A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 012
91 929
113
Dejó hogy betetted, itt a srácok még mindig Belgrád-vonatoznak. Azt hittem ez vmi vasúti fórum. Mégha a migris Mad Max vonatról dumálnánk ......kár hogy a Zrínyi előtt nem olvastam ezt a fórumot, akkor nemtom mi lehetett a téma, mert haderőfejlesztés az nem volt. Most hogy van, akkor is izgibb a pireuszi tranzit. Jajj, de xar hogy rajtunk megy át, az ilyen kereskedelmi utak sosem hoztak fellendülést. Jah, nem ez faszság! :confused: Lapozzunk!

Nah, növekedés tippek:

  • Boxer v. vmi utód RM derivát. Ez több mint tipp...
  • HIMARS analóg románok, meglepne.
  • Tiger harci heli. Ez kizárt a mai Maróth nyilatkozat alapján. 2030ban esetleg, ha ránkrohad a lóvé.
  • Spike az új helikre, szárazföldi csapatoknak is már több mint tipp.
  • Bayraktar. Ez ütős vétel! Lenne para pár helyen, már csak ezért is megérné!
  • RM Oerlikon Skyranger is már csalódás lenne ha elmarad.
  • SOC-R hajók, amikkel a különleges játszottak az amcsikkal a Dunán. Pöcs Úr már megjósolta. ;)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 479
74 410
113

Nah, növekedés tippek:

  • Boxer v. vmi utód RM derivát. Ez több mint tipp...
  • HIMARS analóg románok, meglepne.
  • Tiger harci heli. Ez kizárt a mai Maróth nyilatkozat alapján. 2030ban esetleg, ha ránkrohad a lóvé.
  • Spike az új helikre, szárazföldi csapatoknak is már több mint tipp.
  • Bayraktar. Ez ütős vétel! Lenne para pár helyen, már csak ezért is megérné!
  • RM Oerlikon Skyranger is már csalódás lenne ha elmarad.
  • SOC-R hajók, amikkel a különleges játszottak az amcsikkal a Dunán. Pöcs Úr már megjósolta. ;)
A Károli Gáspár Református Egyetem másodéves nemzetközi tanulmányok szakos bölcsész hallgatójaként végül is egész jól összegereblyézte az információkat az internetről a szerző, de azért érződik hogy nem napi szintű az érdeklődése a haditechnika iránt. Pl. nincs meg neki hogy Maróth Gáspár az Elbittel tárgyal a Hermesről. Kb. mintha a mi Haderő fejlesztési tippmix topikunkat olvasnám, csak több a magyarázó szöveg. Persze egy pénzügyi oldal olvasóközönségének erre is szüksége van, hogy érthető legyen az írás.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 012
91 929
113
Régi és új
T72 és H145M
210510_tata_h145m-t-72_1.jpg

 
H

Hummen23

Guest
Dejó hogy betetted, itt a srácok még mindig Belgrád-vonatoznak. Azt hittem ez vmi vasúti fórum. Mégha a migris Mad Max vonatról dumálnánk ......kár hogy a Zrínyi előtt nem olvastam ezt a fórumot, akkor nemtom mi lehetett a téma, mert haderőfejlesztés az nem volt. Most hogy van, akkor is izgibb a pireuszi tranzit. Jajj, de xar hogy rajtunk megy át, az ilyen kereskedelmi utak sosem hoztak fellendülést. Jah, nem ez faszság! :confused: Lapozzunk!

Nah, növekedés tippek:

  • Boxer v. vmi utód RM derivát. Ez több mint tipp...
  • HIMARS analóg románok, meglepne.
  • Tiger harci heli. Ez kizárt a mai Maróth nyilatkozat alapján. 2030ban esetleg, ha ránkrohad a lóvé.
  • Spike az új helikre, szárazföldi csapatoknak is már több mint tipp.
  • Bayraktar. Ez ütős vétel! Lenne para pár helyen, már csak ezért is megérné!
  • RM Oerlikon Skyranger is már csalódás lenne ha elmarad.
  • SOC-R hajók, amikkel a különleges játszottak az amcsikkal a Dunán. Pöcs Úr már megjósolta. ;)
Spike-ot a rábákra! :D
 
