[HUN] Honvédségi kézifegyverek és fegyver kiegészítők

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

H

Hummen23

Guest
Amikor a szaknyelv egy kötelék tűzerejéről beszél, akkor az egységnyi idő alatt leadható (gyalogsági lőfegyver) lövések száma a meghatározó.
Ezt arcvonal kilométerre eső lövések számával jellemzik.
Hidd el, a harcászatban (a nagy számok törvénye miatt) ez a fontos.
Emiatt alakult úgy a lövészalegységek szervezete, ahogy ismerjük.
Jók a sorozatlövő fegyverek.
Mert nagyobb a tűzerejük, mint a tcspu-knak.
A különböző feladatok különböző megoldásokat követelnek. Nem lehet mindent ugyanazzal az eszközzel megoldani.
És minél több kihívásra tudsz megfelelő válasszal szolgálni, annál jobbak az esélyeid.
A dmr sem univerzális, a karabély sem, a toronyfegyversem, az atgm sem.
Eggyütt, rendszerben azok.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and nyugger

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Amikor a szaknyelv egy kötelék tűzerejéről beszél, akkor az egységnyi idő alatt leadható (gyalogsági lőfegyver) lövések száma a meghatározó.
Ezt arcvonal kilométerre eső lövések számával jellemzik.
Hidd el, a harcászatban (a nagy számok törvénye miatt) ez a fontos.
Emiatt alakult úgy a lövészalegységek szervezete, ahogy ismerjük.
Jók a sorozatlövő fegyverek.
Mert nagyobb a tűzerejük, mint a tcspu-knak.
Ez elég egyszerű számitás a tömeghadseregekre és akkor alakult ki amikor még pl a rövid sorozat volt a gépkarabélyok fő tűzneme.Ma már változott a harc és vele együtt a harcászat is.Ha szerencséd van megtalálom a SzVD idevonatkozó táblázatát és szépen összehasinlítjuk az AK-val.Rögtön rá fogsz jönni,hogy miről is beszélünk.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
A te logikád mentén nagyobb tűzerő érhető el, ha a lynx torony helyett +1 karabélyost visz. Vagy a leo. Hiszen nagyobb a tűzgyorsasága.
Ne, ne magyarázd félre amit írtam.
Egyébként nem az én logikám.
A magyar terminológia. Ezt tanítják.
A gyalogsági lőfegyverek tűzerejét elsősorban a tűzgyorsaság határozza meg. De szerintem a civil nyelv is így értelmezi. Sőt, az USA törvényi szabályozása is így gondolkodik. A sorozatlövő fegyvereket tekinti nagyobb tűzerejünek, mintha a lőszer teljesítménye nem lenne annyira meghatározó.
Szerintem az oka is ugyanaz: a sorozatlövő a veszélyesebb.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Jól értem a vitát, hogy leginkább a raj szintű lesipuska azért lenne csökkentett harcérték, mert nem arra tervezték?

Nekem az jött le eddig, hogy kiszáll mindenki az IFV-ből vagy APC-ből. Az a probléma, hogy a távcsövet nem arra a távolságra találták ki. És vagy együtt mozog a rajjal, vagyis épületről épületre harcol velük együtt, stb, vagy például a Lynx hátra megy pár kilométert ellenséges tűz alatt, hogy kitegye az egyetlen különcöt vagy felvegye és amint végzett, vissza is kell mennie, mert neki már ez idő alatt is tűztámogatást meg mozgó fedezéket kellett volna nyújtania.

Nekem legalább is ez jött le. Hogy van két féle műfaj a nagyobb hadseregekben. És van direkt olyan kiképzési rendszer is, ahol a rajjal való együtt haladásra készítik fel őket. De kis hadseregben meg egyszerűbb lekezelni a kérdést egyetlen hátulról támogató megoldással, vagyis a kettő műfajból csak az egyiket használva, nagy részt kiváltva a másikat vele. És ezeknek a mozgékonyságát általánosságban sokkal jobban támogatja egy 4*4-es kevés személy szállítására, akik könnyebben átszervezhetőek így és aktív harci cselekmény közben is könnyebben rotálnak.

