A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 502
113
Ó babám, el vagy te tévedve nagyon.
Egy célnak, egészséges költségvetésnek a NATO azt célozza (céloztatja) meg a tagjaival, hogy 30-30-30 százalékos megoszlás legyen. Azaz egyenlően osztozzanak a beszerzés, a fenntartás, és a bérköltségek. A fennmaradó 10%-kal lehet játszani oda-vissza.
De ez alapvetően nem is akkora hülyeség. Általában normálisan is ez szokott lenni a megoszlás. Ha esetleg egyes országok túlvállalják magukat valamelyik irányban, akkor ott viszonylag gyorsan borul a bili. Pl. a szlovákoknál nagyon magas a bérköltség. A fenntartáson nem nagyon van sok vágni való. Emellé megterhelték a beszerzési oldalt több évre az F-16-osokkal, úgyhogy most náluk is jön a zsíros deszka...
2010-15-ig ez nagyjából 70-20-10-ben oszlott meg.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
már régen ki van választva azaz 5-20 cég akik be tudnak pótalkatrészt szállítani. az alapanyag más kérdés. vagy megveszik, vagy bric beszállírókat keresnek, ez szinte kizárt. maradnak a nemetek. ez lesz...már most megvan az a cég ami majd beszállit ez biztos.1000%
szinte biztos hogy ha kovács üzem lesz akkor krupp--vagy annak cége.van vagy 100..a forgácsolás nem is fontos. a hegesztésben pedog a thyssen lesz a fő, illetve valaki beszallito.
 
  • Tetszik
Reactions: Filter and krisss

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 073
33 110
113
Még mindig drónbeszerzésről és gyártásról tárgyalunk izraellel (By Maróth)
Hát,kapásbol kéne belölük vagy 5-6 féle.....
Ráadásul jó féle.
És a rendszer többi eleme?
A harcászati módszertan?(miképpen is gondolja Pistike a Nagy Honvédelmet?)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 361
11 318
113
Mennyi Maverickunk van?

Kb 150.

Mit csináltak a szerbek?

Népirtást és idegesítő zenét.

Már tegnap megbeszéltük,hogy nem vették meg a 227mm-es rakétaindítókat és 227-es rakétákat sem.

De vehetnek. ;)

Az ÁLLOMÁSOZTATÁS továbbra sem engedélyezett. Supply Depo-k meg hasonlók azok amiket engedélyezünk.
Azaz kb. nem kell minden gyakorlat végeztével magukkal vinniük az utolsó cipőkefét is, nem?
 
K

kamm

Guest
Ó babám, el vagy te tévedve nagyon.
Egy célnak, egészséges költségvetésnek a NATO azt célozza (céloztatja) meg a tagjaival, hogy 30-30-30 százalékos megoszlás legyen. Azaz egyenlően osztozzanak a beszerzés, a fenntartás, és a bérköltségek. A fennmaradó 10%-kal lehet játszani oda-vissza.
De ez alapvetően nem is akkora hülyeség. Általában normálisan is ez szokott lenni a megoszlás. Ha esetleg egyes országok túlvállalják magukat valamelyik irányban, akkor ott viszonylag gyorsan borul a bili. Pl. a szlovákoknál nagyon magas a bérköltség. A fenntartáson nem nagyon van sok vágni való. Emellé megterhelték a beszerzési oldalt több évre az F-16-osokkal, úgyhogy most náluk is jön a zsíros deszka...

A csehek detto, magas berek, a fenntartasrol (helyesen) nem akarnak lemondani, igy nincs eleg penz a fejlesztesre, ezert megy ez a folyamatos ciganykodas a fejlesztesi kerettel.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 073
33 110
113
Szerintem hamarosan meg fognak keresni, nincs az országban más, aki ki tudná dolgozni a megfelelő harcászati módszertant.
Mondtam már...
Én szó szerint semmit nem találok ki azokbol,mit irok.Mindent magyar katonatisztek irásaibol plagizálok (oké,nem csak magyarokébol).Max régebbieket kicsit a mai teknyikai lehetőségekhez igazitva irók le-de ahoz meg nem kell különösebben nagy tehetség.A módszertan kidolgozásához kell a tudás és a szakértelem.Azt meg nem én csináltam.Csak vettem magamnak a fáradságot,és elolvastam.Van amit többszür is,mert elsóre nem sikerűlt megérteni.Sót,van amit most sem értek.(elég sok ilyen van)
A hadseregfejlesztésnek is van módszertana.Nem én találtam ki a dolgot,kitalálták azt már régen.Már Sun Tsu is öreg hadvezérektöl tanulta el kezdő kiscsikó korában.
Az első,hogy mi a cél.Ugyanazon körülmények között más jellegű hadszervezet jön ki ugyanabbol az erőforrásbol,a hadszervezet célja szerint.
Ha megvan a cél,jön a módszertan megvállasztás,hogy hogyan érjük el a célt.Mert a klasszikus hh-s módszertan modern eszközökkel kivitelezve se jó már nekünk.Nem ugyanazok már a körülmények,és az erőforrásaink sincsenek meg hozzá.Air-land battle elmélet nekünk használhatatlan módszertan-egyszerűen nincs rá pénzünk.Manstein sarlóvágását se fogjuk megcsinálni,mert nincs rá pénzünk.Nem ennek az istennek az idején lesz nekünk pénzünk páncéloshadtestekre.(@LMzek 2.0 után szabadon-1 zl Leo diszszemlére sok,páncélos hadviseléshez kevés.De majd 500 éve ezt Ferdinánd küldte csapatokra mondát-Ha követségbe jöttek,sokan vannak,ha háborúba,kevesen...)
Ez a kis HIMARSos agygyűrés,ami különben még csak kicsikét volt kibontva,arra jó,hogy talán rádöbbentsen pár embert a hadviselés bonyolult voltára.Hogy egy lebecsült kis beszerzés méregdrága fejlesztéseket tud teljesen értéktelenné amortizálni.Hogy egy méregdrága és látványos csúcsfegyver valójában semmit nem ér,ha a támogató eszközök nem mégjobbak-akkor is,ha azok nem látványosak,sokszor valójában fontosabbak.Hogy ami az egyik országnak körülményei között szuper,az a másik ország viszonyai között értéktelen,vagy akár káros pénzkidobás.És baromira nem egyszerűen annyi az egész,hogy vegyünk mindenböl a legjobbat.Hova és kinek a legjobb,az a legjobb?
Stb,etc,itakdalse,unsowieter...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 073
33 110
113
Nekem az a gyanúm, hogy az okozza az eltérést a különböző helyeken leírt számokban, hogy 100 db-ot hagytak jóvá, de végül csak 40 db-ot vettek.
SEAD képesség nélkül lényegében értéktelenek.Brimstoneokkal többre mennénk-földi hordozóplatformon.De a Gripeneken is.Meg heliken
 