  • Vicces
  • Imádom
Reactions: Catles and Pogány

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 012
91 929
113

Kedves Maróth Úr, vegyünk már valamit, léciléci, mert már lassan a Budapest-Belgrád megnemépült vasúti talpfáját fogják számolgatni.
Terelni akarod agitproppal a témát, mi???
Én érdeklődéssel olvasom, miert xar nekünk az, hogy a Pireusz - Nyugat stratégiai tranzit rajtunk megy keresztül. Ugye mki tepert, hogy náluk menjen, nálunk meg savanyú a szőlő. Izgi.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Régi és új
T72 és H145M
210510_tata_h145m-t-72_1.jpg

Óvatosan az ilyen fotókkal, mert @Pogány fantáziája meglódul és össze akarja heggeszteni őket. T-72-145M :)
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Majd szóltok, amikor már behintették az országot sóval '26-ra? Csak nagyon figyelj, mert az izraeli újságok nem biztos, hogy megírják! :rolleyes:
De én azért nem leszek szomorú, ha valamilyen furcsa véletlen, vagy woodoo varázslat révén '26-ban még állni fog az ország.
Mert itten ám folyamatosan azt olvasom, hogy ha jövő Keddre nincsen betárazva 2000 Spike, 2 század + Gripen, meg "Skyranger vagy BÁRMI" akkor el leszünk törölve a föld színéről. Mégpedig a román HIMARS-ok révén.

Nagyon FONTOS! A román HIMARS-okra odafigyelni! Jövő Szerdán várhatóak! :hadonaszos:
Én értem ezt az ideológiát is, aki azt gondolja, hogy ebben a szövetségi rendszerben nem történhet semmi velünk, de akkor lehet, hogy csak nekem fontos, hogy a honvédség ma védjen meg (a családomat és engem), ne csak 2040-ben?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 606
46 470
113
Én értem ezt az ideológiát is, aki azt gondolja, hogy ebben a szövetségi rendszerben nem történhet semmi velünk, de akkor lehet, hogy csak nekem fontos, hogy a honvédség ma védjen meg (a családomat és engem), ne csak 2040-ben?
Ha hisztizel, attól jobb lesz? o_O
Ha 3000Mrd Forintos költségvetés lesz 2022-re, akkor szerinted jövő Keddre minden is itt lesz kiképzett emberekkel? Összeállt dandárokkal?
És nem, nem lesz 3000Mrd Forintos költségvetés, mert akkor már holnaptól szét lehet zavarni a Rendőrséget, a bíróságokat, a vízműveseket, az összes kultúrális intézményt, és nagy valószínűséggel a teljes közoktatás is mehet a levesbe.
És nem, attól sem lesz jobban megvédve a családod, hogy koszhadt T-72-esek fognak állni a laktanyaudvaron - persze személyzet nélkül. Meg a bolgároktól, beloruszoktól, Kazahsztánból elérhető hulladékot halmozzunk ugyan azokra a laktanyaudvarokra.
Ismered a viccet arról, hogy hiába akarsz a statisztikába 14 malacot beírni, ha az a nyűves disznó csak 10-et ellett?
Na pontosan ez a helyzet itt is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 402
120 560
113
Én értem ezt az ideológiát is, aki azt gondolja, hogy ebben a szövetségi rendszerben nem történhet semmi velünk, de akkor lehet, hogy csak nekem fontos, hogy a honvédség ma védjen meg (a családomat és engem), ne csak 2040-ben?
30 év romlását nem fogod 5 alatt rendbe tenni ezt vagy el tudod fogadni vagy nem attól még így lesz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 012
91 929
113
30 év romlását nem fogod 5 alatt rendbe tenni ezt vagy el tudod fogadni vagy nem attól még így lesz.
Illetve a jelenlegi haderőfejlesztés sem fekete vagy fehér. Vannak benne megkérdőjelezhető lépések (Mi-24, kell harci heli?, kevés A7 vagy több használt A4, kiképzőgép, több Gripen vagy kevés jól felszerelt, ruszki vasak kohó vagy tuning, stb, stb) , bizonytalan kimenetelű fejlesztések (Lynx) . Ezért érdemes kicsit távolabbról nézni. Úgy látszik egy stratégiai irány, amiben persze vannak buktatók, simán lehet, hogy egyes gyárak is ( Zala, Kapos) deficitesek maradnak.

