A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Ó babám, el vagy te tévedve nagyon.
Egy célnak, egészséges költségvetésnek a NATO azt célozza (céloztatja) meg a tagjaival, hogy 30-30-30 százalékos megoszlás legyen. Azaz egyenlően osztozzanak a beszerzés, a fenntartás, és a bérköltségek. A fennmaradó 10%-kal lehet játszani oda-vissza.
De ez alapvetően nem is akkora hülyeség. Általában normálisan is ez szokott lenni a megoszlás. Ha esetleg egyes országok túlvállalják magukat valamelyik irányban, akkor ott viszonylag gyorsan borul a bili. Pl. a szlovákoknál nagyon magas a bérköltség. A fenntartáson nem nagyon van sok vágni való. Emellé megterhelték a beszerzési oldalt több évre az F-16-osokkal, úgyhogy most náluk is jön a zsíros deszka...

A csehek detto, magas berek, a fenntartasrol (helyesen) nem akarnak lemondani, igy nincs eleg penz a fejlesztesre, ezert megy ez a folyamatos ciganykodas a fejlesztesi kerettel.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 192
31 235
113
Szerintem hamarosan meg fognak keresni, nincs az országban más, aki ki tudná dolgozni a megfelelő harcászati módszertant.
Mondtam már...
Én szó szerint semmit nem találok ki azokbol,mit irok.Mindent magyar katonatisztek irásaibol plagizálok (oké,nem csak magyarokébol).Max régebbieket kicsit a mai teknyikai lehetőségekhez igazitva irók le-de ahoz meg nem kell különösebben nagy tehetség.A módszertan kidolgozásához kell a tudás és a szakértelem.Azt meg nem én csináltam.Csak vettem magamnak a fáradságot,és elolvastam.Van amit többszür is,mert elsóre nem sikerűlt megérteni.Sót,van amit most sem értek.(elég sok ilyen van)
A hadseregfejlesztésnek is van módszertana.Nem én találtam ki a dolgot,kitalálták azt már régen.Már Sun Tsu is öreg hadvezérektöl tanulta el kezdő kiscsikó korában.
Az első,hogy mi a cél.Ugyanazon körülmények között más jellegű hadszervezet jön ki ugyanabbol az erőforrásbol,a hadszervezet célja szerint.
Ha megvan a cél,jön a módszertan megvállasztás,hogy hogyan érjük el a célt.Mert a klasszikus hh-s módszertan modern eszközökkel kivitelezve se jó már nekünk.Nem ugyanazok már a körülmények,és az erőforrásaink sincsenek meg hozzá.Air-land battle elmélet nekünk használhatatlan módszertan-egyszerűen nincs rá pénzünk.Manstein sarlóvágását se fogjuk megcsinálni,mert nincs rá pénzünk.Nem ennek az istennek az idején lesz nekünk pénzünk páncéloshadtestekre.(@LMzek 2.0 után szabadon-1 zl Leo diszszemlére sok,páncélos hadviseléshez kevés.De majd 500 éve ezt Ferdinánd küldte csapatokra mondát-Ha követségbe jöttek,sokan vannak,ha háborúba,kevesen...)
Ez a kis HIMARSos agygyűrés,ami különben még csak kicsikét volt kibontva,arra jó,hogy talán rádöbbentsen pár embert a hadviselés bonyolult voltára.Hogy egy lebecsült kis beszerzés méregdrága fejlesztéseket tud teljesen értéktelenné amortizálni.Hogy egy méregdrága és látványos csúcsfegyver valójában semmit nem ér,ha a támogató eszközök nem mégjobbak-akkor is,ha azok nem látványosak,sokszor valójában fontosabbak.Hogy ami az egyik országnak körülményei között szuper,az a másik ország viszonyai között értéktelen,vagy akár káros pénzkidobás.És baromira nem egyszerűen annyi az egész,hogy vegyünk mindenböl a legjobbat.Hova és kinek a legjobb,az a legjobb?
Stb,etc,itakdalse,unsowieter...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 192
31 235
113
Nekem az a gyanúm, hogy az okozza az eltérést a különböző helyeken leírt számokban, hogy 100 db-ot hagytak jóvá, de végül csak 40 db-ot vettek.
SEAD képesség nélkül lényegében értéktelenek.Brimstoneokkal többre mennénk-földi hordozóplatformon.De a Gripeneken is.Meg heliken
 