Nagyon eltévedtem?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Ez elég egyszerű számitás a tömeghadseregekre és akkor alakult ki amikor még pl a rövid sorozat volt a gépkarabélyok fő tűzneme.Ma már változott a harc és vele együtt a harcászat is.Ha szerencséd van megtalálom a SzVD idevonatkozó táblázatát és szépen összehasinlítjuk az AK-val.Rögtön rá fogsz jönni,hogy miről is beszélünk.
Én tudom, hogy mit akarsz mondani...
Nekem ne bizonygasd, hogy mi a különbség a fegyverek között, lőttem eleget mindegyikkel.
A harc eredményessége szempontjából a tűzgyorsaság mindig meghatározóbb lesz egy kötelék esetében (makro szinten), mint egy speciális fegyver speciális körülmények közötti (önmagában), mikro szinten hatékony alkalmazása.
Mindemellett csökken a raj tűzereje és harci lehetőségei, mert kevés az a speciális eset és körülmény, amikor kijönnek a raj szinten előnyei.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 414
113
Amikor a szaknyelv egy kötelék tűzerejéről beszél, akkor az egységnyi idő alatt leadható (gyalogsági lőfegyver) lövések száma a meghatározó.
Ezt arcvonal kilométerre eső lövések számával jellemzik.
Hidd el, a harcászatban (a nagy számok törvénye miatt) ez a fontos.
Emiatt alakult úgy a lövészalegységek szervezete, ahogy ismerjük.
Jók a sorozatlövő fegyverek.
Mert nagyobb a tűzerejük, mint a tcspu-knak.
Ez miben is korlátozná a rajt, ha az egyik karabélyos helyett egy BR van az egyik katonánál?
Annyi, hogy a 30-as tár helyett 25-ös van rajta. De ugyan olyan sorozatlövő fegyver, mint a sima Bren.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 414
113
Ne, ne magyarázd félre amit írtam.
Egyébként nem az én logikám.
A magyar terminológia. Ezt tanítják.
A gyalogsági lőfegyverek tűzerejét elsősorban a tűzgyorsaság határozza meg. De szerintem a civil nyelv is így értelmezi. Sőt, az USA törvényi szabályozása is így gondolkodik. A sorozatlövő fegyvereket tekinti nagyobb tűzerejünek, mintha a lőszer teljesítménye nem lenne annyira meghatározó.
Szerintem az oka is ugyanaz: a sorozatlövő a veszélyesebb.
Te úgy gondoltad, hogy a TPG-3-at kapnak a DMR katonák?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Ez miben is korlátozná a rajt, ha az egyik karabélyos helyett egy BR van az egyik katonánál?
Annyi, hogy a 30-as tár helyett 25-ös van rajta. De ugyan olyan sorozatlövő fegyver, mint a sima Bren.
Tcspu-s tól indult a beszélgetés. Az puskalőszert használó távcsöves kézi lőfegyvert használ. Ezek általában nem sorozatlövők.
A távcsővel felszerelt gépkarabély más tészta.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Ne, ne magyarázd félre amit írtam.
Egyébként nem az én logikám.
A magyar terminológia. Ezt tanítják.
A gyalogsági lőfegyverek tűzerejét elsősorban a tűzgyorsaság határozza meg. De szerintem a civil nyelv is így értelmezi. Sőt, az USA törvényi szabályozása is így gondolkodik. A sorozatlövő fegyvereket tekinti nagyobb tűzerejünek, mintha a lőszer teljesítménye nem lenne annyira meghatározó.
Szerintem az oka is ugyanaz: a sorozatlövő a veszélyesebb.
Akkor nézzük melyik fegyvernek hány lőszer kell adott cél leküzdéséhez:

SzVD:
Gyakorlati tűzgyorsaság: 30 lövés/perc

Fej alak:
300 méterig 1 lövés,400méter 2 lövés,500méter 3 lövés,600méter 4 lövés.

Mell alak:
500 méterig 1 lövés,600 méteren 2 lövés.

Futó alak:
600 méterig 1 lövés.

AK-63:
Gyakorlati tűzgyorsaság 120 lövés/ perc.

Fej alak:
100 méteren 1 lövés, 200 méteren 2 lövés, 300 méteren 3 lövés, 400 méteren 4 lövés, 500 méteren 6 lövés,ennél nagyobb távolságon nincs megadva mert csak szerencsés esetben lesz talalat.

Mell alak:
200 méterig 1 lövés, 300 méteren 2 lövés, 400 méteren 3 lövés, 500 méteren 4 lövés, 600 méteren 5 lövés.

Futó alak:
300 méterig 1 lövés, 300-tól 600 méterig 2 lövés.

Mi látszik?Az,hogy 300 métertől 600 méterig sokkal nagyobb a hatékonysága az SzVD-nek. 0 méter és 300 méter közt pedig nagyobb a valószínűsége a kisméretű célok leküzdésének így a nagyfontosságú célok leküzdésének is nagyobb az esélye.A raj 600 méter távolságig szervezi a tüzét.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Jól értem a vitát, hogy leginkább a raj szintű lesipuska azért lenne csökkentett harcérték, mert nem arra tervezték?

Nekem az jött le eddig, hogy kiszáll mindenki az IFV-ből vagy APC-ből. Az a probléma, hogy a távcsövet nem arra a távolságra találták ki. És vagy együtt mozog a rajjal, vagyis épületről épületre harcol velük együtt, stb, vagy például a Lynx hátra megy pár kilométert ellenséges tűz alatt, hogy kitegye az egyetlen különcöt vagy felvegye és amint végzett, vissza is kell mennie, mert neki már ez idő alatt is tűztámogatást meg mozgó fedezéket kellett volna nyújtania.