A fő problémátokról, létszám, zsé, személyi felszerelés ne is beszéljek. Semmire nincs garancia, de elindult vmi, nem csak célok vannak, van mellé évente növekvő pénz is. Lehet jövőre leáll, lehet újratervezés lesz, lehet lendületet kap. Lehet xarra sem lesz elég, mert a szerbeket az oroszok, a románokat Amerika feltuningolja, mi meg saját zsíron megyünk.

Ha más inditotta volna el, ugyanennyi ha nem több kérdőjel lenne. Egyet azért nagy biztonsággal leírhatok, Maróth kiválasztása az elején jó húzás volt Orbán részéről. Az is, hogy neki számol be és nem a minisztériumok, hazai lobbik alárendeltje. Csak bízni tudok benne, hogy a külső csábításoknak is ellenáll.

Én csak szurkolni tudok meg itthonról okoskodni, de jó szórakozás!!!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 982
14 043
113
Ha hisztizel, attól jobb lesz? o_O
Ha 3000Mrd Forintos költségvetés lesz 2022-re, akkor szerinted jövő Keddre minden is itt lesz kiképzett emberekkel? Összeállt dandárokkal?
És nem, nem lesz 3000Mrd Forintos költségvetés, mert akkor már holnaptól szét lehet zavarni a Rendőrséget, a bíróságokat, a vízműveseket, az összes kultúrális intézményt, és nagy valószínűséggel a teljes közoktatás is mehet a levesbe.
És nem, attól sem lesz jobban megvédve a családod, hogy koszhadt T-72-esek fognak állni a laktanyaudvaron - persze személyzet nélkül. Meg a bolgároktól, beloruszoktól, Kazahsztánból elérhető hulladékot halmozzunk ugyan azokra a laktanyaudvarokra.
Ismered a viccet arról, hogy hiába akarsz a statisztikába 14 malacot beírni, ha az a nyűves disznó csak 10-et ellett?
Na pontosan ez a helyzet itt is.

22-re intenzív kiképzéssel -kis túlzással-- bármire ki lehet képezni értelmes, motivált embereket.
...de nem ennyi pénzért!!!

...ha a politikai döntéshozó/végrehajtó nincs motiválva/nincs számonkérve, akkor a jelenlegi kifogásokat kapod.

Folyamatos bizonyítása a fentieknek: Izrael!
Nekünk a múltbéli(utóbbi 100+ év), és jelenlegi hozzáállással is az Ő helyükben azóta már a Trianon 2.0 lett volna valóság!


Nemzeti érdeket képviselő politikusoknak nem nekünk --"befelé"-- kéne hazudnia("Kárpát-medence meghatározó hadereje..."(???), és társai...), hanem a külső/külföldi "számonkérőknek", mosolyogni, bólogatni(a hülyeségeikre), és csinálni tovább az "árnyékban" a fontos dolgokat, az alig valami(baromságaika)t pedig "dicsőségesen", reflektorfényben mutogatni nekik!!!

Honvédelmi képesség megteremtésnél ne a politikai szempontok legyenek az elsődlegesek!!! ...mint MOST!
Nem Német/NATO dandárt kell létrehozni magyar 10+ milliárd Euro-ból, úgy, hogy a többi valós önálló honvédelmi képességre nem marad pénz!!!

A NATO alárendeltségű képesség megteremtése a politikai cél, saját önvédelmi képesség névleges marad!!!