K

kamm

Guest
Mondtam már...
Én szó szerint semmit nem találok ki azokbol,mit irok.Mindent magyar katonatisztek irásaibol plagizálok (oké,nem csak magyarokébol).Max régebbieket kicsit a mai teknyikai lehetőségekhez igazitva irók le-de ahoz meg nem kell különösebben nagy tehetség.A módszertan kidolgozásához kell a tudás és a szakértelem.Azt meg nem én csináltam.Csak vettem magamnak a fáradságot,és elolvastam.Van amit többszür is,mert elsóre nem sikerűlt megérteni.Sót,van amit most sem értek.(elég sok ilyen van)
A hadseregfejlesztésnek is van módszertana.Nem én találtam ki a dolgot,kitalálták azt már régen.Már Sun Tsu is öreg hadvezérektöl tanulta el kezdő kiscsikó korában.
Az első,hogy mi a cél.Ugyanazon körülmények között más jellegű hadszervezet jön ki ugyanabbol az erőforrásbol,a hadszervezet célja szerint.
Ha megvan a cél,jön a módszertan megvállasztás,hogy hogyan érjük el a célt.Mert a klasszikus hh-s módszertan modern eszközökkel kivitelezve se jó már nekünk.Nem ugyanazok már a körülmények,és az erőforrásaink sincsenek meg hozzá.Air-land battle elmélet nekünk használhatatlan módszertan-egyszerűen nincs rá pénzünk.Manstein sarlóvágását se fogjuk megcsinálni,mert nincs rá pénzünk.Nem ennek az istennek az idején lesz nekünk pénzünk páncéloshadtestekre.(@LMzek 2.0 után szabadon-1 zl Leo diszszemlére sok,páncélos hadviseléshez kevés.De majd 500 éve ezt Ferdinánd küldte csapatokra mondát-Ha követségbe jöttek,sokan vannak,ha háborúba,kevesen...)
Ez a kis HIMARSos agygyűrés,ami különben még csak kicsikét volt kibontva,arra jó,hogy talán rádöbbentsen pár embert a hadviselés bonyolult voltára.Hogy egy lebecsült kis beszerzés méregdrága fejlesztéseket tud teljesen értéktelenné amortizálni.Hogy egy méregdrága és látványos csúcsfegyver valójában semmit nem ér,ha a támogató eszközök nem mégjobbak-akkor is,ha azok nem látványosak,sokszor valójában fontosabbak.Hogy ami az egyik országnak körülményei között szuper,az a másik ország viszonyai között értéktelen,vagy akár káros pénzkidobás.És baromira nem egyszerűen annyi az egész,hogy vegyünk mindenböl a legjobbat.Hova és kinek a legjobb,az a legjobb?
Stb,etc,itakdalse,unsowieter...

Bocs, de ez most mar tenyleg kikivankozik belolem... :D

hotelscom-gym-600-33552-1024x576.jpg

SEAD képesség nélkül lényegében értéktelenek.Brimstoneokkal többre mennénk-földi hordozóplatformon.De a Gripeneken is.Meg heliken
A Gripenek mar 10+ eve is kepesek voltak jammelni a Kubokat, no meg az eredeti szituban magyar buborekbol inditananak RBSt (amitbol siznten venni kell.) A Maverick, ha hatasat vesszuk itt ti felrobbantja pl a cobra radarokat stb, maga is lehet SEAD, de inkabb az a baja, hogy rovid a range, 20-30km koruli.
A Brimstone is max a duplaja, 50-60km, ha jol emlekszem...?
Szerintem egyertelmuen a Saab RBS-re kell gyurnunk, az E/F-ekkel egyutt az uj Mk4-bol kell venni majd masik 100-120 darabot, az a 300km+ range elgondolkodtatna mindenkit a kornyeken (de ha tul draga lesz, akkor 50-50 Mk3 es MK4, mar a regebbi is 250km es van belole land target elleni air-l;aunched verzio.)
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 192
31 235
113
Bocs, de ez most mar tenyleg kikivankozik belolem... :D

