annyit, hogy a Topic 217 - 221-ig nem olvastam végig, az esetleg ott lévő Hsz-ek majd később.

Boccs. :)
Amióta a befejeződött a Lengyel hadjárat azóta állt a határon támadó csoportosításban a szovjet hadsereg.Az meg 39-ben volt.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 206
67 078
113
Ezt Te is benyeled! Igen ezzel jönnek, hogy a Szu megtámadja No-t.

Mekkora duma, mintha nem látható volt világosan, hogy Angliát lassan békén hagyják. Kapizsgálható? Ott van a nyugat és közép Európa a kezükben

Ott van a bajszos általa diktált és a szobatársa által írt könyve.

Tulajdonképpen mire lehet számítani szerinted?

Ezek után még leírják mindenféle általad preferált nyugatorientált leiratban, hogy a Szu támad, az szánalmas.!

A Szu ezt tudta akkor, a sok vezetési pont megszüntetése közben.

Ha a németek elmentek volna kb 300 km-re a határtól, hogy a feltételezett támadókat szétoszlassák, talán még puszilgatnám őket♥

De azért vedd már figyelembe, hogy mennyi halottat generáltak!

És /ezzel nem kezdünk mondatot! / ezek még a kedvenceid?
Nálam ez nem megy.

Ha a haditechnikájukról írnál, hogy egyes fegyverrendszerek, hogy teljesítenek -30 ás +50 fok hőmérséklet közelében, az bámulatos volna.

Azt el kell ismernem, hogy nagyon sok munkát belefektettél az állománytáblák feldolgozásában. Én ezt nem tettem volna meg, a fentiek miatt sem, de ha ez neked jó, akkor írd le.

Ez tömören a véleményem, bár kissé késő van, kérlek vedd úgy a bejegyzésemet, hogy én ezt az irányt képviselem!

Bizakodóan feltételezem, hogy érthető volt a bejegyzésem, ha van gond vele, ne az apró részletekben vesszünk el. :)

Még annyit, hogy a Topic 217 - 221-ig nem olvastam végig, az esetleg ott lévő Hsz-ek majd később.

Boccs. :)
Csak emlékeztetni szeretnélek rá, hogy Lengyelországot Németország, Szlovákia és a Szovjetúnió rohanta meg. Emlékeim szerint kiépített védelem nélkül, támadólag felkészülve alig 356 szovjet hadosztály állomásozgatott nagyon szelíden a határ közelében, amire ismét emlékeztetnélek, szovjet részről is Lengyelországban húzodott. Biztos előfelszabadítottak ők ott, aztán meg turistaként csak megcsodálni jártak a határra a hadosztályaik nem? :rolleyes:
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 345
24 654
113
Csak emlékeztetni szeretnélek rá, hogy Lengyelországot Németország, Szlovákia és a Szovjetúnió rohanta meg. Emlékeim szerint kiépített védelem nélkül, támadólag felkészülve alig 356 szovjet hadosztály állomásozgatott nagyon szelíden a határ közelében, amire ismét emlékeztetnélek, szovjet részről is Lengyelországban húzodott. Biztos előfelszabadítottak ők ott, aztán meg turistaként csak megcsodálni jártak a határra a hadosztályaik nem? :rolleyes:
Én nem védem az egyiket sem! :)

Sajnos már akkor tudták, a Szu-ban- hogy van az a könyv és ütköző területeket akartak nyerni, a szembenálló fejlett hadsereg ellen.

Meg ugye, hátha megmarad a terület. Szerintem, nem volt más választásuk. : O :O

Az sem semmi, hogy a Szu a No-val való háborújuk kezdetekor még nyersanyagot szállított No-ba- Gondolom, hogy a helyi MÁV ott is az Állam az államban volt.

Nagy a tehetetlenség / a lendkerékre gondolok - ohh vissz tovább / nem csak a vasutaknál, hanem a csapatoknál is.

:(
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 206
67 078
113
Én nem védem az egyiket sem! :)

Sajnos már akkor tudták, a Szu-ban- hogy van az a könyv és ütköző területeket akartak nyerni, a szembenálló fejlett hadsereg ellen.

Meg ugye, hátha megmarad a terület. Szerintem, nem volt más választásuk. : O :O

Az sem semmi, hogy a Szu a No-val való háborújuk kezdetekor még nyersanyagot szállított No-ba- Gondolom, hogy a helyi MÁV ott is az Állam az államban volt.

Nagy a tehetetlenség / a lendkerékre gondolok - ohh vissz tovább / nem csak a vasutaknál, hanem a csapatoknál is.