.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 402
120 560
113
22-re intenzív kiképzéssel -kis túlzással-- bármire ki lehet képezni értelmes, motivált embereket.
...de nem ennyi pénzért!!!
Az annyira intenzív lenne hogy nincs az a pénz amiért békeidőben ott marad neked bárki, ráadásul tökéletes körülmények közt.
Egy lövészkatona intenzív békeidős kiképzése másfél év, a tisztiképzésről, az összes szabályzatról kiképzési infrastuktúráról nem is beszélve. Nagyon nagyon nem tudod miről beszélsz.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 982
14 043
113
Az annyira intenzív lenne hogy nincs az a pénz amiért békeidőben ott marad neked bárki, ráadásul tökéletes körülmények közt.
Egy lövészkatona intenzív békeidős kiképzése másfél év, a tisztiképzésről, az összes szabályzatról kiképzési infrastuktúráról nem is beszélve. Nagyon nagyon nem tudod miről beszélsz.

Dehogynem! (Sőt, Te is tudod, maradjunk ennyiben... ;) )

Dolgoztam civil terület, intenzív és hatékony --hasonló eredménycentrikus-- oktatásban.
Nagyon-nagyon tudom miről beszélek!

Nagyon-nagyon emléxem, mikor még a Fidesz is volt olyan dinamizmus birtokában, amikor órák alatt vettek át minisztériumokat, hogy a milliárdos($) kimentéseket megakadályozzák! (1998-ban)


A túl sok kompromisszum már alapokig tud bomlasztani, fogynak az elvek, a dinamizmus, az akarat, túl sok mealkuvás mögött rövidtávú, anyagi célok áálnak, ami --pénz-- már nem eszköz a cél eléréséhez, hanem maga a(z ön-)cél!!!
Ezért hányok a jelenlegi megalkuvó szakpolitikai vezetéstől, és azoktól ,akik mindezt engedik/elvárják tőlük!!!
...mindezen hatalom-megtartási szándékkal/reménnyel, naiv óvodás szintű (politikai) illúziókkal!


(kicsit) OFF
Mindezt annyira "vakon", hogy ez már az eddigi eredményeket veszélyezteti!!!


Sokkal többre mennének egy jól megkoreografált Pürrhoszi-győzelemmel az ellenzék számára(-26-30 ? )!
...ami előbb utóbb úgyis bekövetkezik!
Izraelben ezt is nagyon jól csinálják! Viktor egy hétvégi önképzésen átnézhetné az "ottani" (+USA ál-)vereségek forgatókönyveit!

ON
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
30 év romlását nem fogod 5 alatt rendbe tenni ezt vagy el tudod fogadni vagy nem attól még így lesz.
Kétféleképpen lehet megközelíteni ezt a kérdést: csinálunk valamit, vagy csinálunk Valamit.
Szinte ugyanaz, de:
Az egyikben jó üzleteket kötünk, szakmailag megtámadhatatlan eszközöket szerzünk be, a jövő technikáit fogjuk legyártani. Annyira de annyira kiválót akarunk, ámde olyan mélyről kell indulni és valójában pénz sincs rá (csak a kötelező 2% -amit már sok-sok éve nem tartunk be), ráadásul nem is látszik, illetve nagyon homályos, mikor lehetnek ezekből valódi képességek.
Hangzatosan bejelentünk, azokat a hangokat akik más szólamot énekelnek lehalkítjuk. Ők csak hisztiznek. (??!) Mert miért is jó ha valakik belezavarnak a sikertörténetbe, mondjuk olyan apróságokkal, hogy nem először azt kellett volna átgondolni, hogy mire lenne ennek az országnak szüksége, a politikai, földrajzi, gazdasági, etc. helyzetét tekintve, hogy meg tudja védeni magát. Mik azok az eszköztípusok, amiket a személyzetfejlesztést reálisan beszámítva működtetni is bírunk. Mi az az eszközrendszer, amit a jelenlegi gazdasági helyzetben belátható időn belül (nem lett volna rossz az a 2026, ha komolyan lett volna gondolva) be lehet szerezni, vagy elő lehet állítani, vagy éppen fejleszteni lehet, amit, ha összeillesztünk a részegységekből van egy összhaderőnemi végeredmény, ami lehet, hogy a fényképeken vagy az újságok szalagcímében nem mutat olyan jól, de jól beazonosíthatóan visszaállítja (vagy megteremti) a magyar haderő ütő illetve elrettentő erejét.