hotelscom-gym-600-33552-1024x576.jpg


A Gripenek mar 10+ eve is kepesek voltak jammelni a Kubokat, no meg az eredeti szituban magyar buborekbol inditananak RBSt (amitbol siznten venni kell.) A Maverick, ha hatasat vesszuk itt ti felrobbantja pl a cobra radarokat stb, maga is lehet SEAD, de inkabb az a baja, hogy rovid a range, 20-30km koruli.
A Brimstone is max a duplaja, 50-60km, ha jol emlekszem...?
Szerintem egyertelmuen a Saab RBS-re kell gyurnunk, az E/F-ekkel egyutt az uj Mk4-bol kell venni majd masik 100-120 darabot, az a 300km+ range elgondolkodtatna mindenkit a kornyeken (de ha tul draga lesz, akkor 50-50 Mk3 es MK4, mar a regebbi is 250km es van belole land target elleni air-l;aunched verzio.)
Brimstonet nem csak levegőből tudod inditani,hanem földröl is.Egyszerüen egy mozgékony földi hordozó képes inditás távolságra jutni vele,mig a Gripen a Maverickel meg nem-a 20-30km-t felejsd el,talán 10-15km.
RBS15 egy ASM rakéta.És a légvédelem simán lekapja.Cobra egy tüzérségi felderitő/tűzbemérő radar.Semmi köze a légvédelmi radarokhoz.
Kub mellet SEADelni kéne a Hawk XXI,és a Patriot rendszereket is.Plusz a Sztrelát,Iglat,és a GDF meg Gepard gá-kat.Vagyis egy komplett rétegzett légvédelmet.Meg amcsi,és a még meglévő orosz radarhálót.Ide már édeskevés a Gripen.Ez az EF18G szintje,ami specializált gép.
 
K

kamm

Guest
Brimstonet nem csak levegőből tudod inditani,hanem földröl is.Egyszerüen egy mozgékony földi hordozó képes inditás távolságra jutni vele,mig a Gripen a Maverickel meg nem-a 20-30km-t felejsd el,talán 10-15km.
Maverick hivatalosan is 25km, de ne zavarjon. Viszont ugyanugy egyik sem eleg ahhoz, hogy magyar legterbol inditsunk. Ahhoz RBS kell, immaron harmadszor is leirom, hatha beregisztral...
RBS15 egy ASM rakéta.És a légvédelem simán lekapja.Cobra egy tüzérségi felderitő/tűzbemérő radar.Semmi köze a légvédelmi radarokhoz.
Mi kapja le? A Kub? Az RBS eredetileg sea-skimming fejlesztes, igy logikusan a foldi celok ellen is a felszin felett dorgethet 5-10 meterrel, eltekereg 200-250 kilometert, ha kell, nem ertem, hogyan akarsz mondjuk 15-20 ilyet egyszerre "lekapni" a roman oldalon...
Mellesleg olvasd ujra, mit irtam - meg a korabbi scenariodnal irtam, az RBSt, amivel mondjuk 200+ kmrol, magyar buborekbol is kiszedik mar Nagyvarad es Kolozsvar kozotti a HIMARS inditokat.

Kub mellet SEADelni kéne a Hawk XXI,és a Patriot rendszereket is.Plusz a Sztrelát,Iglat,és a GDF meg Gepard gá-kat.Vagyis egy komplett rétegzett légvédelmet.Meg amcsi,és a még meglévő orosz radarhálót.Ide már édeskevés a Gripen.Ez az EF18G szintje,ami specializált gép.
Teljes az orulet - mindent le kell allitani! :D
Mihez kellene mindez?
Szerinted cirkaloraketakat Gepardokkal szednek majd le vagy Iglaval?
Olyanokat tudsz mondani...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 175
10 932
113
Eltérnek a források. Írnak 40 db-ot és 100 db-ot is.

Igen, en is 50-100 korul olvastam, ha @borisz 150-et latott valahol, az remek... :)

Most hogy mondjátok, tényleg rémlik valami 40-es szám is. De az nem AMRAAM?
Abban szinte biztos vagyok, hogy kétféle AGM-65 van itthon, és jelképes mennyiségben. Meg amúgy is öreg, mint az országút.

Kecsón már majdnem telt ház van. A robbanóanyag raktárnak meg vannak a telepítési kritériumai.
Egy századtól? Hát hogyan?
 