K

kamm

Guest
Mondtam már...
Én szó szerint semmit nem találok ki azokbol,mit irok.Mindent magyar katonatisztek irásaibol plagizálok (oké,nem csak magyarokébol).Max régebbieket kicsit a mai teknyikai lehetőségekhez igazitva irók le-de ahoz meg nem kell különösebben nagy tehetség.A módszertan kidolgozásához kell a tudás és a szakértelem.Azt meg nem én csináltam.Csak vettem magamnak a fáradságot,és elolvastam.Van amit többszür is,mert elsóre nem sikerűlt megérteni.Sót,van amit most sem értek.(elég sok ilyen van)
A hadseregfejlesztésnek is van módszertana.Nem én találtam ki a dolgot,kitalálták azt már régen.Már Sun Tsu is öreg hadvezérektöl tanulta el kezdő kiscsikó korában.
Az első,hogy mi a cél.Ugyanazon körülmények között más jellegű hadszervezet jön ki ugyanabbol az erőforrásbol,a hadszervezet célja szerint.
Ha megvan a cél,jön a módszertan megvállasztás,hogy hogyan érjük el a célt.Mert a klasszikus hh-s módszertan modern eszközökkel kivitelezve se jó már nekünk.Nem ugyanazok már a körülmények,és az erőforrásaink sincsenek meg hozzá.Air-land battle elmélet nekünk használhatatlan módszertan-egyszerűen nincs rá pénzünk.Manstein sarlóvágását se fogjuk megcsinálni,mert nincs rá pénzünk.Nem ennek az istennek az idején lesz nekünk pénzünk páncéloshadtestekre.(@LMzek 2.0 után szabadon-1 zl Leo diszszemlére sok,páncélos hadviseléshez kevés.De majd 500 éve ezt Ferdinánd küldte csapatokra mondát-Ha követségbe jöttek,sokan vannak,ha háborúba,kevesen...)
Ez a kis HIMARSos agygyűrés,ami különben még csak kicsikét volt kibontva,arra jó,hogy talán rádöbbentsen pár embert a hadviselés bonyolult voltára.Hogy egy lebecsült kis beszerzés méregdrága fejlesztéseket tud teljesen értéktelenné amortizálni.Hogy egy méregdrága és látványos csúcsfegyver valójában semmit nem ér,ha a támogató eszközök nem mégjobbak-akkor is,ha azok nem látványosak,sokszor valójában fontosabbak.Hogy ami az egyik országnak körülményei között szuper,az a másik ország viszonyai között értéktelen,vagy akár káros pénzkidobás.És baromira nem egyszerűen annyi az egész,hogy vegyünk mindenböl a legjobbat.Hova és kinek a legjobb,az a legjobb?
Stb,etc,itakdalse,unsowieter...

Bocs, de ez most mar tenyleg kikivankozik belolem... :D

hotelscom-gym-600-33552-1024x576.jpg

SEAD képesség nélkül lényegében értéktelenek.Brimstoneokkal többre mennénk-földi hordozóplatformon.De a Gripeneken is.Meg heliken
A Gripenek mar 10+ eve is kepesek voltak jammelni a Kubokat, no meg az eredeti szituban magyar buborekbol inditananak RBSt (amitbol siznten venni kell.) A Maverick, ha hatasat vesszuk itt ti felrobbantja pl a cobra radarokat stb, maga is lehet SEAD, de inkabb az a baja, hogy rovid a range, 20-30km koruli.
A Brimstone is max a duplaja, 50-60km, ha jol emlekszem...?
Szerintem egyertelmuen a Saab RBS-re kell gyurnunk, az E/F-ekkel egyutt az uj Mk4-bol kell venni majd masik 100-120 darabot, az a 300km+ range elgondolkodtatna mindenkit a kornyeken (de ha tul draga lesz, akkor 50-50 Mk3 es MK4, mar a regebbi is 250km es van belole land target elleni air-l;aunched verzio.)
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff