[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Mert a számitógép még mindig nem inteligens.Nincs MI.Csak azt tudja,ami bele van programozva.Mihelyst lesz MI,működni fog a dolog,de addig az ilyen földi dronok korlátozott képességüek.

Abban az értelemben, ahogyan te használod, sosem lesz mesterséges intelligencia. De ha egyetemre jelentkezel programozónak, akkor több féléven keresztül is fogod hallgatni, hogy a szaknyelv mit nevez mest. intnek. Egyik ismerős csaj csinált botot Skypra. Elneveztük Butának. Több év múlva amikor találkoztunk is azt mondta, hogy szóba ne merjem hozni.
Pedig mi remekül elszórakoztunk azon, hogy hülyét csináltunk a programból. Az RM a magyar programozóktól AI-t vár el a tengerentúli tenderen a Lynxbe mind vezetés, mind lövészek rásegítéséhez. Nem lesz Syknet, ez talán nem is olyan nagy probléma a számunkra. De amire létrehozzák, arra tökéletesen megfelelő.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 753
6 688
113
A kapitalizmusra utal Pogány :D

Amúgy szerintem végtelenül szánalmas hogy azért nem akarnak béreket emelni, nehogy ne legyen elég embere a multiknak. Amikor katonának eleve sokkal kevesebben jelentkeznek, ám annál többen morzsolódnak le mint az ipar esetében. És ez egy valóban versenyképes fizetés esetében is hasonlóan lenne csak kevésbé durván, soha nem jelentene veszélyt a multiknak a sereg, egyrészt mert alapból kevesebb embert foglalkoztat + egészen más életformát jelent, aki nem alkalmas rá személyiségre az a kb ugyanakkora fizu mellett is a multihoz menne vagy akár a magasabb ellenére is.

Kb + 8 ezer emberre van szüksége a seregnek, ez országos viszonylatban nem olyan durva szám hogy hátráltassa az ipart.
bocsi hogy ilyen későn válaszolok de ha meló van meló van , kriss már kb megírta amit akartam de azért válaszolnék én is :)

a probléma nem ott van hogy kéne +8 ezer ( ami inkább 10-12.000) hanem hogy ezt nem tudod úgy megtenni hogy ne tedd rendbe a többi szervet mert ha csak a Honvédség emel akkor a már így is szarban lévő BV/rendőrség/katasztrófavédelem stbstb fog kiürülni , tehát ahogy krisss is írta , ez egy sokkal átfogóbb probléma , egyszerre kéne rendbe tenni a Honvédség/rendőrség/katasztrófavédelem/BV anyagi problémáit , ez pedig már nem 30.000 embert érinteni hanem sokkal inkább 150 -180.000-et , sőt, hamár ezek a szférák is csábítóak lennének akkor bizony bizony jönnének vissza rendesen az emberek és hamar felkúszna a létszám olyan szintre ami már vszeg ( azért mondom hogy vszeg mert gondolom fent ezt is kiszámolták) már érdemben befolyásolná a versenyszféra munkaerő merítését ami már így is eléggé kivan apadva
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 534
31 998
113
Viszont ahogy lesz MI, egyből a saját gépeink elleni harcra kell felkészülnünk, amiket ugye arra tervezünk, hogy minék könnyebben győzzenek emberek és ellenséges gépek ellen. :D Hehehe, vicces lesz. :D
Hacsak beléjük nem kódoják a robotika 3 alaptörvényét......
Hát,én nagyon nem vagyok számitógép szakértő,de szerintem az inteligencia több,mint puszta számitás.És nem tudom,hogy hogyan lehetne ezt a többet programkódokba foglalni,ha igazábol meg se tudjuk pontosan határozni,hogy mi is ez a többlet.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 534
31 998
113
Abban az értelemben, ahogyan te használod, sosem lesz mesterséges intelligencia. De ha egyetemre jelentkezel programozónak, akkor több féléven keresztül is fogod hallgatni, hogy a szaknyelv mit nevez mest. intnek. Egyik ismerős csaj csinált botot Skypra. Elneveztük Butának. Több év múlva amikor találkoztunk is azt mondta, hogy szóba ne merjem hozni.
Pedig mi remekül elszórakoztunk azon, hogy hülyét csináltunk a programból. Az RM a magyar programozóktól AI-t vár el a tengerentúli tenderen a Lynxbe mind vezetés, mind lövészek rásegítéséhez. Nem lesz Syknet, ez talán nem is olyan nagy probléma a számunkra. De amire létrehozzák, arra tökéletesen megfelelő.
Az ember,a katona segitésére,képességeinek kiterjesztésére nagyon is hasznos a modern számitógépesitett technika-sőt,korszerű haditechnika anélkül elképzelhetetlen.De ettől még kell a tankba a személyzet.Én még a T14 szerű ember nélküli tornyos konstrukciókat sem támogatom.Mert az ember és a gép hátrányai szerintem úgy összeadódnak,ami anulálni fogja az elméleti előnyöket.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 216
67 031
113
Hacsak beléjük nem kódoják a robotika 3 alaptörvényét......
Hát,én nagyon nem vagyok számitógép szakértő,de szerintem az inteligencia több,mint puszta számitás.És nem tudom,hogy hogyan lehetne ezt a többet programkódokba foglalni,ha igazábol meg se tudjuk pontosan határozni,hogy mi is ez a többlet.
Mindig nevettem magamban ezen. Vannak akik mániákusan hisznek ezekben a pontokban. Csak ez pontosan ugyanaz a hiábavaló törekvés, mint a sok romantikus elgondolás a gonoszságtól, induulatoktól megszabadított emberiség eseében, ahol csupa szeretet honol. Egyrészt annyi lenne, hogy ez a tér újrafelfedezendő lenne(károkozás, hiány, extrém szörnyű reaktív kifejlettel), másrészt ezek a romantikus ábrándok minden esetben figyelmen kívül hagyják a racionális tudatot. Gyűlölet nélkül is ki lehet írtani végtelen számú élőlényt, ha a racionális gondolatok folyamában egy adott célért ez a legoptimálisabb eszköz. Szóval ahogy intelligenciát teremtünk, az intelligens is lesz. Mivel esélyesen eszközök kezelését adjuk a 'kezébe', fel fogja fogni, hogy mit tehet ezekkel és meg is fogja tenni, mert intelligens. És mivel a célja egyes barmoknak, hogy egy a teljes emberi tudás elérésére és felhasználására képes, a katonai eszközöket, közlekedési rendszereket, energiallátást is irányítani képes mesterséges képzelt alárendeltre bízzanak, a vége megintcsak a Skynet.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 674
4 004
113
Hacsak beléjük nem kódoják a robotika 3 alaptörvényét......
Hát,én nagyon nem vagyok számitógép szakértő,de szerintem az inteligencia több,mint puszta számitás.És nem tudom,hogy hogyan lehetne ezt a többet programkódokba foglalni,ha igazábol meg se tudjuk pontosan határozni,hogy mi is ez a többlet.
Szia,

A robotika 3 alaptorvenye erdekes sci-fi gondolat, de semmi realitasa sincs. Kulonosen nem egy katonai rendszerrel kapcsolatban.

OFF:
Valaha regen oktatattak olyat, hogy "szakerto rendszerek". Akkor az volt az alapkoncepcio, hogy van kezdo szintu tudas, amit az iskolaban elmondanak az embereknek, es van a szakertoi szintu tudas, ami ennel joval magasabb. Es nem azert nem mondjak ezt el az iskolaban, mert irigyek a tudasra :), hanem mert ez a szintje a tudasnak mar nem megfogalmazhato. De ha sok esetben megfigyelik azt, hogy milyen helyzetben milyen dontest hoz a szakerto, akkor egy ido utan mar ugyanazokban a helyzetekben ugyanazt a dontest meghozhatja egy program, vagyis (mivel a donteseik alapjan nem megkulonboztethetoek) hozza egy szakerto szintjet.

Az igazsaghoz hozza tartozik, hogy amikor en ezt tanultam, akkor ez egy szep elmelet volt, de a gyakorlatban nem mukodott; mint ahogy az MI-n belul semmi sem (ez azota sokat valtozott).
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 047
54 202
113
Ha ai-t hsználunk, akkor kell egy saját erot felismero karperec a katonáinkra, vagy alsógatya, ovcsat, cipofuzo akármi, s vághatja az ai az ellent.
Meg is oldottam.
:rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 674
4 004
113
Ha ai-t hsználunk, akkor kell egy saját erot felismero karperec a katonáinkra, vagy alsógatya, ovcsat, cipofuzo akármi, s vághatja az ai az ellent.
Meg is oldottam.
:rolleyes:
Szia,

Kiveve, ha az ellensegnek is lesz olyan eszkoze, ami felismeri a mi katonainkat. :-(

Nehez (szinte lehetetlen) olyan eszkozt csinalni, ami egy normalis azonosito mukodeset szimulalva azt sajatnak mutatja. De vegtelenul egyszeru olyat csinalni, ami bemeri a sajat azonositoink poziciojat.

Ja, es persze a fenti otlet nem csak a genfi konvencioval ellentetes, de vedekezo harc eseten a harc legfobb celjaval is: a sajat civil lakossagot megsemmisiti. :-(

Mindket fenti problema olyan, hogy a (nem lopakodo) vadaszgepek eseten fel sem merul: az ellenseg pontosan latja, hogy hol vannak vadaszgepek, es a (sajat) civil lakossagnak nincsenek vadaszgepei; ezert repulok eseten jo otlet az IFF.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Ez valóban a T-72 M1-ről szóló topik, látszik a hozzászólásokból is.

Én már lassan követni nem tudom, hogy miről beszélünk. De lehet még mindig tényleg az van a terítéken, hogy Mest Int T-72-t modernizáljunk-e vagy Xpert új gyártású könnyű hk-ját. De nem vagyok benne biztos.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 182
113
Mikor hajnalban keresgélek/találok a külföldi fórumokban, szinte soha nem sikerül délután újra megtalálni a korábbi infót, most pl. kb. azt, hogy a +200 mm- kinetikus, +300mm kumulatív védelmes utólagos "T-72-NERA-gyári-továbbfelesztős-csomag" 200e $-ért, 2-3 tonnából, melyik oldal volt a hajnali pár-száz "nemzetközis-tankos" hozzászólásból :( ...

Ismétlés, a tudás rokona...


U.I.: ...csak előlre a plusz NERA, plusz két tonna többlet, oldalra a lőszer-robbanást (is) kivédve három tonnából hozták ki, ennél jobban most nem ugrik be, hogy az oldall-védelemnél mennyire elég a két oldalon összesen plusz egy tonna, plusz NERA.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Mikor hajnalban keresgélek/találok a külföldi fórumokban, szinte soha nem sikerül délután újra megtalálni a korábbi infót, most pl. kb. azt, hogy a +200 mm- kinetikus, +300mm kumulatív védelmes utólagos "T-72-NERA-gyári-továbbfelesztős-csomag" 200e $-ért, 2-3 tonnából, melyik oldal volt a hajnali pár-száz "nemzetközis-tankos" hozzászólásból :( ...

Ismétlés, a tudás rokona...


U.I.: ...csak előlre a plusz NERA, plusz két tonna többlet, oldalra a lőszer-robbanást (is) kivédve három tonnából hozták ki, ennél jobban most nem ugrik be, hogy az oldall-védelemnél mennyire elég a két oldalon összesen plusz egy tonna, plusz NERA.

Én még ilyen ajánlatot nem láttam, de ha összefutsz vele megint, akkor szerintem hajnalban is felteheted ebbe a topicba. Szívesen elolvassuk, ezt bizton mondhatom. Többet nem tudok segíteni, csak találgatni. Orosz vagy szerb típusról volt szó? Illetve valamelyik gyártó oldalán jelent meg? Vagy szakcikkben írták? Esetleg valamelyik fórumon?
(Tudom. Most valszeg feltettem azokat a kérdéseket, amiket gyanúsan te már szintén feltettél magadnak és megválaszoltál. Csak gondoltam hátha eszedbe jut valami és segít visszatalálni oda.)

Jut eszembe! Böngésződ előzmény listáját átböngészted, esetleg? Ha 2-3 órás időintervallumba be tudod határolni, már egy jó kiindulási pont. Vagy ha találsz két olyan cikket, hogy tuti ez előtt olvastam és ez után. Nekem ezek segíteni szoktak, ha nem számít az idő, amit a megtalálásra kell fordítanom.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 920
22 504
113
Mikor hajnalban keresgélek/találok a külföldi fórumokban, szinte soha nem sikerül délután újra megtalálni a korábbi infót
Segitünk - NSO Group :)

627e17a418c407f22590e270d39ad4a6.gif
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 182
113
Mikor hajnalban keresgélek/találok a külföldi fórumokban, szinte soha nem sikerül délután újra megtalálni a korábbi infót, most pl. kb. azt, hogy a +200 mm- kinetikus, +300mm kumulatív védelmes utólagos "T-72-NERA-gyári-továbbfelesztős-csomag" 200e $-ért, 2-3 tonnából, melyik oldal volt a hajnali pár-száz "nemzetközis-tankos" hozzászólásból :( ...

Ismétlés, a tudás rokona...


U.I.: ...csak előlre a plusz NERA, plusz két tonna többlet, oldalra a lőszer-robbanást (is) kivédve három tonnából hozták ki, ennél jobban most nem ugrik be, hogy az oldall-védelemnél mennyire elég a két oldalon összesen plusz egy tonna, plusz NERA.

Én még ilyen ajánlatot nem láttam, de ha összefutsz vele megint, akkor szerintem hajnalban is felteheted ebbe a topicba. Szívesen elolvassuk, ezt bizton mondhatom. Többet nem tudok segíteni, csak találgatni. Orosz vagy szerb típusról volt szó? Illetve valamelyik gyártó oldalán jelent meg? Vagy szakcikkben írták? Esetleg valamelyik fórumon?
(Tudom. Most valszeg feltettem azokat a kérdéseket, amiket gyanúsan te már szintén feltettél magadnak és megválaszoltál. Csak gondoltam hátha eszedbe jut valami és segít visszatalálni oda.)

Jut eszembe! Böngésződ előzmény listáját átböngészted, esetleg? Ha 2-3 órás időintervallumba be tudod határolni, már egy jó kiindulási pont. Vagy ha találsz két olyan cikket, hogy tuti ez előtt olvastam és ez után. Nekem ezek segíteni szoktak, ha nem számít az idő, amit a megtalálásra kell fordítanom.
Nem saját gépen voltam, mikor eljöttem, töröltem.
...asztaltól felállunk, visszatesszük a széket! ;)
...nem hagyok "szemetet" magam után.

A táblázat (kösz: @Hpasp )


T-72s-xlsx-Excel.jpg
értékeihez hozzáadva a +200 kinetikai és +300 kummulatív védelmet, azért már az NERA-ból is jó védelem-érték, és fronton, tábori körülmények között, többszörös találat túlőképességgel ( !!! ), a gyakorlatban szerintem sokkal jobb --elhúzódó konfliktusban-- a NERA.
...és még lehet eléje tenni ERA-t!
---és/vagy még előtét, kötény-páncált/-rácsot. A két-fejest is meg fogja! ...a 29-es nagyon ütős, annál meglepő eredmények voltak.

Az 1.000LE +NERA(ilyen megfizethető kategóriás), azt jelentené., hogy 2-300e $-ból a T-72B1/B2/B3 közelében lennénk (passzív)páncél-védelem szempontból, mozgékonyságban még jobbak is, mint az orosz verziók!
Használhatóság, ergonómia szempontból is fejlesztve az eredetinél jóval hatékonyabb, könnyebben kezelhető, (kiképezhetőség ! ), tartalékos/sorállomány által is kezelhető harci eszköz lenne! Ezt a szempontot is be kell venni egy felújítás során teljesítendő követelmények közé!!! A tartalékos/"sorozott" állománnyal szembeni mennyiségi és minőségi követelmények nagyságrendekkel könyebben teljesíthetők ilyen módon!!!

Másképpen gyakorlatilag nem!



Vissza a technikához:
Egy saját éjjellátót pedig --szerintem-- 3-4-5 év alatt itthon is össze lehetne dobni, főleg ha "belejósolom"/-tervezem az ez alatt az idő alatt várható civil technológia fejlődését,és esetleg még a területen várható következő civil generáció upgradjét is beletervezve! Nem hajt semmi még/most --szerencsére--, időben elkezdve, technikailag ---és pénzügyileg is !!! --- semmi kockázatot nem látok. Egy választási-/politikai-baleset a legnagyobb rizikó.
Abban optimista vagyok, a szak-politikai akaratban, önbizalomban már nem annyira.


.