  • Hűha
Reactions: Király Fika

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 192
31 235
113
Maverick hivatalosan is 25km
Kinematilag képes elrepülni addig.De tényleges harci hatótávja 10-15km.
RBS15 egy ASM rakéta,ARH önirányitással,másodlagos földi cél elleni támadóképességgel.És drága mint a fene.Ha Mavericböl anyagi okokbol csak 40et vettünk,szerinted ebből.....És subsonikus.Le tudják lőni.Akár Kubbal is,de van ott még Osza Hawk,Patriot,Sztrela-10,Igla,utolsó védelmi vonalként GDF és Gepárd.De még az F16 is levadászhatja.(Tomcat fő feladata a sokkal gyorsabb muszka ASMek elháritása volt,példul).És akkor még nem értekeztünk arrol,hogy hiába van 200+ km hatótávja,ha nem tudsz neki célpontot adni.Célfelderités nélkül semmit nem ér.Inkább csak statikus fix célpontokra tudnánk használni.Arra viszont jobb és sokkal olcsóbb egy gyors BM.Különben van olyan légi inditásu is,inkább azt venném meg a Gripenhez.(meg kefirhez :D )
Különben meg javaslom alolvasnu @molnibalage idevágó légvédelmi gá-król irt szösszenetét,ami pont erről értekezik.
GDF-en jelent meg elösször az AHEAD rendszer,és pont Maverick rakéták lelövésével reklámozták anno....
Simán lekap egy beérkező CMet.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 192
31 235
113
@kamm
LORA légi inditású változata.Gyors.Ezt csak ABM képes légvédelm háritja el.Azt meg könnyebb túlterhelni,mint RBSsel áttörni egy rétegzet légelháritást.
Én spec kombinált hadművelet keretében vetném be.A támadásra kapcsolni fog az ellen légvédelme.EW kapásbol zavarhatja és bemérheti-az utóbbi a fontosabb.Rögvest támadni kezdeném azokat is ilyenekkel (vagy a földi inditású változatával),illetve bármilyen messzehordó tüzérséggel,aminek elér odáig a "keze"
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 192
31 235
113
@kamm
LORA légi inditású változata.Gyors.Ezt csak ABM képes légvédelm háritja el.Azt meg könnyebb túlterhelni,mint RBSsel áttörni egy rétegzet légelháritást.
Én spec kombinált hadművelet keretében vetném be.A támadásra kapcsolni fog az ellen légvédelme.EW kapásbol zavarhatja és bemérheti-az utóbbi a fontosabb.Rögvest támadni kezdeném azokat is ilyenekkel (vagy a földi inditású változatával),illetve bármilyen messzehordó tüzérséggel,aminek elér odáig a "keze"
Folytatás.Ha sikerűl lukat ütni,pláne ledarálni a AD SAM ernyöt,a vadászok közelebbről eregethetik az SDBket.Az ellennek kevesebb ideje lesz meglépni előlük.Az értékes cuccaik megvédésére kapcsolniuk kell a többi légvédelmüket.És akkor megint ugyanez a módszer-EW és messzehordó tüzérség.Módszeresn megpróbálnám igy ledarálni az ellen légvédelmét.Ha ez megvan,tüzérségi felderitő dronok már nyugisabban keresgethetik a célokat.A tüzérség,a légierő támogatásával szép komótosan szarráverhet mindent,amilye az ellennek van.Elsörendű prioritás az ellen maradék légvédelme,EW,felderitő eszközei és vezetésirányitása.Szorosan mögötte a csapásmérő tüzérsége.Aztán a hadtáprendszere.És végül a páncélos és gépesitett csapatai.Ha sikerűl ezt módszeresn végigvinni,akkor @krisss és @dudi a végén akár nyalka huszáregyenruhában szablyát lobogtatva is belovagolhat lekardozni azt a pár emberkét,aki a légnyomástol félhülyén botorkál erre-arra.(oké,ez azért "kicsit" túlzás)
Ja,meg meg kell akadályozni az ellent,hogy megcsinálja ugyan ezt velünk.Még ezt a kis apróságot meg köll oldani.....
 
M

molnibalage

Guest
Kinematikailag 15 km vicces, mert az önvezérlő változatok érzékelőjének olyan felbontása van, hogy 6 km-ről indítani harcjármű ellen a román népmese és földi rávezetésben bízva lehetett. A 15 km ma úgy mehet, hogy a Sniper TGP-vel látod mit fogsz be és úgy megy ki.

Ez volt az AGM-65D, 1991. Látni, hogy van ott valami, de azonosítani, hogy mi az = ki az...

A lézeres változatnál is jó lenne kideríteni, hogy a lézert mekkora távolságról tudja befogni. Mert szanoszan nincs LoAL képesség, tehát indítás előtt rá kell lockolni adott lézerfrekire.

AGM-65 gyakorlati alkalmazása 10 km tája vagy alatti.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113

ahogy aláírta,már szakaszvezető.
no comment.
 
  • Vicces
Reactions: Nero von Schwartz