:(
Nem ennyire sajnálatos okokból volt. Bár igazad van, hogy nem volt más választásuk, de nem az esendőségük, hanem az ugyanolyan végtelen hatalomvágy miatt mint a másik oldalon. Persze mint mindig a kisember hirtelen el kellett menjen meghalni ezért a hatalommániás elmebetegért, meg embereket kínozni, városokat felégetni. Az a gond ugye, hogy mindig a rendszer része mindenki, de alapvetően a németeknek nem volt választása, mert a szovjeteknek nem volt választása és fordítva. Ha a németek nem rohanják meg az SZU-t, akkor az tette volna, ugyanazért.
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 345
24 654
113
Nem ennyire sajnálatos okokból volt. Bár igazad van, hogy nem volt más választásuk, de nem az esendőségük, hanem az ugyanolyan végtelen hatalomvágy miatt mint a másik oldalon. Persze mint mindig a kisember hirtelen el kellett menjen meghalni ezért a hatalommániás elmebetegért, meg embereket kínozni, városokat felégetni. Az a gond ugye, hogy mindig a rendszer része mindenki, de alapvetően a németeknek nem volt választása, mert a szovjeteknek nem volt választása és fordítva. Ha a németek nem rohanják meg az SZU-t, akkor az tette volna, ugyanazért.
Azért írtam, hogy :

"Én nem védem az egyiket sem! :)"

No. rövidtávú, Szu. hosszú távú, talán?

De az első Világégésből táplálkozik, ezt nem szabad elfelejteni. :(

Meg az irokézek és a sziú harcosok, stb ...

A fénylények meg lopják a fényt a Hold túlsó oldaláról, csak még nem vettük észre. :D
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Csak emlékeztetni szeretnélek rá, hogy Lengyelországot Németország, Szlovákia és a Szovjetúnió rohanta meg. Emlékeim szerint kiépített védelem nélkül, támadólag felkészülve alig 356 szovjet hadosztály állomásozgatott nagyon szelíden a határ közelében, amire ismét emlékeztetnélek, szovjet részről is Lengyelországban húzodott. Biztos előfelszabadítottak ők ott, aztán meg turistaként csak megcsodálni jártak a határra a hadosztályaik nem? :rolleyes:
Én úgy hallottam 999 szovjet hadosztály volt 9,99 millió katonával és 99 ezer hk-val. :)

Pár google-el eltöltött perc után az ember láthatja, hogy Barbarossa előtt élőerő és modern technika tekintetében a németek irányába hajlott az erőarány. A németek 128 hadosztályt, a szovjetek 178-at állomásoztattak a határon - különbség az, hogy a szovjet hadosztályok jelentősen kisebbek, ezért az ilyen összehasonlítások elég semmitmondóak.
A szovjetek annyira le akarták rohanni a németeket de rögtönazonnal, hogy nem jelentették be a teljes mozgósítást sem, illetve az állítólag a németeket lerohanni készülő egységek gyakran csak 60-70% feltöltöttséggel pangtak.

Különösen aranyos azt olvasni a nürnbergi perükre váró régi német vezérkari tisztektől, meg a mai német szimpatizánsoktól, hogy a Szu azért fegyverkezett annyira mert támadni készült. Biztos nem volt köze ennek a fegyverkezésnek a szomszédban ~7 milliós hadsereggel rendelkező Németországnak, ami épp azelőtt darálta be egész Európát, és melynek vezére antikommunista, ráadásul könyvében nyíltan leírta a szándékait. :rolleyes:

Hosszútávon lett volna háború a két ország között? Valószínű. De 41-ben csak és kizárólag azért lett, mert a németeknek kellett a "lebensraum". A szovjeteknek még évek kellettek volna, hogy rendesen felszereljék a vörös hadsereget. Bárminemű támadás szervezése csak ezután jöhetett volna szóba.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 868
113
Én úgy hallottam 999 szovjet hadosztály volt 9,99 millió katonával és 99 ezer hk-val. :)

Pár google-el eltöltött perc után az ember láthatja, hogy Barbarossa előtt élőerő és modern technika tekintetében a németek irányába hajlott az erőarány. A németek 128 hadosztályt, a szovjetek 178-at állomásoztattak a határon - különbség az, hogy a szovjet hadosztályok jelentősen kisebbek, ezért az ilyen összehasonlítások elég semmitmondóak.
A szovjetek annyira le akarták rohanni a németeket de rögtönazonnal, hogy nem jelentették be a teljes mozgósítást sem, illetve az állítólag a németeket lerohanni készülő egységek gyakran csak 60-70% feltöltöttséggel pangtak.