Nekem legalább is ez jött le. Hogy van két féle műfaj a nagyobb hadseregekben. És van direkt olyan kiképzési rendszer is, ahol a rajjal való együtt haladásra készítik fel őket. De kis hadseregben meg egyszerűbb lekezelni a kérdést egyetlen hátulról támogató megoldással, vagyis a kettő műfajból csak az egyiket használva, nagy részt kiváltva a másikat vele. És ezeknek a mozgékonyságát általánosságban sokkal jobban támogatja egy 4*4-es kevés személy szállítására, akik könnyebben átszervezhetőek így és aktív harci cselekmény közben is könnyebben rotálnak.

Nagyon eltévedtem?
Nem tévedtél nagyot,óriásit tévedtél.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Akkor nézzük melyik fegyvernek hány lőszer kell adott cél leküzdéséhez:

SzVD:
Gyakorlati tűzgyorsaság: 30 lövés/perc

Fej alak:
300 méterig 1 lövés,400méter 2 lövés,500méter 3 lövés,600méter 4 lövés.

Mell alak:
500 méterig 1 lövés,600 méteren 2 lövés.

Futó alak:
600 méterig 1 lövés.

AK-63:
Gyakorlati tűzgyorsaság 120 lövés/ perc.

Fej alak:
100 méteren 1 lövés, 200 méteren 2 lövés, 300 méteren 3 lövés, 400 méteren 4 lövés, 500 méteren 6 lövés,ennél nagyobb távolságon nincs megadva mert csak szerencsés esetben lesz talalat.

Mell alak:
200 méterig 1 lövés, 300 méteren 2 lövés, 400 méteren 3 lövés, 500 méteren 4 lövés, 600 méteren 5 lövés.

Futó alak:
300 méterig 1 lövés, 300-tól 600 méterig 2 lövés.

Mi látszik?Az,hogy 300 métertől 600 méterig sokkal nagyobb a hatékonysága az SzVD-nek. 0 méter és 300 méter közt pedig nagyobb a valószínűsége a kisméretű célok leküzdésének így a nagyfontosságú célok leküzdésének is nagyobb az esélye.A raj 600 méter távolságig szervezi a tüzét.
Tehát mire következtetsz?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 414
113
Tcspu-s tól indult a beszélgetés. Az puskalőszert használó távcsöves kézi lőfegyvert használ. Ezek általában nem sorozatlövők.
A távcsővel felszerelt gépkarabély más tészta.
A BR az nem karabély, hanem puskalőszert tüzelő automata fegyver.
A rövidítése, a BR az a Battle Rifle-ből jön.
Tehát DMR fegyvernek a 7,62x51-es kaliberrel 25-ös tárral alkalmas, és megmarad a raj tűzerejei is.
Nem jelent gondot, a puskalőszer sem, mivel várhatóan ugyan ezt a kalibert fogja a raj géppuskája is tüzelni.
Egy 8 fős deszant esetén még az is belefér, hogy 2 géppuska mellé betegyenek egy DMR-t, meg egy CG-t is. De a nyugati 6 fős deszantrajokban csak 1 géppuskás szokot lenni, meg mellette egy DMR.
Tehát a rajokba mehet DMR-nem a BR, a századok támogató szakaszába meg lehet pakolni egy mesterlövész rajt.
Ezzel a megoldással lehet egy kicsit csökkenteni leheg a logisztikai igényt.
Ha csak egy géppuska marad a rajban, akkor azért egy DMR fegyvernek sokkal kisebb a lőszerigénye, mint a kikerült géppuskának.
A svájci módszert már nem is merem említeni, mert @dudi kiherél! :cool: :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Tehát legyen a rajba egy ilyen fegyver gépkarabély helyett?
Persze.Nem mind1,hogy nagy távolságról képes vagy hatékonyan tüzelni fontos célokra(géppuskás,híradó katona,tiszt stb) vagy sem.Kis távolságon pedig azért előny, mert gyorsabban küzd le célokat.Az pedig logikus,hogy a távolság csökkenésével felértékelődik a célleküzdés időtartama.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Persze.Nem mind1,hogy nagy távolságról képes vagy hatékonyan tüzelni fontos célokra(géppuskás,híradó katona,tiszt stb) vagy sem.Kis távolságon pedig azért előny, mert gyorsabban küzd le célokat.Az pedig logikus,hogy a távolság csökkenésével felértékelődik a célleküzdés időtartama.
De akkor miért nincs így? És miért nem volt így soha, mikor az SZVD-t évtizedekig használtuk?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 414
113
De akkor miért nincs így? És miért nem volt így soha, mikor az SZVD-t évtizedekig használtuk?
Ahogy írtam az 5 fős deszant miatt, meg mert féltették a maradék SZVD-ket. Mi pl. mindig kaptunk optikát is hozzá, de több itteni beszámoló szerint gyakran azok a fegyverszobában maradtak - mondván, hogy ne kopjanak... :eek: o_O
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Pogány