Különösen aranyos azt olvasni a nürnbergi perükre váró régi német vezérkari tisztektől, meg a mai német szimpatizánsoktól, hogy a Szu azért fegyverkezett annyira mert támadni készült. Biztos nem volt köze ennek a fegyverkezésnek a szomszédban ~7 milliós hadsereggel rendelkező Németországnak, ami épp azelőtt darálta be egész Európát, és melynek vezére antikommunista, ráadásul könyvében nyíltan leírta a szándékait. :rolleyes:

Hosszútávon lett volna háború a két ország között? Valószínű. De 41-ben csak és kizárólag azért lett, mert a németeknek kellett a "lebensraum". A szovjeteknek még évek kellettek volna, hogy rendesen felszereljék a vörös hadsereget. Bárminemű támadás szervezése csak ezután jöhetett volna szóba.
Azt ugye tudod,hogy a szovjet hadosztál,ok még 45-ben is emberhiánnyal küzdöttek?
 

Foxbat

Well-Known Member
2021. február 28.
299
1 823
93
Úgy gondolom az lehetett a szovjetek eredeti terve, hogy megvárják amíg kialakul egy elhúzódó harc a nyugati fronton, mint az 1. vh-ban, majd amikor a felek kellöen elfáradtak, szépen megindul az a 300-500-999 hadosztály, és jó alaposan felszabadítanak mindenkit.

Ezt húzták keresztül a németek 40-ben azzal, hogy gyorsan elintézték a háborút nyugaton.

Tehát nem azért gondolom, hogy nem mentek volna neki a németeknek, mert Sztálin hirtelen pacifista lett, hanem mert az eröviszonyok egész egyszerüen nem kedveztek nekik.

Az persze lehet, hogy ennek ellenére terveztek egy megelözö támadást, de ha kicsit is reálisan értékelték a saját addigi teljesítményüket, akkor látniuk kellett, hogy nincsenek jó esélyeik egyedül.

Sztálint az biztosan nem érdekelte, hogy hány millióan pusztulnak el miatta, az viszont, hogy a hatalmát tartsa, az mindennél fontosabb. Egy ilyen kockázatos támadás, ha nem sikerül, és bedarálják öket a németek, amire azért jó esély volt, akár azt is eredményezheti, hogy meggyengül, és valamelyik elvtárs elteszi láb alól.
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Elnézést hogy beleszólok...
- A szovjet csapatok tudomásom szerint éppen a Régi "Sztálin Vonal" leszerelése közben kapták a támadást,amit éppen előre telepíteni szándékoztak a megszállt területek határára.(Eredeti helye a vonalnak ,Lengyelország 39-előtti keleti határától 70-100 km keletre.)Ez magyarázhatja a csoportosításaik miértjét.

"A Szovjetunió 1929-ben kezdte meg nyugati államhatára mentén a Sztálin-vonal építését. Gerincét 1-2 km mélységben, széttagoltan telepített géppuskás kiserődök és vasbeton tüzérségi tüzelőállások műszaki zárakkal összehangolt rendszere képezte. A megerődített körletek löveganyagát 1938-ban korszerűsítették, de 1939-ben Lengyelország felosztásakor az államhatár nyugatabbra került, így az erődrendszer elveszítette jelentőségét. Fegyverzete az új határon kiépíteni tervezett erődítésekbe került át. A háború során a Szovjetunió belsejében kiépített erődítések közül a Szevasztopol körüli erődrendszernek volt kiemelkedő szerepe. A több, összefüggő erődövet a németek 1942-ben csak több mint ötnapos tüzérségi és légi előkészítést követően, négyhetes elkeseredett és veszteségteljes harc után tudták elfoglalni."
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Úgy gondolom az lehetett a szovjetek eredeti terve, hogy megvárják amíg kialakul egy elhúzódó harc a nyugati fronton, mint az 1. vh-ban, majd amikor a felek kellöen elfáradtak, szépen megindul az a 300-500-999 hadosztály, és jó alaposan felszabadítanak mindenkit.

Ezt húzták keresztül a németek 40-ben azzal, hogy gyorsan elintézték a háborút nyugaton.

Tehát nem azért gondolom, hogy nem mentek volna neki a németeknek, mert Sztálin hirtelen pacifista lett, hanem mert az eröviszonyok egész egyszerüen nem kedveztek nekik.

Az persze lehet, hogy ennek ellenére terveztek egy megelözö támadást, de ha kicsit is reálisan értékelték a saját addigi teljesítményüket, akkor látniuk kellett, hogy nincsenek jó esélyeik egyedül.

Sztálint az biztosan nem érdekelte, hogy hány millióan pusztulnak el miatta, az viszont, hogy a hatalmát tartsa, az mindennél fontosabb. Egy ilyen kockázatos támadás, ha nem sikerül, és bedarálják öket a németek, amire azért jó esély volt, akár azt is eredményezheti, hogy meggyengül, és valamelyik elvtárs elteszi láb alól.

A támadásra több jel is utal, még ha az írásos parancsokat meg is semmisítette a hatalom, hogy áldozatként mutassa be magát.

A fronton levő csapatoknál német és lengyel területekről készült térképek voltak, szovjet alig (ezért is fulladt teljes káoszba a visszavonulás, egyszerűen nem tudták merre mennek), de a térképekért felelős állambiztost Sztálin nem büntette meg, míg másokat leváltott/kivégeztetett.
A hadi játékokon a tisztekkel a nyugat elleni támadásokat szimulálták.
A csapatok a határ mentén koncentrálódtak, nem pedig mélységben tagozódva.
'41-es tisztavatón Sztálin arról beszélt elég hosszan, hogy a legjobb védekezés a támadás, márpedig most az agresszív védekezés kora jön.

Egyes történészek szerint Hitler csak pár héttel, esetleg nappal előzte meg a szovjet támadást.

Na meg a francia összeomláson is ledöbbent mindenki, ezért sem adtak a szovjeteknek semmi esélyt.


Lehet szidni Sztálint, de Trockij sokkal rosszabb volt, ha ő van hatalmon akkor sokkal agresszívabb politikát folytattak volna a szovjetek, kelet-Európát már a 30-as években megszállták volna, nem véletlenül volt kényelmetlen azt őt befogadó államoknak is a jelenléte, míg végül Mexikóba került ahol szintén kommunista lázadás szításába kezdett mielőtt véletlenül fejbe vágta magát egy jégcsákánnyal.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 967
32 258
113
Lehet szidni Sztálint, de Trockij sokkal rosszabb volt, ha ő van hatalmon akkor sokkal agresszívabb politikát folytattak volna a szovjetek, kelet-Európát már a 30-as években megszállták volna, nem véletlenül volt kényelmetlen azt őt befogadó államoknak is a jelenléte, míg végül Mexikóba került ahol szintén kommunista lázadás szításába kezdett mielőtt véletlenül fejbe vágta magát egy jégcsákánnyal.

Annak a nyelét pedig egy Sztálin által küldött ügynök fogta. Sztálin és Trockij között a fő nézeteltérés taktikai volt, Trockij világforradalmat akart, Sztálin pedig szocializmust egy országban. 1920-ban megpróbálkozott a SZU a forradalom exportjával, de a lengyeleken már elakadtak.
Persze lehet azon agyalni, hogy Trockij esetleg valamilyen SZU-n kívüli csoport embere volt, akik állítólag némi pénzmaggal is segítették a bolsevikokat 1918-ban (az, hogy Lenint a német titkosszolgálat küldte, az meg bizonyított). A Warburg család tagjainak neve egyébként a FED állítólagos (létrehozó) tulajdonosai, az I. vh-s német titkosszolgálat és a bolsevikok pénzelése körül is felbukkan, majd Hitler titkos bankárainál is. De persze ez már "konteózás".
A trockizmus pedig a nyugati elitben a sztálinizmus lejáratódása után is népszerű maradt, trockistaként indultak a 90-es évek végétől az amerikai kormányzat politikáját erősen formáló "neokonok". Az ő világforradalmuk az Amerikai Birodalom 21. századi hegemóniájának biztosítására szolgál, saját bevallásuk szerint (lásd PNAC). A projekt döcög, Irak nem lett a Közel-Kelet virágzó arab demokráciája, Afganisztán sem lett működőképes demokrácia, az "arab tavasz" sem hozott áttörést, de ez nem szegi a kedvüket, jelenleg Ukrajna és az ex-szovjet országok a fő célterületük (a hongkongi kísérlet viszont nagyjából hamvába halónak tűnik).
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
Azt ugye tudod,hogy a szovjet hadosztál,ok még 45-ben is emberhiánnyal küzdöttek?
Persze, csak a '45-ös emberhiányt a Vernichtungskrieg okozta, a másikat meg az, hogy nem készültek támadni 41 nyarán. :)
A támadásra több jel is utal, még ha az írásos parancsokat meg is semmisítette a hatalom, hogy áldozatként mutassa be magát.
Mik azok a jelek?
Egyes történészek szerint Hitler csak pár héttel, esetleg nappal előzte meg a szovjet támadást.
Szuvorovot kéretik nem történésznek nevezni. :p